Breednet Results

PINJARRA - Thursday, August 24

Race 1 - Work Clobber Mdn (1500m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:31.19 (35.35)
Prizemoney: $15,000
1
13/8F
T: L Smith
R: G L Smith (58)
13/8F
4g street cry (IRE) x shining jewel (AUS) (canny lad (AUS))
This nick: 8 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
0.8
7/2
T: P J Bermingham Jnr
R: W Pike (56)
7/2
5m stratum (AUS) x windstruck (CAN) (smart strike (CAN))
3
1.6
15/8
T: Geoff Van De Molen
R: B Parnham (58)
15/8
5g savabeel (AUS) x princess uno (AUS) (danehill (USA))
4
3.5
20/1
T: Brett Pope
R: Mitchell Pateman (58)
20/1
4g passenger (AUS) x guarded answer (AUS) (is it true (USA))
5
4.8
80/1
T: Frank Vanmaris
R: Ryan Hill (58)
80/1
5g soldier's tale (USA) x zergo (AUS) (zabeel (NZ))
6
5
10/1
T: D and B Pearce
R: Aaron Mitchell (58)
10/1
4g proart (AUS) x bimutualconsent (AUS) (bianconi (USA))
7
5.1
20/1
T: B R Larsson
R: S McGruddy (58)
20/1
5g flying pegasus (AUS) x miss avoca (AUS) (high regard (AUS))
8
11.8
50/1
T: Meryl Hayley
R: Chelsi Forder (55)
50/1
5g star witness (AUS) x be my princess (AUS) (chief's crown (USA))
Race 2 - Integra Insurance Mdn (2000m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 2:06.50 (35.87)
Prizemoney: $15,000
1
11/2
T: Adam Fairey
R: Randy Tan (58)
11/2
Winning siblings: Mind Tricks, Saint Stephen, Watchit,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.5
13/8F
T: Adam Fairey
R: Ryan Hill (58)
13/8F
5g izmir (AUS) x let's face reality (AUS) (whiskey lover (AUS))
3
0.7
13/2
T: K A Adams
R: C Johnston-Porter (58)
13/2
4g demerit (AUS) x home alabama (AUS) (lomond bay (NZ))
4
2.8
25/1
T: B Monteleone
R: Takahide Ikenushi (56)
25/1
4m murtajill (AUS) x gypsy rock (NZ) (stravinsky (USA))
5
3.3
2/1
T: Jarrad Humphries
R: W Pike (58)
2/1
4g magic albert (AUS) x r brown sugar (USA) (exchange rate (USA))
6
3.8
10/1
T: Vaughn Sigley
R: T Turner (58)
10/1
6g my atacanta (IRE) x danessa (AUS) (west point (AUS))
7
9.8
40/1
T: N D Parnham
R: S Parnham (58)
40/1
8
11.3
Jambo (8)
150/1
T: Tina Glasson
R: Kate Witten (56)
150/1
4g congrats (USA) x ladysmith (AUS) (rhythm (USA))
9
12.8
30/1
T: I S Glading
R: Andrew Castle (56)
30/1
10
14.3
100/1
T: G E Hitchcock
R: Joseph Azzopardi (56)
100/1
4m kendel star (AUS) x ma tong (AUS) (marooned (GB))
Race 3 - Melbourne Cup Luncheon 7/11-C1 (1600m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:39.19 (34.80)
Prizemoney: $17,500
1
10/9F
T: A G Durrant
R: W Pike (58)
10/9F
4m discorsi (AUS) x crow's nest (GB) (shirley heights (GB))
Winning siblings: Earthbound,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
11/8
T: L Smith
R: G L Smith (58)
11/8
7g blackfriars (AUS) x taxa (AUS) (carry a smile (AUS))
3
1.6
9/1
T: J T Warwick
R: Lucy Warwick (59)
9/1
5g sebring (AUS) x miss lily rose (AUS) (red ransom (USA))
4
2.5
16/1
T: Brett Pope
R: Mitchell Pateman (57)
16/1
4m pitleco (AUS) x oriental lass (NZ) (faltaat (USA))
