Breednet Results

BALLARAT - Sunday, July 5

Race 1 - Fraser Nevett & Frawley Mdn (1000m)
Class: Maiden Track: Heavy Time: 1:02.83
Prizemoney: $15,000
1
T: M G PRICE
R: C NEWITT (57.00)
2c elvstroem (AUS) x jewel theft (AUS) (jade robbery (USA))
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
8
GUFFAW (5)
T: R G HORE-LACY
R: B MELHAM (57.00)
2g happy giggle (AUS) x honey bouquet (AUS) (last tycoon (IRE))
3
2.3
F
T: M A KAVANAGH
R: P MERTENS (57.00)
F
4
14.3
T: D A HAYES
R: P HUTCHINSON (57.00)
2g catbird (AUS) x french resort (AUS) (bonhomie (USA))
5
15.6
T: P G MOODY
R: L CURRIE (57.00)
6
16.6
T: O J BANT
R: MS L COOPER (57.00)
7
21.1
T: K M CLARKE
R: N WILSON (57.00)
8
24.4
T: M A KAVANAGH
R: D GAUCI (55.00)
9
39.4
T: O J BANT
R: C A ROBERTSON (55.00)
2f el moxie (USA) x whoopi (AUS) (zeditave (AUS))
Race 2 - Red Lion Hotel Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Heavy Time: 1:03.82
Prizemoney: $15,000
1
F
T: R W SMERDON
R: C NEWITT (58.00)
F
3g untouchable (AUS) x madame misty (AUS) (luskin star (AUS))
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
2
T: M W YOUNG
R: N WILSON (56.00)
3f dangerous (AUS) x nylon (AUS) (quest for fame (GB))
3
2.5
T: R W SMERDON
R: MS C BRUCE (58.00)
3g danewin (AUS) x northern scent (AUS) (geiger counter (USA))
4
6
T: D R BRIDEOAKE
R: M A REUBEN (58.00)
5
6.4
T: B R MILLS
R: F ALESCI (58.00)
6g ladoni (GB) x bessein (AUS) (reingard (NZ))
6
9.7
T: E P FRANCESE
R: RYAN MALONEY (58.00)
7
14.2
T: MS R GANE
R: W HOKAI (56.00)
7m toy pindarri (NZ) x ashling (AUS) (common grounds (GB))
8
14.3
T: NICOLAS BOMPAS
R: C A ROBERTSON (58.00)
3c perugino (USA) x sharcrest (AUS) (crested wave (USA))
9
22.3
T: S A GARLAND
R: G MURPHY (56.00)
3f racer's edge (AUS) x gateway bid (AUS) (ark regal (NZ))
Race 3 - Ballarat BMW Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Heavy Time: 1:18.05
Prizemoney: $15,000
1
T: A J VASIL
R: D MOOR (55.00)
3f johannesburg (USA) x venere (AUS) (marscay (AUS))
Winning siblings: Maxisun, Rocella,
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
2.3
T: G EURELL
R: DEAN HOLLAND (57.00)
3g genuine (JPN) x citrium (AUS) (citidancer (IRE))
3
2.5
T: G EURELL
R: CHRIS SYMONS (57.00)
3g regal shot (AUS) x tramiss (AUS) (big tram (NZ))
4
2.8
T: M J ELLERTON
R: A MALLYON (57.00)
3g captain rio (GB) x raise the play (NZ) (defensive play (USA))
5
5.3
F
T: M W YOUNG
R: W HOKAI (57.00)
F
3c danzero (AUS) x sweet emotion (AUS) (marscay (AUS))
6
5.4
T: ANGELA TAYLOR-MOY
R: N WILSON (55.00)
3f musee d'orsay (AUS) x peroka (AUS) (staroka (AUS))
7
7.4
LITERA (13)
T: HEATH CONNERS
R: C NEWITT (55.00)
3f grandera (IRE) x light me up (AUS) (twig moss (FR))
8
7.6
T: A J SEXTON
R: C A ROBERTSON (55.00)
3f hold that tiger (USA) x mirage rouge (AUS) (west point (AUS))
9
8
T: HEATH CONNERS
R: B MELHAM (55.00)
10
10
T: D J CANNON
R: S TSAIKOS (55.00)
3f king cugat (USA) x cap camarat (CAN) (miswaki (USA))
11
12
T: G EURELL
R: D YENDALL (57.00)
3g king's best (USA) x yelgun dawn (NZ) (deputy governor (USA))
12
13.8
T: MS T COX
R: C PACE (55.00)
3g dolphin street (FR) x arrianne (AUS) (mustin lake (USA))
13
14
T: B M COLE
R: RYAN MALONEY (55.00)
14
20
MATUMI (14)
T: A J VASIL
R: P HUTCHINSON (55.00)
3f johannesburg (USA) x only wood (USA) (woodman (USA))
Race 4 - Whitehead Timber Sales Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Heavy Time: 1:47.71
Prizemoney: $15,000
1
10/10F
T: D K WEIR
