Breednet Results

LAUNCESTON - Wednesday, April 12

Race 1 - Tasmanian St Leger 21/5 Mdn (1220m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:14.64 (49.30)
Prizemoney: $14,000
1
11/4
T: Adam Trinder
R: A Darmanin (58.5)
11/4
4g excellent art (GB) x paris bow (AUS) (inflate (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
60/1
T: Kaye Milne
R: M Ulucinar (56.5)
60/1
3
1.2
9/4F
T: Angela Brakey
R: B Muhcu (58.5)
9/4F
4g magnus (AUS) x here for glory (AUS) (dehere (USA))
4
2
14/1
T: Barry Baker
R: Ms S Catania (56.5)
14/1
4m savoire vivre (GB) x miss molik (AUS) (magic albert (AUS))
5
2.8
6/1
T: G S White
R: Ismail Toker (56)
6/1
3f moshe (AUS) x bailee's babe (AUS) (ladoni (GB))
6
3.6
3/1
T: Cameron Thompson
R: Sigrid Carr (56.5)
3/1
7
5.1
12/1
T: Liandra Gray
R: Ms S Thornton (54.5)
12/1
4m dane shadow (AUS) x queen's own (AUS) (coronation day (AUS))
8
10.1
25/1
T: D M Brazendale
R: Ms Shiralee Maher (56)
25/1
3g bon hoffa (AUS) x beaten by the bel (AUS) (bel esprit (AUS))
9
11.9
Movido (11)
100/1
T: Barry Baker
R: Hayley McCarthy (55.5)
100/1
3f helike (USA) x oqyana (AUS) (weasel clause (AUS))
10
17.4
Sarmady (13)
100/1
T: Marion Dalco
R: Y Nishitani (58)
100/1
3g nadeem (AUS) x raquia (AUS) (flying spur (AUS))
Race 2 - Luxbet Plate (C1) (2130m)
Class: Class 1 Track: Soft(5) Time: 2:14.38 (50.08)
Prizemoney: $14,000
1
11/8
T: Barry Campbell
R: B McCoull (58.5)
11/8
3g tickets (AUS) x cougar alley (AUS) (mossman (AUS))
Winning siblings: Our Little Ted,
This nick: 3 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
1.5
10/9F
T: Raymond Worbey
R: D Pires (59)
10/9F
5g matsqui (AUS) x ruffiano (AUS) (blevic (AUS))
3
10.8
40/1
T: Andrew Moore
R: M Ulucinar (57)
40/1
6g bureaucracy (NZ) x cupolone (AUS) (bianconi (USA))
4
13.1
30/1
T: P H Luttrell
R: Ismail Toker (57)
30/1
5g court of jewels (NZ) x kaybeejay (AUS) (bellotto (USA))
5
13.4
50/1
T: Barry Baker
R: Hayley McCarthy (55)
50/1
5g savoire vivre (GB) x salcombe (AUS) (perugino (USA))
6
14.7
12/1
T: E C Batt
R: B Muhcu (57)
12/1
4g spartacus (IRE) x allez barsac (NZ) (sir tristram (IRE))
7
14.8
30/1
T: L, D and T Wells
R: Sigrid Carr (56.5)
30/1
3g king of prussia (AUS) x highgold (AUS) (mukddaam (USA))
8
18.1
50/1
T: G J McCulloch
R: D M Ganderton (57)
50/1
4g west quest (CAN) x flying diva (AUS) (flying spur (AUS))
9
18.3
40/1
T: Stephen Lockhart
R: C Luttrell (57)
40/1
4g von costa de hero (AUS) x metal of honor (USA) (conquistador cielo (USA))
10
42.6
14/1
T: G S White
R: Ms S Thornton (57)
14/1
5g holy roman emperor (IRE) x paradise mill (USA) (horse chestnut (SAF))
Race 3 - Northern Hunt Club (Bm62) (1620m)
Class: Benchmark 62 Track: Soft(5) Time: 1:42.35 (48.74)
