Breednet Results

PAKENHAM PARK SYNTHETIC - Sunday, August 19

Race 1 - Racing.Com Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Synthetic Time: 1:14.20 (36.17)
Prizemoney: $23,000
1
4/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Chris Parnham (58)
4/1
3c more than ready (USA) x translate (AUS) (love a dane (AUS))
Winning siblings: All Day Baby, Codebreak,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.2
5/2
T: M Ellerton and S Zahra
R: Damian Lane (58)
5/2
3g he's remarkable (NZ) x onyx (NZ) (kaapstad (NZ))
3
0.3
Savoie (4)
11/2
T: D K Weir
R: J Bowditch (58)
11/2
3c ilovethiscity (AUS) x larissar (AUS) (street cry (IRE))
4
0.4
6/4F
T: G Eurell
R: Damien Thornton (56)
6/4F
3f trusting (AUS) x no objection (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
5
4.4
30/1
T: C W Little
R: Ben Thompson (56)
30/1
6
8.9
10/1
T: M Sell
R: Jessie Philpot (53)
10/1
3f all too hard (AUS) x homerette (USA) (grand slam (USA))
Race 2 - Polytrack Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Synthetic Time: 1:15.35 (35.82)
Prizemoney: $23,000
1
9/4F
T: D K Weir
R: Damian Lane (58)
9/4F
Winning siblings: Blazen Diamond,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
2.5
7/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Regan Bayliss (55.5)
7/2
3
3.3
6/1
T: G Eurell
R: Ms N Beriman (55.5)
6/1
3f danerich (AUS) x phil's ophidian (AUS) (golden snake (USA))
4
3.4
Mylex (3)
11/2
T: G D Stewart
R: N Callow (58)
11/2
4m lucas cranach (GER) x mylelu (AUS) (el qahira (NZ))
4
3.4
6/1
T: Lloyd Kennewell
R: J Bowditch (55.5)
6/1
3f unencumbered (AUS) x yeahdad (AUS) (flying spur (AUS))
6
3.5
20/1
T: Ms S Naylor
R: Lewis German (56)
20/1
7
3.6
12/1
T: R D Griffiths
R: B Park (58)
12/1
4m magnus (AUS) x umaris (AUS) (umatilla (NZ))
8
5.8
40/1
T: Ms B Schreuder
R: J Noonan (58)
40/1
9
7
11/1
T: D K Weir
R: Ms L J Meech (55.5)
11/1
3f star witness (AUS) x rain shadow (AUS) (bianconi (USA))
Race 3 - Hygain Mdn Plate (1400m)
Class: Maiden Track: Synthetic Time: 1:27.11 (38.41)
Prizemoney: $23,000
1
10/1
T: R D Griffiths
R: Ben Thompson (56)
10/1
3c fiorente (IRE) x galivant (IRE) (galileo (IRE))
Winning siblings: Northern Reign, Skelton,
This nick: 6 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
0.1
9/10F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: C J Parish (54)
9/10F
3f sebring (AUS) x mabkhara (AUS) (anabaa (USA))
3
1.1
50/1
T: Ebony Tucker
R: F Alesci (58.5)
50/1
5g danesis (IRE) x wisp (AUS) (last tycoon (IRE))
4
3.3
9/2
T: A W Noonan
R: J Noonan (58.5)
9/2
4g reliable man (GB) x glory run (AUS) (exceed and excel (AUS))
5
6.6
20/1
T: Ms K Walker
R: Ms S Wynne (58.5)
20/1
5g zuberi (AUS) x catino belle (AUS) (campo catino (IRE))
6
7.3
10/1
T: Matthew Cumani
R: Jordan Childs (58.5)
10/1
4g jimmy choux (NZ) x voliera (AUS) (keeper (AUS))
7
8.6
30/1
T: M Sell
R: Chris Parnham (58.5)
30/1
4g lonhro (AUS) x sweetness 'n light (NZ) (entrepreneur (GB))
8
10.3
100/1
T: R G Huddart
R: C Quilty (58.5)
100/1
5g exceed and excel (AUS) x amazoom (AUS) (last tycoon (IRE))
9
15.3
16/1