R: H HILLIER (55.00)
10/10F
3f lucky owners (NZ) x unica (NZ) (salieri (USA))
Winning siblings: Moonshine Girl,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
6
10/10
T: R T CLEAVER
R: D YENDALL (57.00)
10/10
4m special bond (AUS) x yarra dreaming (NZ) (nassipour (USA))
3
5
10/10
T: B R MILLS
R: F ALESCI (57.00)
10/10
4
12.3
10/10
T: S B and R LAMING
R: L CURRIE (57.00)
10/10
5m real quiet (USA) x the joy luck club (NZ) (sir tristram (IRE))
5
13.6
ZATTICA (15)
10/10
T: LEE and SHANNON HOPE
R: LEE SMITH (57.00)
10/10
3f commands (AUS) x mother flame (NZ) (zabeel (NZ))
6
15.1
10/10
T: M G CORNISH
R: DEAN HOLLAND (57.00)
10/10
4m distant music (USA) x shadow waltz (AUS) (mukaddamah (USA))
7
15.9
10/10
T: D R BRIDEOAKE
R: J NOONAN (54.00)
10/10
4m carnegie (IRE) x genova (IRE) (darshaan (GB))
8
16.9
10/10
T: MS R STANDEN
R: C A ROBERTSON (57.00)
10/10
4m bel esprit (AUS) x miss congenial (AUS) (snippets (AUS))
9
17
10/10
T: MS A FLEAY
R: D GAUCI (57.00)
10/10
4m ladoni (GB) x eternal dawn (AUS) (bluebird (USA))
10
18
TIAMO (13)
10/10
T: KELVIN SOUTHEY
R: B RAWILLER (57.00)
10/10
4m archway (IRE) x wedding singer (AUS) (song of tara (IRE))
11
24
10/10
T: S P NICHOLS
R: NATHAN ROSE (55.00)
10/10
3f xaar (GB) x pearls please (AUS) (strategic (AUS))
12
49
10/10
T: M J ELLERTON
R: CHRIS SYMONS (54.50)
10/10
13
49.3
10/10
T: M WOODHOUSE
R: L BEER (57.00)
10/10
4m brief truce (USA) x princess natacha (AUS) (regal classic (CAN))
14
51.1
10/10
T: D R SUTTON
R: K SANDERSON (57.00)
10/10
4m johannesburg (USA) x engraver (USA) (miner's mark (USA))
15
51.3
10/10
T: J F MOLONEY
R: B AVDULLA (57.00)
10/10
3f e dubai (USA) x star of rancho (AUS) (rancho ruler (AUS))
Race 5 - Tracy The Placement People-78 (2200m)
Class: Restricted 78 Track: Heavy Time: 2:30.86
Prizemoney: $15,000
1
5.50
T: D A RACOVOLIS
R: C NEWITT (53.50)
5.50
4g o'reilly (NZ) x stella artois (NZ) (star way (GB))
This nick: 7 runners; 6 winners; 1 SW. Details
2
0.5
3.50F
T: B and J PURCELL
R: D GAUCI (53.50)
3.50F
4g carnegie (IRE) x gweneira (GB) (machiavellian (USA))
3
0.6
5.50
T: MATTHEW LEEK
R: A MALLYON (54.50)
5.50
6g testa rossa (AUS) x tauperina (NZ) (centro (NZ))
4
2.4
10.00
T: P G PAYNE
R: D YENDALL (53.50)
10.00
7g picnicker (AUS) x mirror ball (AUS) (dolphin street (FR))
5
2.9
9.50
T: STEPHEN THEODORE
R: MS M WALTERS (51.50)
9.50
5g fraar (USA) x black isis (AUS) (aurilandy (AUS))
6
10.9
11.00
T: J EDWARDS and B W ELKINGTON
R: CHRIS SYMONS (57.00)
11.00
7
11.7
71.00
T: O J BANT
R: MS L COOPER (53.50)
71.00
8
15.5
26.00
T: ANTHONY COSGRIFF
R: DEAN HOLLAND (53.50)
26.00
6g hurricane sky (AUS) x yelgun dawn (NZ) (deputy governor (USA))
Race 6 - Ryan & McDonald Homes Hcp (62) (1400m)
Class: Restricted 62 Track: Heavy Time: 1:31.98
Prizemoney: $22,500
1
T: B J MCCARTHY
R: MS R BRADLEY (56.00)
5m el moxie (USA) x tristrand (NZ) (sir tristram (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
T: D K WEIR
R: P MERTENS (58.00)
3
2.8
F
T: R J BESANKO
R: L CURRIE (58.00)
F
4g testa rossa (AUS) x queen saga (AUS) (marooned (GB))
4
3
T: K M KEYS
R: DEAN HOLLAND (55.00)
4m west quest (CAN) x mermaid moon (AUS) (poacher's moon (IRE))
5
3.1
T: A J SEXTON
R: S TSAIKOS (58.00)
5g favorite trick (USA) x daskaa (AUS) (don't say halo (USA))
6
4.1
T: S A DWYER
R: CHRIS SYMONS (58.00)
4g kaapstad (NZ) x green heather (USA) (greinton (GB))
7
6.4
T: HEATH CONNERS
R: M J ALLEN (58.00)
