Breednet Results

BALLARAT - Thursday, May 14

Race 1 - Luxbet.Com Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Dead Time: 1:12.32
Prizemoney: $15,000
1
7/4F
T: C and C ALDERSON
R: D BRERETON (58.00)
7/4F
4g dash for cash (AUS) x sovereign appeal (AUS) (southern appeal (USA))
Winning siblings: Caitlynn,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.1
30/1
T: MS G HARBORD
R: C A ROBERTSON (58.00)
30/1
6g saithor (USA) x danista (AUS) (roi danzig (USA))
3
2.3
13/4
T: R W SMERDON
R: MS C BRUCE (58.00)
13/4
3g danewin (AUS) x northern scent (AUS) (geiger counter (USA))
4
4.2
KIPPSY (7)
11/4
T: R D GRIFFITHS
R: NICHOLAS HALL (56.00)
11/4
3f bianconi (USA) x miss kipps (AUS) (scenic (IRE))
5
5
9/4
T: R W SMERDON
R: L NOLEN (55.50)
9/4
6
6.3
6/1
T: D K WEIR
R: J FRY (58.00)
6/1
7
20.3
12/1
T: J ROWE
R: B AVDULLA (58.00)
12/1
4g condies lane (AUS) x disclose (AUS) (proven valour (AUS))
8
22.3
BRIEFS (6)
20/1
T: MARK ANDERSON
R: M CARSON (56.00)
20/1
4m brief truce (USA) x el mellina (AUS) (el moxie (USA))
9
28.3
WEFA (8)
40/1
T: L F PORTER
R: JACK HILL (54.00)
40/1
4m ladoni (GB) x sunset clause (AUS) (weasel clause (AUS))
Race 2 - Ballarat Come To Life Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Dead Time: 1:41.10
Prizemoney: $15,000
1
5/2
T: P MORGAN
R: D BRERETON (58.00)
5/2
3g lucky owners (NZ) x dutchy's gem (AUS) (mustin lake (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
20/1
T: A W NOONAN
R: NICHOLAS HALL (58.00)
20/1
3g street cry (IRE) x felia (AUS) (noalcoholic (FR))
3
1.8
10/1
T: D K WEIR
R: J FRY (58.00)
10/1
3g carnegie (IRE) x our miss world (AUS) (danger's hour (USA))
4
4.6
2/1F
T: C W MCDONALD
R: MS MICHELLE PAYNE (56.00)
2/1F
3f bel esprit (AUS) x taipan annie (AUS) (regal classic (CAN))
5
5
10/1
T: S FERCHIE
R: W HOKAI (58.00)
10/1
4g diatribe (AUS) x tippy (AUS) (golden key (NZ))
6
6.8
9/4
T: D A HAYES
R: B RAWILLER (58.00)
9/4
3g encosta de lago (AUS) x silk veil (AUS) (danehill (USA))
7
7
9/2
T: S J RICHARDS
R: DEAN HOLLAND (58.00)
9/2
8
8
50/1
T: D K BROWN
R: L NOLEN (58.00)
50/1
3g strategic (AUS) x demain (AUS) (zabeel (NZ))
9
28
100/1
T: MS S HORSLEY
R: M CARSON (56.00)
100/1
5m val royal (FR) x astradane (IRE) (danehill (USA))
Race 3 - R & J Batteries Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Dead Time: 0:59.24
Prizemoney: $15,000
1
4/1
T: G EURELL
R: CHRIS SYMONS (57.00)
4/1
3f choisir (AUS) x our sistine (AUS) (peintre celebre (USA))
This nick: 16 runners; 11 winners; 0 SW. Details
2
0.2
LINDY (5)
10/1
T: MS C HEFFERNAN
R: L McGILL (57.00)
10/1
3
0.5
8/1
T: D K WEIR
R: J FRY (57.00)
8/1
4
1.1
SHYSTA (9)
6/1
T: G EURELL
R: DEAN HOLLAND (57.00)
6/1
3f yasey (JPN) x shyla (AUS) (manshood (CAN))
5
1.4
9/1
T: T J HUGHES JNR
R: B AVDULLA (57.00)
9/1
3f delago brom (AUS) x dux of the class (AUS) (royal academy (USA))
6
1.9
14/1
T: ANGELA TAYLOR-MOY
R: M PUMPA (57.00)
14/1
3f musee d'orsay (AUS) x peroka (AUS) (staroka (AUS))
7
3.2
6/1
T: C and C ALDERSON
R: M J ALLEN (57.00)
6/1
3f bel esprit (AUS) x free success (NZ) (success express (USA))
8
4.2
7/1
T: S FERCHIE
R: W HOKAI (57.00)
7/1
3f lago delight (AUS) x willow run (AUS) (kingston rule (USA))
9
5.5
5/4F
T: P MORGAN
R: D BRERETON (57.00)
