Breednet Results

TOOWOOMBA - Tuesday, June 16

Race 1 - Win Local News Hcp (1110m)
Class: Open Track: Soft(5) Time: 1:08.14 (35.66)
Prizemoney: $19,000
1
6/4F
T: Tony & Maddysen Sears
R: M Cahill (55.5)
6/4F
2f spill the beans (AUS) x pixie miss (NZ) (lucky unicorn (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
7/4
T: John Thomas
R: Ms R Palmer (57.5)
7/4
3
1.8
4/1
T: M G Nolan
R: Emma Ljung (59)
4/1
4
4.6
12/1
T: M G Nolan
R: R M Goldsbury (59)
12/1
2c golden archer (AUS) x ski treasure (AUS) (portland pirate (AUS))
5
5.6
Judder (5)
8/1
T: Kacy Fogden
R: M Hellyer (55)
8/1
2f medaglia d'oro (USA) x tremor (AUS) (commands (AUS))
6
11.6
Oshun (6)
40/1
T: L G Ross
R: Sheriden Tomlinson (52)
40/1
2f golden archer (AUS) x shamsie (AUS) (danzero (AUS))
Race 2 - Pro-Clear Mdn Plate (1210m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:14.57 (36.24)
Prizemoney: $19,000
1
11/4
T: Robert G Smith
R: Jake Bayliss (56.5)
11/4
This nick: 5 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
2.8
9/10F
T: Tony & Maddysen Sears
R: A Mallyon (58)
9/10F
3g terango (AUS) x rustic rossa (AUS) (testa rossa (AUS))
3
4.1
7/1
T: Todd Banks
R: Nicholas Keal (58.5)
7/1
4g hillman (AUS) x aunty nova (AUS) (guiscard (AUS))
4
6.6
25/1
T: Matt Boland
R: P Hamilton (58.5)
25/1
4g zoustar (AUS) x fine society (AUS) (marscay (AUS))
5
7.4
Puckish (10)
11/1
T: M G Nolan
R: Emma Ljung (56.5)
11/1
2g mahisara (AUS) x little slapper (AUS) (danzero (AUS))
6
8.4
20/1
T: John Thomas
R: Matthew Palmer (58)
20/1
3g your song (AUS) x gold licence (AUS) (hussonet (USA))
7
8.8
30/1
T: A J Cowell
R: W D O'Connell (56.5)
30/1
4m sizzling (AUS) x inanoff (NZ) (ustinov (AUS))
8
11.3
200/1
T: R W Stephenson
R: K Yoshida (58)
200/1
3g bianconi (USA) x la sequita (AUS) (brief truce (USA))
9
11.8
100/1
T: B J Dais
R: Sheriden Tomlinson (55)
100/1
3g canford cliffs (IRE) x my caper (AUS) (cape cross (IRE))
10
14.1
30/1
T: Matt Boland
R: P Randall (58)
30/1
3c trusting (AUS) x quest for arms (AUS) (money or the gun (AUS))
11
14.3
80/1
T: B Sheppard
R: N Tomizawa (56.5)
80/1
4m golden archer (AUS) x debs gal (AUS) (mossman (AUS))
12
14.4
100/1
T: Nicole Vuille
R: Brendon Newport (58.5)
100/1
5g bianconi (USA) x nelson's victory (AUS) (brief truce (USA))
Race 3 - Vale Morgan O'Brien (Bm58) (870m)
Class: Benchmark 58 Track: Soft(5) Time: 0:50.89 (33.86)
Prizemoney: $19,000
1
7/4F
T: P A Nolan Jnr
R: B N Stewart (62.5)
7/4F
6g sequalo (AUS) x manic monday (AUS) (el moxie (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
3.3
Beware (2)
6/1
T: Brenton Andrew
R: Ms B Andrew (63)
6/1
4g exceed and excel (AUS) x caveat (AUS) (elusive quality (USA))
3
4.8
9/2
T: Robert G Smith
R: Sheriden Tomlinson (57.5)
