Breednet Results

Other Meetings ▶
Saturday, June 19
Awapuni
Ruakaka
Friday, June 18
Oamaru
Thursday, June 17
Wanganui
Wednesday, June 16
Cambridge
Sunday, June 13
Phar Lap Raceway
Saturday, June 12
Te Rapa
Trentham
Thursday, June 10
New Plymouth Raceway
Wednesday, June 9
Matamata
Monday, June 7
Ellerslie
Sunday, June 6
Wingatui
Saturday, June 5
Ellerslie
Wanganui
Friday, June 4
Ashburton
Thursday, June 3
Awapuni
Wednesday, June 2
Cambridge
Saturday, May 29
Ellerslie
Trentham
Friday, May 28
Wingatui
Thursday, May 27
Pukekohe Park
Wednesday, May 26
Hastings
Sunday, May 23
Hawera
Saturday, May 22
Awapuni
Te Rapa
Thursday, May 20
Phar Lap Raceway

RICCARTON PARK - Saturday, September 20

Race 1 - R A Shearing Contractors (80) (1600m)
Class: Restricted 80 Track: Slow Time: 1:40.78
Prizemoney: $12,000
1
5/5
T: MS S ROBERTSON
R: J R TODD (55.50)
5/5
6m danske (NZ) x warn (NZ) (three legs (GB))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2
LOTUS (5)
9/9
T: P D HARRIS
R: S J KNIGHT (51.50)
9/9
5g keeper (AUS) x tio lotus (NZ) (kingdom bay (NZ))
3
2.5
FUAR (1)
2/2
T: M W WALKER
R: S T COLLETT (56.00)
2/2
5m kaapstad (NZ) x forfar (NZ) (wallenda (USA))
4
2.6
BACI (2)
6/6
T: K H HUGHES
R: N P MINTY (52.00)
6/6
5m bertolini (USA) x calm conqueror (NZ) (conquistarose (USA))
5
6
ANZALI (8)
1/1F
T: M W WALKER
R: T SASADA (54.50)
1/1F
4m zabeel (NZ) x danasia (AUS) (danehill (USA))
6
6.2
3/3
T: MS P ROBSON
R: T R MOSELEY (55.50)
3/3
4m tuscany flyer (AUS) x albertina (NZ) (omnicorp (NZ))
7
7.3
4/4
T: L G DIDHAM
R: L M ROBINSON (56.00)
4/4
6g woodborough (USA) x landara (NZ) (kreisler (IRE))
8
8.9
7/7
T: D A CANNING
R: N L COLLETT (54.50)
7/7
7g haayil (AUS) x neopole (NZ) (fiesta star (AUS))
9
10
8/8
T: P D HARRIS
R: R K FRASER (54.50)
8/8
6m desert fox (GB) x kellys eye (NZ) (kaapstad (NZ))
Race 2 - Ford 2yo Stks (800m)
Class: Open Track: Slow Time: 0:46.98
Prizemoney: $10,000
1
1/1F
T: MS T RAE
R: P T HOLMES (54.50)
1/1F
2f danroad (AUS) x snippets' miss (AUS) (snippets (AUS))
Winning siblings: Birthday Hill, Miss The Cut, Tee Gee Ell,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
4/4
T: S J KENNEDY
R: MS K WILLIAMS (56.00)
4/4
2c one cool cat (USA) x american cash (USA) (american chance (USA))
3
0.9
2/3
T: M W WALKER
R: S T COLLETT (53.50)
2/3
2f red ransom (USA) x tully tango (AUS) (danehill (USA))
4
1.2
5/5
T: J F PARSONS
R: C L SPITTLES (52.50)
5/5
5
2.7
3/2
T: K H HUGHES
R: J R TODD (56.00)
3/2
2c bachelor duke (USA) x starfire glow (NZ) (danasinga (AUS))
6
9.6
6/6
T: J F PARSONS
R: A M MUNDY (56.00)
6/6
2g cullen (AUS) x du bois (NZ) (kingdom bay (NZ))
7
13.3
7/7
T: S J KENNEDY
R: M CARSTON (54.00)
7/7
2c keeper (AUS) x interdame (NZ) (senor pete (USA))
Race 3 - New Yorker Steakhouse Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Slow Time: 1:12.23
