Breednet Results

MT ISA - Saturday, May 26

Race 1 - Steejo Press Hcp (Cl B) (1200m)
Class: Class B Track: Good(3) Time: 1:12.49
Prizemoney: $7,000
1
6/1
T: Jay Morris
R: J Babarovich (56)
6/1
3f top echelon (AUS) x lunar rose (AUS) (moon rocket (JPN))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
9/10F
T: Jay Morris
R: A Spradau (63.5)
9/10F
4g bel esprit (AUS) x investment grade (AUS) (high yield (USA))
3
3.2
11/4
T: D Finter
R: D W Ballard (60)
11/4
5g desert king (IRE) x magic idol (AUS) (rubiton (AUS))
4
5.2
9/1
T: Scott Seymour
R: J Esser (61)
9/1
5g jet spur (AUS) x friendly conflict (AUS) (kenny's best pal (AUS))
5
7.4
Sciolta (10)
30/1
T: K D Krogh
R: T Brummell (56)
30/1
4m gonski (AUS) x origins (AUS) (grand lodge (USA))
6
7.7
14/1
T: Tanya Parry
R: Tamara Tincknell (56)
14/1
4m denmarket (AUS) x costa complete (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
11.2
11/1
T: K D Krogh
R: D Sparks (58)
11/1
3g eavesdropper (USA) x dolphinima (AUS) (dolphin street (FR))
8
14.5
9/1
T: D R Ballard
R: K Ballard (56)
9/1
4g sidereus (AUS) x ailish (AUS) (danehill dancer (IRE))
9
15.2
12/1
T: G A Tipping
R: S McGovern (56)
12/1
3g al maher (AUS) x shanneel (AUS) (cossack warrior (AUS))
Race 2 - Qccu (Bm65) (1200m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 1:11.21
Prizemoney: $7,000
1
1/1F
T: Jay Morris
R: J Babarovich (61.5)
1/1F
5g ad valorem (USA) x skill (AUS) (scenic (IRE))
Winning siblings: Mint Condition,
This nick: 4 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.8
4/1
T: S J Royes
R: Tamara Tincknell (56.5)
4/1
6g all bar one (AUS) x sweet lily (AUS) (ideal planet (AUS))
3
4.8
11/1
T: Tanya Parry
R: D W Ballard (59.5)
11/1
8g elusive quality (USA) x sight (AUS) (luskin star (AUS))
4
4.9
3/1
T: Robert Burow
R: A Spradau (61.5)
3/1
7g garrison savannah (NZ) x pretty show (AUS) (show a heart (AUS))
5
5.9
25/1
T: Justin Bawden
R: S McGovern (56)
25/1
6
20.2
20/1
T: Ms S Gabriel-Royes
R: D Sparks (56)
20/1
7
24.9
20/1
T: Tanya Parry
R: K Ballard (56)
20/1
6m raheeb (AUS) x iona hunter (AUS) (lion hunter (AUS))
Race 3 - Get Keen For Mt Isa Cup Mdn (1100m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:06.71
Prizemoney: $7,000
1
4/5F
T: G P Tully
R: D W Ballard (59.5)
4/5F
3g tavistock (NZ) x shibboleth (NZ) (cape cross (IRE))
Winning siblings: Splendior,
This nick: 10 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
0.5
5/1
T: Ms S Gabriel-Royes
R: D Sparks (59.5)
5/1
3
1.5
Lager (1)
2/1
T: K McGovern
R: S McGovern (59.5)
2/1
4g de beers (NZ) x poetic faith (AUS) (keep the faith (AUS))
4
7.5
7/1
T: Tanya Parry
R: K Ballard (57)
7/1
3f dr doute's (AUS) x la dreamer (AUS) (flying spur (AUS))
5
12
12/1
T: Tanya Parry
R: T Brummell (57.5)
12/1
4m rothesay (AUS) x miami dolphins (AUS) (king of kings (IRE))
6
15
25/1
T: B Robinson
R: Tamara Tincknell (57.5)
25/1
5m power of destiny (AUS) x hot frock (AUS) (intergaze (AUS))
Race 4 - Become A Member Of Mirc (Bm55) (1000m)
Class: Benchmark 55 Track: Good(3) Time: 0:58.00
Prizemoney: $7,000
1
4/1
T: Tanya Parry
R: A Spradau (61.5)
4/1
5g wicked style (USA) x star lion (AUS) (lion hunter (AUS))
Winning siblings: Honoured, You Still Owe Me,
This nick: 11 runners; 8 winners; 0 SW. Details
2
5.8
1/1F
T: D Finter
R: D W Ballard (61.5)
1/1F
5g al aseel (AUS) x wooroowoolgen (AUS) (el moxie (USA))
3
7.6
14/1
T: Tanya Parry
R: J Esser (59)
14/1
4
12.7
5/4
T: D R Ballard
R: K Ballard (61)
5/4
6g choisir (AUS) x shotime (AUS) (our maizcay (AUS))
5
14
Tuning (6)
10/1
T: Ms D Sanderson
R: J Babarovich (58.5)
10/1
6
14.2
Hidonal (11)
14/1
T: Ms S Gabriel-Royes
R: D Sparks (56.5)
14/1
7
14.4
20/1
T: K D Krogh
R: T Brummell (58)
20/1
3g love conquers all (AUS) x spring bubble (IRE) (rainbow quest (USA))
8
16.4
30/1
T: Tanya Parry
R: S McGovern (56.5)
30/1
5g natural destiny (AUS) x taipei connection (AUS) (danzig connection (USA))
9
28.4
20/1
T: Jay Morris
R: Tamara Tincknell (58)
20/1
Race 5 - Do It For Dolly Day Hcp (60) (1450m)
Class: Restricted 60 Track: Good(3) Time: 1:29.96
Prizemoney: $7,000
1
1/1
T: Jay Morris
R: J Babarovich (58)
1/1
3g commands (AUS) x vandenne (NZ) (van nistelrooy (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.3
7/4
T: J R Jackson
R: K Ballard (58)
7/4
5g street cry (IRE) x chalonne (AUS) (rubiton (AUS))
3
8.1
4/6F
T: Robert Burow
R: Tamara Tincknell (57.5)
4/6F
4
10.7
7/1
T: K D Krogh
R: T Brummell (56.5)
7/1
5g wicked style (USA) x savings (AUS) (iglesia (AUS))
5
12.5
4/1
T: Tanya Parry
R: D W Ballard (60.5)
4/1
7g benicio (AUS) x bowemma (AUS) (black hawk (GB))
6
16.7
12/1
T: K McGovern
R: S McGovern (61)
12/1
Race 6 - 2018 Outback Racing Plate (1450m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:29.77
Prizemoney: $8,000
1
6/1
T: Brett McGuire
R: S McGovern (61.5)
6/1
8g decanter (CHI) x go tilla (AUS) (umatilla (NZ))
Winning siblings: Till Then,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
4.5
5/4F
T: D R Ballard
R: K Ballard (61.5)
5/4F
6g domesday (AUS) x another hug (AUS) (al maher (AUS))
3
7.5
12/1
T: S J Royes
R: J Babarovich (57.5)
12/1
7g all bar one (AUS) x royal insight (AUS) (royal academy (USA))
4
13
6/4
T: Tanya Parry
R: T Brummell (61.5)
6/4
* Nick figures are for Australasia.