Breednet Results

RICHMOND - Saturday, June 16

Race 1 - Plate (C2) (1000m)
Class: Class 2 Track: Good(3) Time: 0:57.90
Prizemoney: $10,000
1
2/1
T: Ben Williams
R: S Sheargold (59)
2/1
4m sidereus (AUS) x special deposit (AUS) (special dane (AUS))
This nick: 6 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
0.5
5/4F
T: Jay Morris
R: A Spradau (59.5)
5/4F
4g bel esprit (AUS) x investment grade (AUS) (high yield (USA))
3
1.5
Safdie (2)
2/1
T: S J Royes
R: S McGovern (61)
2/1
4g moshe (AUS) x initial venture (AUS) (hennessy (USA))
4
4.5
8/1
T: E G Snelling
R: Ms N Nelson (61)
8/1
5g nicconi (AUS) x decibeel (NZ) (zabeel (NZ))
5
8.5
10/1
T: D R Ballard
R: D W Ballard (61)
10/1
6g swiss ace (AUS) x veil (NZ) (faltaat (USA))
6
11
30/1
T: K D Krogh
R: J Babarovich (59)
30/1
3g love conquers all (AUS) x spring bubble (IRE) (rainbow quest (USA))
7
13
30/1
T: Ms S Gabriel-Royes
R: S Galvin (59)
30/1
5m wicked style (USA) x fly to versailles (AUS) (personal hope (USA))
8
14.5
25/1
T: G A Tipping
R: K Ballard (59.5)
25/1
5g bon hoffa (AUS) x capitalism (AUS) (royal academy (USA))
9
20.5
60/1
T: Croydon Hampton
R: D Sparks (59.5)
60/1
5g seidnazar (AUS) x in kalbar (AUS) (sanction (AUS))
10
21.5
30/1
T: K D Krogh
R: J Esser (59)
30/1
3g eavesdropper (USA) x dolphinima (AUS) (dolphin street (FR))
11
36.5
16/1
T: K D Krogh
R: T Brummell (59)
16/1
6m swiss ace (AUS) x pipit (NZ) (generous (IRE))
Race 2 - Plate (C6) (1200m)
Class: Class 6 Track: Good(3) Time: 1:10.17
Prizemoney: $10,000
1
2/1
T: Tanya Parry
R: D W Ballard (61)
2/1
5g wicked style (USA) x star lion (AUS) (lion hunter (AUS))
Winning siblings: Honoured, You Still Owe Me,
This nick: 11 runners; 8 winners; 0 SW. Details
2
1
7/2
T: Ben Williams
R: S Sheargold (56.5)
7/2
5g excellent art (GB) x fly me home (AUS) (flying spur (AUS))
3
2
20/1
T: Tanya Parry
R: K Ballard (56)
20/1
6m raheeb (AUS) x iona hunter (AUS) (lion hunter (AUS))
4
2.5
6/4F
T: Ms S Gabriel-Royes
R: D Sparks (56.5)
6/4F
4g sidereus (AUS) x brilliant facets (AUS) (flying spur (AUS))
5
2.9
Tuning (3)
14/1
T: Ms D Sanderson
R: J Babarovich (59)
14/1
6
8.9
12/1
T: K McGovern
R: S McGovern (56.5)
12/1
6m salt lake city (USA) x aquacade (AUS) (radjhasi (USA))
7
10.4
25/1
T: B Robinson
R: S Galvin (54.5)
25/1
5m jet spur (AUS) x little pumpkin (AUS) (more than ready (USA))
8
12.4
3/1
T: M A Oates
R: T Brummell (59)
3/1
Race 3 - (Bm50) (1200m)
Class: Benchmark 50 Track: Good(3) Time: 1:10.35
Prizemoney: $10,000
1
7/1
T: Ben Williams
R: S Sheargold (60.5)
7/1
3g wicked style (USA) x ultrama (AUS) (kenny's best pal (AUS))
Winning siblings: Grey Not Black, Holiday,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
4
2/1F
T: M A Oates
R: D W Ballard (59.5)
2/1F
4m domesday (AUS) x palawan pearl (NZ) (generous (IRE))
3
4.1
8/1
T: Jade Doolan
R: A Spradau (60.5)
8/1
4g sidereus (AUS) x betrayer (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
7.6
6/1
T: Justin Bawden
R: S McGovern (61)
6/1
5
8.6
12/1
T: Tanya Parry
R: K Ballard (62.5)
12/1
5g ombra della sera (AUS) x all yours (AUS) (more than ready (USA))
