Breednet Results

DEVONPORT SYNTHETIC - Sunday, September 22

Race 1 - Hardings Hotmix (Bm82) (1150m)
Class: Benchmark 82 Track: Synthetic Time: 1:08.93 (34.13)
Prizemoney: $19,000
1
15/8
T: L, D & T Wells
R: Scarlet So (58)
15/8
6m wordsmith (AUS) x josies double (AUS) (west quest (CAN))
This nick: 8 runners; 6 winners; 2 SW. Details
2
0.2
10/9F
T: J L Keys
R: B Mc Coull (59.5)
10/9F
7g o'lonhro (AUS) x perfect penny (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
2.5
5/2
T: S Gandy
R: Peter Lui (56)
5/2
7g wordsmith (AUS) x pretty jessica (AUS) (favorite trick (USA))
Race 2 - Thai Imperial Latrobe Plate-C1 (1650m)
Class: Class 1 Track: Synthetic Time: 1:41.13 (38.19)
Prizemoney: $17,000
1
12/1
T: Cameron Thompson
R: A Darmanin (54)
12/1
3f tough speed (USA) x celtic angel (AUS) (bianconi (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
4/6F
T: Scott Brunton
R: Chris Graham (59)
4/6F
5g zacinto (GB) x variation (NZ) (volksraad (GB))
3
4
11/4
T: J K Blacker
R: C Newitt (59)
11/4
5g snippetson (AUS) x speedy cat (AUS) (catbird (AUS))
4
12.2
14/1
T: V C Poke
R: Sigrid Carr (57)
14/1
6m artie schiller (USA) x skywonkie (AUS) (spectrum (IRE))
5
12.4
7/1
T: Tegan Keys
R: D Schmitt (59)
7/1
5g reward for effort (AUS) x aloysia (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
29.2
20/1
T: P A Hill
R: M Ulucinar (59)
20/1
6g west quest (CAN) x southern storm (AUS) (more than ready (USA))
7
34.9
150/1
T: T W Evans
R: Denicious Smith (54)
150/1
Race 3 - Young Racing Tasmania (Bm72) (1880m)
Class: Benchmark 72 Track: Synthetic Time: 1:55.70 (36.62)
Prizemoney: $18,000
1
16/1
T: Ms A Fulton
R: A Darmanin (54.5)
16/1
5g stratum (AUS) x decidity (AUS) (last tycoon (IRE))
Winning siblings: Bonaria, Super Horse,
This nick: 7 runners; 5 winners; 0 SW. Details7 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
0.1
8/15F
T: J K Blacker
R: C Newitt (57.5)
8/15F
4m glass harmonium (IRE) x hissy miss (AUS) (golden snake (USA))
3
1.4
11/2
T: Angela Brakey
R: Peter Lui (58)
11/2
6g tough speed (USA) x white yard (AUS) (partners choice (USA))
4
1.6
11/1
T: P H Luttrell
R: B Muhcu (54)
11/1
5m domesday (AUS) x youcanrockme (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
5
4.4
100/1
T: V C Poke
R: Denicious Smith (54)
100/1
7g domesday (AUS) x romancing (AUS) (danzero (AUS))
6
5.1
Westy (7)
8/1
T: Adam Trinder
R: Chris Graham (54)
8/1
7
5.2
8/1
T: Rowan Hamer
R: Sigrid Carr (54)
8/1
5g pierro (AUS) x footprint (AUS) (redoute's choice (AUS))
8
10
25/1
T: J K Blacker
R: Scarlet So (51)
25/1
9g host (CHI) x juno beach (AUS) (flying spur (AUS))
Race 4 - Yak Ale Hcp (C3) (1350m)
Class: Class 3 Track: Synthetic Time: 1:21.05 (35.75)
Prizemoney: $19,000
1
6/4F
T: J K Blacker
R: C Newitt (58.5)
6/4F
Winning siblings: First Course, Gwemrae, Happy Cha Cha,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
7/2
T: P H Luttrell
R: B Muhcu (57.5)
7/2
4g shamus award (AUS) x miss ethics (SAF) (count dubois (GB))
3
3.8
9/2
T: Adam Trinder
R: Chris Graham (55.5)
9/2
5m needs further (AUS) x sistarita (AUS) (partners choice (USA))
4
6
50/1
T: V C Poke
R: Denicious Smith (54)
50/1
6m host (CHI) x bartonelle (AUS) (barton gate (AUS))
5
9.5
2/1
T: G J Stevenson
R: D M Ganderton (57)
2/1
5m cardinal virtue (AUS) x loft (AUS) (exceed and excel (AUS))
Race 5 - Goodstone Group Mdn (1009m)
Class: Maiden Track: Synthetic Time: 1:00.98 (35.46)
Prizemoney: $17,000
1
15/2
T: Dylan Clark
R: Chris Graham (56.5)
15/2
5m stinchar (AUS) x genimay (AUS) (festival hall (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
Murano (9)
11/2
T: Cameron Thompson
R: C Newitt (56.5)
11/2
4m nicconi (AUS) x millefiori (AUS) (arazi (USA))
3
0.6
9/1
T: J K Blacker
R: B Muhcu (56.5)
9/1
2018 MM Tasmanian Yearling Sale
$32,000
Vendor: Armidale Stud Carrick Tas
Buyer: Logan McGill Racing
4
0.7
16/1
T: J F Luttrell
R: D Schmitt (58.5)
16/1
4g fighting sun (AUS) x meritous (AUS) (danehill (USA))
