Breednet Results

TOOWOOMBA - Saturday, December 16

Race 1 - Norm Pankhurst Hcp (C2) (1000m)
Class: Class 2 Track: Good(3) Time: 0:58.56 (33.56)
Prizemoney: $12,000
1
4/13F
T: Ben Currie
R: Baylee Nothdurft (58.5)
4/13F
4g publishing (AUS) x power'n'water (AUS) (waterford road (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3.3
7/2
T: M A Kropp
R: Ms R Williams (58.5)
7/2
4g sequalo (AUS) x prang (AUS) (dust in the wind (NZ))
3
7.1
12/1
T: M G Nolan
R: Ms S Bogenhuber (55.5)
12/1
4
8.4
16/1
T: Troy Pascoe
R: N Tomizawa (55)
16/1
5
11.4
60/1
T: B D Bellamy
R: M Gray (56)
60/1
4g dubleo (USA) x pagan county (AUS) (marechal (AUS))
Race 2 - Geoff Batzloff Hcp (C1) (1200m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 1:12.41 (36.12)
Prizemoney: $12,000
1
7/4F
T: L J Hatch
R: Baylee Nothdurft (57)
7/4F
4g northern meteor (AUS) x power play (AUS) (last tycoon (IRE))
Winning siblings: Offense, Power On Harry,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.5
3/1
T: M A Kropp
R: Nicholas Keal (53.5)
3/1
3f drumbeats (AUS) x allamiss (AUS) (easy rocking (AUS))
3
2.8
30/1
T: Ms C Allardyce
R: Adam Spinks (53.5)
30/1
4
3.1
40/1
T: Ms J Williams
R: Ms R Williams (54)
40/1
7g bramshaw (AUS) x abella (AUS) (shalford (IRE))
5
6.1
11/4
T: M A Kropp
R: Sally Sweeney (52.5)
11/4
3f drumbeats (AUS) x beach lady (NZ) (scaredee cat (NZ))
6
8.1
25/1
T: Ms L Powell
R: N Tomizawa (54)
25/1
5m regal banquet (AUS) x betrayer (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
8.3
100/1
T: P W Keenan
R: K Yoshida (55)
100/1
9g commands (AUS) x shingle moss (AUS) (twig moss (FR))
8
10.3
4/1
T: B F Cavanough
R: Ms S Bogenhuber (58)
4/1
7g murtajill (AUS) x inferreo (AUS) (sir laurence (NZ))
Race 3 - John Dann Mdn Hcp (1300m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:20.01 (36.34)
Prizemoney: $12,000
1
9/4
T: P M Cox
R: Baylee Nothdurft (55.5)
9/4
4g husson (ARG) x princess laya (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Alderaanian, Nitro Express,
This nick: 7 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
4.8
30/1
T: Raymond Frazer
R: Michael Murphy (54)
30/1
4g moshe (AUS) x chloe with class (AUS) (with class (CAN))
3
6.1
6/4F
T: Ben Currie
R: Beau Appo (59)
6/4F
4g lonhro (AUS) x big birdie (AUS) (exceed and excel (AUS))
4
6.9
20/1
T: T K Williams
R: Taylor Williams (55.5)
20/1
4g casino prince (AUS) x belle fleur (JPN) (sunday silence (USA))
5
11.9
50/1
T: P M Kalinowski
R: G Geran (57)
50/1
6
13.2
4/1
T: M G Nolan
R: Ms S Bogenhuber (59)
4/1
4h authorized (IRE) x quite likely (AUS) (grand lodge (USA))
7
15.2
40/1
T: Ms L Powell
R: K Yoshida (59)
40/1
5g primus (AUS) x mecapo (AUS) (dehere (USA))
8
24.5
15/2
T: T J Sears
R: N Tomizawa (59)
15/2
4g lonhro (AUS) x chinese girl (NZ) (wallenda (USA))
100
80/1
T: John Thomas
R: Ms R Williams (56)
80/1
4m love conquers all (AUS) x shabamalam (AUS) (bel esprit (AUS))
Race 4 - Carol Taylor Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 0:59.42 (34.72)
Prizemoney: $12,000
1
9/10F
T: T J Sears
R: N Tomizawa (57)
9/10F
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2019 MM Gold Coast March Yearling Sale
$50,000
Vendor: Eureka Stud Cambooya Qld
