Breednet Results

STANTHORPE - Saturday, October 15

Race 1 - Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:59.48
Prizemoney: $8,000
1
13/8F
T: T J Dougall
R: N Evans (58.5)
13/8F
4g ad valorem (USA) x amyjaye gold (AUS) (gallo di ferro (USA))
Winning siblings: Whalah,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
4
20/1
T: J W Sutton
R: Ms B Derbyshire (56.5)
20/1
7m lucky owners (NZ) x bon matin (AUS) (st. jude (AUS))
3
6
10/1
T: R Drysdale
R: Ms A Badger (54)
10/1
3f walking or dancing (NZ) x darci dancer (NZ) (darci brahma (NZ))
4
6.2
13/2
T: S D Burns
R: T Banks (58.5)
13/2
4g longhorn (AUS) x almost tango (AUS) (immovable option (IRE))
6
9
5/2
T: Bill Brown
R: M Schrapel (57)
5/2
7
9.5
20/1
T: Ms K Monckton
R: L Attard (58.5)
20/1
4g congrats (USA) x de lightning ridge (AUS) (tale of the cat (USA))
8
12.8
12/1
T: G R Schwenke
R: J Hodge (54.5)
12/1
5m show a heart (AUS) x e'minor (AUS) (e dubai (USA))
9
13
25/1
T: David Reynolds
R: Ms L McCoy (58.5)
25/1
4g red dazzler (AUS) x jacqui em (AUS) (piccolo (GB))
Race 2 - (Bm55) (1000m)
Class: Benchmark 55 Track: Good(4) Time: 0:58.83
Prizemoney: $8,000
1
3/1
T: G R Schwenke
R: J Hodge (56)
3/1
Winning siblings: Bold Option, Mrs Macular, Zazzy Girl,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
7/1
T: M A Kropp
R: Nicholas Keal (60)
7/1
5g dusty moon (AUS) x miss buttercup (AUS) (rebelgaze (AUS))
3
0.4
11/1
T: R J Hilton
R: B Appo (56)
11/1
4m snippetson (AUS) x crest of the wave (AUS) (lion hunter (AUS))
4
1.2
9/1
T: F J Carter
R: Ms B Derbyshire (63)
9/1
5g sequalo (AUS) x jazz lass (AUS) (celestial dancer (IRE))
5
2
8/1
T: T J Dougall
R: N Evans (56.5)
8/1
5m masked assassin (AUS) x bijou (AUS) (spectrum (IRE))
6
2.1
2/1F
T: R G Lipp
R: M Schrapel (57)
2/1F
6g sequalo (AUS) x seraphs dream (AUS) (last tycoon (IRE))
7
2.9
10/1
T: M A Palmer
R: L Attard (62)
10/1
6g sir topaz (AUS) x em kay gee gee (AUS) (keltrice (AUS))
8
3.2
9/1
T: David Reynolds
R: Ms L McCoy (60.5)
9/1
4m turffontein (AUS) x la compania (AUS) (danasinga (AUS))
9
4.2
Jeptoo (9)
9/1
T: B J Hudson
R: Ms A Badger (57.5)
9/1
6m charge forward (AUS) x take heart (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
10
4.7
20/1
T: P R Clarke
R: T Banks (56.5)
20/1
11
6.7
Baio (7)
11/1
T: B J Snelling
R: Corinne Miles (54)
11/1
5g myboycharlie (IRE) x gloravega (AUS) (honour and glory (USA))
Race 3 - Hcp (Cl B) (1200m)
Class: Class B Track: Good(4) Time: 1:11.04
Prizemoney: $8,000
1
10/9F
T: W Oakenfull
R: M Schrapel (55)
10/9F
4m red dazzler (AUS) x adieu (AUS) (clay hero (AUS))
Winning siblings: Chief Rank, Parting,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3
5/1
T: T J Dougall
R: N Evans (56.5)
5/1
5m publishing (AUS) x la sequette (AUS) (sequalo (AUS))
3
3.5
6/1
T: Rochelle Smith
R: L Attard (58)
6/1
