Breednet Results

ARMIDALE - Saturday, September 9

Race 1 - Bidfood Armidale Mdn Plate (1400m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:25.46 (38.39)
Prizemoney: $10,000
1
7/2F
T: Theresa Lennon
R: P Graham (59)
7/2F
6g myboycharlie (IRE) x alluring charm (NZ) (royal academy (USA))
Winning siblings: Tell Me No Lies,
This nick: 10 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
0.2
7/1
T: P J Cunningham
R: Ms J Worley (54.5)
7/1
3f skilled (AUS) x elite vision (AUS) (our maizcay (AUS))
3
0.5
15/4
T: B F Cavanough
R: Billy Cray (57)
15/4
4m casino prince (AUS) x victory vein (AUS) (mr. henrysee (USA))
4
1.8
8/1
T: G L Woodward
R: G Snowden (57)
8/1
4m dylan thomas (IRE) x maid of antrim (AUS) (high yield (USA))
5
3.6
11/2
T: William Wain
R: Cejay Graham (57)
11/2
5g equiano (FR) x sans lee (AUS) (strategic (AUS))
6
4.3
16/1
T: Gavin Groth
R: D Northey (57)
16/1
4m sequalo (AUS) x jazz lass (AUS) (celestial dancer (IRE))
7
8.2
25/1
T: Luke A Thomas
R: Ms B Hodder (57)
25/1
6m charge forward (AUS) x matchplay (GB) (nashwan (USA))
8
9.1
15/2
T: Ms S Grills
R: S Lisnyy (57)
15/2
4m so you think (NZ) x juicy lady (NZ) (generous (IRE))
9
11
15/2
T: C R Clegg
R: Ms L G Henry (59)
15/2
5g niccolini (AUS) x bellavinda (AUS) (euclase (AUS))
10
12.4
40/1
T: Nathaniel Scott
R: M Paget (57)
40/1
6m universal prince (AUS) x quest for glory (AUS) (quest for fame (GB))
Race 2 - Armidale Ex-Services Mem (C1) (1400m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 1:24.06 (36.59)
Prizemoney: $10,000
1
7/2
T: Theresa Stair
R: D Northey (58)
7/2
5g where's that tiger (USA) x veneneuse (GB) (machiavellian (USA))
Winning siblings: Marionette,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
7/2
T: Luke A Thomas
R: Ms B Hodder (54)
7/2
4m time thief (AUS) x pegasus (AUS) (orpen (USA))
3
2.2
5/2F
T: G L Woodward
R: Cejay Graham (56)
5/2F
4g zariz (AUS) x baby cino (AUS) (perugino (USA))
4
6.1
20/1
T: Ms S Bigg
R: Ms L G Henry (56)
20/1
6m strada (AUS) x sabihah (AUS) (snippets (AUS))
6
6.8
15/2
T: Paul Grills
R: G Snowden (56)
15/2
7
7.4
30/1
T: C R Clegg
R: J Kehoe (54.5)
30/1
6m pure theatre (AUS) x cielo gold (AUS) (catbird (AUS))
8
15
16/1
T: T G Payne
R: Ms J Worley (54)
16/1
6g clang (AUS) x anda cuddle (AUS) (latarmiss (IRE))
Race 3 - Jackson's Quality Meat Mdn Hcp (1100m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:04.67 (35.42)
Prizemoney: $10,000
1
7/4
T: A Stapleford
R: Cejay Graham (54)
7/4
5m nicconi (AUS) x madcap (USA) (kingmambo (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
16/1
T: B F Cavanough
R: Billy Cray (56)
16/1
4m shaft (AUS) x got bling (AUS) (dehere (USA))
3
5.1
13/8F
T: Ms S Grills
R: M Paget (58)
13/8F
4
7.4
80/1
T: A D McHardie
R: Vad Bolozhinskyi (56)
80/1
5
9.3
7/2
T: Stirling Osland
R: P Graham (58)
7/2
4m i am invincible (AUS) x agate (NZ) (stratum (AUS))
6
12.3
60/1
T: Mark Hatch
R: D Northey (57.5)
60/1
3g zizou (AUS) x kukla (NZ) (pins (AUS))
7
12.5
100/1
T: T G Payne
R: Ms L G Henry (56)
100/1
5m real saga (AUS) x judicious girl (AUS) (res judicata (GB))
8
12.9
40/1
T: Sarah Gaffaney
R: J Kehoe (56)
40/1
5m money or the gun (AUS) x endear (AUS) (grandera (IRE))
9
13.1
100/1
T: P J Cunningham
R: Ms J Worley (59)
100/1
4g reward for effort (AUS) x debated (AUS) (royal academy (USA))
10
14.9
50/1
T: William Wain
R: Ms B Hodder (58)
50/1
4m rothesay (AUS) x rebelette (AUS) (switch in time (IRE))
11
16.7
