Breednet Results

CAULFIELD - Saturday, March 28

Race 1 - W.J. (Bill) Adams Hcp (1000m)
Class: Open Track: Dead Time: 0:57.67
Prizemoney: $70,000
1
13/4
T: P T HYLAND
R: MS MICHELLE PAYNE (53.00)
13/4
2f not a single doubt (AUS) x capricious (AUS) (whiskey road (USA))
Winning siblings: Carnegie Road,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
3/1
T: SHANE STOCKDALE
R: L McGILL (57.00)
3/1
2g distant music (USA) x saliah (AUS) (salieri (USA))
3
1.1
13/2
T: M J ELLERTON
R: CHRIS SYMONS (55.00)
13/2
2c al maher (AUS) x crystal snip (AUS) (snippets (AUS))
4
1.5
11/1
T: D A HAYES
R: DEAN HOLLAND (51.50)
11/1
2f stravinsky (USA) x improviste (CAN) (the minstrel (CAN))
5
3.8
5/2F
T: R W SMERDON
R: G BOSS (53.50)
5/2F
2f choisir (AUS) x she's academic (AUS) (royal academy (USA))
6
5.1
12/1
T: Q J SCOTT
R: I CULLIVER (54.50)
12/1
2c superior sateen (AUS) x rip trice (AUS) (keltrice (AUS))
7
6.4
25/1
T: J T CONLAN
R: P MERTENS (55.00)
25/1
2g choisir (AUS) x eden (AUS) (zeditave (AUS))
Race 2 - Ethereal Hcp (2000m)
Class: Open Track: Dead Time: 2:05.53
Prizemoney: $70,000
1
4/6F
T: M G PRICE
R: B AVDULLA (54.50)
4/6F
4m stravinsky (USA) x deebee lady (NZ) (brilliant invader (AUS))
Winning siblings: Keepa Lady,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
2.3
7/2
T: B and S WILDE
R: DEAN HOLLAND (56.50)
7/2
6m jeune (GB) x miasma (AUS) (dolphin street (FR))
3
1.3
16/1
T: J W MASON
R: MS MICHELLE PAYNE (53.00)
16/1
6m encosta de lago (AUS) x kala's voice (AUS) (kala dancer (GB))
4
4.9
8/1
T: K M KEYS
R: P MERTENS (53.00)
8/1
5m archway (IRE) x sonia's place (AUS) (scrupules (IRE))
5
5.1
11/1
T: DAN O'SULLIVAN
R: B MELHAM (53.00)
11/1
Race 3 - Doncaster B M W Hcp (1700m)
Class: Open Track: Dead Time: 1:44.43
Prizemoney: $70,000
1
13/4F
T: M A KAVANAGH
R: I GUNDOGDU (51.00)
13/4F
4h encosta de lago (AUS) x sweet delight (AUS) (rancho ruler (AUS))
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2.3
15/2
T: R W SMERDON
R: S W ARNOLD (60.50)
15/2
5g zerpour (IRE) x switches (AUS) (naturalism (NZ))
3
3.8
15/1
T: D R BRIDEOAKE
R: P MERTENS (56.00)
15/1
9g sedaka (AUS) x shades of jemma (AUS) (thehool (USA))
4
6.3
9/2
T: S R TURNER
R: B AVDULLA (53.00)
9/2
6g staaraq (AUS) x miss thornhill (AUS) (fixed flush (NZ))
5
6.5
7/2
T: J D SADLER
R: W EGAN (60.00)
7/2
6
8.8
15/4
T: D A HAYES
R: DEAN HOLLAND (52.50)
15/4
4m redoute's choice (AUS) x sunday valentine (AUS) (sunday silence (USA))
7
10.1
10/1
T: J B CUMMINGS
R: MS MICHELLE PAYNE (56.50)
10/1
7g zabeel (NZ) x enhancer (NZ) (red tempo (NZ))
8
13.1
100/1
T: T J HUGHES JNR
R: CHRIS SYMONS (53.00)
100/1
5g zabeel (NZ) x tajrebah (USA) (dayjur (USA))
Race 4 - Miss Finland Hcp (1200m)
Class: Open Track: Dead Time: 1:09.81
Prizemoney: $70,000
1
9/2
T: M G PRICE
R: G BOSS (53.00)
9/2
4m royal academy (USA) x parlour games (AUS) (palace music (USA))
Winning siblings: Intronati, Kaluanui, Lyreb, Uncle Ivan,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.3
13/4
T: A W NOONAN
R: I GUNDOGDU (51.00)
13/4
5m scenic (IRE) x classy miss (AUS) (snippets (AUS))