T: R J Besanko
R: B Park (58.5)
16/1
4g reset (AUS) x alicia rose (AUS) (last tycoon (IRE))
10
16.6
8/1
T: M G Price
R: N Callow (58.5)
8/1
4g pluck (USA) x little fireball (AUS) (barely a moment (AUS))
11
36.6
150/1
T: Tara Cochrane
R: Nathan Punch (57)
150/1
7g mint lane (USA) x scenic glory (AUS) (scenic (IRE))
Race 4 - Equinetrain Mdn Plate (1600m)
Class: Maiden Track: Synthetic Time: 1:39.95 (38.27)
Prizemoney: $23,000
1
20/1
T: Dean Grass
R: Juana Andreou (56.5)
20/1
5g equiano (FR) x plus jamais (AUS) (redoute's choice (AUS))
This nick: 10 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
0.1
13/2
T: Matthew Brown
R: Lucinda Doodt (56.5)
13/2
4g denman (AUS) x be my princess (AUS) (chief's crown (USA))
3
0.9
5/2F
T: Ms J Arneill
R: B Rawiller (58.5)
5/2F
4
3.1
7/1
T: Wez Hunter
R: Chris Parnham (56.5)
7/1
4m redwood (GB) x rubimill (AUS) (rubiton (AUS))
5
3.8
Zancada (11)
11/4
T: Matthew Cumani
R: Jordan Childs (56)
11/4
3c dawn approach (IRE) x titian silk (AUS) (testa rossa (AUS))
6
3.9
10/1
T: R J Stephens
R: Nathan Punch (57)
10/1
4g all too hard (AUS) x imana (AUS) (thunder gulch (USA))
7
6.2
30/1
T: T Kilgower
R: Harry Grace (56.5)
30/1
5g danesis (IRE) x our tintola (AUS) (show a heart (AUS))
8
6.3
16/1
T: Michael Jones
R: C J Parish (58.5)
16/1
6g fastnet rock (AUS) x corsaire (AUS) (anabaa (USA))
9
7
9/1
T: Andrew Campbell
R: J Winks (58.5)
9/1
5g nicconi (AUS) x invitation only (AUS) (general nediym (AUS))
10
7.8
30/1
T: Chris Meagher
R: F Alesci (58.5)
30/1
4g desert king (IRE) x ashtaroth (AUS) (ashkalani (IRE))
11
8.5
16/1
T: Ms A Johnston
R: N Callow (56.5)
16/1
4m commands (AUS) x bluevien (AUS) (bluebird (USA))
Race 5 - Brady's Carpet Court (Bm70) (1200m)
Class: Benchmark 70 Track: Synthetic Time: 1:13.52 (35.61)
Prizemoney: $20,000
1
5/4F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Jordan Childs (58.5)
5/4F
4g reset (AUS) x sultah (AUS) (exceed and excel (AUS))
Winning siblings: Divine Rule, Ghenwaa, Haybah, Tadween, Taraayef,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.5
9/1
T: Brett Conlon
R: Lucinda Doodt (56)
9/1
6g star witness (AUS) x arathea (AUS) (barathea (IRE))
3
1.6
7/1
T: Brett Scott
R: Michael Poy (58)
7/1
7g bel esprit (AUS) x dolphin dance (AUS) (dolphin street (FR))
4
1.8
5/1
T: Archie Alexander
R: Neil Farley (57.5)
5/1
4g bel esprit (AUS) x classic chevron (AUS) (spartacus (AUS))
5
2.2
13/4
T: Matthew Cumani
R: Ms L J Meech (55)
13/4
4m myboycharlie (IRE) x parisian sunrise (AUS) (royal academy (USA))
6
3.4
8/1
T: Ms L Tolson and Ms L Proctor
R: C J Parish (60.5)
8/1
7g shield (AUS) x miracle miss (AUS) (danzero (AUS))
Race 6 - Rj Tyrrell & Co (Bm58) (1200m)
Class: Benchmark 58 Track: Synthetic Time: 1:14.60 (35.33)
Prizemoney: $20,000
1
6/1
T: Matthew Brown
R: Chelsea Macfarlane (56.5)
6/1
7m reset (AUS) x ginspiel (AUS) (singspiel (IRE))
Winning siblings: Godspiel, Spiel Spinner, Well Primed,
This nick: 6 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
1.3
13/2
T: Symon Wilde
R: Ms L J Meech (61.5)
13/2
