Breednet Results

PENTLAND - Saturday, November 24

Race 1 - Colemans Stockfeed (Bm55) (800m)
Class: Benchmark 55 Track: Good(3) Time: 0:46.56
Prizemoney: $9,500
1
4/5F
T: Robert Kirkwood
R: D W Ballard (62.5)
4/5F
8g canny lad (AUS) x dezhilla (AUS) (danehill dancer (IRE))
This nick: 9 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
1.5
15/1
T: Tanya Parry
R: K Ballard (56.5)
15/1
5m wilful default (AUS) x downrightappealing (AUS) (churchill downs (AUS))
3
2.8
5/1
T: K D Krogh
R: Ms N Nelson (56)
5/1
4m wicked style (USA) x lionheart (AUS) (lion hunter (AUS))
4
2.9
9/1
T: K D Krogh
R: T Brummell (59)
9/1
5
4.2
4/1
T: Ben Williams
R: P Cullen (58)
4/1
4g wicked style (USA) x ultrama (AUS) (kenny's best pal (AUS))
6
4.3
5/1
T: Ms S Gabriel-Royes
R: J Esser (59.5)
5/1
7
4.7
16/1
T: W Hetherington
R: Matthew Hart (56)
16/1
8g dane shadow (AUS) x curtail (AUS) (catrail (USA))
8
5.2
9/1
T: A J Seymour
R: Ms B Thomson (58.5)
9/1
9g mearas (AUS) x i say grace (AUS) (over (AUS))
9
5.6
5/1
T: Ben Williams
R: S Sheargold (60)
5/1
7g seidnazar (AUS) x money maker (AUS) (twenty four karat (USA))
10
5.7
16/1
T: Julie Russell
R: J Babarovich (56)
16/1
7g tale of the cat (USA) x blazonry (AUS) (spectrum (IRE))
11
7.2
16/1
T: Julie Russell
R: D Sparks (56)
16/1
7g onemorenomore (AUS) x twist contest (AUS) (danehill dancer (IRE))
Race 2 - Bullocks Butcher Shoppe Mdn (1000m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:01.23
Prizemoney: $8,150
1
5/2F
T: Ben Williams
R: S Sheargold (56)
5/2F
3f pluck (USA) x zaripova (AUS) (testa rossa (AUS))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.3
30/1
T: Tanya Parry
R: K Ballard (57.5)
30/1
5m rothesay (AUS) x miami dolphins (AUS) (king of kings (IRE))
2017 MM Gold Coast March Yearling Sale
$7,000
Vendor: Tamac Stud Farm Walcha NSW
Buyer: Rutherford Farm
2017 MM Gold Coast 2YOs In Training Sale
Vendor: Rutherford Farm Christmas Creek Qld
Buyer: Psd $11000 Res $15000
3
4.1
4/1
T: Ms S Gabriel-Royes
R: J Esser (59.5)
4/1
4
6.5
12/1
T: R Hermann
R: Matthew Hart (57.5)
12/1
5m speed 'n' power (NZ) x scottawin (AUS) (monde bleu (GB))
5
8.7
11/2
T: Ben Williams
R: P Cullen (59.5)
11/2
4g sidereus (AUS) x darmala (NZ) (danehill (USA))
6
8.9
4/1
T: Ronald Finch
R: Ms B Thomson (57.5)
4/1
4m foxwedge (AUS) x jubilee kate (AUS) (distinctly north (USA))
7
9.9
16/1
T: R Hermann
R: J Babarovich (59.5)
16/1
7g teranaba (AUS) x angry (AUS) (final card (AUS))
8
11.7
7/1
T: Tanya Parry
R: Ms N Nelson (59.5)
7/1
5h strada (AUS) x bizarre princess (AUS) (enemy of average (AUS))
9
12.1
9/1
T: Ms S Gabriel-Royes
R: D Sparks (59.5)
9/1
10
17.8
6/1
T: K D Krogh
R: T Brummell (56)
6/1
3f sidereus (AUS) x bridal gift (AUS) (semipalatinsk (USA))
Race 3 - Kitchen & Joinery By Paul-Cl B (1000m)
Class: Class B Track: Good(3) Time: 1:00.69
Prizemoney: $9,500
1
2/1F
T: W Hetherington
R: Matthew Hart (58)
2/1F
4g denman (AUS) x diamonds am i (AUS) (catbird (AUS))
Winning siblings: Lady Lowburn, Trench Fighter,
