Breednet Results

BALNARRING - Saturday, December 1

Race 1 - Rst Trophy (1) (1600m)
Class: Restricted Track: Good(4) Time: 1:41.65
Prizemoney: $4,000
1
11/4
T: Ms D Clover
R: Shaun Cooper (61)
11/4
5m daliapour (IRE) x southern beauty (AUS) (charge forward (AUS))
Winning siblings: Daliapour's Beauty,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.8
11/1
T: T Kilgower
R: Toby Lake (67)
11/1
8g tale of the cat (USA) x aver (AUS) (bubble gum fellow (JPN))
3
2.8
5/1
T: Lisa Jones
R: Ms M Morris (65)
5/1
4
3.5
5/4F
T: D P Dwyer
R: Ms D Walker (66)
5/4F
5m star witness (AUS) x love train (AUS) (carnegie (IRE))
5
9.2
10/1
T: Ms R Waymouth
R: Ms D Waymouth (68)
10/1
4g sebring (AUS) x charm's honour (AUS) (strada (AUS))
6
10.2
25/1
T: G Brunsdon
R: Mr G Brunsdon (63.5)
25/1
7
10.3
10/1
T: Ebony Tucker
R: Jack Virgona (60)
10/1
5m danesis (IRE) x firm belief (AUS) (hector protector (USA))
8
12.1
9/1
T: Anthony Cosgriff
R: Ms C Pace (63)
9/1
4m bullet train (GB) x coogee beach (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
9
32.1
25/1
T: M M Moser
R: Ms Anita Bell (61)
25/1
9g kempinsky (AUS) x for the lady (AUS) (canny lad (AUS))
Race 2 - Mdn Plate (2000m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 2:09.58
Prizemoney: $4,000
1
1/1F
T: P A Healey
R: Shaun Cooper (65)
1/1F
4g niagara (AUS) x not a dancer (AUS) (not a single doubt (AUS))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3.8
7/4
T: Ms C Boyd
R: Mr R Douglas (65)
7/4
4m bullet train (GB) x devotee (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
5.3
11/2
T: T Kilgower
R: Toby Lake (67)
11/2
5g bushranger (IRE) x akadiva (AUS) (hemingway (IRE))
4
7
12/1
T: T Kilgower
R: Maxwell Keenan (65)
12/1
5m daliapour (IRE) x quickstep lady (AUS) (commands (AUS))
5
7.5
4/1
T: Ms A Shillito
R: Ms C Pace (67)
4/1
4g elvstroem (AUS) x sarube (AUS) (rubiton (AUS))
6
8.7
20/1
T: G Brunsdon
R: Mr G Brunsdon (65)
20/1
6m wanted (AUS) x dressed (NZ) (zabeel (NZ))
Race 3 - Trophy Race (2000m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 2:10.31
Prizemoney: $4,000
1
4/5F
T: R J Stephens
R: Ms C Pace (63)
4/5F
5m stryker (AUS) x lady thrills (AUS) (danewin (AUS))
Winning siblings: Heart Of Thrills, Wanna Thrill,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
20/1
T: S McCusker
R: Shaun Cooper (61)
20/1
6m floral pegasus (AUS) x chicayne (AUS) (invincible spirit (IRE))
3
0.9
4/1
T: Ms C Boyd
R: Mr R Douglas (65.5)
4/1
6g viking ruler (AUS) x pendulum miss (NZ) (savabeel (AUS))
4
3.6
12/1
T: Ms J Crosbie
R: Ms D Walker (63)
12/1
7g clangalang (AUS) x lassino (AUS) (perugino (USA))
5
7.1
11/4
T: M A Bell
R: Toby Lake (69.5)
11/4
6
7.4
7/1
T: Timothy Grace
R: Tim Grace (61)
7/1
5g anacheeva (AUS) x elle domine (AUS) (giant's causeway (USA))
Race 4 - Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:14.34
Prizemoney: $4,000
1
11/4
T: M E Templeton
R: Tim Grace (64)
11/4
5g star witness (AUS) x rain shadow (AUS) (bianconi (USA))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2017 Inglis Premier Yearling Sale Ses 2
Vendor: Oakford Thoroughbred Farm, Maldon
Buyer: Passed $ 46,000 / Reserve $ 50,000
2
0.8
9/1
T: R J Stephens
R: Mr R Douglas (67)
9/1
4g toorak toff (AUS) x angelmouse (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