5/4F
3f general nediym (AUS) x swell time girl (AUS) (niccolo polo (USA))
10
6.5
50/1
T: MS T GOOD
R: MS N BERIMAN (57.00)
50/1
11
10.5
50/1
T: W G CAPORN
R: MAX McKAY (54.00)
50/1
3f commands (AUS) x carmagnole (AUS) (canny lad (AUS))
Race 4 - Graeme Hicks Racing Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Dead Time: 1:11.88
Prizemoney: $15,000
1
GIOTTO (3)
2/1F
T: J B CUMMINGS
R: B RAWILLER (57.00)
2/1F
3c exceed and excel (AUS) x cara bella (GB) (seeking the gold (USA))
This nick: 3 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.1
2/1F
T: PETER SNOWDEN
R: L NOLEN (57.00)
2/1F
3g quest for fame (GB) x lichenstein (AUS) (crown jester (AUS))
3
2
12/1
T: J W MASON
R: MS MICHELLE PAYNE (57.00)
12/1
3g viscount (AUS) x sacred jester (AUS) (rory's jester (AUS))
4
2.3
7/1
T: HEATH CONNERS
R: M J ALLEN (57.00)
7/1
3c desert sun (GB) x on hallowed ground (AUS) (don't say halo (USA))
5
2.5
6/1
T: J W MASON
R: NICHOLAS HALL (55.00)
6/1
6
4.8
GOLAGO (4)
14/1
T: J W HONEYSETT
R: D MOOR (57.00)
14/1
7
5.2
4/1
T: M A KAVANAGH
R: M RODD (57.00)
4/1
3c encosta de lago (AUS) x clifton gardens (AUS) (mighty kingdom (AUS))
8
6.5
30/1
T: C J CASSAR
R: C A ROBERTSON (57.00)
30/1
3g no slip (FR) x zardapper (AUS) (sir dapper (AUS))
Race 5 - Integra Group Hcp (78) (1000m)
Class: Restricted 78 Track: Dead Time: 0:58.31
Prizemoney: $22,500
1
13/4
T: MS N BURKE
R: M FLAHERTY (56.00)
13/4
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
9/4F
T: D W BROWN
R: I GUNDOGDU (56.50)
9/4F
3
1
30/1
T: K J BODEY
R: DEAN HOLLAND (56.00)
30/1
6g el moxie (USA) x la strike (AUS) (gondolier (AUS))
4
4
7/1
T: PETER GELAGOTIS
R: A DARMANIN (54.00)
7/1
4g regal shot (AUS) x petite filou (AUS) (snippets (AUS))
4
4
11/2
T: R W SMERDON
R: L NOLEN (56.50)
11/2
4h singspiel (IRE) x la flamina (IRE) (selkirk (USA))
6
4.2
9/1
T: R D GRIFFITHS
R: NICHOLAS HALL (57.50)
9/1
7g general nediym (AUS) x azzetta (AUS) (zephyr bay (AUS))
7
4.3
5/1
T: LUKE OLIVER
R: B RAWILLER (57.00)
5/1
6g general nediym (AUS) x violetta (AUS) (rigoletto (AUS))
8
5.6
KUDETA (3)
5/1
T: HEATH CONNERS
R: M RODD (57.50)
5/1
4g snowland (AUS) x cyanic (AUS) (puissance (GB))
9
6.1
20/1
T: R J BARDON
R: E CASSAR (58.00)
20/1
6g jugah (USA) x lost horizons (AUS) (at talaq (USA))
10
8.6
50/1
T: P J SCUTCHEON
R: G PRESTON (57.00)
50/1
9g belong to me (USA) x stratton street (AUS) (last tycoon (IRE))
Race 6 - Golden Nugget Bakery Hcp (72) (1400m)
Class: Restricted 72 Track: Dead Time: 1:26.60
Prizemoney: $15,000
1
LADARI (6)
7/1
T: MS S BORSCHMANN
R: NICHOLAS HALL (55.50)
7/1
6m ladoni (GB) x spiritdari (AUS) (toy pindarri (NZ))
Winning siblings: Persian Minx, Surety,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.8
13/2
T: T J HUGHES JNR
R: B AVDULLA (53.00)
13/2
3g hussonet (USA) x luanda star (AUS) (danzig connection (USA))
3
0.5
13/8F
T: D K WEIR
R: D DUNN (58.00)
13/8F
4g tobougg (IRE) x olympic halo (AUS) (danzero (AUS))
4
2.5
13/8F
T: ANDREW NOBLET
R: D BRERETON (57.00)
13/8F
4g peintre celebre (USA) x abyss (AUS) (royal academy (USA))
5
4.8
30/1
T: B and J PURCELL
R: KYLE HOCKING (52.00)
30/1
5g over (AUS) x my choice (AUS) (clear choice (USA))
6
5
40/1
T: HEATH CONNERS
R: MS C BRUCE (55.00)