6
8.8
7/1
T: Tanya Parry
R: J Esser (61.5)
7/1
7
9
9/2
T: Ms S Gabriel-Royes
R: D Sparks (61)
9/2
8
9.2
30/1
T: Croydon Hampton
R: Ms N Nelson (63.5)
30/1
4g falvelon (AUS) x evening vision (AUS) (ombra della sera (AUS))
9
11.7
4/1
T: Jay Morris
R: J Babarovich (58.5)
4/1
3f top echelon (AUS) x lunar rose (AUS) (moon rocket (JPN))
10
12.7
4/1
T: K D Krogh
R: T Brummell (60.5)
4/1
11
23.9
16/1
T: Scott Seymour
R: S Galvin (62)
16/1
5g jet spur (AUS) x friendly conflict (AUS) (kenny's best pal (AUS))
Race 4 - (Bm45) (1400m)
Class: Benchmark 45 Track: Good(3) Time: 1:23.67
Prizemoney: $10,000
1
4/1
T: Ben Williams
R: S Sheargold (63)
4/1
5g written tycoon (AUS) x sports laureate (AUS) (beautiful crown (USA))
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.2
5/2
T: J R Jackson
R: D W Ballard (62)
5/2
5g keeper (AUS) x crystal baby (NZ) (zabeel (NZ))
3
3.5
Bocage (4)
9/4F
T: William Kenning
R: A Spradau (61)
9/4F
5m show a heart (AUS) x homesick (AUS) (octagonal (NZ))
4
6.9
13/2
T: Ms S Gabriel-Royes
R: D Sparks (58.5)
13/2
5
7.1
12/1
T: E G Snelling
R: Ms N Nelson (57.5)
12/1
6m excites (AUS) x cubana moss (AUS) (mossman (AUS))
6
7.6
6/1
T: Tanya Parry
R: K Ballard (59.5)
6/1
4m denmarket (AUS) x costa complete (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
7.9
20/1
T: Cherrie Lindgren
R: Tamara Tincknell (61.5)
20/1
5g dubleo (USA) x be jay's guru (NZ) (gallant guru (AUS))
8
9.2
Lager (11)
12/1
T: K McGovern
R: S McGovern (57.5)
12/1
4g de beers (NZ) x poetic faith (AUS) (keep the faith (AUS))
9
10.7
8/1
T: Justin Bawden
R: J Babarovich (56.5)
8/1
6m telesto (NZ) x kellys dream (AUS) (show a heart (AUS))
10
16.2
12/1
T: Tanya Parry
R: S Galvin (58)
12/1
6g casino prince (AUS) x dedee truitt (AUS) (hurricane sky (AUS))
11
16.9
16/1
T: Tanya Parry
R: T Brummell (59.5)
16/1
4g reward for effort (AUS) x lickety lemon (USA) (lemon drop kid (USA))
12
22.2
30/1
T: Tanya Parry
R: J Esser (60.5)
30/1
5m artie schiller (USA) x redance (AUS) (redoute's choice (AUS))
Race 5 - Hcp (1400m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:22.82
Prizemoney: $30,000
1
2/1F
T: J H Manzelmann
R: S Sheargold (58.5)
2/1F
5g domesday (AUS) x edge of the world (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
This nick: 8 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
0.1
2/1F
T: Todd Austin
R: D W Ballard (61)
2/1F
6g real saga (AUS) x kootenannie (AUS) (sequalo (AUS))
3
5.1
3/1
T: Jay Morris
R: J Babarovich (56)
3/1
3g commands (AUS) x vandenne (NZ) (van nistelrooy (USA))
4
5.8
8/1
T: Brett McGuire
R: S McGovern (58.5)
8/1
8g decanter (CHI) x go tilla (AUS) (umatilla (NZ))
5
8.6
50/1
T: K McGovern
R: Ms N Nelson (56)
50/1
6
9.1
20/1
T: R Hermann
R: T Brummell (57)
20/1
7
9.6
7/1
T: David W Smith
R: D Sparks (56)
7/1
8
13.1
12/1
T: Tanya Parry
R: K Ballard (56)
12/1
9
15.8
25/1
T: Tanya Parry
R: S Galvin (56)
25/1
7g benicio (AUS) x bowemma (AUS) (black hawk (GB))
10
37.6
12/1
T: Justin Bawden
R: J Esser (58.5)
12/1
4g choistar (AUS) x five straight (AUS) (king of kings (IRE))
* Nick figures are for Australasia.