Breednet Results

BALLARAT - Thursday, April 2

Race 1 - Porter Industries Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Good Time: 1:00.44
Prizemoney: $15,000
1
14/1
T: R W SMERDON
R: MS C BRUCE (57.00)
14/1
2f captain rio (GB) x switch belle (AUS) (rory's jester (AUS))
This nick: 6 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
1.5
2/1F
T: D L FREEDMAN
R: A SPITERI (57.00)
2/1F
3
1.6
7/2
T: D A HAYES
R: DEAN HOLLAND (57.00)
7/2
4
2.4
11/4
T: D K WEIR
R: J MOTT (57.00)
11/4
2f choisir (AUS) x firenza (AUS) (kenny's best pal (AUS))
5
2.9
25/1
T: S A DWYER
R: G BOSS (57.00)
25/1
2f charge forward (AUS) x tramore (AUS) (danehill (USA))
6
3.4
6/1
T: M G PRICE
R: DALE SMITH (57.00)
6/1
2f elvstroem (AUS) x lettercee (AUS) (hennessy (USA))
7
10.4
VIVIR (9)
9/2
T: R G HORE-LACY
R: M RODD (57.00)
9/2
2f choisir (AUS) x live on (AUS) (zoffany (USA))
Race 2 - Ballarat Come To Life Mdn (1100m)
Class: Maiden Track: Good Time: 1:05.80
Prizemoney: $15,000
1
7/1
T: MS L TOLSON
R: R CARTWRIGHT (56.00)
7/1
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
7/4F
T: R D GRIFFITHS
R: J MOTT (56.00)
7/4F
4m lujain (USA) x curvaceous miss (AUS) (anabaa (USA))
3
1.3
7/4F
T: JOHN MCARDLE
R: B RAWILLER (55.50)
7/4F
3f rohatyn (NZ) x hey missus (AUS) (nijinsky's way (USA))
4
2.7
9/2
T: M A KAVANAGH
R: M RODD (56.00)
9/2
4m umatilla (NZ) x hollybrook tamasin (AUS) (sir dapper (AUS))
5
4.5
25/1
T: D W BROWN
R: F ALESCI (55.50)
25/1
3f king charlemagne (USA) x curtseys (AUS) (celtic swing (GB))
6
9.5
80/1
T: ANTHONY COSGRIFF
R: D LARSSON (58.00)
80/1
5g king of kings (IRE) x tolstoy's best (AUS) (cossack warrior (AUS))
7
10.3
20/1
T: DAN O'SULLIVAN
R: M PEGUS (58.00)
20/1
5g king cugat (USA) x top station (AUS) (palace music (USA))
8
10.5
DIESEL (1)
20/1
T: MICHAEL TROTTER
R: L McGILL (58.00)
20/1
4g el moxie (USA) x alluring eyes (AUS) (eagle eyed (USA))
9
11.8
12/1
T: S A DWYER
R: G BOSS (58.00)
12/1
6g octagonal (NZ) x be in love (AUS) (rivotious (USA))
10
26.8
25/1
T: S MORRISH
R: JACK HILL (54.00)
25/1
Race 3 - Recruitment Vision Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Good Time: 0:59.48
Prizemoney: $15,000
1
FOLAU (1)
5/2
T: T J HUGHES JNR
R: NICHOLAS RYAN (57.00)
5/2
3g delago brom (AUS) x flamber (AUS) (rustic amber (IRE))
This nick: 6 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
SHERPA (3)
9/4F
T: JOHN MCARDLE
R: B RAWILLER (57.00)
9/4F
3g hillman (AUS) x brittany miss (AUS) (mister c. (USA))
3
0.5
10/1
T: R D GRIFFITHS
R: I CULLIVER (55.00)
10/1
3f hemingway (IRE) x no mischief (AUS) (mister c. (USA))
4
1.4
9/2
T: J W MASON
R: MS MICHELLE PAYNE (55.00)
9/2
5
2.7
8/1
T: D A HAYES
R: G BOSS (55.00)
8/1
3f strategic (AUS) x volcanic mist (AUS) (volcanic prince (AUS))
6
2.9
6/1