5
2.8
12/1
T: Robert and Todd Harvey
R: S McGruddy (57)
12/1
6m authorized (IRE) x kalasilk (AUS) (kenvain (AUS))
6
3.8
60/1
T: Ms R Churchill
R: Andrew Castle (55)
60/1
7m balmont (USA) x ronbrahm (AUS) (ron bon (USA))
7
7
100/1
T: A W Vidot
R: S O'Donnell (55)
100/1
Race 4 - Tuckeys Mitre 10 Pinjarra Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:24.99 (35.45)
Prizemoney: $15,000
1
4/5F
T: D T McAuliffe
R: M Autier (57)
4/5F
3g universal ruler (AUS) x royal escapade (AUS) (royal academy (USA))
Winning siblings: Overthrone, Under The Radar,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
1
12/1
T: T M Andrews
R: Joseph Azzopardi (57)
12/1
3g ouqba (GB) x lonicera (AUS) (chanteclair (AUS))
3
2.5
15/2
T: Brett Pope
R: W Pike (55)
15/2
3f discorsi (AUS) x konzaag (AUS) (brief truce (USA))
4
2.6
50/1
T: S R Casey
R: S Parnham (57)
50/1
3g your song (AUS) x lisboa (NZ) (van nistelrooy (USA))
5
3.8
9/2
T: F R Kersley
R: D Staeck (57)
9/2
3g rogano (AUS) x noreaster (AUS) (fuji kiseki (JPN))
6
5
20/1
T: L Smith
R: P Carbery (55)
20/1
3f starcraft (NZ) x royale faux pas (AUS) (al maher (AUS))
7
5.3
66/1
T: Ms P Wagg
R: S O'Donnell (55)
66/1
3f husson (ARG) x artesian mist (AUS) (snitzel (AUS))
8
8
14/1
T: A G Durrant
R: C Johnston-Porter (55)
14/1
3f blackfriars (AUS) x dedicated miss (AUS) (mukaddamah (USA))
9
9.5
12/1
T: V A Brockman
R: Randy Tan (55)
12/1
10
13
100/1
T: Ms S L Miller
R: Jerry Noske (55)
100/1
3f famous roman (AUS) x scoop the loot (AUS) (barely a moment (AUS))
11
23.3
150/1
T: V A Brockman
R: Lucy Warwick (55)
150/1
3f planet five (USA) x hazel hawkeyes (AUS) (hawk wing (USA))
Race 5 - Kelly's Hot Water Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:12.66 (35.38)
Prizemoney: $15,000
1
2/1
T: S R Casey
R: S Parnham (56)
2/1
4m lope de vega (IRE) x admirable (AUS) (magic albert (AUS))
Winning siblings: Mireille, Sirius Magic, Vega Magic,
This nick: 3 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.8
15/8F
T: F R Kersley
R: Ms S Bogenhuber (56)
15/8F
4m rogano (AUS) x dark scene (AUS) (scenic (IRE))
3
1.6
7/1
T: T N Pike
R: J Whiting (56)
7/1
4m domesday (AUS) x zahelana (AUS) (lonhro (AUS))
4
1.7
40/1
T: R C McPherson
R: Mitchell Pateman (56)
40/1
5m passenger (AUS) x bella fantastica (AUS) (fantastic light (USA))
5
2.8
100/1
T: N D Parnham
R: B Parnham (58)
100/1
4g congrats (USA) x lost weekend (AUS) (canny lad (AUS))
6
3.5
16/1
T: D and B Pearce
R: W Pike (58)
16/1
4g scandal keeper (USA) x newdanz (AUS) (danzero (AUS))
7
4.3
11/1
T: G L Carige
R: Jarrad Noske (58)
11/1
4g planet five (USA) x meander (AUS) (mookta (AUS))
8
4.8
12/1
T: G C Ballantyne
R: Randy Tan (53.5)
12/1
3f maschino (AUS) x she's fa'lion (AUS) (due sasso (AUS))
9
5.8
100/1
T: J T Warwick
R: Lucy Warwick (58)
100/1
6g henrythenavigator (USA) x miss purrdy (AUS) (tale of the cat (USA))
10
5.9
200/1
T: Ms S Taylor
R: Joseph Azzopardi (56)
200/1