5
0.9
9/2
T: P A Hill
R: B Mc Coull (58.5)
9/2
5g west quest (CAN) x delta green (AUS) (gilded time (USA))
6
1.1
14/1
T: T W Evans
R: M Ulucinar (56)
14/1
3g kuroshio (AUS) x grandiva (AUS) (grandera (IRE))
7
1.4
16/1
T: L, D & T Wells
R: Sigrid Carr (54)
16/1
3f wordsmith (AUS) x gee gees dreamgirl (AUS) (atlantis prince (GB))
8
2.4
30/1
T: L, D & T Wells
R: Peter Lui (53.5)
30/1
4m fighting sun (AUS) x feisty rose (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
9
2.6
8/1
T: V C Poke
R: Scarlet So (53.5)
8/1
5m red arrow (AUS) x miss josephine (AUS) (redoute's choice (AUS))
10
3.3
20/1
T: P H Luttrell
R: T Baker (56.5)
20/1
4m war (AUS) x afterburn (AUS) (super jet (USA))
11
3.4
100/1
T: V C Poke
R: Denicious Smith (56.5)
100/1
6m trotamondo (CHI) x briannon (AUS) (night shift (USA))
12
3.7
Iowna (6)
9/4F
T: Ms A Fulton
R: A Darmanin (56.5)
9/4F
Race 6 - Flesh Therapy (Bm64) (1150m)
Class: Benchmark 64 Track: Synthetic Time: 1:08.70 (35.19)
Prizemoney: $17,000
1
11/2
T: Cameron Thompson
R: A Darmanin (59.5)
11/2
6g mosayter (USA) x harkam grace (AUS) (poliuto (IRE))
Winning siblings: Storming Eclipse,
This nick: 6 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.4
13/8F
T: L, D & T Wells
R: Sigrid Carr (58)
13/8F
3g wordsmith (AUS) x ariella (AUS) (rubiton (AUS))
3
1.2
7/2
T: L, D & T Wells
R: D M Ganderton (60.5)
7/2
4m wordsmith (AUS) x vivre la nett (AUS) (savoire vivre (GB))
2018 MM Tasmanian Yearling Sale
Vendor: P A & E J Geard Broadmarsh Tas
Buyer: Psd $55000 Res $80000
4
3.6
10/1
T: Rowan Hamer
R: Scarlet So (55)
10/1
7m bon hoffa (AUS) x red fever (AUS) (red ransom (USA))
5
3.8
6/1
T: G J Stevenson
R: Peter Lui (58)
6/1
5g cardinal virtue (AUS) x camilla princess (AUS) (statue of liberty (USA))
6
3.9
16/1
T: C Crook & I Miller
R: B Mc Coull (58)
16/1
8g matsqui (AUS) x martinelly (AUS) (devon flyer (AUS))
7
4.4
20/1
T: J F Luttrell
R: D Schmitt (59)
20/1
8
7.7
8/1
T: Ms S Berger
R: C Newitt (57.5)
8/1
5m squamosa (AUS) x idol fantasy (NZ) (delago brom (AUS))
Race 7 - Leaping Goat Coffee Hcp (C1) (1350m)
Class: Class 1 Track: Synthetic Time: 1:22.92 (35.59)
Prizemoney: $17,000
1
2/1
T: Scott Brunton
R: Sigrid Carr (57)
2/1
5g stratum (AUS) x maiden on fire (AUS) (rubiton (AUS))
Winning siblings: Meridian Star,
This nick: 7 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2
0.2
6/4F
T: L, D & T Wells
R: C Newitt (57)
6/4F
4m clangalang (AUS) x gee gees opera (AUS) (atlantis prince (GB))
3
0.3
9/4
T: Cameron Thompson
R: A Darmanin (59)
9/4
4g denman (AUS) x skidoodle (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
0.4
11/1
T: L, D & T Wells
R: Scarlet So (55)
11/1
4g wordsmith (AUS) x la quita (AUS) (grand lodge (USA))
5
0.9
25/1
T: Liandra Gray
R: B Muhcu (54)
25/1
5m bushranger (IRE) x lady finale (AUS) (rubiton (AUS))
6
4.4
Arving (5)
16/1
T: P A Hill
R: M Ulucinar (56.5)
16/1
7
5.1
66/1
T: V C Poke
R: Denicious Smith (56)
66/1
6g medaglia d'oro (USA) x chloe carashan (AUS) (desert king (IRE))
Race 8 - Ladbrokes Hcp (58) (1009m)
Class: Restricted 58 Track: Synthetic Time: 0:59.94 (34.82)
Prizemoney: $17,000
1
7/4F
T: Cameron Thompson
R: C Newitt (58)
7/4F
6m redente (AUS) x gucciconi (AUS) (bianconi (USA))
Winning siblings: Dragon Artist, Stark Luck,
This nick: 6 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.5
3/1
T: V C Poke
R: Scarlet So (57)
3/1
3
1
7/2
T: J F Luttrell
R: T Baker (57)
7/2
4
3.2
Kepta (7)
11/2
T: J F Luttrell
R: Sigrid Carr (55)
11/2
6m wordsmith (AUS) x primrose bay (AUS) (brief truce (USA))
5
4
8/1
T: L, D & T Wells
R: Peter Lui (56.5)
8/1
4g wordsmith (AUS) x the cry (AUS) (eire (NZ))
6
7
Sheree (4)
9/1
T: J F Luttrell
R: Chris Graham (58)
9/1
8m danerich (AUS) x stage crossing (AUS) (lacryma cristi (IRE))
7
16
100/1
T: Ms S Berger
R: B Muhcu (57.5)
100/1
4m tough speed (USA) x idol fantasy (NZ) (delago brom (AUS))
* Nick figures are for Australasia.