Breednet Results

Other Meetings ▶
Monday, July 22
Ballinrobe
Sunday, July 21
Curragh
Saturday, July 20
Curragh
Friday, July 19
Down Royal
Killarney
Thursday, July 18
Killarney
Leopardstown
Wednesday, July 17
Killarney
Tuesday, July 16
Killarney
Monday, July 15
Downpatrick
Killarney
Saturday, July 13
Navan
Wexford
Friday, July 12
Dundalk
Kilbeggan
Thursday, July 11
Leopardstown
Wednesday, July 10
Fairyhouse

CLONMEL - Friday, June 7

Race 1 - Powerstown Park Beginners Chase (3300m)
Class: Track: Good Time: 0406.20
Prizemoney:
1
7. Walnut Beach
166  - 
R: Shane FitzGerald
T: P J Flynn
7g free eagle (IRE) x ohio (IRE) (teofilo (IRE))
2
3
9. Faux Fur
159  - 
R: Kevin Sexton
T: G Elliott
5m wings of eagles (FR) x fabiola (GER) (medicean (GER))
3
7.8
2. Bua Boy
166  - 
R: Philip Donovan
T: D Hogan
9g doyen (IRE) x high priestess (IRE) (priolo (USA))
4
16.3
10. Idol
159  - 
R: Richard Deegan
T: S Curling
6m jukebox jury (IRE) x bonne bouille (FR) (vendangeur (IRE))
5
26.3
11. Red Ball Of Fire
159  - 
R: Hugh Morgan
T: M M McNiff
6
33.3
6. Tippin And Tappin
166  - 
R: Charlie O'Dwyer
T: E Bolger
5g getaway (GER) x aughrim vic (IRE) (old vic (IRE))
7
56.3
1. Action Motion
166  - 
R: Ricky Doyle
T: D Hogan
5g gutaifan (IRE) x portico (GB) (pivotal (GB))
99
56.3
3. Master Player
166  - 
R: Shane Fenelon
T: J J Hanlon
99
56.3
5. The Shantou King
166  - 
R: Cian Cullinan
T: Aengus King
7g shantou (USA) x par street (IRE) (dolphin street (FR))
99
56.3
8. Zolpharine
166  - 
R: Gavin Brouder
T: J P Ryan
6g yeats (IRE) x flite (IRE) (flemensfirth (USA))
Race 2 - Botanica International Opportunity Handicap Chase (3300m)
Class: Track: Good Time: 0404.20
Prizemoney:
1
9. Druim Samhraidh
146  - 
R: Richard Condon
T: C W J Farrell
11g pushkin (IRE) x lady rene (IRE) (leading counsel (USA))
2
0.5
5. Lake Chad
157  - 
R: Niall Moore
T: P Fenton
9g montmartre (FR) x zayada (FR) (kahyasi (IRE))
3
2
2. Marvel Fan
165  - 
R: C P Millar
T: Mrs C O'Leary
8m masked marvel (GB) x sary flight (FR) (turtle bowl (IRE))
4
9.5
1. Golden Sandbanks
168  - 
R: B P Kennedy
T: P W Flynn
7g havana gold (IRE) x serrenia (IRE) (high chaparral (IRE))
5
22.5
10. Cracklinrose
141  - 
R: Gavin Brouder
T: J P Ryan
7m yeats (IRE) x five of spades (IRE) (presenting (GB))
6
28
6. Ricky Langford
155  - 
R: Charlie O'Dwyer
T: P J Rothwell
10g alkaadhem (GB) x presenting lucy (IRE) (presenting (GB))
7
36.5
3. Pont Audemer
162  - 
R: C Stone-Walsh
T: G P Cromwell
5g recorder (GB) x isanous (FR) (zamindar (USA))
99
36.5
7. Bite That
149  - 
R: Gary Noonan
T: P J Flynn
8g milan (GB) x knotted midge (IRE) (presenting (GB))
99
36.5
4. McGrath From Clune
161  - 
R: John Shinnick
T: R Tyner
8g califet (FR) x apple trix (IRE) (flemensfirth (USA))
Race 3 - Bulmers Summer BBQ Race Evening Beginners Chase (4000m)
Class: Track: Good Time: 0507.30
Prizemoney:
1
10. Garde La Peche
159  - 
R: Mike O'Connor
T: H De Bromhead
6m kapgarde (FR) x la trattoria (FR) (majorien (GB))
2
2.3
4. Inforapenny
