Breednet Results

ASCOT - Wednesday, February 7

Race 1 - Hahn Superdry (Rs0mw) (1500m)
Class: Rest 0 Metro Wins Track: Good(4) Time: 1:31.64 (36.11)
Prizemoney: $24,500
1
4/5F
T: D and B Pearce
R: W Pike (59)
4/5F
3g dick turpin (IRE) x stormletto (AUS) (metal storm (FR))
This nick: 6 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1
15/2
T: D R Harrison
R: Joseph Azzopardi (56)
15/2
3f patronize (AUS) x balmaressa dancer (AUS) (citidancer (IRE))
3
1.1
15/2
T: N D Parnham
R: S Parnham (55.5)
15/2
3g al maher (AUS) x ishinca (USA) (mt. livermore (USA))
4
1.5
13/2
T: K A Adams
R: C Johnston-Porter (58)
13/2
3f blackfriars (AUS) x pride (AUS) (hussonet (USA))
5
1.8
20/1
T: Martin Allan
R: Kate Fitzgerald (52.5)
20/1
3g bianconi (USA) x madame chloe (AUS) (danehill (USA))
6
3.3
12/1
T: D R Harrison
R: P Harvey (58)
12/1
3g econsul (NZ) x roikenn (AUS) (don't say halo (USA))
7
4.8
Laufey (2)
7/1
T: L Smith
R: D Staeck (59)
7/1
3g frost giant (USA) x black in time (AUS) (blackfriars (AUS))
8
8.5
66/1
T: N D Parnham
R: Chris Parnham (56)
66/1
Race 2 - Get The Tabtouch Mdn (1100m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:05.46 (35.71)
Prizemoney: $16,500
1
3/1
T: Simon Miller
R: Aaron Mitchell (55)
3/1
3f frost giant (USA) x flying affair (AUS) (heritage (AUS))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
60/1
T: D R Harrison
R: Joseph Azzopardi (58)
60/1
4g testa rossa (AUS) x natesa (AUS) (metal storm (FR))
3
0.6
7/4F
T: Tiarnna Robertson
R: P Knuckey (55)
7/4F
3f maschino (AUS) x legs up to here (USA) (gold regent (USA))
4
1.3
25/1
T: Ms K Fleming
R: S McGruddy (57)
25/1
3g ouqba (GB) x exquisite fashion (AUS) (blackfriars (AUS))
5
2.8
50/1
T: W R Parker
R: Kate Witten (55)
50/1
4g arlington (AUS) x scarlet cloud (AUS) (strategic (AUS))
6
2.9
11/1
T: N D Parnham
R: Chris Parnham (55)
11/1
3f o'reilly (NZ) x brava fortune (AUS) (falbrav (IRE))
7
3
7/2
T: L Smith
R: P Harvey (57)
7/2
3g frost giant (USA) x simplyirresistible (AUS) (royal academy (USA))
8
3.3
20/1
T: Joshua Krispyn
R: G L Smith (58)
20/1
4g testa rossa (AUS) x tremezzo (AUS) (encosta de lago (AUS))
9
4.5
80/1
T: Tina Glasson
R: Randy Tan (54.5)
80/1
10
4.6
100/1
T: Gavin Foster
R: J Whiting (55)
100/1
3f ouqba (GB) x escabelle (AUS) (danish harmony (AUS))
11
5
12/1
T: Russell Stewart
R: S Parnham (55)
12/1
3f gingerbread man (AUS) x mutribah (USA) (silver hawk (USA))
12
6
30/1
T: Mark Wright
R: Fiona Bell (53)
30/1
5m demerit (AUS) x amore venus (AUS) (surtee (AUS))
13
6.1
30/1
T: Ms D Baillie
R: T Turner (55)
30/1
3f ouqba (GB) x go bella (AUS) (red eye special (AUS))
14
7.8
150/1
T: Ms K Fleming
R: Ms R Forrest (58)
150/1
Race 3 - Glenroy Chaff Hcp (C3) (2200m)
Class: Class 3 Track: Good(4) Time: 2:22.12 (35.85)
Prizemoney: $19,000
1
25/1
T: I S Glading
R: P Knuckey (54.5)
25/1
6g de troy (ARG) x bibiani (AUS) (danish harmony (AUS))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.8
