Breednet Results

TOOWOOMBA - Saturday, February 24

Race 1 - Gc Event Hire Hcp (C1) (1210m)
Class: Class 1 Track: Soft(6) Time: 1:12.86 (34.87)
Prizemoney: $14,000
1
5/4F
T: R G Lipp
R: Nicholas Keal (57)
5/4F
4g love conquers all (AUS) x mrs hogan (AUS) (canadian silver (CAN))
Winning siblings: Hogan's Warrior, Mr Hogan, Tattoo,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.8
2/1
T: L J Hatch
R: Baylee Nothdurft (56.5)
2/1
4g shrapnel (AUS) x hot show (AUS) (snitzel (AUS))
3
2.3
11/1
T: B C Baker
R: N Tomizawa (54)
11/1
5m ad valorem (USA) x sweeper (AUS) (end sweep (USA))
4
3.3
10/1
T: R W Stephenson
R: R Goltz (55.5)
10/1
4g duporth (AUS) x tunes of glory (NZ) (maroof (USA))
5
4.3
12/1
T: P M Kalinowski
R: Beau Appo (54)
12/1
5g artie schiller (USA) x elusive magic (AUS) (elusive quality (USA))
6
4.5
12/1
T: Donald Baker
R: Ms S Bogenhuber (54)
12/1
4g real saga (AUS) x miss glamour puss (AUS) (lion hunter (AUS))
7
5.5
10/1
T: T B Thomas
R: Zoe White (54)
10/1
8
6.3
60/1
T: Joe Gleeson
R: K Yoshida (54)
60/1
4m monashee mountain (USA) x powderhall (AUS) (dash for cash (AUS))
Race 2 - Ubet Mdn Plate (1050m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:03.27 (35.49)
Prizemoney: $14,000
1
9/2
T: K R Kemp
R: Nicholas Keal (54)
9/2
3f real saga (AUS) x umaway (AUS) (lion hunter (AUS))
Winning siblings: Anjuree,
This nick: 12 runners; 9 winners; 1 SW. Details
2
1.3
30/1
T: C Smith
R: R Goltz (56.5)
30/1
3g terango (AUS) x rustic rossa (AUS) (testa rossa (AUS))
3
1.4
15/4
T: Michael Frappell
R: N Tomizawa (57.5)
15/4
4
2.9
5/2F
T: G A Betros
R: Ms S Bogenhuber (56.5)
5/2F
3g raheeb (AUS) x southern aurora (AUS) (mail train (AUS))
5
3.1
5/1
T: L J Hatch
R: Baylee Nothdurft (56)
5/1
4g dutch harry (AUS) x ndereba (AUS) (spinning world (USA))
6
4.9
Mbwali (10)
16/1
T: K R Kemp
R: K Yoshida (54.5)
16/1
3f walking or dancing (NZ) x jessepic (AUS) (general nediym (AUS))
7
5.1
20/1
T: G P Stephens
R: Emma Ljung (57.5)
20/1
4g turffontein (AUS) x catch the storm (AUS) (hurricane sky (AUS))
8
5.3
25/1
T: Ben Currie
R: Beau Appo (54.5)
25/1
9
6.3
Dabke (9)
30/1
T: J A Hanna
R: Sally Sweeney (53.5)
30/1
4m sequalo (AUS) x east anglia (AUS) (anglia (AUS))
10
7.1
11/1
T: M G Nolan
R: Adam Sewell (57.5)
11/1
11
14.4
12/1
T: M A Kropp
R: R M Goldsbury (55)
12/1
3g set alight (USA) x august fair (AUS) (kenfair (NZ))
Race 3 - Potter Boutique Hotel (Bm65) (1050m)
Class: Benchmark 65 Track: Soft(5) Time: 1:02.46 (34.76)
Prizemoney: $14,000
1
5/2
T: Ben Currie
R: Sally Sweeney (59)
5/2
4g captain sonador (AUS) x lady leo (AUS) (lion heart (USA))
Winning siblings: Leo's Express,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
6/1
T: M G Arnold
R: T Banks (57.5)
6/1
5g exceedingly good (AUS) x peppen bay (AUS) (mister kwila (AUS))
3
1
3/1
T: K R Kemp
R: Nicholas Keal (57)
3/1
4
1.5
25/1
T: Steven Thomas
R: Baylee Nothdurft (58)
25/1
7g thunder king (AUS) x marine rose (AUS) (sea road (AUS))
5
3.3
11/8F
T: L F Birchley
R: K Yoshida (55.5)
11/8F
3f lonhro (AUS) x jasminka (NZ) (sakura seeking (USA))
6
3.5
20/1
T: R W Stephenson
R: R Goltz (58)
20/1
4g nicconi (AUS) x rhythm beat (NZ) (pentire (GB))
Race 4 - Create Financial Solutions Mdn (1050m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:03.43 (35.86)
Prizemoney: $14,000
1
4/7F
T: M G Nolan
R: Baylee Nothdurft (53.5)
