Breednet Results

PAKENHAM PARK - Friday, October 19

Race 1 - Racing.Com Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Soft(7) Time: 0:58.64 (33.90)
Prizemoney: $27,000
1
14/1
T: R E Laing
R: B Rawiller (59.5)
14/1
4g sepoy (AUS) x belong to many (AUS) (belong to me (USA))
Winning siblings: Majestic Lass, Native Soldier,
This nick: 3 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
1.3
7/4F
T: R D Griffiths
R: L Currie (57)
7/4F
3c zoustar (AUS) x please leave (AUS) (more than ready (USA))
3
1.7
11/4
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Regan Bayliss (55)
11/4
3f spirit of boom (AUS) x angel girl (AUS) (rory's jester (AUS))
4
1.8
Kamien (7)
13/2
T: Peter Gelagotis
R: D Dunn (57)
13/2
5
1.9
7/2
T: G M Moloney
R: L Nolen (57)
7/2
3g street boss (USA) x no vanity (AUS) (keep the faith (AUS))
6
2
8/1
T: Ms C Alderson
R: N Callow (57)
8/1
3c sepoy (AUS) x lalonde (AUS) (fastnet rock (AUS))
7
4.5
100/1
T: Ms B Schreuder
R: Clayton Douglas (57.5)
100/1
Race 2 - Kennards Hire Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Soft(7) Time: 1:27.16 (36.54)
Prizemoney: $27,000
1
4/7F
T: M G Price
R: N Callow (56)
4/7F
3f zoustar (AUS) x fast talker (AUS) (fastnet rock (AUS))
Winning siblings: Campaign, The Actuary,
This nick: 17 runners; 12 winners; 1 SW. Details
2
2
9/2
T: Peter Gelagotis
R: J Benbow (58)
9/2
3g dalakhani (IRE) x witwatersrand (IRE) (unfuwain (USA))
3
4.3
25/1
T: Michael Trotter
R: Ms J Payne (56)
25/1
3f ekraar (USA) x ghemashah (AUS) (danewin (AUS))
4
6.5
Laino (5)
40/1
T: J W Bridgman
R: Clayton Douglas (58)
40/1
3c sepoy (AUS) x rathlin island (AUS) (giant's causeway (USA))
5
7.7
15/2
T: G Eurell
R: J Mott (58)
15/2
6
8.5
20/1
T: M G Price
R: J Noonan (58)
20/1
3g magnus (AUS) x selecting (AUS) (choisir (AUS))
7
9
12/1
T: P G Carey
R: R McLeod (58)
12/1
3g fiorente (IRE) x flotercher (AUS) (tiger hill (IRE))
8
11.2
20/1
T: M G Price
R: D Dunn (58)
20/1
3g street boss (USA) x ruby doll (AUS) (desert style (IRE))
9
16.2
30/1
T: Wayne Walters
R: Ms K Walters (56)
30/1
3f bernardini (USA) x donnidi sulina (NZ) (black minnaloushe (USA))
Race 3 - The Allen Family Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Soft(7) Time: 1:13.27 (35.08)
Prizemoney: $27,000
1
9/2
T: Lee and Shannon Hope
R: Ethan Brown (57)
9/2
3f exceed and excel (AUS) x our golden dream (USA) (medaglia d'oro (USA))
Winning siblings: Bo Bardi,
This nick: 13 runners; 9 winners; 1 SW. Details
2
0.2
6/1
T: D R Brideoake
R: L Nolen (57)
6/1
3
3.5
4/1
T: L and T Corstens
R: Ben Thompson (57)
4/1
4
3.6
3/1F
T: Jason Warren
R: J Noonan (57)
3/1F
3f written tycoon (AUS) x lakemba gold (AUS) (made of gold (USA))
5
4.4
16/1
T: G M Begg
R: Jordan Childs (57)
16/1
3f all too hard (AUS) x exceedingly happy (AUS) (exceed and excel (AUS))
6
5.4
8/1
T: Anthony Freedman
R: Clayton Douglas (57)
8/1
3f artie schiller (USA) x inthenameofliberty (AUS) (statue of liberty (USA))
7
6.1
40/1
T: M G Price
R: Zac Spain (57)
40/1
3f snitzel (AUS) x emilydelago (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
6.9
11/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Regan Bayliss (57)
11/2
3f pierro (AUS) x ofcourseican (AUS) (mossman (AUS))
9
8.6
16/1
T: John McArdle
R: J Mott (57)
16/1
3f per incanto (USA) x grable (NZ) (pins (AUS))
10
10.1
20/1
T: L and T Corstens
R: L Currie (57)
20/1
3f pierro (AUS) x casquets (AUS) (fastnet rock (AUS))
11
11.9
100/1
T: Charlotte Littlefield
R: B Higgins (57)
100/1