Prizemoney: $14,000
1
9/4
T: S Gandy
R: T Baker (57.5)
9/4
3f smart missile (AUS) x flushed (AUS) (redding (NZ))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
15/4
T: Adam Trinder
R: B Muhcu (56.5)
15/4
3f hussonet (USA) x danehill diva (AUS) (danehill (USA))
3
0.9
9/4F
T: Cameron Thompson
R: Sigrid Carr (58.5)
9/4F
4g lonhro (AUS) x rio osa (AUS) (canny lad (AUS))
4
8.2
5/2
T: J K Blacker
R: B McCoull (58)
5/2
4g haradasun (AUS) x parity (AUS) (thunder gulch (USA))
5
14.2
12/1
T: Adrian Duggan
R: C Luttrell (54)
12/1
5m amadeus wolf (GB) x westernport bay (AUS) (western symphony (USA))
Race 4 - Marshall Batteries Hcp (C5) (1220m)
Class: Class 5 Track: Soft(5) Time: 1:13.69 (49.15)
Prizemoney: $16,000
1
7/4F
T: J L Keys
R: D Pires (58.5)
7/4F
4g o'lonhro (AUS) x perfect penny (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Cost Dave A Penny, Kel's Star,
This nick: 8 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.1
5/2
T: J F Luttrell
R: A Darmanin (59)
5/2
4g equiano (FR) x aprisa (AUS) (viscount (AUS))
3
2.6
60/1
T: Andrew Moore
R: M Ulucinar (54)
60/1
4
3.1
7/2
T: Adam Trinder
R: B Muhcu (57.5)
7/2
5g lonhro (AUS) x terrenora (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
3.4
12/1
T: B W Goodrick
R: Hayley McCarthy (55)
12/1
6
7.2
150/1
T: D M Brazendale
R: Ms Shiralee Maher (55)
150/1
5m duporth (AUS) x modellastic (AUS) (danasinga (AUS))
7
10.5
12/1
T: S L Davis
R: Ms S Thornton (52)
12/1
8
14.5
6/1
T: S Gandy
R: Sigrid Carr (56)
6/1
3g wordsmith (AUS) x gee gees truce (AUS) (brief truce (USA))
Race 5 - Snrs Fest. Raceday June Hcp-C1 (1220m)
Class: Class 1 Track: Soft(5) Time: 1:14.56 (48.84)
Prizemoney: $14,000
1
11/4
T: J K Blacker
R: Ms S Thornton (53.5)
11/4
3f magic albert (AUS) x spring falls (AUS) (giant's causeway (USA))
Winning siblings: Danes Ryker, Stryker Queen,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3.3
11/1
T: Cameron Thompson
R: T Baker (55)
11/1
6m azevedo (AUS) x sligo bay (AUS) (west quest (CAN))
3
3.4
9/1
T: L, D and T Wells
R: A Darmanin (55)
9/1
4m wordsmith (AUS) x whiskey on ice (AUS) (mighty avalanche (AUS))
4
4.9
Gemini (11)
7/2
T: Barry Campbell
R: D Pires (55)
7/2
3f west quest (CAN) x angel's jewel (AUS) (made of gold (USA))
5
5.7
20/1
T: Marion Dalco
R: Hayley McCarthy (56.5)
20/1
4g domesday (AUS) x reannag (AUS) (canny lad (AUS))
6
6.5
40/1
T: Brendan McShane
R: B Muhcu (57)
40/1
4g sharkbite (AUS) x cardannic (AUS) (bel esprit (AUS))
7
7.5
60/1
T: L, D and T Wells
R: Ms S Catania (54.5)
60/1
5g kempinsky (AUS) x water frame (AUS) (dolphin street (FR))
8
12
7/4F
T: L, D and T Wells
R: Sigrid Carr (57.5)
7/4F
3g wordsmith (AUS) x ungalla (AUS) (dieu d'or (AUS))