4/7F
2f jet spur (AUS) x special package (AUS) (secret savings (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.2
7/2
T: Ben Currie
R: N Tomizawa (57)
7/2
2c jet spur (AUS) x mishani shiva (AUS) (al maher (AUS))
3
0.4
15/2
T: L F Birchley
R: K Yoshida (57)
15/2
2g wicked style (USA) x camphor (AUS) (tsuimai (AUS))
4
4.9
50/1
T: M A Kropp
R: R M Goldsbury (53.5)
50/1
2f sidereus (AUS) x bridal gift (AUS) (semipalatinsk (USA))
5
6.7
40/1
T: K R Kemp
R: Nicholas Keal (54)
40/1
2f exceedingly good (AUS) x joyeux joy (AUS) (joyeux danseur (USA))
6
8
12/1
T: P Duff
R: Emma Ljung (55)
12/1
2f sequalo (AUS) x knight's emotion (AUS) (sunday knight (AUS))
7
12.3
100/1
T: M A Kropp
R: Ms S Bogenhuber (55)
100/1
2f publishing (AUS) x our shadow (AUS) (canadian silver (CAN))
8
17.3
Noonoo (5)
10/1
T: Ben Currie
R: Beau Appo (55)
10/1
2f love conquers all (AUS) x beach model (AUS) (footstepsinthesand (GB))
Race 5 - Platinum Hair Toowoomba Hcp-C2 (1625m)
Class: Class 2 Track: Soft(6) Time: 1:41.10 (36.24)
Prizemoney: $14,000
1
9/4F
T: L J Hatch
R: Baylee Nothdurft (56)
9/4F
4m pressday (AUS) x now's better (NZ) (masterclass (USA))
Winning siblings: You Better Not,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
7/2
T: M A Kropp
R: R M Goldsbury (57.5)
7/2
4g sidereus (AUS) x dazzling beauty (AUS) (red dazzler (AUS))
2018 MM Gold Coast March Yearling Sale
$5,000
Vendor: Eureka Stud Cambooya Qld
Buyer: Dovedeen Pty Ltd
3
4
7/2
T: G A Betros
R: Ms S Bogenhuber (58)
7/2
4
4.4
3/1
T: K R Kemp
R: Nicholas Keal (54)
3/1
5
5.9
15/1
T: John Holcombe
R: A Best (58.5)
15/1
6g purrealist (AUS) x miss breanna (AUS) (tobougg (IRE))
6
9.9
9/1
T: B C Baker
R: N Tomizawa (59)
9/1
5g tycoon ruler (AUS) x katuki (AUS) (native kingdom (AUS))
7
18.7
100/1
T: M F Hemmings
R: M Shimodaira (52)
100/1
4g red element (AUS) x paralina (AUS) (kailas (FR))
Race 6 - Blooming Gorgeous (Bm75) (1210m)
Class: Benchmark 75 Track: Soft(6) Time: 1:13.52 (35.49)
Prizemoney: $14,000
1
9/10F
T: Ben Currie
R: Beau Appo (59)
9/10F
4g beneteau (AUS) x sweet epic (AUS) (show a heart (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.3
3/1
T: K R Kemp
R: Sally Sweeney (55)
3/1
6g red dazzler (AUS) x brave bride (AUS) (brave warrior (AUS))
3
3.1
10/1
T: K R Kemp
R: N Tomizawa (57)
10/1
9m conatus (AUS) x road block (AUS) (sea road (AUS))
4
4.6
11/2
T: Ben Currie
R: Nicholas Keal (54)
11/2
5
5.1
8/1
T: R G Lipp
R: Ms S Bogenhuber (54)
8/1
5m sequalo (AUS) x star of kristle (AUS) (general nediym (AUS))
6
10.1
80/1
T: P Duff
R: Emma Ljung (55)
80/1
Race 7 - Murdoch Lawyers (Bm58) (2000m)
Class: Benchmark 58 Track: Soft(6) Time: 2:07.57 (37.42)
Prizemoney: $14,000
1
11/4
T: K R Kemp
R: N Tomizawa (55.5)
11/4
6g redoute's choice (AUS) x tears i cry (USA) (chester house (USA))
Winning siblings: Make 'Em Cry, Ovidius, Sulking,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
13/8F
T: R W Stephenson
R: K Yoshida (56)
13/8F
4m red dazzler (AUS) x hanawi (AUS) (saratoga springs (CAN))
3
2
9/2
T: Jennifer Fraser
R: Emma Ljung (57)
9/2
4
4
11/2
T: Bruce Hill
R: Matthew Palmer (60.5)
11/2
4g tavistock (NZ) x danger point (AUS) (danehill (USA))
5
4.5
Bonsea (5)
7/2
T: B J Costello
R: Ms S Bogenhuber (54)
7/2
5g bon hoffa (AUS) x see the ocean (AUS) (canny lad (AUS))
* Nick figures are for Australasia.