Breednet Results

STONY CREEK - Sunday, March 10

Race 1 - Waratah Hills Vineyard Mdn (1100m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:08.11 (36.36)
Prizemoney: $23,000
1
8/1
T: Gavin Bedggood
R: B Higgins (58.5)
8/1
6g denman (AUS) x but one regret (AUS) (redoute's choice (AUS))
This nick: 22 runners; 17 winners; 1 SW. Details
2
0.3
7/2
T: James Wardeiner
R: Liam Riordan (56.5)
7/2
4m floral pegasus (AUS) x ever special (AUS) (palace music (USA))
3
0.5
30/1
T: Paul Worthington
R: J Noonan (56.5)
30/1
4m annenkov (IRE) x sweet royal (AUS) (kingston rule (USA))
4
1.5
100/1
T: R J Stephens
R: Brandon Stockdale (58.5)
100/1
4g toorak toff (AUS) x angelmouse (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
1.9
Mojos (4)
9/1
T: Mark Johnstone
R: D W Stackhouse (58.5)
9/1
4g moshe (AUS) x johanna (AUS) (umatilla (NZ))
6
2.9
9/2
T: Ms S Lawlor
R: Jack Martin (56.5)
9/2
4m zacinto (GB) x douceur (NZ) (british banker (CAN))
7
3.9
5/2F
T: A W Keenan
R: Beau Mertens (56.5)
5/2F
4m hard spun (USA) x tannadice park (AUS) (rory's jester (AUS))
8
4.1
11/4
T: Shane Stockdale
R: Alana Kelly (53.5)
11/4
4m written tycoon (AUS) x top rock (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
9
5.6
25/1
T: J W Gilligan
R: Michael Poy (58.5)
25/1
4g turffontein (AUS) x ruth's reward (AUS) (rustic amber (IRE))
10
8.6
100/1
T: G M Carson
R: M Carson (56.5)
100/1
5m ruwi (GB) x bella ruby belle (AUS) (ne coupez pas (USA))
Race 2 - L'mark Harcourts Leongatha Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:40.70 (37.02)
Prizemoney: $23,000
1
15/2
T: Ms B Schreuder
R: J Noonan (56.5)
15/2
5m wanted (AUS) x infinito (AUS) (encosta de lago (AUS))
This nick: 11 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
0.5
Locko (4)
2/1
T: P E Kramer
R: B Werner (58.5)
2/1
4g magnus (AUS) x princess pindi (AUS) (toy pindarri (NZ))
3
0.7
9/10F
T: T Busuttin and N Young
R: Jye McNeil (56)
9/10F
3f reliable man (GB) x kiri (NZ) (prized (USA))
2019 NZB Karaka Book 1
Vendor: Te Runga Stud Ltd
Buyer: Psd, Res $80,000
4
3.4
Jocks (3)
14/1
T: Kasey Wilson
R: B Higgins (58.5)
14/1
4g toorak toff (AUS) x smock (AUS) (commands (AUS))
5
8.9
14/1
T: Alexander Rae
R: Jack Martin (58)
14/1
3g rebel raider (AUS) x summer circle (AUS) (spinning world (USA))
6
11.4
30/1
T: C G Murray
R: Ms G Cartwright (58.5)
30/1
5g sharkbite (AUS) x glorious dane (AUS) (danetrice (AUS))
7
12.7
25/1
T: Malcolm Leys
R: Brandon Stockdale (58.5)
25/1
4g all american (AUS) x accomplishment (AUS) (flying spur (AUS))
Race 3 - Williams Tracy & Accounts-Bm64 (1600m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(3) Time: 1:39.39 (36.94)
Prizemoney: $25,000
1
5/1
T: Ms A Blackburn
R: Michael Poy (58)
5/1
6m chatline (AUS) x perugino's pearl (AUS) (perugino (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
12/1
T: Ms S Jeffries
R: Harry Grace (60)
12/1
7r purrealist (AUS) x teatime tattle (AUS) (tayasu tsuyoshi (JPN))
3
0.9
Autmed (4)
8/1
T: Mark C Webb
R: C A Robertson (57)
8/1
5g authorized (IRE) x meddling (AUS) (hussonet (USA))