T: R W SMERDON
R: P HUTCHINSON (57.00)
6/1
3g royal academy (USA) x royal delago (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
5.4
15/2
T: DAN O'SULLIVAN
R: M PEGUS (55.00)
15/2
3f bellotto (USA) x shattered egos (AUS) (mister frisky (USA))
8
8.7
100/1
T: MS M HARRY
R: L C WILLIAMS (55.00)
100/1
3f century city (IRE) x comedy court (AUS) (rory's jester (AUS))
9
13
20/1
T: S C BOTTOMLEY
R: B HIGGINS (57.00)
20/1
3g regal shot (AUS) x tamaasha (AUS) (scenic (IRE))
Race 4 - Tracy The Placement People-78 (1600m)
Class: Restricted 78 Track: Good Time: 1:40.63
Prizemoney: $15,000
1
4/1
T: D T O'BRIEN
R: MS MICHELLE PAYNE (53.00)
4/1
4m cape cross (IRE) x ballycairn (NZ) (zabeel (NZ))
This nick: 11 runners; 7 winners; 1 SW. Details
2
1.8
13/4
T: D L FREEDMAN
R: G BOSS (54.50)
13/4
3f hussonet (USA) x the roscoe rose (USA) (thorn dance (USA))
3
0.5
4/1
T: S MORRISH
R: MS N BERIMAN (53.00)
4/1
4m jeune (GB) x yahtzee (AUS) (at talaq (USA))
4
2.8
5/2F
T: A R COFFEY
R: B CROSS (58.00)
5/2F
5
5.8
7/2
T: B F BENBOW
R: B AVDULLA (51.50)
7/2
4m west point (AUS) x matilda waltzing (AUS) (turtle island (IRE))
Race 5 - Yeomans Rentals Hcp (C1) (1400m)
Class: Class 1 Track: Good Time: 1:27.26
Prizemoney: $22,500
1
7/4F
T: R W SMERDON
R: CRAIG WILLIAMS (55.50)
7/4F
4g nediym (IRE) x mayletto rose (AUS) (rigoletto (AUS))
Winning siblings: Alcancia, Generality, Go Eureka,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
5/2
T: D L FREEDMAN
R: G BOSS (56.00)
5/2
3g reset (AUS) x academic (AUS) (true version (AUS))
3
1.3
SAREM (1)
8/1
T: D A HAYES
R: B AVDULLA (57.50)
8/1
3c zabeel (NZ) x wheatland lady (USA) (strawberry road (AUS))
4
2.6
9/2
T: D T O'BRIEN
R: J MOTT (55.50)
9/2
5
3.4
BEATUS (3)
12/1
T: D A HAYES
R: B RAWILLER (55.50)
12/1
4h rubiton (AUS) x infinite charm (AUS) (tristino (NZ))
6
4.9
10/1
T: NIALL PHILLIPS
R: T BARRY (53.00)
10/1
5g o'reilly (NZ) x windsong (NZ) (danasinga (AUS))
7
6.4
50/1
T: D T CURRAN
R: MS N BERIMAN (53.00)
50/1
8
7.9
10/1
T: JOHN MCARDLE
R: M GATT (53.50)
10/1
4m snowland (AUS) x bella dawn (USA) (alwuhush (USA))
Race 6 - Tanya Daniels The Good Guys-68 (1600m)
Class: Restricted 68 Track: Good Time: 1:39.02
Prizemoney: $15,000
1
7/2
T: D T O'BRIEN
R: L NOLEN (55.50)
7/2
4g danasinga (AUS) x laebeel (NZ) (zabeel (NZ))
This nick: 8 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
2
7/1
T: D T O'BRIEN
R: CHRIS SYMONS (54.00)
7/1
3g untouchable (AUS) x view (AUS) (scenic (IRE))
3
1.5
5/1
T: P P TROTTER
R: B RAWILLER (57.00)
5/1
5g jetball (AUS) x gazpacho (AUS) (favoured bay (AUS))
4
5.3
11/1
T: NIALL PHILLIPS
R: J MOTT (57.00)
11/1
5
5.6
9/2
T: A J VASIL
R: G BOSS (55.50)
9/2
3g montjeu (IRE) x pan for glitter (USA) (crafty prospector (USA))
6
7.4
11/4F
T: PATRICK PAYNE