3
0.8
60/1
T: J W MASON
R: MS MICHELLE PAYNE (53.00)
60/1
5m jugah (USA) x norway star (AUS) (greig (NZ))
4
2.3
MOYLAN (9)
14/1
T: LEE and SHANNON HOPE
R: MS L J MEECH (53.00)
14/1
5
2.5
5/2F
T: M J ELLERTON
R: B AVDULLA (54.00)
5/2F
4m king's best (USA) x razor blade (AUS) (blazing sword (AUS))
6
3
TRESOR (8)
10/1
T: HEATH CONNERS
R: M PEGUS (53.00)
10/1
4m belong to me (USA) x my mo rally (NZ) (mi preferido (USA))
7
4.8
11/1
T: J K HOGAN
R: DEAN HOLLAND (51.50)
11/1
5m spectrum (IRE) x burlington house (AUS) (royal academy (USA))
8
6.3
30/1
T: G EURELL
R: CHRIS SYMONS (55.50)
30/1
5m golden snake (USA) x whiff (AUS) (lunchtime (GB))
9
7.6
10/1
T: M D MORONEY
R: B MELHAM (54.00)
10/1
5m howbaddouwantit (USA) x dresden (NZ) (westminster (NZ))
10
8.9
16/1
T: P MORGAN
R: D GAUCI (57.00)
16/1
5m king cugat (USA) x no scruples (USA) (blushing john (USA))
Race 5 - Rokk Ebony Hcp (1200m)
Class: Open Track: Dead Time: 1:10.25
Prizemoney: $70,000
1
4/1
T: M G PRICE
R: DALE SMITH (54.00)
4/1
Winning siblings: Sinthree,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.4
5/1
T: B MAYFIELD-SMITH
R: CHRIS SYMONS (56.50)
5/1
3f volksraad (GB) x cat shmea (NZ) (felix the cat (USA))
3
1.3
25/1
T: PETER SNOWDEN
R: B MELHAM (54.50)
25/1
3f danzero (AUS) x highest (AUS) (marscay (AUS))
4
1.8
3/1F
T: M C KENT
R: DEAN HOLLAND (54.00)
3/1F
3f hussonet (USA) x lunaliona (GB) (caerleon (USA))
5
2.2
60/1
T: T and K O'SULLIVAN
R: M PEGUS (55.50)
60/1
3f black hawk (GB) x vintage heights (AUS) (monde bleu (GB))
6
3.5
20/1
T: MS D WYNNE
R: MS S WYNNE (54.50)
20/1
3f all chatter (USA) x umaetel (AUS) (umatilla (NZ))
7
4.3
9/1
T: J B CUMMINGS
R: MS MICHELLE PAYNE (55.00)
9/1
3f elusive quality (USA) x blessed be (AUS) (brief truce (USA))
8
4.5
25/1
T: R D GRIFFITHS
R: J MOTT (56.00)
25/1
3f flying spur (AUS) x synopsis (AUS) (star way (GB))
9
4.6
20/1
T: D L FREEDMAN
R: I GUNDOGDU (53.50)
20/1
3f reset (AUS) x border reverie (IRE) (brief truce (USA))
10
4.9
15/1
T: L J CORSTENS
R: V DURIC (57.00)
15/1
11
5.7
16/1
T: P G MOODY
R: MS L J MEECH (54.00)
16/1
3f bel esprit (AUS) x millrich (AUS) (rubiton (AUS))
12
6.7
16/1
T: D L FREEDMAN
R: A SPITERI (56.00)
16/1
3f flying spur (AUS) x cool chick (NZ) (centaine (AUS))
13
13.7
12/1
T: D A HAYES
R: G BOSS (54.50)
12/1
3f stravinsky (USA) x singalong (NZ) (danasinga (AUS))
Race 6 - Anniversary Vase (1400m) LR
Class: Open Track: Dead Time: 1:23.99
Prizemoney: $100,000
1
5/1
T: M D MORONEY
R: G BOSS (54.50)
5/1
5g generous (IRE) x river flow (USA) (affirmed (USA))
This nick: 2 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.1
6/1
T: M A KAVANAGH
R: I GUNDOGDU (53.00)
6/1
3
1.3
13/4
T: R G HORE-LACY
R: B RAWILLER (57.00)
13/4
5g fuji kiseki (JPN) x galroof (NZ) (maroof (USA))
4
1.8
3/1F
T: PETER SNOWDEN
R: V DURIC (57.00)
3/1F
6g grand lodge (USA) x perle (AUS) (night shift (USA))
5
2.8
66/1
T: R J COOMBES
R: A AUSTIN (55.00)
66/1
8g encosta de lago (AUS) x dalzing (AUS) (blazing sword (AUS))
6
3.6
66/1
T: D T O'BRIEN
R: J MOTT (61.00)
66/1
