Breednet Results

WARWICK FARM - Saturday, August 20

Race 1 - Fernwood Moorebank (Bm80) (1600m)
Class: Benchmark 80 Track: Heavy Time: 1:41.31 (37.95)
Prizemoney: $70,000
1
9/4F
T: Joseph Pride
R: C W Brown (53)
9/4F
4m Testa Rossa x Seattle Red (Red Ransom )
Winning siblings: Peppy Koala, Redhawks, Sezero,
2
1.0
5/1
T: Ms G Markwell
R: Craig Williams (54.5)
5/1
3
0.8
16/1
T: Peter Snowden
R: K McEvoy (55.5)
16/1
5g Shamardal x Indy Rose (A.P. Indy )
4
2.4
5/2
T: G A Ryan
R: P Hammersley (53)
5/2
4h Snitzel x Gypsy Giaconda (Peintre Celebre )
5
3.5
12/1
T: A G Scorse
R: J B McDonald (54.5)
12/1
6
9.2
7/2
T: Joseph Pride
R: C Reith (57.5)
7/2
5g Encosta De Lago x My Juliet (Canny Lad )
7
9.3
16/1
T: Kevin Moses
R: Ms K O'Hara (53)
16/1
7m Hussonet x Eleanor's Pride (Barathea )
Race 2 - Coates Hire (Bm85) (2200m)
Class: Benchmark 85 Track: Heavy Time: 2:22.39 (37.90)
Prizemoney: $70,000
1
7/2
T: Ms G Waterhouse
R: N Rawiller (56.5)
7/2
5m Encosta De Lago x Mosi Au Tunya (Deputy Minister )
2
1.8
6/1
T: G H Walter
R: Ms K O'Hara (53)
6/1
3
0.5
7/4F
T: Patrick Payne
R: K McEvoy (57)
7/4F
4
2.5
Moderna (10)
40/1
T: P J McGregor
R: B Spriggs (51.5)
40/1
7m Arena x Miss Superb (Splendent )
5
2.7
9/2
T: C J Waller
R: C W Brown (53.5)
9/2
6
2.8
5/1
T: C J Waller
R: G Schofield (53)
5/1
7g Street Cry x Davilora Dane (Danehill )
7
6.4
30/1
T: G A Rogerson
R: Tommy Berry (53)
30/1
6g Yamanin Vital x Arurite (Rua Rukuna )
8
20.0
66/1
T: A J Denham
R: C Reith (54.5)
66/1
8g Reenact x Tramore (Danehill )
9
26.3
60/1
T: R J Price
R: J B McDonald (59)
60/1
Race 3 - Good Luck Daniel Geale (Bm84) (1400m)
Class: Benchmark 84 Track: Heavy Time: 1:27.16 (37.00)
Prizemoney: $70,000
1
16/1
T: Ms L Aspros
R: Craig Williams (54.5)
16/1
7g Ignatius x Elishir (Spectacular Spy )
2
0.8
15/4
T: C J Waller
R: Tommy Berry (54.5)
15/4
3
1
14/1
T: B J Wallace
R: J B McDonald (58)
14/1
5g Savabeel x Blanchard (Kaapstad )
4
2.5
16/1
T: J C McNair
R: G Schofield (54)
16/1
9h Irgun x Badiya (Sir Ivor )
5
2.8
12/1
T: F G Hood
R: Nathan Berry (53)
12/1
4g Al Jaasi x Olympic Bid (Jan Murray )
6
3.1
Fiscal (5)
9/1
T: Peter Snowden
R: K McEvoy (56)
9/1
5g Shamardal x Itemise (Kris S. )
7
5.0
Bereft (4)
9/10F
T: Peter Snowden
R: C W Brown (56)
9/10F
4g Lonhro x Lovelorn (Grand Lodge )
8
6.7
13/2
T: Kevin Moses
R: B Spriggs (55.5)
13/2
7g Delago Brom x Instinctive (Naturalism )
Race 4 - Carnes Hill Show County Qlty (1200m) LR
Class: Quality Track: Heavy Time: 1:12.67 (35.74)
Prizemoney: $100,000
1
13/2
T: Peter Snowden
R: K McEvoy (53)
13/2
6g Lonhro x Que Sera Sera (Luskin Star )
Winning siblings: Bokrah,
2
0.2
11/8F
T: David Payne
R: N Rawiller (55.5)
11/8F
3
1.8
Neeson (1)
11/2
T: Joseph Pride
R: C Reith (57)
11/2
5g Mossman x Favorite Actress (Don't Forget Me )
4
2.1
30/1
T: P J Nestor
R: Ms K O'Hara (53)
30/1
6g Zariz x Our Chickey Babe (Spectacular Spy )
5
2.9
5/1
T: P and W Webster
R: R M Quinn (56.5)
5/1
6
3.9
11/1
T: Peter Snowden
R: J B McDonald (54.5)
11/1
5g Lonhro x Greeting (Canny Lad )
7
5.3
16/1
T: G W Murray
R: J Bowman (56.5)
16/1
7g Kenny's Best Pal x See The Stars (Mr. Henrysee )
8
5.9
40/1
T: L J Bridge
R: G Schofield (55)
40/1
9
6.0
10/1
T: Joseph Pride
R: B Avdulla (53)
10/1
5g Danzero x Global Dance (Spinning World )
10
9.2
11/1
T: Ms G Waterhouse
R: C W Brown (53)
11/1
Race 5 - Jdc Floors Up & Coming Stakes (1300m) Gr3
Class: Quality Track: Heavy Time: 1:20.09 (37.04)
Prizemoney: $125,000
2
4.3
13/2
T: David Payne
R: N Rawiller (57.5)
13/2