4g jet spur (AUS) x ode to thee (AUS) (royal troubador (NZ))
3
2.1
7/4F
T: B J McCarthy
R: Lewis German (61)
7/4F
6g nicconi (AUS) x miss zambezi (AUS) (barathea (IRE))
4
4.2
7/2
T: Saab Hasan
R: Beau Mertens (57.5)
7/2
5m redente (AUS) x gucciconi (AUS) (bianconi (USA))
5
5.5
7/2
T: J F Moloney
R: Michael Poy (59.5)
7/2
4g statue of liberty (USA) x sachariste (USA) (fusaichi pegasus (USA))
6
5.8
8/1
T: Symon Wilde
R: A Mallyon (59.5)
8/1
Race 7 - Prc Supports Our Farmers-Bm64 (1400m)
Class: Benchmark 64 Track: Synthetic Time: 1:27.30 (35.28)
Prizemoney: $20,000
1
10/1
T: Ms S Naylor
R: Michael Poy (57.5)
10/1
5g bel esprit (AUS) x flaminia (AUS) (golden snake (USA))
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.3
11/4F
T: C Maher and D Eustace
R: J Winks (59.5)
11/4F
4g toorak toff (AUS) x bella flight (AUS) (super jet (USA))
3
3.3
9/1
T: Frank Conlan
R: Melissa Julius (59.5)
9/1
6g amadeus wolf (GB) x madam melba (AUS) (delago brom (AUS))
4
3.4
9/2
T: Matthew Cumani
R: Jordan Childs (57.5)
9/2
4m o'reilly (NZ) x knocknacrea (GB) (green desert (USA))
5
3.5
12/1
T: Jason Warren
R: B Rawiller (60)
12/1
4g volitant (AUS) x snowfield lady (AUS) (high yield (USA))
6
4.8
4/1
T: Matthew Brown
R: Chelsea Macfarlane (60.5)
4/1
6g equiano (FR) x curvaceous miss (AUS) (anabaa (USA))
7
6
20/1
T: Ms P Hickey
R: J Bowditch (57.5)
20/1
6m dane shadow (AUS) x table mesa (USA) (comic strip (USA))
8
6.8
60/1
T: Andrew Campbell
R: A Mallyon (58.5)
60/1
5g apologia (AUS) x princess fontaine (AUS) (fantastic light (USA))
9
7
7/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: C J Parish (54.5)
7/2
3f darci brahma (NZ) x bonaichi (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
10
13.5
50/1
T: Julie Scott
R: N Callow (60)
50/1
11g noverre (USA) x storm spirit (AUS) (noalcoholic (FR))
Race 8 - Sportsbet Racing Form (Bm58) (1600m)
Class: Benchmark 58 Track: Synthetic Time: 1:40.64 (36.13)
Prizemoney: $20,000
1
3/1
T: Frank Conlan
R: Melissa Julius (59.5)
3/1
5g anacheeva (AUS) x madam melba (AUS) (delago brom (AUS))
Winning siblings: Melba's Maestro,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
5/2F
T: Shawn Mathrick
R: Michael Poy (59.5)
5/2F
3
1.6
20/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Lewis German (57)
20/1
4m hard spun (USA) x full noise (NZ) (kaapstad (NZ))
4
1.9
9/1
T: N J Harnett
R: R McLeod (60.5)
9/1
6g reset (AUS) x keepthedreamalive (AUS) (indian danehill (IRE))
5
2.1
6/1
T: R J Coombes
R: Ms L J Meech (59.5)
6/1
5g anacheeva (AUS) x dolphin serenade (AUS) (dolphin street (FR))
6
2.6
15/1
T: R J Stephens
R: Nathan Punch (54.5)
15/1
5m stryker (AUS) x lady thrills (AUS) (danewin (AUS))
7
2.7
30/1
T: J L Wilson
R: Ben Thompson (59.5)
30/1
7g hard spun (USA) x dame fortune (NZ) (yamanin vital (NZ))
8
3.9
80/1
T: N J Harnett
R: Chelsea Hall (57.5)
80/1
9
4.3
11/4
T: R E Laing
R: N Callow (61)
11/4
5g denman (AUS) x temair (AUS) (song of tara (IRE))
10
6.3
100/1
T: B J Goodwin
R: J Noonan (58)
100/1
7g o'reilly (NZ) x heads or tales (NZ) (tale of the cat (USA))
* Nick figures are for Australasia.