7g encosta de lago (AUS) x opaque (AUS) (lord seymour (IRE))
7
3.8
9/1
T: J D SADLER
R: S W ARNOLD (62.00)
9/1
7g danehill (USA) x social scene (IRE) (grand lodge (USA))
8
5.7
25/1
T: J B CUMMINGS
R: MS MICHELLE PAYNE (55.50)
25/1
7g marju (IRE) x sweet vienna (NZ) (dahar (USA))
9
5.8
50/1
T: P G MOODY
R: B MELHAM (55.00)
50/1
8m germano (GB) x crackastar (NZ) (star way (GB))
10
6.1
30/1
T: L J CORSTENS
R: B AVDULLA (53.00)
30/1
5g stravinsky (USA) x arena pride (NZ) (nassipour (USA))
11
6.5
40/1
T: P G MOODY
R: MS L J MEECH (56.00)
40/1
4m any given sunday (AUS) x best river (AUS) (best western (AUS))
12
7
14/1
T: T and K O'SULLIVAN
R: A SPITERI (54.50)
14/1
13
7.1
8/1
T: G EURELL
R: CHRIS SYMONS (53.00)
8/1
14
12.5
MOLOTOV (11)
16/1
T: J T CONLAN
R: P MERTENS (53.50)
16/1
Race 7 - The Age Hcp (1000m)
Class: Open Track: Dead Time: 0:57.01
Prizemoney: $70,000
1
15/1
T: P MORGAN
R: D GAUCI (53.00)
15/1
This nick: 3 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
4
5/2
T: R D GRIFFITHS
R: DEAN HOLLAND (56.00)
5/2
4g happy giggle (AUS) x happy empress (AUS) (st. covet (AUS))
3
1
8/1
T: M J ELLERTON
R: DALE SMITH (53.00)
8/1
6g success express (USA) x golden apt (AUS) (purple patch (NZ))
4
5.2
16/1
T: J F MOLONEY
R: B AVDULLA (54.50)
16/1
7g monde bleu (GB) x flowing style (AUS) (majuscule (USA))
5
5.4
20/1
T: S R MCKINNON
R: M PUMPA (55.00)
20/1
6g lion cavern (USA) x apple danish (AUS) (danehill (USA))
6
5.9
20/1
T: P G CAREY
R: S W ARNOLD (57.50)
20/1
7g o'reilly (NZ) x gio (NZ) (centaine (AUS))
7
6.1
14/1
T: R G CHAPMAN
R: W EGAN (51.00)
14/1
8
6.9
15/2
T: B COZAMANIS
R: I GUNDOGDU (51.00)
15/2
4g akhadan (AUS) x esqasea (AUS) (esquilino (AUS))
9
7
15/1
T: MS N BURKE
R: B PARK (54.50)
15/1
6g genuine (JPN) x manilla mistress (AUS) (final card (AUS))
10
9.8
9/4F
T: D L FREEDMAN
R: G BOSS (55.00)
9/4F
5g black minnaloushe (USA) x pavan (NZ) (centaine (AUS))
Race 8 - Heroic Hcp (2000m)
Class: Open Track: Dead Time: 2:01.68
Prizemoney: $70,000
1
BIG COL (10)
15/1
T: PETER GELAGOTIS
R: A DARMANIN (53.00)
15/1
3c reset (AUS) x all things to come (NZ) (kashani (USA))
Winning siblings: Cats Tail,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.4
7/2F
T: P G MOODY
R: G BOSS (53.00)
7/2F
3g pentire (GB) x shafty lady (NZ) (last tycoon (IRE))
3
4
20/1
T: P G MOODY
R: MS L J MEECH (53.00)
20/1
3c taimazov (ARG) x kutterbul (AUS) (captain piper (AUS))
4
5.4
4/1
T: K M KEYS
R: CHRIS SYMONS (53.50)
4/1
5
8.4
16/1
T: J B CUMMINGS
R: MS MICHELLE PAYNE (53.00)
16/1
3c zabeel (NZ) x kowtow (USA) (shadeed (USA))
6
8.8
15/1
T: M, W and J HAWKES
R: DEAN HOLLAND (51.50)
15/1
7
11.1
100/1
T: RODNEY DOUGLAS
R: M PUMPA (53.00)
100/1
3g spartacus (IRE) x figeac (NZ) (zabeel (NZ))
8
11.2
6/1
T: N J DYER
R: M PEGUS (54.00)
6/1
9
12
100/1
T: RODNEY DOUGLAS
R: A SPITERI (53.00)
100/1
10
12.8
8/1
T: P G MOODY
R: B MELHAM (54.00)
8/1
11
13.6
5/1
T: D A HAYES
R: B AVDULLA (57.00)
5/1
3g anabaa (USA) x malapert (AUS) (encosta de lago (AUS))
12
15.9
13/2
T: A J VASIL
R: D GAUCI (53.50)
13/2
* Nick figures are for Australasia.