Breednet Results

DEVONPORT SYNTHETIC - Sunday, September 2

Race 1 - Simons Design Centre Hcp (C2) (1150m)
Class: Class 2 Track: Synthetic Time: 1:09.38 (34.05)
Prizemoney: $18,000
1
9/2
T: J K Blacker
R: Hayley McCarthy (57.5)
9/2
5g al maher (AUS) x cosmic beam (AUS) (geiger counter (USA))
This nick: 4 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.1
Kepta (5)
5/2
T: J F Luttrell
R: Sigrid Carr (55.5)
5/2
5m wordsmith (AUS) x primrose bay (AUS) (brief truce (USA))
3
1.9
5/4F
T: Adam Trinder
R: Chris Graham (57.5)
5/4F
4g hidden dragon (AUS) x throsby street (AUS) (carry the crown (CAN))
4
3.4
11/2
T: D T Curran
R: C Newitt (55)
11/2
5m moshe (AUS) x comic opera (AUS) (singspiel (IRE))
5
4.2
7/1
T: L, D and T Wells
R: T Baker (55)
7/1
4m wordsmith (AUS) x tell us when (AUS) (telesto (USA))
Race 2 - Goodstone Group Mdn Plate (1150m)
Class: Maiden Track: Synthetic Time: 1:08.63 (34.63)
Prizemoney: $17,000
1
4/13F
T: Barry Campbell
R: C Newitt (56.5)
4/13F
4m i am invincible (AUS) x love in spring (AUS) (redoute's choice (AUS))
Winning siblings: Captivated, I Am Gracie, Unconquered,
This nick: 40 runners; 34 winners; 1 SW. Details
2
3.5
20/1
T: V C Poke
R: A Darmanin (58.5)
20/1
5g medaglia d'oro (USA) x chloe carashan (AUS) (desert king (IRE))
3
7.3
8/1
T: Cameron Thompson
R: Sigrid Carr (54)
8/1
3f needs further (AUS) x buzzing along (AUS) (tough speed (USA))
4
9.1
20/1
T: Ms Richele Loane
R: Chantal Willis (54.5)
20/1
4m bushranger (IRE) x lady finale (AUS) (rubiton (AUS))
5
10.4
14/1
T: Scott Brunton
R: B Muhcu (54)
14/1
3f estambul (ARG) x hannah baby (AUS) (marscay (AUS))
6
10.6
40/1
T: Ms A Fulton
R: Shuji Amano (58.5)
40/1
7g red arrow (AUS) x datsawina (AUS) (keltrice (AUS))
7
12.9
40/1
T: Cameron Thompson
R: Alex Patis (51)
40/1
8
16.4
13/2
T: Cameron Thompson
R: B McCoull (58.5)
13/2
5g west quest (CAN) x diotra (AUS) (double income (AUS))
Race 3 - Happy Fathers Day Mdn Plate (1350m)
Class: Maiden Track: Synthetic Time: 1:22.46 (35.51)
Prizemoney: $17,000
1
5/2
T: Scott Brunton
R: Sigrid Carr (58.5)
5/2
4g stryker (AUS) x actrice (AUS) (elvstroem (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
4/1
T: Cameron Thompson
R: A Darmanin (56.5)
4/1
6m turffontein (AUS) x petrella (AUS) (mukaddamah (USA))
3
1.2
20/1
T: Ms L Gaffney
R: Breaana Smith (52)
20/1
4
1.3
2/1F
T: Bill Ryan
R: B McCoull (58.5)
2/1F
4g testa rossa (AUS) x secretary's secret (AUS) (exceed and excel (AUS))
5
2.8
25/1
T: G J McCulloch
R: Ismail Toker (56.5)
25/1
6
5.8
11/4
T: Barry Campbell
R: C Newitt (58.5)
11/4
5g tough speed (USA) x wavishing (AUS) (ark regal (NZ))
7
6.6
100/1
T: V C Poke
R: Alex Patis (53.5)
100/1
6m raheeb (AUS) x kaysean d'sunshine (AUS) (mister c. (USA))
8
7.9
66/1
T: Kaye Milne
R: Chantal Willis (54.5)
66/1
Race 4 - Dannebrog Hcp (C2) (1350m)
Class: Class 2 Track: Synthetic Time: 1:21.60 (35.49)
Prizemoney: $18,000
1
7/2
T: Scott Brunton
R: T Baker (58.5)
7/2
