Breednet Results

NORTHAM - Monday, September 25

Race 1 - Iron Jack Mdn Plate (1400m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 1:25.29 (35.38)
Prizemoney: $15,000
1
8/11F
T: Martin Allan
R: W Pike (55.5)
8/11F
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.8
50/1
T: Brian Rogers
R: L Newman (58)
50/1
5g war chant (USA) x fontaine's fantasy (AUS) (general nediym (AUS))
3
3
20/1
T: N D Parnham
R: Chris Parnham (56)
20/1
4m dream ahead (USA) x ella cinders (AUS) (carnegie (IRE))
4
3.5
25/1
T: D E Skipworth
R: Ms S Bogenhuber (56)
25/1
4m hussonet (USA) x hidden aptitude (AUS) (hidden dragon (AUS))
5
4
Puskas (2)
20/1
T: J D Jachmann
R: P Knuckey (58)
20/1
4g alfred nobel (IRE) x urlay nook (AUS) (blackfriars (AUS))
6
5
20/1
T: A G Durrant
R: C Johnston-Porter (55.5)
20/1
3g blackfriars (AUS) x mabel grace (AUS) (kendel star (AUS))
7
5.5
15/8
T: N Parker
R: Jarrad Noske (58)
15/8
4g blackfriars (AUS) x lady kiseki (AUS) (fuji kiseki (JPN))
8
5.7
30/1
T: Brent Albuino
R: Ryan Hill (58)
30/1
4g artie schiller (USA) x carry on beauty (AUS) (more than ready (USA))
9
11.7
100/1
T: T M Andrews
R: Joseph Azzopardi (56)
100/1
4m postponed (USA) x lago de plume (AUS) (encosta de lago (AUS))
Race 2 - Maze Home Outback Splash Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 1:39.35 (35.20)
Prizemoney: $15,000
1
7/2F
T: Nakita Barber
R: Ryan Hill (58)
7/2F
4h so you think (NZ) x promptness (USA) (eddington (USA))
Winning siblings: Kaapow,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
16/1
T: Raymond Vincent
R: Fred W Kersley (55)
16/1
4g musket (AUS) x antofagasta (AUS) (euclase (AUS))
3
0.3
14/1
T: A W Maley
R: Alan Kennedy (55.5)
14/1
3g discorsi (AUS) x lady ella (AUS) (brief truce (USA))
4
0.7
7/1
T: Anthony Oram
R: Jarrad Noske (58)
7/1
5
1
5/1
T: G P Poletti
R: L Camilleri (56)
5/1
5m artie schiller (USA) x sentsky (AUS) (serheed (USA))
6
1.2
16/1
T: Tracey Diederich
R: Ms L Staples (56)
16/1
8m redoutable (AUS) x recall the rose (AUS) (recall the tune (NZ))
6
1.2
7/2F
T: A G Durrant
R: W Pike (55.5)
7/2F
3g blackfriars (AUS) x undercover lizzy (AUS) (bletchley park (IRE))
8
1.3
40/1
T: N Parker
R: L Newman (58)
40/1
5g onemorenomore (AUS) x bakarje diva (AUS) (redoute's choice (AUS))
9
1.7
9/1
T: Ms P Wagg
R: J Whiting (58)
9/1
4g alfred nobel (IRE) x pocket aces (AUS) (brief truce (USA))
10
2
80/1
T: Anthony Oram
R: Andrew Castle (56.5)
80/1
11
2.7
9/2
T: Brett Pope
R: P Hall (58)
9/2
4g passenger (AUS) x guarded answer (AUS) (is it true (USA))
Race 3 - Slater Gartrell Sports Hcp-C5 (1600m)
Class: Class 5 Track: Soft(6) Time: 1:38.33 (34.62)
Prizemoney: $17,500
1
7/4F
T: L Smith
R: L Newman (56.5)
7/4F
4g street cry (IRE) x shining jewel (AUS) (canny lad (AUS))
This nick: 8 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
0.3
7/4F
T: J F Miller
R: W Pike (55.5)
7/4F
3
0.6
15/4
T: B V Watkins