This nick: 6 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
0.2
11/1
T: K D Krogh
R: Ms N Nelson (56)
11/1
5m dutch harry (AUS) x gravity pilot (AUS) (royal academy (USA))
3
4
5/2
T: Andrew Cameron
R: S Sheargold (61)
5/2
6g tickets (AUS) x senorita peta (NZ) (senor pete (USA))
4
4.1
5/1
T: Tanya Parry
R: K Ballard (56)
5/1
5m zizou (AUS) x pottinger (AUS) (al hareb (USA))
5
5.3
11/1
T: K D Krogh
R: T Brummell (56)
11/1
5m court command (AUS) x hollie's kingdom (AUS) (switch in time (IRE))
6
6.5
6/1
T: Ronald Finch
R: Ms B Thomson (56)
6/1
7
6.7
11/1
T: Tanya Parry
R: J Babarovich (56.5)
11/1
4g dreamscape (AUS) x madam spank (AUS) (bellotto (USA))
8
8
Travers (10)
5/2
T: Ben Williams
R: P Cullen (56)
5/2
9
37.7
11/1
T: Des Veivers
R: D Sparks (56)
11/1
6m escalation (IRE) x vagabonds (AUS) (octagonal (NZ))
Race 4 - Tifley's (Bm65) (1200m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 1:11.81
Prizemoney: $9,500
1
2/1
T: Ronald Finch
R: Ms B Thomson (57.5)
2/1
7m churchill downs (AUS) x makaha (NZ) (seasoned star (AUS))
Winning siblings: Classic Posh, It's A Classic,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.8
2/1
T: Tanya Parry
R: D W Ballard (60.5)
2/1
4g sidereus (AUS) x flaxen belle (AUS) (choisir (AUS))
3
2.3
5/1
T: Andrew Cameron
R: R McMahon (56)
5/1
4
5
Toucan (4)
5/1
T: R Hermann
R: J Babarovich (58)
5/1
4g dr doute's (AUS) x double dazzle (NZ) (dance floor (USA))
5
5.5
Umgeni (2)
9/1
T: K D Krogh
R: T Brummell (60.5)
9/1
7g denmarket (AUS) x tricky tilly (AUS) (favorite trick (USA))
6
7
5/1
T: Ben Williams
R: P Cullen (56)
5/1
6g jet spur (AUS) x charmana star (AUS) (skilful star (AUS))
7
7.2
1/1F
T: Ben Williams
R: S Sheargold (61)
1/1F
7g sequalo (AUS) x river music (AUS) (distant music (USA))
8
7.4
11/1
T: Tanya Parry
R: K Ballard (56)
11/1
7m raheeb (AUS) x iona hunter (AUS) (lion hunter (AUS))
Race 5 - Hammer & Co Pentland Cup (C4) (1600m)
Class: Class 4 Track: Good(3) Time: 1:37.03
Prizemoney: $12,000
1
1/1F
T: Ben Williams
R: P Cullen (61)
1/1F
6g excellent art (GB) x fly me home (AUS) (flying spur (AUS))
This nick: 11 runners; 9 winners; 0 SW. Details
2
5.5
5/1
T: K D Krogh
R: T Brummell (60.5)
5/1
7m swiss ace (AUS) x pipit (NZ) (generous (IRE))
3
9.5
11/1
T: Ms J Hassett
R: R McMahon (56.5)
11/1
7g fastnet rock (AUS) x sydney's dream (AUS) (bletchingly (AUS))
4
9.9
4/1
T: Ronald Finch
R: Ms B Thomson (56)
4/1
6g dubai's choice (AUS) x shyspin (AUS) (spinning world (USA))
5
10.2
20/1
T: Tanya Parry
R: K Ballard (56)
20/1
5m denmarket (AUS) x costa complete (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
15.9
5/1
T: Ben Williams
R: S Sheargold (56)
5/1
7g intergaze (AUS) x hot wire (AUS) (dangerous (AUS))
7
16.1
5/1
T: Tanya Parry
R: Matthew Hart (57.5)
5/1
8
24.1
20/1
T: Tanya Parry
R: J Babarovich (56)
20/1
6m jet spur (AUS) x tootsie zynsky (AUS) (noverre (USA))
9
68.4
20/1
T: Ms S Gabriel-Royes
R: D Sparks (56)
20/1
* Nick figures are for Australasia.