4m henrythenavigator (USA) x little kylie (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
11
6.3
50/1
T: T N Pike
R: Kate Fitzgerald (56)
50/1
6g bushranger (IRE) x aflica (AUS) (mull of kintyre (USA))
12
6.4
16/1
T: D and B Pearce
R: Aaron Mitchell (58)
16/1
4g discorsi (AUS) x landspeed cruiser (AUS) (land speed record (AUS))
13
7.5
100/1
T: C G Willis
R: C Johnston-Porter (56)
100/1
14
7.6
30/1
T: G C Ballantyne
R: Maddison Brown (52.5)
30/1
3f alfred nobel (IRE) x shario torio (AUS) (oratorio (AUS))
15
7.8
100/1
T: Frank Vanmaris
R: Ryan Hill (58)
100/1
5g passenger (AUS) x corn fields (AUS) (bletchley park (IRE))
16
8.8
150/1
T: O R Smith
R: Casey Hunter (53)
150/1
5m denman (AUS) x elsie the eagle (AUS) (serheed (USA))
Race 6 - Book Now For Xmas 10/12 Hcp-C5 (1200m)
Class: Class 5 Track: Good(4) Time: 1:11.21 (34.44)
Prizemoney: $17,500
1
Greco (8)
9/1
T: J M Bowtell
R: W Pike (55)
9/1
6g al maher (AUS) x pompeii (AUS) (just awesome (AUS))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2
11/8F
T: Ms A King
R: Alan Kennedy (58)
11/8F
4g discorsi (AUS) x em gee brown (AUS) (euclase (AUS))
3
3.8
2/1
T: L Smith
R: D Staeck (58.5)
2/1
5m stratum (AUS) x familial (AUS) (encosta de lago (AUS))
2016 MM National Weanling Sale Select Session
$12,000
Vendor: Bhima Thoroughbreds Scone NSW
Buyer: PAT Equine
4
4.3
6/1
T: Ms J Erkelens
R: S O'Donnell (59)
6/1
5m alfred nobel (IRE) x little nes (AUS) (reenact (AUS))
5
4.8
9/1
T: Mark Wright
R: G L Smith (57)
9/1
7g de troy (ARG) x antofagasta (AUS) (euclase (AUS))
6
7.3
20/1
T: Brett Pope
R: Takahide Ikenushi (56.5)
20/1
7
7.5
25/1
T: Brett Pope
R: Mitchell Pateman (56.5)
25/1
7m flying pegasus (AUS) x broglio (AUS) (bletchley park (IRE))
8
9
Nahgo (6)
100/1
T: Meryl Hayley
R: M Autier (56.5)
100/1
7g danerich (AUS) x effy may (AUS) (jade robbery (USA))
Race 7 - Alcoa Grandstand Cup 10/12-C3 (1400m)
Class: Class 3 Track: Good(4) Time: 1:24.77 (35.34)
Prizemoney: $17,500
1
7/2
T: Ms S L Miller
R: Alan Kennedy (59)
7/2
4g pitleco (AUS) x british lioness (NZ) (bertolini (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
5/1
T: Chris Gangemi
R: P Knuckey (56.5)
5/1
5g congrats (USA) x cataclopse (AUS) (catbird (AUS))
3
1.4
9/2
T: A G Durrant
R: C Johnston-Porter (57.5)
9/2
4
3
20/1
T: M Knox
R: M Autier (56.5)
20/1
4g flying pegasus (AUS) x dr bella (AUS) (dr johnson (USA))
5
4.8
7/1
T: Ms J Clements
R: S O'Donnell (56)
7/1
6g viscount (AUS) x wonderful mak (NZ) (no excuse needed (GB))
6
5
2/1F
T: Adam Fairey
R: Ryan Hill (59.5)
2/1F
7
6
40/1
T: B A Lewis
R: J Whiting (54)
40/1
6g canny lad (AUS) x special licence (CAN) (ascot knight (CAN))
8
8.3
20/1
T: Meryl Hayley
R: Chelsi Forder (51)
20/1
9
8.8
20/1
T: M W Bairstow
R: Kate Witten (57)
20/1
6g danewin (AUS) x old magic (AUS) (old spice (AUS))
10
8.9
50/1
T: M W Bairstow
R: Ms S Bogenhuber (54)
50/1
6g statue of liberty (USA) x ashlyn (AUS) (baryshnikov (AUS))
* Nick figures are for Australasia.