40/1
7
5.8
8/1
T: A J VASIL
R: D MOOR (53.00)
8/1
3g king's best (USA) x seattle baroness (USA) (seattle slew (USA))
8
5.9
10/1
T: HEATH CONNERS
R: I GUNDOGDU (53.00)
10/1
9
9.9
30/1
T: D R LAWSON
R: DEAN HOLLAND (55.00)
30/1
8m kenny's best pal (AUS) x montenique (AUS) (noalcoholic (FR))
10
15.9
80/1
T: P G PAYNE
R: MS MICHELLE PAYNE (58.00)
80/1
7g picnicker (AUS) x mirror ball (AUS) (dolphin street (FR))
Race 7 - Hyland Sportswear Hcp (68) (1600m)
Class: Restricted 68 Track: Dead Time: 1:39.02
Prizemoney: $15,000
1
12/1
T: G SHIGEMI
R: D YENDALL (57.00)
12/1
4h street cry (IRE) x sonata (AUS) (palace music (USA))
Winning siblings: Faster Son, Global Anthem, Sonata Song,
This nick: 5 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.5
5/2F
T: R W SMERDON
R: P HUTCHINSON (55.00)
5/2F
3g royal academy (USA) x royal delago (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
0.5
8/1
T: C STOTT
R: R WHEELER (57.00)
8/1
5g general nediym (AUS) x adieu (AUS) (clay hero (AUS))
4
1.8
PANOV (8)
6/1
T: P T HYLAND
R: L CURRIE (56.50)
6/1
5h strategic (AUS) x tsarnista (GB) (soviet star (USA))
5
3.1
7/2
T: A L BROWELL
R: A MALLYON (56.50)
7/2
5g mookta (AUS) x clamour (NZ) (great charmer (USA))
6
4.4
11/2
T: D K WEIR
R: J FRY (58.00)
11/2
5g pins (AUS) x janie hikawai (NZ) (honor grades (USA))
7
4.9
66/1
T: P A KRELLE
R: J LYON (53.00)
66/1
8g kingston rule (USA) x seakase (AUS) (lord seymour (IRE))
8
5.2
20/1
T: A W NOONAN
R: M CARSON (54.00)
20/1
6g montjeu (IRE) x my grace (USA) (capote (USA))
9
6
TOBBESH (11)
20/1
T: B A MALONE
R: W HOKAI (54.00)
20/1
4g suresh (NZ) x princess tobba (AUS) (abbot prince (IRE))
11
8.1
8/1
T: KELVIN SOUTHEY
R: D MOOR (56.50)
8/1
5g skalato (AUS) x wedding singer (AUS) (song of tara (IRE))
12
8.6
25/1
T: C W MCDONALD
R: KYLE HOCKING (53.00)
25/1
4h black hawk (GB) x she rocks (NZ) (grosvenor (NZ))
13
9.9
25/1
T: HEATH CONNERS
R: B AVDULLA (53.00)
25/1
6g quest for fame (GB) x convection (AUS) (brief truce (USA))
Race 8 - West Distribution Hcp (C1) (1200m)
Class: Class 1 Track: Dead Time: 1:10.98
Prizemoney: $22,500
1
13/4
T: M A KAVANAGH
R: M RODD (57.00)
13/4
4g umatilla (NZ) x idealina (AUS) (idealiste (FR))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
15/4
T: D T O'BRIEN
R: D DUNN (55.50)
15/4
3f thorn park (AUS) x thunderchine (AUS) (thunder gulch (USA))
3
1.2
8/1
T: R S MCDONALD
R: B RAWILLER (57.00)
8/1
4
1.4
3/1F
T: D J WILLIAMS
R: CRAIG WILLIAMS (56.50)
3/1F
5
3.7
20/1
T: J ROWE
R: MS C PULS (53.00)
20/1
5m pins (AUS) x energetic dancer (NZ) (dance floor (USA))
6
7
6/1
T: MS N BURKE
R: M FLAHERTY (56.50)
6/1
3g adam (AUS) x bush bells return (AUS) (danzero (AUS))
7
7.2
13/4
T: DAN O'SULLIVAN
R: L NOLEN (57.50)
13/4
3c encosta de lago (AUS) x perfect draw (AUS) (whiskey road (USA))
8
10.5
30/1
T: JULIE HUSSEY
R: MS L J MEECH (53.00)
30/1
5m incidental (USA) x zephyr zephyr (AUS) (zephyr bay (AUS))
9
11.3
20/1
T: K M KEYS
R: DEAN HOLLAND (53.00)
20/1
10
11.7
150/1
T: MS S HORSLEY
R: M CARSON (53.00)
150/1
9g inflate (USA) x amethystine (AUS) (amyntor (FR))
11
31.7
16/1
T: E J DIDHAM
R: S VELLA (55.00)
16/1
4m guiscard (AUS) x jeanie (AUS) (sanction (AUS))
* Nick figures are for Australasia.