5g pins (AUS) x everyday (NZ) (o'reilly (NZ))
This nick: 128 runners; 85 winners; 9 SW. Details
2
0.2
5/2
T: G J Stevenson
R: B McCoull (57)
5/2
3
1
5/2
T: L, D and T Wells
R: C Newitt (56)
5/2
5m wordsmith (AUS) x annie's gee gee (AUS) (atlantis prince (GB))
4
2.3
20/1
T: J K Blacker
R: Hayley McCarthy (57)
20/1
6g husson (ARG) x jims bird (AUS) (van nistelrooy (USA))
5
2.4
15/1
T: Ms R Hall
R: Ismail Toker (55.5)
15/1
6m murtajill (AUS) x ngawhitu star (NZ) (famous star (GB))
6
5.4
9/4F
T: V C Poke
R: A Darmanin (56.5)
9/4F
5m husson (ARG) x miss oak park (AUS) (fasliyev (USA))
Race 5 - Thai Imperial Latrobe (Bm58) (1000m)
Class: Benchmark 58 Track: Synthetic Time: 0:59.39 (34.37)
Prizemoney: $17,000
1
10/9F
T: K P Hamilton
R: Teagan Voorham (59)
10/9F
4g cardinal virtue (AUS) x camilla princess (AUS) (statue of liberty (USA))
Winning siblings: Madame George,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
15/8
T: Adam Trinder
R: Alex Patis (57)
15/8
4m ilovethiscity (AUS) x speedy sky (AUS) (tough speed (USA))
3
2.2
20/1
T: V C Poke
R: A Darmanin (54.5)
20/1
4
3
9/2
T: Nathan Hobson
R: D M Ganderton (58)
9/2
5
3.2
30/1
T: R T Carr
R: T Baker (56.5)
30/1
8m savoire vivre (GB) x casamber (AUS) (rustic amber (IRE))
6
6.5
9/1
T: J F Luttrell
R: Sigrid Carr (57)
9/1
4m wordsmith (AUS) x sorell miss (AUS) (mujahid (USA))
7
16
60/1
T: R L Crack
R: Chantal Willis (54.5)
60/1
Race 6 - Jockey Celebration Day (Bm70) (1650m)
Class: Benchmark 70 Track: Synthetic Time: 1:41.67 (34.88)
Prizemoney: $17,000
1
3/1
T: G J McCulloch
R: Breaana Smith (60)
3/1
8g rock of gibraltar (IRE) x elusive kash (AUS) (elusive quality (USA))
Winning siblings: Ryan's Daughter,
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.4
9/4F
T: Rowan Hamer
R: C Newitt (56)
9/4F
6g more than ready (USA) x darsini (AUS) (danehill (USA))
3
1.7
8/1
T: Scott Brunton
R: Sigrid Carr (58)
8/1
6m keano (NZ) x inodal lass (AUS) (ladoni (GB))
4
1.9
13/4
T: Kaye Milne
R: Teagan Voorham (52)
13/4
7m delightful choice (AUS) x missun (AUS) (masterclass (USA))
5
2.4
15/1
T: J K Blacker
R: Hayley McCarthy (57)
15/1
9g azevedo (AUS) x uleen (AUS) (umatilla (NZ))
6
2.7
9/1
T: Kelvin Southey
R: T Baker (58)
9/1
7
2.9
6/1
T: C Crook and I Miller
R: B McCoull (57)
6/1
7g commands (AUS) x milieu (AUS) (quest for fame (GB))
Race 7 - Great Northern Crisp Plate-C1 (1650m)
Class: Class 1 Track: Synthetic Time: 1:41.35 (36.48)
Prizemoney: $17,000
1
40/1
T: J L Keys
R: Sigrid Carr (57)
40/1
4g needs further (AUS) x starred (AUS) (redding (NZ))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1
11/4
T: P H Luttrell
R: B Muhcu (57)
11/4
4m domesday (AUS) x youcanrockme (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
3
1.2
6/4F
T: Scott Brunton
R: C Newitt (59)
6/4F
4
1.7
10/1
T: Liandra Gray
R: Breaana Smith (55)
10/1
5g murtajill (AUS) x grey bullet (AUS) (canadian silver (CAN))
5
3.5
15/2
T: Ms L Gaffney
R: B McCoull (57)
15/2