1.3
Zhenya (7)
9/1
T: Gemma Rielly
R: Jack Virgona (62)
9/1
5m host (CHI) x z'vinsky (AUS) (stravinsky (USA))
4
1.7
8/11F
T: Ms U Clarke
R: Ms C Pace (67)
8/11F
6g danerich (AUS) x just ryah (AUS) (ali-royal (IRE))
5
4
7/1
T: Simone Manne
R: Maxwell Keenan (65)
7/1
4m nicconi (AUS) x soweto (AUS) (umatilla (NZ))
6
4.7
9/1
T: Ms D Nardino
R: Ms Anita Bell (65)
9/1
6g ladoni (GB) x erotunda (AUS) (savoire vivre (GB))
7
7.5
16/1
T: Tabitha Cunningham
R: Ms D Walker (65)
16/1
4m zoffany (IRE) x rococo blaze (AUS) (commands (AUS))
Race 5 - Rst Trophy (2) (1200m)
Class: Restricted Track: Good(4) Time: 1:13.96
Prizemoney: $4,000
1
10/1
T: R J Carmichael
R: Dylan Dean (63)
10/1
6g myboycharlie (IRE) x ladyswood (AUS) (danzero (AUS))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
7/1
T: P W Boag
R: Ms C Pace (64)
7/1
7m presence (AUS) x almoner (AUS) (zorro's lad (AUS))
3
4.6
8/1
T: A Rosolini
R: Mr R Douglas (65.5)
8/1
6g shinzig (AUS) x zatrice (AUS) (keltrice (AUS))
5
7.8
9/10F
T: Nathan McPherson
R: Maxwell Keenan (69)
9/10F
5g oneworld (AUS) x reboot (AUS) (reset (AUS))
6
10.3
16/1
T: R C Manning
R: Ms M Morris (62.5)
16/1
8g street cry (IRE) x musical lyrics (USA) (quiet american (USA))
7
10.5
16/1
T: Ms T Maddox
R: Toby Lake (68.5)
16/1
6g globetrotter (USA) x how much is enough (AUS) (dash for cash (AUS))
8
18.8
30/1
T: R C Manning
R: Tim Grace (61)
30/1
6g onemorenomore (AUS) x danapali (IRE) (danehill (USA))
Race 6 - Trophy Race (1200m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:14.29
Prizemoney: $4,000
1
2/1
T: Tony Romeo
R: Dylan Dean (65.5)
2/1
7g bushranger (IRE) x just for profit (AUS) (king of kings (IRE))
Winning siblings: Bento, Profitabul,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
9/10F
T: R J Stephens
R: Ms C Pace (70.5)
9/10F
7g i am invincible (AUS) x somethingbeautiful (AUS) (nuclear freeze (USA))
3
0.3
7/2
T: N G Eades
R: Ms D Walker (63.5)
7/2
8g elvstroem (AUS) x wee causeway (AUS) (giant's causeway (USA))
4
4.5
20/1
T: R C Manning
R: Ms P Tait (65)
20/1
7g churchill downs (AUS) x miss academic (AUS) (royal academy (USA))
5
7.3
5/1
T: Jade Darose
R: Mr R Douglas (67)
5/1
10g barely a moment (AUS) x movida (AUS) (rory's jester (AUS))
6
9.5
9/1
T: James Vosti
R: Ms M Morris (62.5)
9/1
7
18.5
16/1
T: T Kilgower
R: Tim Grace (62)
16/1
10g spartacus (IRE) x selvorine (GB) (selkirk (USA))
Race 7 - Mdn Plate (1050m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:04.32
Prizemoney: $4,000
1
6/1
T: Marcus Fahler
R: Tim Grace (62)
6/1
5m astronomer royal (USA) x bella jinsky (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Tatler Belle,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
7/2
T: Ms R Waymouth
R: Ms D Waymouth (65)
7/2
3
1.8
13/8F
T: A W Keenan
R: Maxwell Keenan (65)
13/8F
5m reward for effort (AUS) x palaris (AUS) (kenny's best pal (AUS))
4
4.7
14/1
T: Peter Ioannou
R: Shaun Cooper (63)
14/1
5m shinzig (AUS) x i'm taken (AUS) (cape cross (IRE))
5
10.7
30/1
T: R C Manning
R: Dylan Dean (65)
30/1
7g vice admiral (AUS) x miss splasher (AUS) (honour and glory (USA))
6
10.9
4/1
T: M A Bell
R: Ms C Pace (65)
4/1
7
14.9
7/4
T: Ms C Boyd
R: Mr R Douglas (67)
7/4
7g kaphero (AUS) x night's upon us (AUS) (military plume (NZ))
* Nick figures are for Australasia.