9
12.1
16/1
T: D M Brazendale
R: Ms Shiralee Maher (55)
16/1
Race 6 - Relay For Life (Bm72) (1420m)
Class: Benchmark 72 Track: Soft(5) Time: 1:27.41 (49.13)
Prizemoney: $14,000
1
5/4F
T: Adam Trinder
R: Ms S Thornton (56.5)
5/4F
4g hard spun (USA) x sophie princess (NZ) (pompeii court (USA))
Winning siblings: Emma Princess, Parker, Sophie's Spirit,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.8
9/2
T: Adam Trinder
R: Sigrid Carr (54.5)
9/2
7m delago brom (AUS) x steel soul (AUS) (brackenbury (AUS))
3
2.2
11/2
T: M A Ganderton
R: D M Ganderton (57.5)
11/2
6g racer's edge (AUS) x steloka (AUS) (staroka (AUS))
4
2.3
5/2
T: Adam Trinder
R: A Darmanin (56)
5/2
5g dangerous (AUS) x tycoon pet (AUS) (last tycoon (IRE))
5
2.6
16/1
T: Tegan Keys
R: D Pires (58.5)
16/1
8g darci brahma (NZ) x silver and roses (IRE) (sadler's wells (USA))
6
4.9
12/1
T: S Gandy
R: Ms S Catania (59.5)
12/1
6g o'reilly (NZ) x lily potter (NZ) (pins (AUS))
Race 7 - Sky/Ata Trainer's Trust Hcp-C2 (1420m)
Class: Class 2 Track: Soft(5) Time: 1:28.35 (50.02)
Prizemoney: $14,000
1
5/2
T: Stephen Lockhart
R: T Baker (58.5)
5/2
4g super saver (USA) x vodka twist (AUS) (hurricane sky (AUS))
Winning siblings: Bel Twista, Miss Danzka,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
7/2
T: Chris Crook and Imogen Miller
R: A Darmanin (56)
7/2
6g al samer (AUS) x matbelle (AUS) (matsqui (AUS))
3
0.6
16/1
T: M S Trinder
R: Ismail Toker (54)
16/1
4
0.8
11/8F
T: Tegan Keys
R: Ms S Thornton (56)
11/8F
4m lope de vega (IRE) x athletic romance (AUS) (show a heart (AUS))
5
1.1
30/1
T: J K Blacker
R: M Ulucinar (55)
30/1
6
1.6
Appmat (4)
11/1
T: Brendan McShane
R: B Muhcu (57)
11/1
4g matsqui (AUS) x apaiser (AUS) (dieu d'or (AUS))
7
3.1
14/1
T: Cameron Thompson
R: Sigrid Carr (58)
14/1
4g bushranger (IRE) x queen's lager (AUS) (lago delight (AUS))
8
4.6
40/1
T: Marion Dalco
R: Hayley McCarthy (55)
40/1
4g west quest (CAN) x savvy rose (AUS) (savoire vivre (GB))
Race 8 - Cancer Council Tasmania (Bm72) (2130m)
Class: Benchmark 72 Track: Soft(5) Time: 2:17.33 (49.76)
Prizemoney: $14,000
1
7/2
T: Dylan Clark
R: Hayley McCarthy (55)
7/2
Winning siblings: Adams Star, Diocese, Jeune Astre,
This nick: 6 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
2
1/1F
T: Scott Brunton
R: D Pires (55)
1/1F
7m denon (USA) x divine miss em (AUS) (spinning world (USA))
3
3.5
11/4
T: Scott Brunton
R: Ms S Catania (56.5)
11/4
5g haradasun (AUS) x real spur (AUS) (flying spur (AUS))
4
3.8
14/1
T: L, D and T Wells
R: B Muhcu (54)
14/1
5
4.1
13/2
T: Chris Crook and Imogen Miller
R: Ms Shiralee Maher (56.5)
13/2
5m elvstroem (AUS) x on par (AUS) (carnegie (IRE))
* Nick figures are for Australasia.