4
1.8
15/8
T: M M Laurie
R: Jye McNeil (56.5)
15/8
3f tavistock (NZ) x danger point (AUS) (danehill (USA))
5
2.6
30/1
T: R J Stephens
R: Ms G Cartwright (55)
30/1
6g makfi (GB) x scent of joy (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
3
10/9F
T: M C Kent
R: Beau Mertens (59.5)
10/9F
5g reset (AUS) x sealers cove (AUS) (brief truce (USA))
7
10
66/1
T: R J Stephens
R: Liam Riordan (56)
66/1
5g henrythenavigator (USA) x ouija board (AUS) (elusive quality (USA))
Race 4 - Ata Stony Creek Classic (Bm70) (1600m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(3) Time: 1:38.37 (36.74)
Prizemoney: $27,000
1
4/1
T: C Maher and D Eustace
R: Jye McNeil (55.5)
4/1
3c more than ready (USA) x quintessential (NZ) (fast 'n' famous (AUS))
Winning siblings: Grade Zero, Steely,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
7/2
T: Peter Gelagotis
R: Jamie Kah (56)
7/2
3g savabeel (AUS) x silk pins (NZ) (pins (AUS))
3
1
7/1
T: Henry Dwyer
R: Beau Mertens (56)
7/1
3g foxwedge (AUS) x banker's choice (USA) (canadian frontier (USA))
4
1.1
13/4F
T: M M Laurie
R: J Noonan (56)
13/4F
3f stryker (AUS) x spring falls (AUS) (giant's causeway (USA))
5
2.8
12/1
T: Jamie Edwards
R: C A Robertson (54)
12/1
3f helmet (AUS) x expensively (AUS) (saint ballado (CAN))
6
9.8
15/4
T: S P Nichols
R: J Benbow (54)
15/4
3f tavistock (NZ) x glamorous girl (NZ) (thorn park (AUS))
7
9.9
5/1
T: K M Keys
R: Patrick Moloney (58)
5/1
3g denman (AUS) x all about the coin (AUS) (starcraft (NZ))
Race 5 - Meeniyan Hotel (Bm58) (1000m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(3) Time: 0:59.90 (35.02)
Prizemoney: $22,000
1
15/1
T: W J Wood
R: Jye McNeil (59.5)
15/1
3g squamosa (AUS) x crystal kiss (AUS) (decanter (CHI))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2
6/1
T: D J Walkley
R: Alana Kelly (58)
6/1
7g lago delight (AUS) x annie's courage (AUS) (rory's power (AUS))
3
2.5
40/1
T: I R Hutchins
R: J Benbow (54.5)
40/1
9g estambul (ARG) x queen falvelon (AUS) (falvelon (AUS))
4
2.8
4/1
T: Ms D Clover
R: C A Robertson (60.5)
4/1
4g smart missile (AUS) x kawanishi (AUS) (commands (AUS))
5
3.1
11/1
T: M W Ryan
R: J Noonan (57.5)
11/1
6g volitant (AUS) x edging out (AUS) (racer's edge (AUS))
6
4.6
Ryboy (9)
7/1
T: R J Besanko
R: Patrick Moloney (56)
7/1
5g astronomer royal (USA) x bluetrice (AUS) (lake coniston (IRE))
7
6.1
8/1
T: N J Harnett
R: Ms J Payne (55.5)
8/1
12g pins (AUS) x anza belle (NZ) (centaine (AUS))
8
6.3
7/1
T: R J Stephens
R: Brandon Stockdale (58.5)
7/1
5g kaphero (AUS) x kiss me first (AUS) (swamp king (USA))
9
6.5
Kaplic (5)
3/1F
T: Sarah Zschoke
R: Harry Grace (57.5)
3/1F
5m kaphero (AUS) x bucolic (AUS) (rubiton (AUS))
10
10
10/1
T: Mark Sues
R: Michael Poy (59.5)
10/1
Race 6 - Danny O'Brien Mp (Bm58) (2100m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(3) Time: 2:13.99 (38.06)
Prizemoney: $22,000
1
4/1
T: Ms A Bennett
R: Jye McNeil (59.5)
4/1
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1.8
5/2F
T: A W Noonan