3c Dubleo x Tango Music (Palace Music )
3
4.4
5/2
T: Peter Snowden
R: K McEvoy (53)
5/2
3f Ad Valorem x Hairpin (Octagonal )
4
5.6
20/1
T: C E Conners
R: C Reith (53)
20/1
3g Nadeem x Heat Of The Fire (Strategic )
5
7.4
12/1
T: John Thompson
R: B Avdulla (53.5)
12/1
6
14.1
11/2
T: Paul Messara
R: Ms K O'Hara (53)
11/2
3f Exceed And Excel x Pause (Brief Truce )
7
32.7
Kutcher (10)
30/1
T: John Thompson
R: Craig Williams (53)
30/1
Race 6 - Markey Saddlery Warwick Stakes (1400m) Gr2
Class: Open Track: Heavy Time: 1:25.86 (37.86)
Prizemoney: $175,000
1
7/4F
T: Peter Snowden
R: K McEvoy (59)
7/4F
6g Lonhro x Quilt (Danehill )
2
1.8
6/1
T: G M Begg
R: B Avdulla (58.5)
6/1
3
1.9
12/1
T: Bruce Hill
R: P Hammersley (58.5)
12/1
4g Danzero x Bluevien (Bluebird )
4
3.3
11/1
T: C Karakatsanis
R: J Bowman (59)
11/1
8g Clang x Jazztrack (Distinctly North )
5
3.4
20/1
T: John Thompson
R: J B McDonald (59)
20/1
6
6.0
20/1
T: C J Waller
R: G Schofield (59)
20/1
7g Hawk Wing x Crimphill (Sadler's Wells )
7
6.1
9/2
T: Joseph Pride
R: C W Brown (57)
9/2
6m Choisir x Sacred Habit (Sir Tristram )
8
10.2
66/1
T: G A Ryan
R: J Parr (59)
66/1
6g Zabeel x Gentle Genius (Danehill )
9
10.9
12/1
T: John Thompson
R: Craig Williams (59)
12/1
5g Tale Of The Cat x Celebria (Peintre Celebre )
10
15.9
16/1
T: David Payne
R: C Reith (59)
16/1
6g Thorn Park x Trephina (Last Tycoon )
11
17.6
9/1
T: C J Waller
R: N Rawiller (59)
9/1
5g Mossman x Mary Machree (Quest For Fame )
12
27.8
20/1
T: G A Rogerson
R: T Angland (58.5)
20/1
4h Duelled x Athenri (Zabeel )
Race 7 - Panucci Silver Shadow Stakes (1200m) Gr3
Class: Open Track: Heavy Time: 1:13.42 (36.96)
Prizemoney: $125,000
1
9/4F
T: John Thompson
R: Craig Williams (55)
9/4F
3f Testa Rossa x Lyrics (Bluebird )
2
0.2
6/1
T: David Payne
R: C W Brown (54)
6/1
3f Redoute's Choice x Celebria (Peintre Celebre )
3
0.4
9/2
T: G H Walter
R: J Bowman (55.5)
9/2
3f Stratum x Pensiamo (Sovereign Red )
4
0.8
16/1
T: David Payne
R: Nathan Berry (54)
16/1
3f Magic Albert x Carlton Ace (Bianconi )
5
4.0
3/1
T: J A O'Shea
R: J B McDonald (56.5)
3/1
6
4.5
Invest (9)
20/1
T: C E Conners
R: C Reith (54)
20/1
3f Dehere x Unearthly (Zabeel )
7
6.0
66/1
T: John Thompson
R: B Avdulla (54)
66/1
8
6.4
8/1
T: Peter Snowden
R: K McEvoy (54)
8/1
9
7.3
40/1
T: A J Cummings
R: G Schofield (54)
40/1
3f Dane Shadow x Best Out West (Best Western )
Race 8 - Vili's Bakery Toy Show Qlty (1300m) LR
Class: Quality Track: Heavy Time: 1:19.59 (36.83)
Prizemoney: $100,000
1
9/10F
T: C J Waller
R: J Bowman (56)
9/10F
4m Dane Shadow x Kisma (Snippets )
2
0.4
15/2
T: G M Begg
R: B Avdulla (56)
15/2
4m Dubawi x Secret Illusion (Secret Savings )
3
2.0
8/1
T: Peter Snowden
R: K McEvoy (56.5)
8/1
5m Lonhro x Saddler's Silk (Barathea )
4
3.9
16/1
T: D P Smith
R: B Spriggs (53)
16/1
6m Rock Of Gibraltar x Sveldte (Star Watch )
5
4.1
Delzera (12)
15/2
T: G H Walter
R: Ms K O'Hara (53)
15/2
4m Grandera x Delphine (Cenchire )
6
4.5
20/1
T: C J Waller
R: Tommy Berry (53)
20/1
6m Danehill Dancer x Sly Smile (Crafty Prospector )
7
7.0
12/1
T: A J Cummings
R: C Reith (53)
12/1
5m Anabaa x Zabeels Angel (Zabeel )
8
8.5
20/1
T: C J Waller
R: Nathan Berry (53)
20/1
6m Choisir x Bomba (Last Tycoon )
9
8.7
8/1
T: L J Bridge
R: Craig Williams (58)
8/1
6m Catbird x Smytzer's Roylani (Royal Academy )
10
9.6
66/1
T: G D Hickman
R: C W Brown (56)
66/1
4m Danasinga x Dol (Dolphin Street )
11
11.6
30/1
T: S C Jones
R: P Hammersley (53)
30/1
7m Falvelon x Krypto Katie (Cryptoclearance )