166  - 
R: A P Kelly
T: M Fahey
8g mustameet (USA) x connemara rose (IRE) (desert king (IRE))
3
4.6
7. The Mass Path
166  - 
R: Shane FitzGerald
T: C Byrnes
4
5.4
12. Pebble Bleu
159  - 
R: Liam Quinlan
T: C Motherway
5
6.9
1. Farrokh
166  - 
R: Ricky Doyle
T: B Connell
5g manatee (GB) x i want it all (FR) (majorien (GB))
6
8.2
3. Hard Target
166  - 
R: John Shinnick
T: D H Kelly
7g conduit (IRE) x butterfly betty (IRE) (beneficial (UNR))
7
18.2
8. Warm In Gorey
166  - 
R: P J O'Hanlon
T: P J Rothwell
6g sageburg (IRE) x ebony empress (IRE) (kris kin (USA))
8
19
9. Angelofthemorning
159  - 
R: N T Prendergast
T: D Deacon
7m aizavoski (IRE) x style of campile (IRE) (heron island (IRE))
9
82
5. Kilbrin Rocco
166  - 
R: E Walsh
T: M Winters
5g shirocco (GER) x kashmir lady (FR) (rock of gibraltar (IRE))
10
95
2. Grangeclare Native
166  - 
R: C P Millar
T: O McKiernan
9g shantou (USA) x navaro (IRE) (be my native (USA))
99
95
11. In A Nice Way
159  - 
R: Kieren Buckley
T: S Ryan
8m mahler (GB) x tisindabreedin (IRE) (zaffaran (USA))
99
95
6. New Barn Lane
166  - 
R: Charlie O'Dwyer
T: C O'Dwyer
7g getaway (GER) x texas rose (IRE) (beneficial (GB))
99
95
13. Whotookthebiscuit
159  - 
R: Richard Condon
T: H De Bromhead
6m milan (GB) x carrigane lady (IRE) (flemensfirth (USA))
Race 4 - Bulmers Original Novice Chase (4000m)
Class: Track: Good Time: 0512.30
Prizemoney:
1
5. Tag Man
154  - 
R: Mike O'Connor
T: H De Bromhead
2
0.8
4. Moonovercloon
154  - 
R: J Smith
T: M J Smith
3
47.8
2. Donacheady Gale
154  - 
R: Philip Donovan
T: J P Ryan
10g kalanisi (IRE) x aboo who (IRE) (aboo hom (GB))
Race 5 - Bulmers Zero (4000m)
Class: Track: Good Time: 0511.10
Prizemoney:
1
13. Barbaha Queen
147  - 
R: Mr D Doyle
T: J P Ryan
8m yeats (IRE) x five of spades (IRE) (presenting (GB))
2
2.5
12. Kadys Dirha
147  - 
R: Mr A Burke-Ott
T: T P O'Connor
7m leading light (IRE) x ten to twelve (IRE) (flemensfirth (USA))
3
4
10. Not May
151  - 
R: Mr E Finegan
T: H P Finegan
10m arcadio (GER) x all except alice (IRE) (fourstars allstar (USA))
4
10
4. Lilian Bland
164  - 
R: Mr M J Sweeney
T: N P Hennessy
5
11.3
8. Chainofconsequence
157  - 
R: Mr A P Ryan
T: M J McDonagh
7g ocovango (GB) x nadwell (IRE) (gold well (GB))
6
22.3
11. Coastguard Lady
149  - 
R: Mr T P Roche
T: P J Rothwell
6m coastal path (GB) x cheftaine (FR) (soldier of fortune (IRE))
7
28.3
2. Cosmic Blizzard
171  - 
R: Mr P A King
T: S Curling
5g arctic cosmos (USA) x tara belle (IRE) (kayf tara (GB))
8
35.3
9. Added Bonus
151  - 
R: Mr H C Swan
T: Brendan Walsh
10g jeremy (USA) x vicky serenade (IRE) (old vic (IRE))
9
37.8
6. Carrolls Cottage
162  - 
R: Mr E P O'Brien
T: P Fenton
8g mahler (GB) x strokestown queen (IRE) (presenting (UNR))
10
37.9
1. Silver King
172  - 
R: Mr J C Barry
T: O McKiernan
8g sholokhov (IRE) x lisnasella (IRE) (great palm (USA))
11
39.2
7. Presenting Point
159  - 
R: Mr J Aherne
T: A O'Grady
10g presenting (GB) x alleygrove lass (IRE) (alderbrook (GB))
