Breednet Results

ASCOT - Wednesday, October 16

Race 1 - Court Talk Patsy & Big D Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:13.34 (35.55)
Prizemoney: $20,000
1
Cambist (11)
11/1
T: Ms R Lockwood
R: S Parnham (54)
11/1
Winning siblings: Blues Shadow,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
15/8F
T: N D Parnham
R: Jade Mc Naught (52)
15/8F
3f playing god (AUS) x parc d'amour (AUS) (bletchley park (IRE))
3
0.9
13/2
T: L P Luciani
R: J Whiting (56)
13/2
3g exceed and excel (AUS) x eladdair (AUS) (elusive quality (USA))
4
3.4
9/2
T: B P Graham
R: W Pike (56)
9/2
3g my admiration (AUS) x never guilty (AUS) (favorite trick (USA))
5
3.5
30/1
T: Ms K Fleming
R: Ben Paterson (58)
30/1
6
3.7
10/1
T: S J Wolfe
R: P Knuckey (56)
10/1
3g gingerbread man (AUS) x find the time (AUS) (blackfriars (AUS))
7
5.4
40/1
T: Ms S L Miller
R: Alan Kennedy (58)
40/1
4g billson (AUS) x imperial act (AUS) (middle kingdom (USA))
8
5.6
4/1
T: D T McAuliffe
R: L Newman (56)
4/1
9
5.8
10/1
T: Simon Miller
R: B Parnham (56)
10/1
3g jimmy choux (NZ) x commentate (AUS) (commands (AUS))
10
8
50/1
T: E D Philp
R: J Kokotajlo (58)
50/1
6g vital equine (IRE) x dark sarcasm (AUS) (one cool cat (USA))
11
8.9
66/1
T: S R Wallace
R: Emma Stent (56)
66/1
12
12.3
60/1
T: Ms D Baillie
R: Andrew Castle (58)
60/1
Race 2 - Bennett & Co Hcp (C5) (1200m)
Class: Class 5 Track: Good(4) Time: 1:13.33 (34.97)
Prizemoney: $25,000
1
11/8F
T: Chris Gangemi
R: P Knuckey (55)
11/8F
Winning siblings: Salty, Super Maxi,
This nick: 5 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2
0.2
9/1
T: M Santich
R: Kristy Bennett (52)
9/1
6g demerit (AUS) x with honours (AUS) (royal academy (USA))
3
0.3
15/8
T: A G Durrant
R: W Pike (58)
15/8
4
1.7
5/1
T: L Smith
R: P Hall (59.5)
5/1
5g bel esprit (AUS) x classic chevron (AUS) (spartacus (AUS))
5
2
20/1
T: M L Lane
R: Ms K Yuill (57)
20/1
4g universal ruler (AUS) x stormy ale (AUS) (stormy's son (AUS))
5
2
30/1
T: Meryl Hayley
R: Jade Mc Naught (53.5)
30/1
6m discorsi (AUS) x jestervale (AUS) (real jester (AUS))
7
5
25/1
T: J F Miller
R: C Johnston-Porter (57)
25/1
8
5.3
40/1
T: S R Wallace
R: J Whiting (54)
40/1
6m trade fair (GB) x madam miyasato (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
Race 3 - Dp & Lk Patten Hcp (C1) (1500m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:31.85 (35.46)
Prizemoney: $25,000
1
4/11F
T: Ms A King
R: Jade Mc Naught (59)
4/11F
7g port headland (AUS) x our fair bella (AUS) (balestrini (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
4.5
16/1
T: S V Vahala
R: S Parnham (60)
16/1
5g time thief (AUS) x note d'amour (IRE) (rainbow quest (USA))
4
7.7
11/1
T: B A McDougall
R: J Brown (57)
11/1
5
8.1
30/1
T: Ms K Fleming
R: Ben Paterson (57)
30/1
6g dick turpin (IRE) x exquisite timing (AUS) (blackfriars (AUS))
6
8.2
100/1
T: E D Philp
R: Ms L Staples (54)
100/1
6g my atacanta (IRE) x soviet queen (AUS) (fasliyev (USA))
7
8.5
8/1
T: J D Jachmann
R: J Whiting (56.5)
8/1
8
24.2
16/1
T: D R Harrison
R: Jarrad Noske (59)
16/1
4g patronize (AUS) x blue nonna (AUS) (polish blue (USA))
Race 4 - Lycopodium Hcp (C1) (1500m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:33.04 (36.00)
Prizemoney: $25,000
1
14/1
T: Ms C Stelmach
R: C Staples (56)
14/1
4m galah (AUS) x beautiful bon bon (AUS) (ron bon (USA))
Winning siblings: Bon Signore, Miss Stratham,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
30/1
T: G C Ballantyne
R: P Harvey (57)
30/1
5m trade fair (GB) x amplifier (AUS) (brocco (USA))
3
1.1
5/2F
T: F R Kersley
R: Jade Mc Naught (54)
5/2F
4
1.7
7/2
T: Daniel O'Connor
R: L Newman (57)
7/2
5
1.8
16/1
T: J F Miller
R: C Johnston-Porter (58)
16/1
4m trade fair (GB) x bellydance (AUS) (desert prince (IRE))
6
2.4
100/1
