Breednet Results

GOSFORD - Sunday, March 8

Race 1 - Contact Centres Australia Mdn (1100m)
Class: Maiden Track: Good Time: 1:04.44
Prizemoney: $14,000
1
13/4
T: N MAYFIELD-SMITH
R: TOMMY BERRY (52.50)
13/4
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
11/1
T: G D YORKE
R: R J AGNEW (53.00)
11/1
3g rock of cashel (IRE) x secret dancer (AUS) (general nediym (AUS))
3
1
7/2
T: JOSEPH PRIDE
R: DALE SPRIGGS (56.50)
7/2
3c commands (AUS) x agile (AUS) (canny lad (AUS))
4
2.3
STRUM (5)
8/1
T: L W CURTIS
R: C G O'BRIEN (56.00)
8/1
4g volcanic prince (AUS) x kruddler (AUS) (military plume (NZ))
5
3.3
25/1
T: G L ANDREWS
R: A ROBINSON (54.00)
25/1
9g mad hatter (AUS) x rass charmer (AUS) (rassendyll (USA))
6
3.6
10/1
T: JIM and GREG LEE
R: P J FALVEY (54.00)
10/1
3g orientate (USA) x prude (NZ) (prized (USA))
7
4.5
10/9F
T: MARK DE MONTFORT
R: R M QUINN (58.00)
10/9F
4h tale of the cat (USA) x amuse (AUS) (dr. grace (NZ))
8
6.4
GUDGE (2)
30/1
T: T P CROFT
R: R THOMPSON (56.50)
30/1
3c pure theatre (AUS) x our sabina (AUS) (khamacruz (NZ))
9
10.5
25/1
T: P and W WEBSTER
R: PATRICK MURPHY (55.50)
25/1
3g hawk wing (USA) x hanina (AUS) (biscay (AUS))
Race 2 - Oncology Children's Found. Mdn (1100m)
Class: Maiden Track: Good Time: 1:04.26
Prizemoney: $14,000
1
3/1F
T: ANNE-MARIE RUTTLEY
R: R M QUINN (57.50)
3/1F
Winning siblings: Bold Chance, Brayroan, St Leo,
This nick: 61 runners; 39 winners; 3 SW. Details
2
1.5
14/1
T: M J CLOUT
R: R THOMPSON (55.50)
14/1
5m honours list (IRE) x euston girl (NZ) (porter rhodes (USA))
3
1.6
13/2
T: K A LEES
R: A ROBINSON (58.00)
13/2
3f catbird (AUS) x rouquin (AUS) (paris prince (USA))
4
1.9
TEND (5)
5/1
T: G D HICKMAN
R: TOMMY BERRY (55.50)
5/1
3f conatus (AUS) x suphena (AUS) (thunder gulch (USA))
5
2.4
25/1
T: F T COWELL
R: DANIEL EDMONDS (55.50)
25/1
4m commands (AUS) x gorgon (AUS) (strategic (AUS))
6
3.8
8/1
T: MS G WATERHOUSE
R: M NEWNHAM (58.00)
8/1
3f rock of gibraltar (IRE) x timely moment (AUS) (peintre celebre (USA))
7
4.1
60/1
T: G G SLATTERY
R: DALE SPRIGGS (55.50)
60/1
3f hawk wing (USA) x flying ana (AUS) (flying spur (AUS))
8
4.3
5/1
T: M C CONNERS
R: PETER WELLS (55.50)
5/1
4m shrewdy (AUS) x amelia kate (AUS) (humam (IRE))
9
4.9
15/4
T: A NEWING
R: C G O'BRIEN (56.00)
15/4
4m way of light (USA) x averna (AUS) (jan murray (USA))
10
10.2
20/1
T: S FARLEY
R: B SPRIGGS (52.50)
20/1
3f dyslexia (AUS) x flirting rules (AUS) (octagonal (NZ))
11
10.6
12/1
T: PETER SNOWDEN
R: A GIBBONS (56.00)
12/1
4m encosta de lago (AUS) x serene look (NZ) (seattle dancer (USA))
12
20.1
80/1
T: J A STEINMETZ
R: T JONES (58.00)
80/1
3f tobougg (IRE) x volkscraft (NZ) (volksraad (GB))
Race 3 - Total Constructions Hcp (65) (1200m)
Class: Restricted 65 Track: Good Time: 1:10.46
Prizemoney: $14,000
1
5/2F
T: A STAPLEFORD
R: C G O'BRIEN (57.00)
5/2F
4m more than ready (USA) x our jane (AUS) (lion hunter (AUS))