R: Fiona Bell (57)
15/4
6g u s ranger (USA) x river alice (AUS) (royal academy (USA))
4
1
10/1
T: M W Bairstow
R: S Parnham (54.5)
10/1
6g danewin (AUS) x old magic (AUS) (old spice (AUS))
5
2.3
9/1
T: M Storer
R: J Whiting (54)
9/1
5g saxon (AUS) x my hatras (AUS) (fimiston (AUS))
6
3.8
25/1
T: P H Jordan
R: Ryan Hill (55)
25/1
Race 4 - Ace Cinemas Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 0:57.56 (33.97)
Prizemoney: $15,000
1
11/8F
T: L Smith
R: D Staeck (57)
11/8F
3g reset (AUS) x lady phoebe (NZ) (stravinsky (USA))
Winning siblings: Celestial Sol, Reptilian Rider,
This nick: 3 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
30/1
T: Simon Miller
R: Joseph Azzopardi (55)
30/1
3f dick turpin (IRE) x la cabernet (AUS) (laranto (AUS))
3
2
15/4
T: D T McAuliffe
R: W Pike (55)
15/4
3f trade fair (GB) x search (AUS) (royal academy (USA))
4
2.5
20/1
T: D and B Pearce
R: Jarrad Noske (57)
20/1
3g alfred nobel (IRE) x she belongs (AUS) (belong to me (USA))
5
3
8/1
T: R C McPherson
R: Randy Tan (55)
8/1
3f frost giant (USA) x everest bay (AUS) (stratum (AUS))
6
3.3
40/1
T: N D Parnham
R: Chris Parnham (55)
40/1
3f commands (AUS) x flight path (AUS) (bletchley park (IRE))
7
3.5
5/1
T: Fenella Martin
R: T Turner (55)
5/1
8
3.6
5/1
T: D and B Pearce
R: Ms J Gray (53)
5/1
3g planet five (USA) x madame chanel (AUS) (general nediym (AUS))
9
5.8
200/1
T: Kerryn Parsons
R: P Knuckey (55)
200/1
3f war chant (USA) x last reply (AUS) (euclase (AUS))
10
6.3
20/1
T: D R Harrison
R: P Carbery (57)
20/1
3c master of design (AUS) x happy hallowell (AUS) (tale of the cat (USA))
Race 5 - The Emoji Movie Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 0:57.80 (34.13)
Prizemoney: $15,000
1
9/2
T: D and B Pearce
R: P Hall (58)
9/2
4g scandal keeper (USA) x sateen (AUS) (more than ready (USA))
Winning siblings: Proud History,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
10/1
T: Ms E Strempel
R: Alan Kennedy (56)
10/1
4m sepoy (AUS) x paradise park (AUS) (bletchley park (IRE))
3
2
16/1
T: Anthony Oram
R: A Carmichael-Hillan (53)
16/1
5m exceed and excel (AUS) x jerusha (AUS) (octagonal (NZ))
4
2.8
4/7F
T: Simon Miller
R: Aaron Mitchell (55.5)
4/7F
3g demerit (AUS) x runaround (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
5
3
40/1
T: J E Grieve
R: P Carbery (56)
40/1
4m equiano (FR) x uptown lass (AUS) (langfuhr (CAN))
6
4.5
30/1
T: G P Slater
R: C Johnston-Porter (56)
30/1
5m cardinal virtue (AUS) x redact (AUS) (carnegie (IRE))
7
5.5
8/1
T: Alex Nicol
R: Fiona Bell (53)
8/1
4m equiano (FR) x free me (AUS) (quest for fame (GB))
8
7.5
25/1
T: N D Parnham
R: S Parnham (58)
25/1
4g scandal keeper (USA) x empower me (AUS) (canny lad (AUS))
9
8
40/1
T: Adam Fairey
R: Randy Tan (53.5)
40/1
Race 6 - Tabtouch Hcp (C3) (1000m)
Class: Class 3 Track: Soft(6) Time: 0:58.37 (33.94)
Prizemoney: $17,500
1
4/1
T: Gavin Foster
R: Andrew Castle (57.5)