3f eurozone (AUS) x salamores lass (AUS) (king of danes (AUS))
Race 4 - Kisses Classic-Riley Bella Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Soft(7) Time: 1:41.71 (36.26)
Prizemoney: $27,000
1
7/2
T: D K Weir
R: Damian Lane (55.5)
7/2
3f al maher (AUS) x limerock (AUS) (charge forward (AUS))
Winning siblings: Bracken, Gimlet, Limestone,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
15/8F
T: G M Begg
R: Jordan Childs (55.5)
15/8F
3f redoute's choice (AUS) x sasa (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
3.2
5/2
T: T Busuttin and N Young
R: D Dunn (55.5)
5/2
3f sebring (AUS) x generous nature (AUS) (carnegie (IRE))
4
3.5
Mylex (2)
16/1
T: G D Stewart
R: N Callow (58)
16/1
4m lucas cranach (GER) x mylelu (AUS) (el qahira (NZ))
5
3.6
Pure (10)
16/1
T: J F Moloney
R: L Currie (55.5)
16/1
3f pierro (AUS) x flying ruby (AUS) (rubiton (AUS))
6
4.1
Tantivy (12)
11/1
T: L and T Corstens
R: Ben Thompson (55.5)
11/1
3f foxwedge (AUS) x chloe (AUS) (choisir (AUS))
7
7.1
25/1
T: J Dann
R: R McLeod (58)
25/1
4m americain (USA) x royal isolt (AUS) (royal academy (USA))
8
8.6
100/1
T: Patrick Keane
R: L Nolen (55.5)
100/1
3f americain (USA) x bian seen (AUS) (bianconi (USA))
9
11.3
50/1
T: Ms A Bennett
R: J Mott (58)
50/1
10
14.1
100/1
T: Wayne Walters
R: Ms K Walters (58)
100/1
5m echoes of heaven (AUS) x pari passu (NZ) (thorn park (AUS))
11
19.1
12/1
T: Shea Eden
R: Regan Bayliss (58)
12/1
4m clangalang (AUS) x delago pearl (AUS) (delago brom (AUS))
Race 5 - Votebb (Bm64) (1600m)
Class: Benchmark 64 Track: Soft(7) Time: 1:40.31 (37.50)
Prizemoney: $27,000
1
16/1
T: M C Kent
R: Ethan Brown (59)
16/1
4m dalakhani (IRE) x planet lane (AUS) (galileo (IRE))
Winning siblings: Jovian,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
1
7/2F
T: G M Begg
R: Jordan Childs (59)
7/2F
4m sebring (AUS) x global balance (AUS) (redoute's choice (AUS))
This nick: 53 runners; 29 winners; 5 SW. Details
3
0.2
4/1
T: G Eurell
R: Zac Spain (56)
4/1
3f trusting (AUS) x no objection (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
4
1.7
10/1
T: D K Weir
R: B Rawiller (58)
10/1
4m snitzel (AUS) x signoret (AUS) (anabaa (USA))
5
4.9
16/1
T: R E Laing
R: N Callow (60)
16/1
4m pierro (AUS) x gliding (AUS) (flying spur (AUS))
6
6.4
40/1
T: G Eurell
R: B Higgins (58.5)
40/1
5m o'lonhro (AUS) x tan tat elle (AUS) (elvstroem (AUS))
7
6.5
20/1
T: M G Price
R: Jessica Eaton (57)
20/1
8
6.9
5/1
T: S McCusker
R: Michael Poy (59)
5/1
5m shocking (AUS) x shahbab (NZ) (bertolini (USA))
9
7.1
6/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Lewis German (55.5)
6/1
3f redoute's choice (AUS) x nocturnelle (AUS) (elusive quality (USA))
10
12.1
9/1
T: Shea Eden
R: L Nolen (59)
9/1
4m teofilo (IRE) x live and learn (AUS) (encosta de lago (AUS))
11
16.1
11/1
T: D K Weir
R: J Mott (59)
11/1
12
20.1
100/1
T: R Cluning
R: Jack Martin (59)
100/1
Race 6 - Highway Caravan Centre Hcp-C1 (1200m)
Class: Class 1 Track: Soft(7) Time: 1:13.08 (35.92)
Prizemoney: $27,000
1
12/1
T: A W Noonan
R: B Rawiller (59)
12/1
Winning siblings: Cunning Moves, Ruby Tuesday,
This nick: 41 runners; 32 winners; 6 SW. Details
2
1
Supre (7)
9/2
T: Lee and Shannon Hope
R: Jordan Childs (57.5)
9/2
3
1.8
9/2
T: T Busuttin and N Young
R: D Dunn (55)
9/2
3f denman (AUS) x luminous harmony (AUS) (fastnet rock (AUS))
4
4.5
3/1F
T: D K Weir
R: Damian Lane (61)
3/1F
4h casino prince (AUS) x run for naara (AUS) (more than ready (USA))
5
7
9/1
T: Daniel Williams