This nick: 10 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2
0.1
13/4
T: R R MILLIGAN
R: MS V SCHUBERT (56.50)
13/4
5m rubiton (AUS) x killara park (AUS) (sir dapper (AUS))
3
0.4
8/1
T: R L PEARSE
R: PETER WELLS (56.50)
8/1
5m commands (AUS) x hey smile (AUS) (zeditave (AUS))
4
1.3
15/2
T: G A DELANEY
R: B SPRIGGS (54.50)
15/2
4m anabaa (USA) x chain of ponds (AUS) (red tony (IRE))
5
3.5
7/1
T: D P SMITH
R: S G TREWEEK (58.50)
7/1
6m dangerous (AUS) x julane (AUS) (tingo (GB))
6
3.8
8/1
T: MS K GAVENLOCK
R: TOMMY BERRY (55.00)
8/1
7
6.9
30/1
T: S THOMAS
R: N PAINE (59.50)
30/1
7m beautiful crown (USA) x bellamia (NZ) (aythorpe (IRE))
8
8.9
10/1
T: G D YORKE
R: R J AGNEW (53.50)
10/1
5m zeditave (AUS) x pleasant mariah (USA) (storm cat (USA))
9
16.4
ORIBI (6)
15/1
T: RICK WORTHINGTON
R: PATRICK MURPHY (57.50)
15/1
3f orientate (USA) x impala star (AUS) (snaadee (USA))
10
17.6
12/1
T: P J QUINN
R: R THOMPSON (58.00)
12/1
4m viscount (AUS) x do you (AUS) (vain (AUS))
Race 4 - Hotel Motel & Accomodation Hcp (1600m)
Class: Open Track: Good Time: 1:36.69
Prizemoney: $14,000
1
7/2
T: MS G WATERHOUSE
R: M NEWNHAM (53.50)
7/2
5g grand lodge (USA) x asawir (AUS) (last tycoon (IRE))
Winning siblings: Erfaan,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.8
HADAAF (1)
9/10F
T: JOSEPH PRIDE
R: B SPRIGGS (60.00)
9/10F
6g danewin (AUS) x belle desire (AUS) (kenmare (FR))
3
1.3
4/1
T: G H WALTER
R: R M QUINN (57.50)
4/1
6g istidaad (USA) x tiger moth (NZ) (sky chase (NZ))
4
3.8
16/1
T: G D YORKE
R: P J FALVEY (53.00)
16/1
6h hennessy (USA) x proflare (USA) (mr. prospector (USA))
5
4.1
11/2
T: S FARLEY
R: TOMMY BERRY (57.50)
11/2
8g bahhare (USA) x fine talk (NZ) (lord ballina (AUS))
6
6.2
12/1
T: S J HODGE
R: M A BUTLER (56.00)
12/1
8g geiger counter (USA) x shining flight (AUS) (shining finish (GB))
Race 5 - Bankwest Hcp (C1) (1600m)
Class: Class 1 Track: Good Time: 1:37.38
Prizemoney: $14,000
1
8/11F
T: G H WALTER
R: R M QUINN (58.00)
8/11F
3g dehere (USA) x hula wonder (AUS) (hula chief (NZ))
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.5
10/1
T: PAUL MESSARA
R: DALE SPRIGGS (57.00)
10/1
4g magic albert (AUS) x miss neck (USA) (miswaki (USA))
3
1
7/1
T: G A ROGERSON
R: PETER WELLS (56.00)
7/1
4g o'reilly (NZ) x initial offering (USA) (red ransom (USA))
4
2.4
12/1
T: S FARLEY
R: B SPRIGGS (52.50)
12/1
5g springsteen (AUS) x jade moss (AUS) (twig moss (FR))
5
3.8
15/1
T: JIM and GREG LEE
R: P J FALVEY (55.00)
15/1
4g dash for cash (AUS) x something svelte (AUS) (our poetic prince (AUS))
6
4
20/1
T: G D YORKE
R: R J AGNEW (53.00)
20/1
5h loup sauvage (USA) x olympia (AUS) (scenic (IRE))
7
4.2
8/1
T: TRENT GREENTREE
R: A ROBINSON (55.50)
8/1
4m fasliyev (USA) x steamheat (USA) (broad brush (USA))
8
8
8/1
T: MS A TURNER and M POLETTI
R: TOMMY BERRY (54.00)
8/1
4g fusaichi pegasus (USA) x riveryev (USA) (irish river (FR))
9
8.1
50/1
T: M J CLOUT
R: DANIEL EDMONDS (55.00)
50/1
10