4/1
6g natural blitz (AUS) x someday lady (AUS) (key business (AUS))
Winning siblings: Famous Someday,
This nick: 5 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.4
3/1
T: G and A Williams
R: Maddison Brown (55.5)
3/1
4g trade fair (GB) x arcade game (AUS) (corporate raider (AUS))
3
1.9
5/2
T: D and B Pearce
R: W Pike (55.5)
5/2
4m red hot choice (AUS) x tropical minx (AUS) (carry a smile (AUS))
4
3.2
9/4F
T: Ms P Kenney
R: Takahide Ikenushi (57)
9/4F
4m domesday (AUS) x hit by a hurricane (AUS) (hurricane sky (AUS))
5
3.5
30/1
T: B P Graham
R: Ms S Starley (54)
30/1
6m magnus (AUS) x blow (AUS) (end sweep (USA))
6
4.7
30/1
T: A G Durrant
R: Joseph Azzopardi (56)
30/1
5m strategic (AUS) x opra garnier (AUS) (second empire (IRE))
7
6.5
25/1
T: M W Bairstow
R: S Parnham (55.5)
25/1
8m husson lightning (AUS) x magic sharaz (AUS) (don't say halo (USA))
8
9.7
100/1
T: J P Cunniffe
R: L Camilleri (54)
100/1
8g heritage (AUS) x bellcina (AUS) (marquee star (AUS))
Race 7 - The West Australian Hcp (C1) (1100m)
Class: Class 1 Track: Soft(6) Time: 1:04.87 (34.71)
Prizemoney: $17,500
1
12/1
T: B P Graham
R: Ms S Starley (58)
12/1
5g viscount (AUS) x danana smoothie (AUS) (danetime (IRE))
Winning siblings: Busimiss, Daina, Hot Mix, Zip Zam Zoom,
This nick: 9 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
0.3
5/1
T: F R Kersley
R: Fred W Kersley (56)
5/1
5g fath (USA) x leica xaar (AUS) (xaar (GB))
3
0.8
9/10F
T: G A Crispin
R: J Whiting (59.5)
9/10F
4g so secret (AUS) x doctor dash (AUS) (bletchicano (AUS))
4
2.5
7/2
T: M Knox
R: Alan Kennedy (57)
7/2
5g fath (USA) x say cherie (AUS) (don't say halo (USA))
5
3.2
15/2
T: Ms K D'Orsogna
R: T Turner (56)
15/2
4m henny hughes (USA) x sugar fix (AUS) (key business (AUS))
Race 8 - XXXX Summer Bright Hcp (C1) (1400m)
Class: Class 1 Track: Soft(6) Time: 1:24.73 (34.86)
Prizemoney: $17,500
1
11/8F
T: L Smith
R: D Staeck (58.5)
11/8F
7g blackfriars (AUS) x taxa (AUS) (carry a smile (AUS))
Winning siblings: Tax A Million, Taxagano, Taxtime, Traxa,
This nick: 12 runners; 7 winners; 1 SW. Details
2
1.3
12/1
T: J D Jachmann
R: C Johnston-Porter (56)
12/1
5g beneteau (AUS) x vintrack (AUS) (blackfriars (AUS))
3
1.4
4/1
T: P and M Giadresco
R: J Whiting (57.5)
4/1
5g discorsi (AUS) x unsettled (AUS) (thunder gulch (USA))
4
3.5
20/1
T: N D Parnham
R: S Parnham (56.5)
20/1
6m discorsi (AUS) x brocky's ace (AUS) (surtee (AUS))
5
3.7
30/1
T: S J Ryan
R: P Knuckey (54)
30/1
6
4.2
8/1
T: B P Graham
R: Ryan Hill (54.5)
8/1
7
4.7
20/1
T: M Knox
R: Alan Kennedy (57.5)
20/1
4g flying pegasus (AUS) x dr bella (AUS) (dr johnson (USA))
8
7.5
4/1
T: Daniel O'Connor
R: L Newman (57.5)
4/1
3g he's a decoy (IRE) x classy charlie (AUS) (with class (CAN))
9
10.7
40/1
T: Ivan Haggerty
R: Randy Tan (54)
40/1
5m strategic (AUS) x isle of skye (AUS) (mull of kintyre (USA))
* Nick figures are for Australasia.