9/2
6m pressday (AUS) x magic of success (AUS) (success express (USA))
4
5
9/1
T: R G Lipp
R: Alex Patis (57.5)
9/1
4m sizzling (AUS) x seconde (AUS) (sequalo (AUS))
5
6.3
15/1
T: T Button
R: Jake Bayliss (58.5)
15/1
3f sidereus (AUS) x harley ma (AUS) (shovhog (AUS))
6
6.8
5/1
T: P R Clarke
R: A Spinks (60.5)
5/1
7
11.3
11/1
T: M G Arnold
R: Shannyn Stephan (61)
11/1
5g equiano (FR) x galleta (AUS) (zabeel (NZ))
8
13.6
15/2
T: Todd Banks
R: Nicholas Keal (62)
15/2
Race 4 - Hygain Mdn Hcp (1640m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:42.92 (38.48)
Prizemoney: $19,000
1
11/1
T: Matt Boland
R: Montanna Savva (54)
11/1
3f not a single doubt (AUS) x apple martini (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Shy One,
This nick: 40 runners; 25 winners; 3 SW. Details
2
1
9/10F
T: T J Gollan
R: A Mallyon (58.5)
9/10F
3g lucas cranach (GER) x cassandara shadow (NZ) (johannesburg (USA))
3
2
15/4
T: B Lineburg
R: M Hellyer (56)
15/4
4m the factor (USA) x umagal (AUS) (galileo (IRE))
4
3.3
11/4
T: C J Waller
R: M Cahill (58)
11/4
3f pierro (AUS) x fasten (AUS) (bel esprit (AUS))
5
6.3
12/1
T: Billy Healey
R: James Orman (59)
12/1
3g el roca (AUS) x grant's girl (NZ) (librettist (USA))
6
8.1
100/1
T: K R Kemp
R: K Yoshida (56.5)
100/1
3g monashee mountain (USA) x highlight (AUS) (untouchable (AUS))
7
8.6
150/1
T: M Callaghan
R: Brendon Newport (56)
150/1
5m golden snake (USA) x felony (AUS) (export price (FR))
8
17.4
100/1
T: Neil Hocking
R: Minonette Kennedy (53.5)
100/1
3f more than ready (USA) x heritage lane (AUS) (charge forward (AUS))
Race 5 - Tab (Bm62) (1640m)
Class: Benchmark 62 Track: Soft(5) Time: 1:41.12 (37.21)
Prizemoney: $19,000
1
4/7F
T: M A Currie
R: B N Stewart (59.5)
4/7F
3f jet spur (AUS) x scarlet tanager (AUS) (red dazzler (AUS))
Winning siblings: Mishani Bullitt, Mishani Sniper,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
6
11/2
T: Tony & Maddysen Sears
R: M Cahill (59.5)
11/2
3f zoffany (IRE) x silky gold (AUS) (general nediym (AUS))
3
6.2
20/1
T: Patrick Sexton
R: Alex Patis (56.5)
20/1
4g duporth (AUS) x angel's decree (AUS) (commands (AUS))
4
7
9/1
T: Paul Butterworth
R: Adin Thompson (55)
9/1
5m hidden dragon (AUS) x rainbow express (AUS) (success express (USA))
5
9.8
25/1
T: A & T Sweeney
R: Sheriden Tomlinson (57.5)
25/1
8g haradasun (AUS) x mystifying (NZ) (last tycoon (IRE))
6
10
15/2
T: Jason Gregory
R: James Orman (61.5)
15/2
5g the hammer (AUS) x updrafts (AUS) (dangerous (AUS))
7
14.8
12/1
T: Matt Boland
R: Leslie Tilley (58.5)
12/1
3g show a heart (AUS) x pajingo (AUS) (flying spur (AUS))
8
26.8
30/1
T: Kacy Fogden
R: M Hellyer (57.5)
30/1
3g reset (AUS) x refer (AUS) (fastnet rock (AUS))