4g reset (AUS) x inscrutable (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
4
9/1
T: Adam Trinder
R: Chris Graham (53.5)
9/1
4m o'reilly (NZ) x fantasy land (NZ) (dream well (FR))
7
5.3
Om Nom (8)
12/1
T: P H Luttrell
R: A Darmanin (57)
12/1
5m onemorenomore (AUS) x testagame (AUS) (testa rossa (AUS))
8
5.6
Shivida (10)
20/1
T: J F Taylor
R: Ismail Toker (57)
20/1
9
6.1
15/1
T: L, D and T Wells
R: D M Ganderton (59)
15/1
10
6.6
40/1
T: Scott Brunton
R: T Baker (57)
40/1
5m congrats (USA) x dusty grey (AUS) (singspiel (IRE))
11
6.8
20/1
T: Cameron Thompson
R: Hayley McCarthy (59)
20/1
12
7.8
60/1
T: T W Evans
R: Shuji Amano (57)
60/1
4m turffontein (AUS) x grandiva (AUS) (grandera (IRE))
13
9.8
Movido (14)
100/1
T: Barry Baker
R: Teagan Voorham (53)
100/1
5m helike (USA) x oqyana (AUS) (weasel clause (AUS))
14
10.6
100/1
T: J K Blacker
R: Chantal Willis (55)
100/1
5m mutawaajid (AUS) x al ward (AUS) (canny lad (AUS))
Race 8 - Sky Racing (Bm70) (1150m)
Class: Benchmark 70 Track: Synthetic Time: 1:07.91 (35.03)
Prizemoney: $17,000
1
5/1
T: J L Keys
R: Sigrid Carr (57)
5/1
5g wordsmith (AUS) x amarlia (AUS) (jeune (GB))
Winning siblings: Accounted Four,
This nick: 6 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
5
15/8F
T: J K Blacker
R: Chris Graham (57)
15/8F
5g grey swallow (IRE) x zip zip (AUS) (hussonet (USA))
3
5.3
13/2
T: C Crook and I Miller
R: B McCoull (57)
13/2
7g matsqui (AUS) x martinelly (AUS) (devon flyer (AUS))
4
5.8
11/4
T: Angela Brakey
R: Chantal Willis (56.5)
11/4
5g red arrow (AUS) x star hit (AUS) (euclase (AUS))
5
6.3
13/4
T: Adam Trinder
R: Alex Patis (57)
13/4
5g wanted (AUS) x chestpeak (NZ) (danasinga (AUS))
6
7.6
20/1
T: L, D and T Wells
R: D M Ganderton (56.5)
20/1
8g danbird (AUS) x aamazin's grace (AUS) (western symphony (USA))
Race 9 - T'bred Award Dinner 7/9 (Bm64) (1880m)
Class: Benchmark 64 Track: Synthetic Time: 1:59.06 (35.16)
Prizemoney: $17,000
1
4/1
T: G J McCulloch
R: Chris Graham (57)
4/1
6g west quest (CAN) x bumps in the night (AUS) (grand royale (USA))
Winning siblings: Rough Road,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.1
15/2
T: Ms A Fulton
R: A Darmanin (57)
15/2
3
0.3
9/1
T: T W Evans
R: T Baker (55)
9/1
6m not a single doubt (AUS) x really dutch (NZ) (van nistelrooy (USA))
4
0.4
15/4
T: M S Trinder
R: B McCoull (58)
15/4
5m pellizotti (AUS) x raheen queen (AUS) (desert sun (GB))
5
1.5
3/1F
T: G J Stevenson
R: Breaana Smith (56)
3/1F
6
1.7
15/2
T: K and T Hanson
R: Shuji Amano (57)
15/2
4g glass harmonium (IRE) x flautist (AUS) (hennessy (USA))
7
3
Ponzi (9)
40/1
T: C Crook and I Miller
R: Ismail Toker (54)
40/1
6g myboycharlie (IRE) x herzigova (AUS) (favorite trick (USA))
8
3.5
20/1
T: J K Blacker
R: C Newitt (54)
20/1
5m toorak toff (AUS) x my secret luv (AUS) (secret savings (USA))
9
6
6/1
T: Bill Ryan
R: Teagan Voorham (55.5)
6/1
6g savoire vivre (GB) x old blush (IRE) (octagonal (NZ))
* Nick figures are for Australasia.