T: C G Willis
R: Kristy Bennett (52)
100/1
6m hard spun (USA) x fridays girl (AUS) (footstepsinthesand (GB))
7
4
9/2
T: W J Bradshaw
R: J Whiting (56)
9/2
3f alfred nobel (IRE) x disco miss (AUS) (zeditave (AUS))
8
4.4
3/1
T: L P Luciani
R: Chloe Azzopardi (58.5)
3/1
4m blackfriars (AUS) x pride (AUS) (hussonet (USA))
9
5.4
12/1
T: A G Durrant
R: W Pike (58)
12/1
4m blackfriars (AUS) x medico miss (AUS) (dr johnson (USA))
Race 5 - Gtt Ventures Trophy (Rs0ly) (1100m)
Class: Rst 0 Met Win-LY Track: Good(4) Time: 1:05.29 (35.51)
Prizemoney: $30,000
1
7/4
T: D R Harrison
R: P Harvey (58)
7/4
3g patronize (AUS) x sunsilkin (AUS) (oratorio (AUS))
Winning siblings: Slurpin' Turpin, Sunnysilk,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
5/4F
T: Simon Miller
R: Chloe Azzopardi (55.5)
5/4F
3f denman (AUS) x spinalong (AUS) (exceed and excel (AUS))
3
1
15/2
T: N D Parnham
R: S Parnham (60)
15/2
3c war chant (USA) x ambers halo (AUS) (don't say halo (USA))
4
1.7
7/1
T: Ms J Erkelens
R: Jade Mc Naught (54)
7/1
3f my admiration (AUS) x comme ci (AUS) (verglas (IRE))
5
3.8
60/1
T: J T Warwick
R: T Turner (55)
60/1
3f snippetson (AUS) x silver piranha (NZ) (key business (AUS))
6
4.3
20/1
T: D L Morton
R: C Johnston-Porter (56)
20/1
3f sepoy (AUS) x royal commands (AUS) (commands (AUS))
7
8.8
15/1
T: F R Kersley
R: W Pike (55)
15/1
3f sessions (AUS) x perpendicular (AUS) (charge forward (AUS))
Race 6 - Murlpirrmarra Connection (C3) (1200m)
Class: Class 3 Track: Good(4) Time: 1:11.89 (35.35)
Prizemoney: $25,000
1
4/9F
T: G & A Williams
R: W Pike (57)
4/9F
3g redoute's choice (AUS) x storm alert (AUS) (metal storm (FR))
This nick: 7 runners; 6 winners; 3 SW. Details
2
0.5
16/1
T: D T McAuliffe
R: Ben Paterson (54)
16/1
3f universal ruler (AUS) x isola blu (AUS) (blackfriars (AUS))
3
2.8
11/1
T: Simon Miller
R: P Carbery (58.5)
11/1
4g playing god (AUS) x lacie (AUS) (oratorio (AUS))
4
3.5
11/2
T: D R Harrison
R: P Harvey (59.5)
11/2
4g scandal keeper (USA) x danecay (AUS) (love a dane (AUS))
5
3.9
30/1
T: D & B Pearce
R: P Hall (58.5)
30/1
5g dream ahead (USA) x danish moon (AUS) (danehill (USA))
6
4.6
Unikat (1)
12/1
T: A G Durrant
R: Jade Mc Naught (59)
12/1
4g universal ruler (AUS) x o'katie (AUS) (o'reilly (NZ))
7
4.9
100/1
T: A M Bazeley
R: B Parnham (55.5)
100/1
8
5
20/1
T: N Parker
R: Chloe Azzopardi (58.5)
20/1
6g saxon (AUS) x faslizan (AUS) (fasliyev (USA))
9
6
20/1
T: D L Morton
R: C Johnston-Porter (57.5)
20/1
5m sepoy (AUS) x hi on love (AUS) (love a dane (AUS))
Race 7 - Sms Rental Hcp (C3) (2150m)
Class: Class 3 Track: Good(4) Time: 2:15.89 (37.60)
Prizemoney: $25,000
1
15/1
T: K A Adams
R: T Turner (55)
15/1
This nick: 67 runners; 46 winners; 5 SW. Details
2
7.5
6/1
T: A H Mortimer
R: Kristy Bennett (55.5)
6/1
5g vital equine (IRE) x bella pia (AUS) (dante's fury (AUS))
3
8
7/1
T: Trevor Roche
R: J Brown (58.5)
7/1
5g blackfriars (AUS) x flashy doll (AUS) (general nediym (AUS))
4
9
8/1
T: A F Beckett
R: P Knuckey (56)
8/1
7m blackfriars (AUS) x hayley's image (AUS) (grand lodge (USA))
5
10.6
12/1
T: F R Kersley
R: Alan Kennedy (59)
12/1
4g helmet (AUS) x highest (AUS) (marscay (AUS))
6
12.8
11/2
T: M W Bairstow
R: W Pike (56.5)
11/2
5g more than ready (USA) x miss marielle (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
13.3
30/1
T: P H Jordan
R: Ryan Hill (56)
30/1
5g frost giant (USA) x heather (AUS) (grand lodge (USA))
8
14
15/4
T: Ms S L Miller
R: P Harvey (59)
15/4
4g blackfriars (AUS) x la annais (AUS) (choisir (AUS))
9
15.1
7/2F
T: A G Durrant
R: Jade Mc Naught (58)
7/2F
10
15.3
50/1
T: J G Pike
R: J Whiting (56)
50/1
9g street cry (IRE) x mofajah (GB) (sadler's wells (USA))
11
16.8
14/1
T: P V Morley
R: C Staples (56.5)
14/1
* Nick figures are for Australasia.