Breednet Results

GOSFORD - Saturday, December 14

Race 1 - Gosford Picnic Cup (1600m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:40.68 (40.42)
Prizemoney: $5,000
1
13/4
T: Stephen Schofield
R: Steven Kehoe (62)
13/4
5m Mosayter (USA) x Plaisance (Commands )
2
4.3
9/1
T: Peter D Green
R: Maddison Wright (62)
9/1
7g Daliapour (IRE) x Alaloof (USA) (Swain (IRE))
3
5.8
4/5F
T: Stephen Schofield
R: Wesley Boyd (63)
4/5F
5g Reset x Seeking Susan (Flying Spur )
4
21.9
13/8
T: Tess Wilkes
R: Julia Presits (62)
13/8
6g Jimmy Choux (NZ) x Shadow Ray (JPN) (Groom Dancer (USA))
Race 2 - Mdn Plate (1600m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:40.65 (38.97)
Prizemoney: $3,500
1
3/1
T: Tina Rogers
R: Julia Presits (65)
3/1
2017 Inglis Australian Easter Yearling Sale
$100,000
Vendor: Newhaven Park, Boorowa
Buyer: Ron Quinton Racing Stables
2
2.8
12/1
T: Jacqueline Greentree
R: Maddison Wright (65)
12/1
4m Moshe x Beautiful Fantasy (Ladoni (GB))
3
3.1
5/4F
T: Luke Pepper
R: Mr R Blewitt (65)
5/4F
4m Ocean Park (NZ) x Pinot Gris (NZ) (Pentire (GB))
4
5.3
20/1
T: Tess Wilkes
R: Alicia Morris (64)
20/1
5g Trusting x O Ren Ishii (USA) (First Samurai (USA))
5
5.7
7/4
T: G L Payne
R: Wesley Boyd (65)
7/4
5g Rockaroundtheclock x Bambreezy (Top Of The Pack )
6
15.2
Jessie (5)
10/1
T: Adam Vine
R: Steven Kehoe (63)
10/1
5m Cape Blanco (IRE) x Prized Gem (NZ) (Prized (USA))
Race 3 - Hcp Cl B) (1200m)
Class: Class B Track: Good(4) Time: 1:10.72 (35.84)
Prizemoney: $4,000
1
13/8F
T: Natasha Hall-Antonio
R: Alicia Morris (60.5)
13/8F
4g Bullet Train (GB) x Idriess (Anabaa (USA))
2017 MM Gold Coast Yearling Sale Book 2
$75,000
Vendor: Bowness Stud Young NSW
Buyer: Paul Moroney Bloodstock
2
3.5
5/2
T: Luke A Thomas
R: Mr Ashley Boyd (64)
5/2
4m Shrapnel x Evening Pleasures (Dehere (USA))
3
4.0
Jenaya (2)
6/1
T: Adam Duggan
R: Julia Presits (64)
6/1
4m Delago Deluxe x Anathema (Octagonal (NZ))
4
10.3
7/1
T: A J Denham
R: Mr R Blewitt (64)
7/1
4m Jimmy Choux (NZ) x Genuine Offer (NZ) (Generous (IRE))
5
12.0
9/1
T: Darryll Kell
R: Steven Kehoe (62)
9/1
8m Zariz x Snazzy (Waajib (IRE))
6
13.6
8/1
T: Adam Vine
R: Rowena Dillon (61)
8/1
5m Lucas Cranach (GER) x Gowana (More Than Ready (USA))
Race 4 - Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:59.77 (35.62)
Prizemoney: $3,500
1
7/4F
T: M & D Kearney
R: Mr R Blewitt (63.5)
7/4F
3f Sheer Talent x Snippy Darl (Snippetson )
2
1.3
11/4
T: Jeremy Smith
R: Alicia Morris (62)
11/4
5m Rothesay x Belle Asteri (Fasliyev (USA))
2016 Inglis Scone Select Yearling Sale
$4,000
Vendor: Edinglassie Stud, Muswellbrook
Buyer: J Smith
3
6.1
9/2
T: Adam Vine
R: Maddison Wright (65)
9/2
4m Pluck (USA) x Princess Rage (King Of Prussia )
2016 MM National Weanling Sale General Session
$2,000
Vendor: Vinery Stud Scone NSW
Buyer: Wayne Wilkes
4
6.9
9/1
T: J D Cooper
R: Wesley Boyd (65)
9/1
4g Havana Gold (IRE) x Indian Story (IRE) (Indian Ridge (IRE))
5
8.6
11/1
T: Robert Bandy
R: Julia Presits (63.5)
11/1
3f Ready As x Cape Belle (NZ) (Cape Cross (IRE))
6
16.8
6/1
T: Luke A Thomas
R: Mr Ashley Boyd (65)
6/1
4m Shrapnel x Jujitzel (Snitzel )
Race 5 - Hcp (Cl B) (900m)
Class: Class B Track: Good(4) Time: 0:53.88 (35.12)
Prizemoney: $4,000
1
Brooke (2)
1/1F
T: Julie Holloway
R: Maddison Wright (64.5)
1/1F
6m Northern Meteor x Bundleofjoy (Fantastic Light (USA))
Winning siblings: Norudder Nocompass, Peainthepod,
2
0.2
Seebix (5)
4/1
T: Natasha Hall-Antonio
R: Julia Presits (64)
4/1
5m Alert (ARG) x Minnisaw (Magic Albert )
3
4.2
11/2
T: Jacqueline Greentree
R: Mr R Blewitt (63)
11/2
4
6.6
3/1
T: Luke A Thomas
R: Mr Ashley Boyd (65.5)
3/1
5g Onemorenomore x Zazie (Zabeel (NZ))