R: J Noonan (57.5)
5/2F
5m gio ponti (USA) x cinque cento (AUS) (nothin' leica dane (AUS))
3
2.6
40/1
T: Wayne Walters
R: Ms G Cartwright (54)
40/1
8g hard spun (USA) x baldaque (NZ) (grosvenor (NZ))
4
2.7
Zhenya (9)
4/1
T: Gemma Rielly
R: Liam Riordan (57.5)
4/1
5m host (CHI) x z'vinsky (AUS) (stravinsky (USA))
5
3.7
9/2
T: Rachael Cunningham
R: Patrick Moloney (59.5)
9/2
5g host (CHI) x noble glow (AUS) (jeune (GB))
6
3.8
30/1
T: Wayne Walters
R: Ms K Walters (54)
30/1
7
4
16/1
T: C F Butcher
R: D W Stackhouse (60.5)
16/1
4g anacheeva (AUS) x julinsky (AUS) (kempinsky (AUS))
8
7
7/2
T: Gary Cluning
R: C A Robertson (59.5)
7/2
9g dangerous (AUS) x sister spin (AUS) (ashkalani (IRE))
9
47
25/1
T: C A Balfour
R: Michael Poy (55)
25/1
Race 7 - Ladbrokes Stony Creek Cup (2100m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 2:11.71 (37.10)
Prizemoney: $85,000
1
7/4
T: Jamie Edwards
R: C A Robertson (54)
7/4
5g monaco consul (NZ) x miss cutie (AUS) (street cry (IRE))
Winning siblings: Almerheri, Grable,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
80/1
T: Wayne Walters
R: Ms K Walters (54)
80/1
6g commands (AUS) x chartreuse (NZ) (st. petersburg (AUS))
3
1.2
40/1
T: E V Musgrove
R: J Benbow (54)
40/1
6g cape cross (IRE) x tessa reef (IRE) (mark of esteem (IRE))
4
1.4
10/9F
T: Richard Laming
R: Jamie Kah (54)
10/9F
4g monaco consul (NZ) x litter (AUS) (catbird (AUS))
5
2.9
25/1
T: Patrick Payne
R: W Egan (60)
25/1
9g pendragon (NZ) x on arrival (NZ) (zabeel (NZ))
6
3
8/1
T: G Eurell
R: Jye McNeil (54)
8/1
5g turffontein (AUS) x mehter (NZ) (align (AUS))
7
3.7
Dandre (10)
60/1
T: I M Pankhurst
R: Liam Riordan (54)
60/1
5g wanted (AUS) x miss pavlova (AUS) (blevic (AUS))
8
5
66/1
T: E V Musgrove
R: Beau Mertens (54)
66/1
8g shaft (AUS) x benita (AUS) (octagonal (NZ))
9
5.7
40/1
T: C G Murray
R: Ms G Cartwright (54)
40/1
5g danesis (IRE) x belle tower (AUS) (archway (IRE))
10
7.7
40/1
T: E V Musgrove
R: D W Stackhouse (58)
40/1
11
8.7
25/1
T: R E Laing
R: Harry Grace (54)
25/1
7g pentire (GB) x nordic dancer (NZ) (generous (IRE))
12
8.9
25/1
T: Shawn Mathrick
R: Patrick Moloney (54)
25/1
8g lonhro (AUS) x up state (GB) (sadler's wells (USA))
Race 8 - Cervus Equipment Aust. (Bm64) (1100m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(3) Time: 1:06.69 (36.44)
Prizemoney: $25,000
1
3/1
T: Chris Diplock
R: B Higgins (58)
3/1
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3
Aluf (3)
7/2
T: Jamie Edwards
R: C A Robertson (59.5)
7/2
5g moshe (AUS) x cazzuma (AUS) (umatilla (NZ))
3
3.5
Kapara (4)
6/1
T: Ms M Croston
R: Brandon Stockdale (59)
6/1
5g kaphero (AUS) x arcamah (AUS) (mukaddamah (USA))
4
3.7
9/4F
T: S P Nichols
R: D W Stackhouse (60.5)
9/4F
5
3.9
16/1
T: F Stockdale
R: Beau Mertens (58.5)
16/1
6
11.9
15/4
T: M G Price
R: J Noonan (56)
15/4
3f i am invincible (AUS) x etoile fille (NZ) (no excuse needed (GB))
7
15.1
20/1
T: R Cluning
R: Michael Poy (60.5)
20/1
7g hard spun (USA) x dame fortune (NZ) (yamanin vital (NZ))
* Nick figures are for Australasia.