Breednet Results

TAMWORTH - Tuesday, November 5

Race 1 - J T Fossey Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 1:00.65
Prizemoney: $8,000
1
5/2F
T: Ms S Grills
R: Yvette Lewis (55)
5/2F
4m animal kingdom (USA) x lady who (AUS) (commands (AUS))
Winning siblings: Mystery Trick,
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
1
7/1
T: Adam Vine
R: Ms J Worley (57)
7/1
4m pluck (USA) x princess rage (AUS) (king of prussia (AUS))
3
1.5
Pippin (7)
8/1
T: Melanie Bolwell
R: G Snowden (57)
8/1
6m pendragon (NZ) x envy (AUS) (hussonet (USA))
4
2.8
8/1
T: S W Thompson
R: Rasit Yetimova (59)
8/1
5g dream ballad (AUS) x aussie beauty (AUS) (dangerous (AUS))
5
4.2
11/2
T: Theresa Stair
R: Ms B Hodder (59)
11/2
5g dream ballad (AUS) x lightning queen (AUS) (king of kings (IRE))
6
5.6
5/1
T: B F Cavanough
R: D Northey (57)
5/1
4m all too hard (AUS) x certainly rosa (AUS) (undoubtedly (AUS))
7
8.4
13/2
T: Zach Hatch
R: Brooke Stower (59)
13/2
4g ambidexter (AUS) x miss bridport (AUS) (zeditave (AUS))
8
12.4
20/1
T: Alan Martin
R: Vad Bolozhinskyi (57)
20/1
4m dubleo (USA) x lavender road (AUS) (spectrum (IRE))
Race 2 - Peel Valley Tyres Hcp (C1) (1000m)
Class: Class 1 Track: Soft(6) Time: 1:00.01
Prizemoney: $8,000
1
30/1
T: Joseph Craig
R: Vad Bolozhinskyi (54.5)
30/1
6m street sense (USA) x dazzerdame (AUS) (danzero (AUS))
This nick: 7 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
0.2
13/8F
T: Zach Hatch
R: Brooke Stower (57)
13/8F
5g your song (AUS) x vonzelle (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
1.2
6/1
T: Jeremy Everson
R: Yvette Lewis (54)
6/1
5g al samer (AUS) x shotime (AUS) (our maizcay (AUS))
4
5.4
25/1
T: Adam Vine
R: G Snowden (54)
25/1
5
6.9
30/1
T: Luke A Thomas
R: Ms B Hodder (55)
30/1
5m choisir (AUS) x kagami (AUS) (octagonal (NZ))
6
12.8
5/2
T: Jacob Perrett
R: D Northey (65.5)
5/2
5g uncle mo (USA) x anova lass (AUS) (oratorio (IRE))
Race 3 - Coreys Catering Mdn Plate (1300m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 1:18.25
Prizemoney: $8,000
1
4/7F
T: B F Cavanough
R: D Northey (57)
4/7F
4m sebring (AUS) x cathay lady (AUS) (exceed and excel (AUS))
Winning siblings: Cathay, Sky Diamonds,
This nick: 24 runners; 18 winners; 0 SW. Details
2
1.8
13/4
T: Adam Vine
R: Ms J Worley (57)
13/4
4m charge forward (AUS) x cornersoff (AUS) (octagonal (NZ))
3
2.1
4/1
T: Luke A Thomas
R: Ms B Hodder (57.5)
4/1
3g time for war (AUS) x sonette (AUS) (hussonet (USA))
4
8.6
3/1
T: M A Ostini
R: Vad Bolozhinskyi (59)
3/1
5g dream ballad (AUS) x fixed stare (AUS) (luskin star (AUS))
5
11.8
3/1
T: Theresa Stair
R: Brooke Stower (57)
3/1
4m americain (USA) x she's poetry (AUS) (dylan thomas (IRE))
Race 4 - Advanced Inland Security-Bm50 (1300m)
Class: Benchmark 50 Track: Soft(6) Time: 1:17.08
Prizemoney: $8,000
1
12/1
T: Sally Torrens
R: D Northey (55)
12/1
8m supreme class (AUS) x yemaya (AUS) (planchet (AUS))
Winning siblings: Medal Contender,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
5/4F
T: Leon Cross
R: Ms J Worley (60)
5/4F
6g rothesay (AUS) x pointe dancer (AUS) (noverre (USA))
3
2.5
7/1
T: S J Dixon
R: Vad Bolozhinskyi (57)
7/1
6m captain sonador (AUS) x finer feelings (AUS) (secret savings (USA))
4
3.9
11/8
T: C R Clegg
R: Ms B Hodder (56.5)
11/8
5m benfica (AUS) x dreamland (IRE) (sadler's wells (USA))
5
4.2
5/1
T: S W Thompson
R: Rasit Yetimova (54)
5/1
7g choisir (AUS) x ausbred chic (AUS) (grand lodge (USA))
6
5.6
3/1
T: Ms S Grills
R: Yvette Lewis (54)
3/1
5m dreamscape (AUS) x rock of kimberlite (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
7
6.3
4/1
T: Troy O'Neile
R: Brooke Stower (56)
4/1
7m sharkbite (AUS) x bianwaiting (AUS) (bianconi (USA))
8
6.4
6/1
T: R J Knight
R: G Snowden (55)
6/1
6g skilled (AUS) x unguarded moment (AUS) (gold ace (AUS))
Race 5 - Win Tv Tamworth Hcp (C2) (1900m)
Class: Class 2 Track: Soft(6) Time: 1:58.41
Prizemoney: $8,000
1
1/1
T: Luke A Thomas
R: Ms B Hodder (57.5)
1/1
5m rebel raider (AUS) x stormy flyer (USA) (storm bird (CAN))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2
Ortez (1)
4/7F
T: M K Mason
R: D Northey (59)
4/7F
5g charge forward (AUS) x laissez faire (AUS) (flying spur (AUS))
3
3.8
6/1
T: Ms R Cooper
R: G Snowden (54)
6/1
4
13.2
Jessie (6)
14/1
T: Adam Vine
R: Brooke Stower (54)
14/1
5m cape blanco (IRE) x prized gem (NZ) (prized (USA))
5
14.2
4/1
T: Ms L Selby
R: Vad Bolozhinskyi (57.5)
4/1
5g bon hoffa (AUS) x fame princess (AUS) (quest for fame (GB))
6
20.9
7/1
T: Ms S Bigg
R: Yvette Lewis (54)
7/1
5g arlington (AUS) x coco sovelda (AUS) (warring nations (USA))
* Nick figures are for Australasia.