R: MS MICHELLE PAYNE (58.00)
11/4F
6g montjeu (IRE) x trisynd (NZ) (sir tristram (IRE))
7
11.9
25/1
T: CAMERON TEMPLETON
R: M CARSON (55.00)
25/1
8
14.9
JUGAHRU (12)
40/1
T: A W NOONAN
R: B AVDULLA (53.00)
40/1
5g jugah (USA) x ginger miss (AUS) (orpheus (NZ))
9
16.2
20/1
T: D L FREEDMAN
R: A SPITERI (54.00)
20/1
3c lonhro (AUS) x flame of atlanta (NZ) (clay hero (AUS))
10
20.2
REACH (9)
100/1
T: T D COWAN
R: J MATTHEWS (55.00)
100/1
8g spectrum (IRE) x hsin hsin wei (NZ) (star way (GB))
11
22.7
20/1
T: DAN O'SULLIVAN
R: M PEGUS (55.50)
20/1
12
52.7
60/1
T: I T ANDERSON
R: J FRY (53.00)
60/1
7m archway (IRE) x classic christie (USA) (advocator (AUS))
Race 7 - Golden Nugget Bakery Hcp (62) (1200m)
Class: Restricted 62 Track: Good Time: 1:11.66
Prizemoney: $15,000
1
7/1
T: JOHN MCARDLE
R: B RAWILLER (55.50)
7/1
Winning siblings: Grasslands Girl, The Hornet,
This nick: 15 runners; 12 winners; 1 SW. Details
2
0.2
9/1
T: K M KEYS
R: L NOLEN (58.00)
9/1
4g redding (NZ) x metal mistress (AUS) (metal storm (FR))
3
1
10/1
T: PETER SNOWDEN
R: CHRIS SYMONS (55.00)
10/1
3f quest for fame (GB) x lorelei (AUS) (danehill (USA))
4
2.7
5/4F
T: D T O'BRIEN
R: J MOTT (55.50)
5/4F
5
3.5
5/1
T: R D GRIFFITHS
R: M J ALLEN (56.50)
5/1
6
3.7
20/1
T: C W MCDONALD
R: G BOSS (55.50)
20/1
4m archway (IRE) x road (AUS) (whiskey road (USA))
7
6.5
20/1
T: S C BOTTOMLEY
R: B HIGGINS (55.50)
20/1
4m snaadee (USA) x pepper mill (AUS) (water mill (GB))
8
11.3
15/4
T: J W MASON
R: MS MICHELLE PAYNE (55.50)
15/4
5m racer's edge (AUS) x shazette (NZ) (noble bijou (USA))
Race 8 - Leading Edge Hcp (68) (1200m)
Class: Restricted 68 Track: Good Time: 1:11.09
Prizemoney: $22,500
1
15/1
T: A J VASIL
R: M PEGUS (55.50)
15/1
3f reset (AUS) x belong in love (AUS) (marscay (AUS))
Winning siblings: Saverio,
This nick: 5 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.5
10/1
T: ANDREW NOBLET
R: G BOSS (56.50)
10/1
3
1.3
4/1
T: J W MASON
R: MS MICHELLE PAYNE (57.00)
4/1
3f desert sun (GB) x discriminating (AUS) (thunder gulch (USA))
4
3.3
11/1
T: SEAN MOTT
R: MS S RAWILLER (56.50)
11/1
3f good journey (USA) x country class (NZ) (woodborough (USA))
5
5.8
11/2
T: D K WEIR
R: G MURPHY (57.50)
11/2
3f hillman (AUS) x sal's belle (AUS) (salieri (USA))
6
6.2
5/1
T: P G MOODY
R: L NOLEN (56.50)
5/1
7
7
15/1
T: M J ELLERTON
R: A MALLYON (55.50)
15/1
3f hold that tiger (USA) x golden apt (AUS) (purple patch (NZ))
8
7.5
2/1F
T: MS S NAYLOR
R: L McGILL (57.50)
2/1F
3f barton gate (AUS) x runelle (AUS) (runyon (IRE))
9
7.6
8/1
T: P G CAREY
R: R McLEOD (55.50)
8/1
3f black hawk (GB) x judith louise (AUS) (zeditave (AUS))
10
9.1
9/4
T: D K WEIR
R: B RAWILLER (55.50)
9/4
3f honours list (IRE) x danamour (AUS) (danger (AUS))
* Nick figures are for Australasia.