9/10F
T: G and A Williams
R: W Pike (54.5)
9/10F
3f americain (USA) x mustang sally (IRE) (sadler's wells (USA))
3
1.8
11/1
T: W R Parker
R: S McGruddy (54.5)
11/1
4
2.5
8/1
T: Ms S L Miller
R: Maddison Brown (56)
8/1
5g viscount (AUS) x bonzara gold (AUS) (ron bon (USA))
5
2.6
5/1
T: Keith Frost
R: Lucy Warwick (54.5)
5/1
5g reset (AUS) x rate the choice (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
2.7
13/2
T: J G Pike
R: T Turner (55.5)
13/2
7g street cry (IRE) x mofajah (GB) (sadler's wells (USA))
7
4
8/1
T: Mark Wright
R: S Parnham (54.5)
8/1
6m blackfriars (AUS) x egotism (AUS) (el moxie (USA))
8
6.3
20/1
T: F R Kersley
R: C Johnston-Porter (54.5)
20/1
4g captain sonador (AUS) x hepburn rose (NZ) (sir tristram (IRE))
Race 4 - Ascend Sales Trophies Hcp (C1) (1800m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:52.65 (35.52)
Prizemoney: $19,000
1
9/1
T: C G Willis
R: C Johnston-Porter (56)
9/1
8m hartley's spirit (AUS) x speed dancer (AUS) (land speed record (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
40/1
T: Ms A J Smith
R: J Whiting (56)
40/1
6m danehill express (AUS) x heartshape (AUS) (mr. henrysee (USA))
3
1.4
13/4
T: G P Poletti
R: L Camilleri (57)
13/4
5m artie schiller (USA) x sentsky (AUS) (serheed (USA))
2017 MM Adelaide Yearling Sale
$18,000
Vendor: Phoenix Broodmare Farm Euroa Vic
Buyer: Yu Long Investments (Australia) Pty Ltd
4
1.5
9/1
T: Brett Pope
R: D Staeck (55.5)
9/1
4m hala bek (IRE) x chanihi (AUS) (metal storm (FR))
5
2
12/1
T: Meryl Hayley
R: M Autier (56)
12/1
6
2.1
10/1
T: Gavin Foster
R: Andrew Castle (57)
10/1
4g starcraft (NZ) x atlantico (NZ) (redoute's choice (AUS))
7
3
3/1F
T: Vaughn Sigley
R: W Pike (55)
3/1F
3f blackfriars (AUS) x razzattack (AUS) (lonhro (AUS))
8
3.1
15/2
T: Mark Wright
R: S Parnham (54.5)
15/2
9
3.3
30/1
T: Ms K Dowling
R: Joseph Azzopardi (57)
30/1
3g casino prince (AUS) x silver seam (AUS) (second empire (IRE))
10
3.4
15/2
T: T M Andrews
R: P Harvey (57.5)
15/2
3g ouqba (GB) x lonicera (AUS) (chanteclair (AUS))
11
4
20/1
T: C H Webster
R: T Turner (57)
20/1
Race 5 - Psc Insurance Hcp (C3) (1200m)
Class: Class 3 Track: Good(4) Time: 1:11.05 (35.36)
Prizemoney: $19,000
1
5/1
T: J N Pateman
R: Tayla Stone (58)
5/1
5g cardinal virtue (AUS) x nikita blue (AUS) (polish blue (USA))
Winning siblings: Danablue, Toorak Deb,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
1/1F
T: G and A Williams
R: W Pike (55.5)
1/1F
3f big brown (USA) x test case (AUS) (testa rossa (AUS))
3
1.7
40/1
T: Ms C Gilbert
R: Ms R Forrest (57)
40/1
5g alfred nobel (IRE) x arlecchina (AUS) (dauberval (USA))
4
1.8
100/1
T: Ms R Lockwood
R: Aaron Mitchell (56)
100/1
7g patronize (AUS) x mistress tenby (AUS) (blackfriars (AUS))
5
2
4/1
T: G A Crispin
R: J Whiting (59)
4/1
4g universal ruler (AUS) x lightbeam (NZ) (clay hero (AUS))
6
2.3
12/1
T: D R Harrison
R: P Harvey (57.5)
12/1