3c desert sun (GB) x on hallowed ground (AUS) (don't say halo (USA))
8
6.5
T: JASON HUNTER
R: J NOONAN (57.00)
9g mookta (AUS) x maggie brae (AUS) (alshinfarah (GB))
9
8.5
T: AARON PURCELL
R: NATHAN ROSE (55.50)
5m canny lad (AUS) x honey moss (AUS) (royal academy (USA))
10
11
T: STEPHEN THEODORE
R: R N BOOTH (55.50)
3f rubiton (AUS) x kelwin lass (AUS) (keltrice (AUS))
11
15.3
T: R K CHALLIS
R: C A ROBERTSON (55.50)
4m dash for cash (AUS) x huntingdale high (AUS) (military plume (NZ))
12
17.6
RYPE (17)
T: A W NOONAN
R: C NEWITT (57.00)
4g more than ready (USA) x lupenta (AUS) (danehill (USA))
13
19.1
T: P A HEALEY
R: B MELHAM (58.00)
4g brief truce (USA) x silver boom (AUS) (gold carat (USA))
14
25.1
T: D K WEIR
R: B RAWILLER (58.00)
4h dangerous (AUS) x out in style (AUS) (brave regent (CAN))
15
26.6
T: P F RYAN
R: D YENDALL (57.50)
4g montjeu (IRE) x ballina kate (NZ) (lord ballina (AUS))
Race 7 - Ballarat Assoc Plasters Hcp-72 (1600m)
Class: Restricted 72 Track: Heavy Time: 1:46.11
Prizemoney: $22,500
1
T: G SHIGEMI
R: D YENDALL (57.50)
4h street cry (IRE) x sonata (AUS) (palace music (USA))
Winning siblings: Faster Son, Global Anthem, Sonata Song,
This nick: 5 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
15
CAN DO (8)
T: D K WEIR
R: H HILLIER (53.00)
3
15.2
OWZAT (3)
F
T: R G HORE-LACY
R: B RAWILLER (57.00)
F
6g redoute's choice (AUS) x how about that (AUS) (honour and glory (USA))
4
16.2
SCION (4)
T: R D GRIFFITHS
R: P MERTENS (56.00)
4g rubiton (AUS) x skioops (AUS) (swooping (USA))
5
18.5
T: M D MORONEY
R: RYAN MALONEY (55.50)
4g yamanin vital (NZ) x clarendon jade (NZ) (cautious style (USA))
6
20.8
T: S A DWYER
R: CHRIS SYMONS (55.50)
4m show a heart (AUS) x naturaline (AUS) (naturalism (NZ))
7
22.8
T: R J BESANKO
R: K L BRADLEY (53.00)
8
29.8
T: D J CANNON
R: C NEWITT (57.00)
Race 8 - Ballarat Come To Life Hcp (68) (1100m)
Class: Restricted 68 Track: Heavy Time: 1:09.61
Prizemoney: $22,500
1
T: DAMIEN HUNTER
R: C NEWITT (57.00)
5g hayil (USA) x lyric opera (AUS) (he loves me (GB))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.5
T: K M CLARKE
R: N WILSON (56.00)
4g my patriarch (GB) x shyaan (AUS) (bataan (AUS))
3
1.8
T: J EDWARDS and B W ELKINGTON
R: D YENDALL (55.50)
4m jetball (AUS) x raise a dane (AUS) (danehill (USA))
4
6.1
T: R W SMERDON
R: P HUTCHINSON (54.50)
3g royal academy (USA) x royal delago (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
6.9
T: R J BESANKO
R: NATHAN ROSE (52.00)
6
7.9
T: M A KAVANAGH
R: P MERTENS (57.50)
3g orientate (USA) x honest guest (IRE) (be my guest (USA))
7
9.7
T: B C HOLLINSHEAD
R: B MELHAM (56.50)
7g toy pindarri (NZ) x meranita (AUS) (no mercy (AUS))
8
11
T: DAN O'SULLIVAN
R: L CURRIE (56.50)
9
11.4
T: R T CLEAVER
R: M J ALLEN (57.00)
4g towkay (AUS) x eva's belle (NZ) (grosvenor (NZ))
10
12.4
T: MS J SMITH
R: MS M WALTERS (51.00)
4m dolphin street (FR) x open slather (AUS) (last tycoon (IRE))
11
12.5
F
T: A W NOONAN
R: B RAWILLER (57.00)
F
5g dangerous (AUS) x malindi (NZ) (pre catelan (AUS))
12
12.6
T: S FLIEDNER
R: B AVDULLA (53.00)
3f perugino (USA) x likauma (AUS) (umatilla (NZ))
13
13.4
T: D R SUTTON
R: K SANDERSON (55.50)
4g show a heart (AUS) x capishe (AUS) (prego (IRE))
14
18.4
T: STEPHEN THEODORE
R: MS J DA ROSE (56.00)
3g captain rio (GB) x madison girl (AUS) (celestial dancer (IRE))
15
22.2
T: J C SMERDON
R: RYAN MALONEY (56.00)
* Nick figures are for Australasia.