9
36.1
100/1
T: Ben Loakes
R: Hannah Phillips (55)
100/1
5g casino prince (AUS) x shara princess (AUS) (desert prince (IRE))
Race 6 - Neil Mansell Transport (Bm62) (1640m)
Class: Benchmark 62 Track: Soft(5) Time: 1:42.29 (36.71)
Prizemoney: $19,000
1
10/1
T: Tony & Maddysen Sears
R: M Cahill (58.5)
10/1
3g red dazzler (AUS) x pardees (AUS) (rubiton (AUS))
This nick: 8 runners; 7 winners; 1 SW. Details
2
6.5
30/1
T: Marcus Wilson
R: James Orman (57)
30/1
7g stratum (AUS) x fleuretta (AUS) (more than ready (USA))
3
6.7
Rerun (3)
7/2
T: M A Currie
R: Emma Ljung (60)
7/2
5g reset (AUS) x fleur de louis (AUS) (desert king (IRE))
4
6.9
Balius (2)
80/1
T: L F Mawn
R: Matthew Palmer (60.5)
80/1
7g lonhro (AUS) x miss mycenae (UAE) (mark of esteem (IRE))
5
7.4
11/2
T: L G Ross
R: Leslie Tilley (57.5)
11/2
3f real saga (AUS) x cuddlesome (AUS) (canny lad (AUS))
6
7.6
5/4F
T: J C Smerdon
R: A Mallyon (58.5)
5/4F
4m tavistock (NZ) x i'ma turner (NZ) (pyrus (USA))
7
7.8
11/2
T: Matt Boland
R: Montanna Savva (56.5)
11/2
3g akeed mofeed (GB) x insurgent (NZ) (ishiguru (USA))
8
8.3
10/1
T: Brenton Andrew
R: Sheriden Tomlinson (61)
10/1
6m helenus (AUS) x cherubim (AUS) (spectrum (IRE))
9
8.8
60/1
T: Ms S Batten
R: N Fazackerley (55)
60/1
5m drumbeats (AUS) x jubilee (AUS) (dehere (USA))
Race 7 - Potters Boutique Htl Plate-C3 (1300m)
Class: Class 3 Track: Soft(5) Time: 1:21.09 (37.77)
Prizemoney: $19,000
1
20/1
T: R W Stephenson
R: K Yoshida (58.5)
20/1
4g tavistock (NZ) x shanro (AUS) (lonhro (AUS))
Winning siblings: Queen Kamada, Windsor,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.3
15/8
T: L J Hatch
R: A Mallyon (58)
15/8
4m shamus award (AUS) x maracoola (AUS) (freeze (AUS))
3
2.3
16/1
T: Billy Healey
R: James Orman (56.5)
16/1
5m all too hard (AUS) x marquardt (NZ) (shamardal (USA))
4
2.4
1/1F
T: M G Nolan
R: M Cahill (58)
1/1F
3g mahisara (AUS) x country command (AUS) (court command (AUS))
5
2.5
Tabard (2)
25/1
T: Robert G Smith
R: N Tomizawa (60)
25/1
4g fusaichi ole (JPN) x just philomena (AUS) (stromberg carlson (AUS))
6
5
Flaunt (8)
16/1
T: S P Tregea
R: Michael Murphy (56.5)
16/1
4m drumbeats (AUS) x miss argyle (AUS) (iglesia (AUS))
7
5.2
30/1
T: M A Kropp
R: Leslie Tilley (58.5)
30/1
4g roc de cambes (NZ) x abashed (AUS) (last tycoon (IRE))
8
5.7
9/1
T: M A Currie
R: Emma Ljung (58)
9/1
4m sizzling (AUS) x soak up the sun (AUS) (desert sun (GB))
9
13
50/1
T: Matt Boland
R: P Hamilton (60)
50/1
5g star witness (AUS) x battle maiden (ZIM) (goldkeeper (USA))
Race 8 - Audi Centre Toowoomba Hcp (1050m)
Class: Open Track: Soft(5) Time: 1:03.89 (36.58)
Prizemoney: $19,000
1
11/2
T: J A Hanna
R: Ms R Palmer (56.5)
11/2