4g dick turpin (IRE) x secret empire (AUS) (second empire (IRE))
7
2.5
15/1
T: N D Parnham
R: S Parnham (58)
15/1
8
2.8
40/1
T: Misty Bazeley
R: Ms M Bazeley (54)
40/1
7g vital equine (IRE) x albani (AUS) (torrential (USA))
9
4
25/1
T: D T McAuliffe
R: Joseph Azzopardi (55.5)
25/1
3f delago deluxe (AUS) x stubborn (AUS) (lonhro (AUS))
10
4.3
30/1
T: F R Kersley
R: Randy Tan (57)
30/1
4g foreplay (AUS) x sophia town (NZ) (johannesburg (USA))
11
4.5
25/1
T: G McTaggart
R: D Staeck (56)
25/1
5m demerit (AUS) x silver success (AUS) (success express (USA))
Race 6 - Chinese New Year R'day 24/2-C1 (1400m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:23.48 (35.72)
Prizemoney: $19,000
1
Jeraft (2)
5/2F
T: N D Parnham
R: Chris Parnham (59)
5/2F
4g hala bek (IRE) x lizzy long legs (AUS) (steel glow (AUS))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.8
11/4
T: T M Andrews
R: P Harvey (57)
11/4
3g proart (AUS) x twice the magic (AUS) (second empire (IRE))
3
2.8
10/1
T: J E Grieve
R: C Johnston-Porter (55)
10/1
4
4
40/1
T: W R Parker
R: T Turner (58)
40/1
5
4.3
Yindi (7)
13/4
T: F R Kersley
R: D Staeck (57)
13/4
3g demerit (AUS) x genana (AUS) (general nediym (AUS))
6
4.4
100/1
T: C G Willis
R: Ryan Hill (55.5)
100/1
6g so secret (AUS) x colorado times (AUS) (numerous times (CAN))
7
6.3
60/1
T: Ms S L Miller
R: Alan Kennedy (57.5)
60/1
4g husson (ARG) x dane tryst (AUS) (danehill (USA))
8
6.4
7/2
T: J F Miller
R: W Pike (57.5)
7/2
6m passenger (AUS) x black to win (AUS) (blackfriars (AUS))
9
7.5
60/1
T: N D Parnham
R: S Parnham (54)
60/1
10
8.3
100/1
T: M Knox
R: Kate Fitzgerald (51.5)
100/1
4g flying pegasus (AUS) x dr bella (AUS) (dr johnson (USA))
Race 7 - Argonaut Corp. Advisers-Rs0ly (1400m)
Class: Rst 0 Met Win-LY Track: Good(4) Time: 1:23.30 (35.44)
Prizemoney: $24,500
1
5/1
T: L P Luciani
R: J Whiting (56.5)
5/1
4g red hot choice (AUS) x geigerita (AUS) (geiger counter (USA))
Winning siblings: Cuanzo, Geiger Rio,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
150/1
T: J G Pike
R: C Haddon (55)
150/1
7g sebring (AUS) x iris in the glen (AUS) (perugino (USA))
3
1.7
Greco (10)
9/2
T: J M Bowtell
R: Jerry Noske (55.5)
9/2
6g al maher (AUS) x pompeii (AUS) (just awesome (AUS))
4
3
9/1
T: Chris Gangemi
R: S McGruddy (56)
9/1
5
3.3
11/1
T: M L Lane
R: Aaron Mitchell (58)
11/1
6g blackfriars (AUS) x contentious miss (AUS) (victory drive (USA))
6
3.5
9/1
T: Brett Pope
R: T Turner (54.5)
9/1
7
3.6
12/1
T: Ms P Kenney
R: G L Smith (58)
12/1
6g danerich (AUS) x tristram power (NZ) (sir tristram (IRE))
8
4.8
15/8F
T: N D Parnham
R: Chris Parnham (57)
15/8F
9
5
11/1
T: A F Beckett
R: Kate Witten (56)
11/1
10
6.8
20/1
T: Gavin Foster
R: Andrew Castle (57)
20/1
11g brocco (USA) x lyric grove (NZ) (grosvenor (NZ))
11
8.5
60/1
T: Martin Allan
R: Kate Fitzgerald (51)
60/1
5g congrats (USA) x miss campbell (AUS) (conatus (AUS))
* Nick figures are for Australasia.