Buyer: Brenden Mackay/Boomer Bloodstock (FBAA)
2
5.8
12/1
T: K R Kemp
R: K Yoshida (57)
12/1
3g falvelon (AUS) x saint fran (AUS) (langfuhr (CAN))
3
6
25/1
T: K J Jones
R: Baylee Nothdurft (55)
25/1
3g the hammer (AUS) x smart of course (AUS) (canny lad (AUS))
4
6.8
25/1
T: J A Hanna
R: Beau Appo (57)
25/1
3g wanted (AUS) x cheeky nature (USA) (tiznow (USA))
5
7.8
7/1
T: M A Kropp
R: G Geran (57)
7/1
3g set alight (USA) x august fair (AUS) (kenfair (NZ))
6
8
2/1
T: Ben Currie
R: Michael Murphy (55.5)
2/1
3c golden archer (AUS) x conquered (NZ) (star watch (AUS))
7
8.2
20/1
T: M G Nolan
R: Ms R Williams (57)
20/1
3g excites (AUS) x raffles class (AUS) (twining (USA))
8
23.2
50/1
T: Ms J Anderson
R: Ms S Bogenhuber (57)
50/1
3g golden archer (AUS) x proximity (AUS) (with class (CAN))
Race 5 - Nicholas Smith Hcp (C4) (1300m)
Class: Class 4 Track: Good(3) Time: 1:19.11 (36.38)
Prizemoney: $12,000
1
8/1
T: Garry Smith
R: Baylee Nothdurft (57)
8/1
7g immovable option (IRE) x schapelle (AUS) (lion hunter (AUS))
This nick: 10 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.8
2/1F
T: Dale Murray
R: Ms R Williams (58.5)
2/1F
4m hidden dragon (AUS) x bubbled (AUS) (markane (AUS))
3
5.1
5/1
T: Ben Currie
R: Beau Appo (57.5)
5/1
6m wicked style (USA) x angel's trilogy (AUS) (don't say halo (USA))
4
5.9
9/2
T: Ben Currie
R: Michael Murphy (57)
9/2
5m jet spur (AUS) x zip (AUS) (cossack warrior (AUS))
5
6.9
5/2
T: T J Dougall
R: Hannah English (56.5)
5/2
3f drumbeats (AUS) x kosa (AUS) (sequalo (AUS))
6
7.1
9/1
T: E J Hayes
R: Ms S Bogenhuber (56)
9/1
Race 6 - Ambassador Travel Mdn Hcp (870m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 0:51.03 (33.83)
Prizemoney: $12,000
1
10/9F
T: J Dann
R: Baylee Nothdurft (56)
10/9F
Winning siblings: Rockoni, Tipsy Tycoon,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
Avasa (1)
15/2
T: Ms J Crompton
R: Emma Ljung (58.5)
15/2
4m falvelon (AUS) x latch key kid (AUS) (taimazov (ARG))
3
5.8
13/4
T: Stephen Kirkwood
R: Ms R Williams (56)
13/4
3f drumbeats (AUS) x stunning (AUS) (fasliyev (USA))
3
5.8
11/2
T: Patrick Sexton
R: N Tomizawa (55)
11/2
3f statue of liberty (USA) x foures (AUS) (french deputy (USA))
5
7.6
16/1
T: N I Owen
R: Nicholas Keal (55)
16/1
3f pluck (USA) x lalani (AUS) (lonhro (AUS))
6
15.4
9/1
T: E Ropiha
R: K Yoshida (57)
9/1
3f hard spun (USA) x moon game (USA) (indian ridge (IRE))
Race 7 - Joe Wagner Group (Bm60) (2000m)
Class: Benchmark 60 Track: Good(3) Time: 2:07.26 (37.11)
Prizemoney: $12,000
1
10/9F
T: Raymond Frazer
R: Ms R Williams (56)
10/9F
6m big brown (USA) x startina (AUS) (starcraft (NZ))
Winning siblings: Anna Mae,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2016 Inglis Scone Select Yearling Sale
$5,000
Vendor: Vinery Stud, Scone
Buyer: R Stitt
2
0.1
3/1
T: T K Williams
R: Taylor Williams (55.5)
3/1
3
0.9
13/4
T: Ms J Spencer
R: Ms S Bogenhuber (55)
13/4
4
8.9
11/1
T: B J Squair
R: Emma Ljung (58)
11/1
4g drumbeats (AUS) x leave it to chance (AUS) (lucky owners (NZ))
5
9.7
12/1
T: R T Hay
R: Leslie Tilley (59)
12/1
4g encosta de lago (AUS) x lustre lady (AUS) (flying spur (AUS))
* Nick figures are for Australasia.