10.4
60/1
T: ANDREW EASTCOTT
R: R THOMPSON (55.00)
60/1
100
0
100/1
T: ANDREW EASTCOTT
R: N CUMBERLAND (55.00)
100/1
5m rory's jester (AUS) x truly julie (NZ) (what a guest (IRE))
Race 6 - Oncology Children's Found-C2 (1000m)
Class: Class 2 Track: Good Time: 0:58.46
Prizemoney: $25,000
1
9/2
T: R W SIMPSON
R: C G O'BRIEN (56.50)
9/2
5g easy rocking (AUS) x dancer's choice (AUS) (bletchingly (AUS))
Winning siblings: Best Dance Yet, Sandwood,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
7/2F
T: P J EGGLESTON
R: P J FALVEY (55.00)
7/2F
5g dyslexia (AUS) x east maitland (AUS) (sir laurence (NZ))
3
0.5
4/1
T: R R MILLIGAN
R: MS V SCHUBERT (51.50)
4/1
4
0.8
6/1
T: A M BRITT
R: TOMMY BERRY (55.50)
6/1
5g show a heart (AUS) x never late (AUS) (switch in time (IRE))
5
1.5
6/1
T: M N HOWARD
R: DALE SPRIGGS (54.50)
6/1
6
1.6
10/1
T: G D YORKE
R: M A BUTLER (53.50)
10/1
4h irish royal (IRE) x shining circle (AUS) (shining finish (GB))
7
1.8
13/2
T: MS A TURNER and M POLETTI
R: R M QUINN (56.00)
13/2
4g hurricane sky (AUS) x zallaka (IRE) (shardari (IRE))
8
3.2
13/2
T: MS K WAUGH
R: L CUMBERLAND (51.50)
13/2
3f falvelon (AUS) x angelic belle (AUS) (kenmare (FR))
9
5.3
TERROR (10)
10/1
T: G D YORKE
R: PETER WELLS (53.50)
10/1
5g desert prince (IRE) x restless dream (AUS) (rory's jester (AUS))
Race 7 - Total Constructions Hcp (65) (1200m)
Class: Restricted 65 Track: Good Time: 1:10.69
Prizemoney: $14,000
1
7/2F
T: A NEWING
R: C G O'BRIEN (58.00)
7/2F
6g danzero (AUS) x ice royale (AUS) (regal classic (CAN))
Winning siblings: The Toyboy,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
TOLLADO (14)
25/1
T: ARTHUR CRAIG
R: K DUNBAR (55.50)
25/1
5g danetrice (AUS) x star ivy (AUS) (luskin star (AUS))
3
0.5
IMAGUN (5)
4/1
T: N R WARD
R: B LOOKER (56.00)
4/1
4g buriton (NZ) x clear the way (AUS) (bite the bullet (USA))
4
2
9/2
T: P M PERRY
R: TOMMY BERRY (54.00)
9/2
4g choisir (AUS) x perfect draw (AUS) (whiskey road (USA))
5
3.3
9/1
T: A J DENHAM
R: R THOMPSON (58.00)
9/1
3g desert prince (IRE) x specie (AUS) (canny lad (AUS))
6
3.5
8/1
T: MARK DE MONTFORT
R: R M QUINN (57.50)
8/1
6g langfuhr (CAN) x romantic river (AUS) (river rough (NZ))
7
3.7
20/1
T: P J QUINN
R: M HANNEYBEL (57.00)
20/1
4g shrewdy (AUS) x cardelli (AUS) (cardell (USA))
8
3.9
BIKRAM (8)
9/1
T: G D HICKMAN
R: PETER WELLS (57.00)
9/1
9
4.3
9/1
T: CRAIG ROBERTS
R: A ROBINSON (58.00)
9/1
4g elusive quality (USA) x dubai ice (AUS) (danehill (USA))
10
4.9
40/1
T: N C COLLINS
R: MS V SCHUBERT (54.50)
40/1
11
5
25/1
T: S I SINGLETON
R: P J FALVEY (56.50)
25/1
5g bianconi (USA) x lofty lass (NZ) (honour and glory (USA))
12
5.9
6/1
T: MS K GAVENLOCK
R: DALE SPRIGGS (56.50)
6/1
4g way of light (USA) x mattina suzie (AUS) (yallah prince (AUS))
13
6.3
20/1
T: MS A TURNER and M POLETTI
R: T JONES (58.00)
20/1
5g mull of kintyre (USA) x via smytzer (AUS) (made of gold (USA))
* Nick figures are for Australasia.