100/1
T: Theresa Stair
R: S Lisnyy (56)
100/1
4g zizou (AUS) x macedon mayhem (AUS) (picnicker (AUS))
12
23.2
20/1
T: Paul Grills
R: G Snowden (56)
20/1
3f strategic (AUS) x rosebrook (AUS) (danzero (AUS))
Race 4 - Dynamic Fire Hcp (C2) (1100m)
Class: Class 2 Track: Good(3) Time: 1:05.39 (35.33)
Prizemoney: $10,000
1
4/1
T: Melissa Dennett
R: Jackson Murphy (52.5)
4/1
5m excites (AUS) x balancitta (AUS) (galileo (IRE))
Winning siblings: Ebony Rein, Gift Card, Shadow Rein,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
15/2
T: Zach Hatch
R: P Graham (58)
15/2
6g onemorenomore (AUS) x rock revival (AUS) (flying spur (AUS))
3
1.2
11/4
T: T G Payne
R: M Paget (57)
11/4
6g court command (AUS) x in a heartbeat (AUS) (easy rocking (AUS))
4
1.3
7/4F
T: Paul Matts
R: Cejay Graham (54)
7/4F
6m keep the faith (AUS) x connemara bay (AUS) (lion heart (USA))
5
4.4
9/2
T: Luke A Thomas
R: Ms B Hodder (56)
9/2
5m excites (AUS) x say when (AUS) (more than ready (USA))
6
7.7
Carmel (9)
15/1
T: T G Payne
R: Ms J Worley (54)
15/1
Race 5 - St Alberts College Cup (Bm52) (1300m)
Class: Benchmark 52 Track: Good(3) Time: 1:17.88 (36.38)
Prizemoney: $10,000
1
5/2F
T: Ms S Grills
R: M Paget (60.5)
5/2F
5g dubleo (USA) x lunalana (AUS) (dexter (GB))
Winning siblings: Spurlana,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
1
14/1
T: Theresa Lennon
R: P Graham (58.5)
14/1
8g aussie rules (USA) x mrs. ledden (AUS) (ignatius (USA))
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
3
0.2
11/4
T: P J Evans
R: Cejay Graham (53.5)
11/4
7g chateau istana (GB) x kea leah (NZ) (volksraad (GB))
4
0.9
7/2
T: A F Ryan
R: D Northey (55)
7/2
5
3.1
16/1
T: Ms S Bigg
R: Ms L G Henry (56)
16/1
7g commands (AUS) x chaparra (AUS) (canny lad (AUS))
6
3.6
10/1
T: Ms V McLennan
R: S Lisnyy (56)
10/1
6g astronomer royal (USA) x storyland (NZ) (tale of the cat (USA))
7
3.7
30/1
T: J D Shelton
R: Ms B Hodder (60)
30/1
8g towkay (AUS) x ashley downs (NZ) (grosvenor (NZ))
8
3.8
11/2
T: A D McHardie
R: Jackson Murphy (53.5)
11/2
7m casino prince (AUS) x quiet smytzer (AUS) (made of gold (USA))
9
4
40/1
T: Adam Vine
R: Ms J Worley (54)
40/1
7g de beers (NZ) x hip hop (AUS) (success express (USA))
Race 6 - Oaktree Retire. Village (Bm50) (1900m)
Class: Benchmark 50 Track: Good(3) Time: 1:59.67 (37.48)
Prizemoney: $10,000
1
15/8F
T: Paul Grills
R: Cejay Graham (59.5)
15/8F
6g any given saturday (USA) x final file (AUS) (pride of place (AUS))
Winning siblings: Final Tiger,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
12/1
T: D S Smith
R: J Kehoe (58.5)
12/1
5g rothesay (AUS) x cabena (AUS) (general nediym (AUS))
3
1.1
6/1
T: Stirling Osland
R: Vad Bolozhinskyi (57)
6/1
5m related (AUS) x miss strangelove (AUS) (geiger counter (USA))
4
1.2
16/1
T: Nick Mitchell
R: P Graham (56.5)
16/1
5g onemorenomore (AUS) x run for naara (AUS) (more than ready (USA))
5
2.4
20/1
T: W T Martyn
R: Ms J Worley (54)
20/1
7m get square (AUS) x inlet bay (AUS) (strategic (AUS))
7
4.1
20/1
T: Sally Torrens
R: D Northey (56.5)
20/1
8
10.8
9/2
T: Gavin Groth
R: Ms L G Henry (57.5)
9/2
6g nothin' leica dane (AUS) x eldorada (AUS) (success express (USA))
9
13.3
7/2
T: A D McHardie
R: M Paget (58.5)
7/2
6g youthful legs (USA) x shine the silver (AUS) (canadian silver (CAN))
10
73.9
30/1
T: Andrew Baddock
R: S Lisnyy (54)
30/1
6m o'reilly (NZ) x la victoire (AUS) (encosta de lago (AUS))
* Nick figures are for Australasia.