3f spirit of boom (AUS) x around the world (AUS) (spinning world (USA))
Winning siblings: Global Factor,
This nick: 5 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.5
Coup (4)
11/2
T: M G Nolan
R: Emma Ljung (57.5)
11/2
3g mahisara (AUS) x no mistake (AUS) (easy rocking (AUS))
3
0.7
4/1
T: M G Nolan
R: Minonette Kennedy (57)
4/1
3g whittington (AUS) x outlandish (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
0.9
5/1
T: M A Kropp
R: Alex Patis (54.5)
5/1
3g whittington (AUS) x sahifa (AUS) (lion hunter (AUS))
5
1
30/1
T: Beau Gorman
R: K Yoshida (55)
30/1
3f spirit of boom (AUS) x ossie's secret (AUS) (red dazzler (AUS))
6
1.5
12/1
T: Tony & Maddysen Sears
R: M Cahill (59.5)
12/1
3g top echelon (AUS) x siren song (AUS) (magic albert (AUS))
7
3.3
60/1
T: Nathan Gay
R: M Hellyer (55)
60/1
3f real saga (AUS) x top hana (IRE) (pivotal (GB))
8
3.4
Jakama (5)
5/2F
T: J Dann
R: James Orman (57)
5/2F
3g collate (AUS) x goomah gal (AUS) (statue of liberty (USA))
9
4.7
Kasita (11)
30/1
T: K T Webb
R: N Evans (55)
30/1
3f denman (AUS) x hidden treasure (AUS) (iglesia (AUS))
10
8.5
10/1
T: Tony & Maddysen Sears
R: A Mallyon (56)
10/1
11
10.8
150/1
T: M A Kropp
R: R M Goldsbury (55)
150/1
3f golden archer (AUS) x nepro (AUS) (orpen (USA))
Race 9 - Toowoomba Plastics (Bm58) (1210m)
Class: Benchmark 58 Track: Soft(5) Time: 1:15.08 (38.10)
Prizemoney: $19,000
1
Zanazou (12)
16/1
T: John Thomas
R: Matthew Palmer (56.5)
16/1
3f zoustar (AUS) x miss singo (AUS) (big brown (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
16/1
T: L J Gough
R: Michael Murphy (60)
16/1
5g pluck (USA) x belle salieri (AUS) (salieri (USA))
3
0.8
9/2
T: Rob Davidson
R: P Randall (60.5)
9/2
3g love conquers all (AUS) x maggi mee (AUS) (prince arthur (AUS))
4
1
Gunnobe (11)
12/1
T: L J Hatch
R: A Mallyon (57.5)
12/1
5
1.3
15/4F
T: Paul Butterworth
R: Adin Thompson (58.5)
15/4F
3g equiano (FR) x red ocean (AUS) (red dazzler (AUS))
6
1.4
11/2
T: Matt Boland
R: Montanna Savva (57.5)
11/2
3g smart missile (AUS) x romantic moon (AUS) (more than ready (USA))
7
2.4
10/1
T: Patrick Sexton
R: Alex Patis (58)
10/1
8
3.2
4/1
T: T J Dougall
R: Sheriden Tomlinson (59.5)
4/1
6g drumbeats (AUS) x kosa (AUS) (sequalo (AUS))
9
4.2
40/1
T: Ben Loakes
R: Hannah Phillips (61.5)
40/1
7g magic albert (AUS) x fairchild (AUS) (general nediym (AUS))
10
5.2
16/1
T: J Dann
R: James Orman (61.5)
16/1
4g shamus award (AUS) x kicken vixen (USA) (vindication (USA))
11
10
50/1
T: Nicole Vuille
R: Brendon Newport (59.5)
50/1
7m krupt (AUS) x manu peru (AUS) (fantastic light (USA))
12
15.3
Essaka (9)
10/1
T: B Sheppard
R: N Tomizawa (58.5)
10/1
6m equiano (FR) x blonde bombshell (NZ) (towkay (AUS))
* Nick figures are for Australasia.