4g zizou (AUS) x kichai (AUS) (not a single doubt (AUS))
4
5.8
7/1
T: G E Postle
R: T Banks (57)
7/1
5
7.1
7/1
T: B Robinson
R: Ms A Badger (55)
7/1
4m alert (ARG) x yodalla (AUS) (tobougg (IRE))
6
9.4
Palmer (1)
6/1
T: M A Palmer
R: Nicholas Keal (58.5)
6/1
5g mail train (AUS) x shaelyn (AUS) (island kingdom (NZ))
7
9.8
25/1
T: R Drysdale
R: Corinne Miles (53.5)
25/1
8
10
9/1
T: B J Hudson
R: J Hodge (54)
9/1
6g dane shadow (AUS) x morning glow (AUS) (mister c. (USA))
9
10.8
20/1
T: B Robinson
R: Ms B Derbyshire (56)
20/1
5m magnus (AUS) x cambridge (AUS) (redoute's choice (AUS))
Race 4 - Stanthorpe Cup (1200m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:10.46
Prizemoney: $12,000
1
5/1
T: T J Dougall
R: N Evans (57)
5/1
7g excites (AUS) x quiet smytzer (AUS) (made of gold (USA))
Winning siblings: Cool Racer, Roulette Belle,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
7/1
T: David Reynolds
R: Ms L McCoy (59.5)
7/1
5g tale of the cat (USA) x secret gift (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
1.7
11/1
T: M A Kropp
R: J Hodge (55.5)
11/1
4
2.5
20/1
T: B Robinson
R: Ms A Badger (55)
20/1
8m bel esprit (AUS) x sunbeam sally (AUS) (el moxie (USA))
5
2.7
6/1
T: R J Hilton
R: Corinne Miles (53.5)
6/1
6m casino prince (AUS) x shine bridge (ARG) (westbridge (USA))
6
3.7
4/1
T: T J Sears
R: L Attard (60.5)
4/1
7
4.5
5/2F
T: T J Sears
R: Nicholas Keal (60)
5/2F
6m zaha (CAN) x meg's ace (AUS) (buck's pride (AUS))
8
4.8
6/1
T: E J Hayes
R: Ms B Derbyshire (55)
6/1
7g immovable option (IRE) x ausbred kite (AUS) (lacryma cristi (IRE))
9
5
11/1
T: G E Postle
R: T Banks (57)
11/1
8g written tycoon (AUS) x dantain (AUS) (danehill (USA))
10
10
Katika (11)
16/1
T: Ken Kelly
R: M Schrapel (55)
16/1
7g bradbury's luck (AUS) x stopaz (AUS) (nine carat (USA))
Race 5 - (Bm55) (1400m)
Class: Benchmark 55 Track: Good(4) Time: 1:21.94
Prizemoney: $8,000
1
7/2F
T: G R Schwenke
R: J Hodge (58)
7/2F
Winning siblings: Popeye Braggins,
This nick: 15 runners; 12 winners; 1 SW. Details
2
0.8
7/2F
T: Debra Ainsworth
R: Ms A Badger (57.5)
7/2F
7m strada (AUS) x turbine (AUS) (jetball (AUS))
3
1.6
Felix (3)
4/1
T: L H Bryant
R: M Schrapel (58.5)
4/1
4
2
7/1
T: Brenton Andrew
R: Ms B Derbyshire (58.5)
7/1
4g el nino (USA) x crowned love (AUS) (rory's jester (AUS))
5
2.8
16/1
T: G J Banks
R: Ms L McCoy (57.5)
16/1
6
8.1
14/1
T: P J Evans
R: Nicholas Keal (53.5)
14/1
6g lonhro (AUS) x rocking rhonda (AUS) (redoute's choice (AUS))
7
9.1
6/1
T: P M Kalinowski
R: T Banks (59.5)
6/1
7g casino prince (AUS) x stage beauty (AUS) (desert prince (IRE))
8
11.1
7/1
T: T J Dougall
R: N Evans (59)
7/1
4g natural destiny (AUS) x esencia (AUS) (taimazov (ARG))
200
11/1
T: Rochelle Smith
R: L Attard (60)
11/1
6m encosta de lago (AUS) x arzetna (AUS) (fuji kiseki (JPN))
* Nick figures are for Australasia.