R: Michael Poy (60.5)
9/1
5g wanted (AUS) x on the loose (AUS) (strategic (AUS))
7
7.6
20/1
T: J D Sadler
R: J Noonan (56.5)
20/1
5m hard spun (USA) x lilmizo (AUS) (octagonal (NZ))
8
7.8
60/1
T: P G Carey
R: Jack Martin (55)
60/1
4m pierro (AUS) x moonlight music (AUS) (redoute's choice (AUS))
9
8.5
Ardee (9)
7/2
T: R D Griffiths
R: Ben Thompson (56.5)
7/2
10
8.7
150/1
T: Neville Aulich
R: Clayton Douglas (58)
150/1
5g bushranger (IRE) x cutie bird (AUS) (black hawk (GB))
11
9.5
30/1
T: A Newing
R: L Nolen (59)
30/1
4g al maher (AUS) x margaret river (AUS) (brief truce (USA))
12
29.5
Lavarsi (14)
100/1
T: M C Kent
R: Ethan Brown (56)
100/1
4g moshe (AUS) x delightful minx (AUS) (hillman (AUS))
Race 7 - Pakenham Mazda (Bm70) (1200m)
Class: Benchmark 70 Track: Soft(7) Time: 1:13.19 (35.44)
Prizemoney: $30,000
1
5/2F
T: D K Weir
R: B Rawiller (58.5)
5/2F
4g casino prince (AUS) x military gal (AUS) (general nediym (AUS))
Winning siblings: J'adore, Military Rock, Navy Gal,
This nick: 13 runners; 11 winners; 0 SW. Details
2
0.8
20/1
T: Lee and Shannon Hope
R: Ethan Brown (56.5)
20/1
6g amadeus wolf (GB) x indi (AUS) (honours list (IRE))
3
0.9
4/1
T: D R Brideoake
R: A Mallyon (56)
4/1
4m al maher (AUS) x pantenny (AUS) (canny lad (AUS))
4
1
Ruchla (11)
15/2
T: J D Sadler
R: Jordan Childs (56.5)
15/2
4m dalakhani (IRE) x tis isat (AUS) (lujain (USA))
5
1.2
30/1
T: P G Carey
R: R McLeod (57.5)
30/1
5m helenus (AUS) x cherubim (AUS) (spectrum (IRE))
6
1.5
10/1
T: Ms Allison Sheehan
R: L Nolen (55.5)
10/1
5m lago delight (AUS) x el rayo (AUS) (racer's edge (AUS))
7
2
13/4
T: E Jusufovic
R: L Currie (57)
13/4
5m magic albert (AUS) x cathead (AUS) (catbird (AUS))
8
2.8
30/1
T: Amy McDonald
R: Clayton Douglas (60.5)
30/1
9
4.3
13/2
T: M, W and J Hawkes
R: D Dunn (57)
13/2
10
6.5
100/1
T: N J Dyer
R: John Robertson (63)
100/1
8g northern meteor (AUS) x sovereign song (AUS) (palace music (USA))
Race 8 - Sportsbet Racing Form (Bm70) (1400m)
Class: Benchmark 70 Track: Soft(7) Time: 1:27.16 (35.76)
Prizemoney: $30,000
1
13/4F
T: Matthew Cumani
R: Regan Bayliss (55)
13/4F
3c nicconi (AUS) x garden of eden (AUS) (blackfriars (AUS))
Winning siblings: Jardin Rouge, Lady Athena,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2019 MM Gold Coast Yearling Sale
$120,000
Vendor: Rushton Park Tatura Vic
Buyer: LB Racing
2
0.2
7/2
T: M, W and J Hawkes
R: D Dunn (56.5)
7/2
4m bel esprit (AUS) x astra (AUS) (niello (AUS))
3
1
15/2
T: M G Price
R: J Noonan (58.5)
15/2
4m fastnet rock (AUS) x palacio de cristal (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
1.2
5/1
T: T Busuttin and N Young
R: L Nolen (59)
5/1
4g fastnet rock (AUS) x te akau rose (NZ) (thorn park (AUS))
5
2
20/1
T: K A Lees
R: Ben Thompson (55)
20/1
4m sebring (AUS) x a quiet shandy (AUS) (al maher (AUS))
6
2.7
11/2
T: D K Weir
R: Ethan Brown (56.5)
11/2
4m so you think (NZ) x leica ding (AUS) (redding (NZ))
7
7
12/1
T: Matthew Brown
R: B Higgins (55.5)
12/1
4g tough speed (USA) x i gotcha babe (AUS) (mukddaam (USA))
8
7.1
7/1
T: David and Coral Feek
R: N Callow (58)
7/1
9
11.8
80/1
T: N J Dyer
R: Trent Germaine (62.5)
80/1
8g bel esprit (AUS) x nassidarra (NZ) (nassipour (USA))
10
13.6
50/1
T: N J Dyer
R: John Robertson (60)
50/1
8g tale of the cat (USA) x lady gracious (AUS) (redoute's choice (AUS))
11
21.6
Monajet (14)
60/1
T: D Binaisse
R: Harry Grace (53)
60/1
5m jet spur (AUS) x monicablinco (AUS) (falvelon (AUS))
* Nick figures are for Australasia.