12
42
3. Francois
167  - 
R: Mr B Dunleavy
T: Mary Ellen Doyle
9g muhtathir (GB) x four green (FR) (green tune (USA))
99
42
5. Blenheim Belle
163  - 
R: Mr Alan O'Sullivan
T: M M McNiff
5m churchill (IRE) x adja (IRE) (rock of gibraltar (IRE))
Race 6 - Bulmers Light Beginners Chase (4600m)
Class: Track: Good Time: 0550.60
Prizemoney:
1
14. Sea Aster
159  - 
R: Jake Coen
T: G Elliott
6m yeats (IRE) x fruits de mer (IRE) (presenting (GB))
2
8
3. Clifftop
166  - 
R: Kieren Buckley
T: H Rogers
8g canford cliffs (IRE) x scallywag (IRE) (raven's pass (USA))
3
16.5
9. Ossifer Hops
166  - 
R: C P Millar
T: G Elliott
6g leading light (IRE) x no bodys flame (IRE) (saddlers' hall (IRE))
4
16.5
2. Caesar Rock
166  - 
R: Ricky Doyle
T: M F Morris
8g mahler (GB) x supreme von pres (IRE) (presenting (GB))
5
25.5
13. Kudasheva
159  - 
R: Mike O'Connor
T: H De Bromhead
6m pour moi (IRE) x daboya (GER) (hernando (FR))
6
63.5
7. Heyjoe De Kerser
166  - 
R: Richard Deegan
T: P Nolan
99
63.5
4. Cozone
166  - 
R: J Smith
T: M J Smith
7g pour moi (IRE) x bella nouf (GB) (dansili (GB))
99
63.5
5. Fathom Two
166  - 
R: Shane FitzGerald
T: G P Cromwell
7g court cave (IRE) x fathom one (IRE) (beneficial (GB))
99
63.5
6. Givehimthehonour
166  - 
R: C Stone-Walsh
T: P Nolan
6g workforce (GB) x queens honours (IRE) (presenting (GB))
99
63.5
12. Thunder
166  - 
R: Gavin Brouder
T: J P Ryan
6g mahler (GB) x oddly presented (IRE) (presenting (GB))
Race 7 - Clonmel Show July 7th Handicap Chase (4600m)
Class: Track: Good Time: 0552.10
Prizemoney:
1
10. Kilashee
153  - 
R: Shane FitzGerald
T: J P Ryan
9m oscar (IRE) x echo queen (IRE) (luso (GB))
2
1.3
12. Father Jed
143  - 
R: Gavin Brouder
T: J P Ryan
13g kutub (IRE) x astrid (IRE) (rhoman rule (USA))
3
4.8
5. Definiteadare
159  - 
R: Shane O'Callaghan
T: C Coakley
10g court cave (IRE) x rossadare (IRE) (definite article (GB))
4
5.6
2. Onefortheditch
160  - 
R: Mike O'Connor
T: E F Gallagher
6m shirocco (GER) x backinthere (IRE) (flemensfirth (USA))
5
7.6
1. Corkbeg
166  - 
R: John Shinnick
T: D H Kelly
7g milan (GB) x sher fountin (IRE) (beau sher (GB))
6
7.8
11. Man Of The House
153  - 
R: P Hanlon
T: J J Hanlon
6g masterofthehorse (IRE) x native kin (IRE) (be my native (USA))
7
8.8
4. Coco Lightning
159  - 
R: C Stone-Walsh
T: T P O'Connor
7m ask (GB) x coco moon (IRE) (classic cliche (IRE))
8
33.8
15. Rock On Pedro
166  - 
R: Hugh Morgan
T: E Doyle
9
40.3
14. Golden Glen
140  - 
R: Gary Noonan
T: Brendan Walsh
10m gold well (GB) x high class show (IRE) (presenting (GB))
10
43.8
6. Inchidaly Copper
159  - 
R: E Walsh
T: A Ott
8g doyen (IRE) x arctic aunt (IRE) (anshan (IRE))
11
79.8
7. Wild Caprice
158  - 
R: H E Sexton
T: J P Ryan
10m gold well (GB) x ring hill (GB) (bering (IRE))
99
79.8
8. Always Giving
156  - 
R: Kieren Buckley
T: Tom Dreaper
99
79.8
13. Fr Gilligansvoyge
140  - 
R: Jake Coen
T: John G Carr
11g yeats (IRE) x maiden voyage (GB) (slip anchor (GB))
* Nick figures are for Australasia.