Prizemoney: $10,000
1
5/5
T: L R BECKETT
R: C K ORMSBY (57.00)
5/5
4g tuscany flyer (AUS) x jog away (NZ) (the jogger (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
13/13
T: L G DIDHAM
R: L M ROBINSON (55.50)
13/13
3
1.6
2/2
T: A J BROWN
R: T R MOSELEY (57.00)
2/2
4
2.4
ISHTAR (18)
9/7
T: M R PITMAN
R: A M MUNDY (54.00)
9/7
3f spartacus (IRE) x jaykay (NZ) (centaine (AUS))
5
2.5
1/1F
T: R D COLLETT
R: N L COLLETT (54.50)
1/1F
3g align (AUS) x earnout (NZ) (danasinga (AUS))
6
3
10/11
T: M R PITMAN
R: J D LAKING (57.00)
10/11
4g desert fox (GB) x with distinction (NZ) (honor grades (USA))
7
3.1
3/3
T: M W WALKER
R: T SASADA (55.50)
3/3
4m volksraad (GB) x morangie (NZ) (cache of gold (USA))
8
4.6
14/15
T: N F RIDLEY
R: J L MORRIS (54.00)
14/15
4g pyrus (USA) x blue paris (NZ) (volksraad (GB))
9
4.9
FELLINI (19)
12/12
T: M R PITMAN
R: D S JOHNSON (54.50)
12/12
10
5
6/4
T: P J WILLIAMS
R: M H MISBAH (53.50)
6/4
3g montjeu (IRE) x zablinka (NZ) (zabeel (NZ))
11
7.6
KALIKA (17)
7/9
T: M W WALKER
R: S T COLLETT (53.00)
7/9
3f anabaa (USA) x silk ending (USA) (end sweep (USA))
12
8.9
16/16
T: N W COULBECK
R: M CARSTON (53.50)
16/16
5m bertolini (USA) x rivulet (NZ) (famous star (GB))
13
10.3
18/18
T: P D HARRIS
R: R K FRASER (57.00)
18/18
4h golan (IRE) x russian embassy (AUS) (encosta de lago (AUS))
14
14.3
11/10
T: MS P HARGREAVES
R: T C NEWTON (57.00)
11/10
5g bey of biscay (NZ) x hi honey (NZ) (famous star (GB))
15
16.2
8/8
T: P G SOUTH
R: C I ANDERSON (57.00)
8/8
4h virginia privateer (USA) x pinnate (NZ) (oak ridge (FR))
16
19.5
4/6
T: S A MARR
R: J R TODD (55.50)
4/6
3g sunray (NZ) x sacre bleu (NZ) (monde bleu (GB))
17
23.8
17/17
T: K D MORRISON
R: MS K WILLIAMS (55.50)
17/17
6m colombia (NZ) x apache lady (NZ) (carolingian (AUS))
18
26.9
15/14
T: L R BECKETT
R: P T HOLMES (55.50)
15/14
4m sudurka (AUS) x just bridget (NZ) (kingsbridge (CAN))
Race 4 - Beseen.Co.Nz Signage Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Slow Time: 1:39.53
Prizemoney: $10,000
1
BRIAN (3)
1/1F
T: P J WILLIAMS
R: M H MISBAH (55.00)
1/1F
4g pentire (GB) x miss tris (NZ) (sackford (USA))
Winning siblings: Oraka Blue,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
3/4
T: S J KENNEDY
R: L K YOUNG (57.00)
3/4
4g minardi (USA) x our loch tay (AUS) (salmon leap (USA))
3
2.1
REPEEK (10)
11/11
T: S A MARR
R: J R TODD (57.00)
11/11
4g keeper (AUS) x severe (AUS) (keen (GB))
4
3.2
8/8
T: B D COURT
R: M L HAYSTON (55.50)
8/8
5m danzighill (AUS) x i love diamonds (NZ) (kingdom bay (NZ))
5
3.5
O'RUBY (11)
2/2
T: P J WILLIAMS
R: D S JOHNSON (54.50)
2/2
4m o'reilly (NZ) x joanella (NZ) (jade hunter (USA))
6
3.8
15/15
T: M R PITMAN
R: S T COLLETT (54.50)
15/15
4m golan (IRE) x crysell way (NZ) (star way (GB))
7
4.9
AGASSI (4)
4/3
T: R J THISTOLL
R: J D LAKING (57.00)
4/3
8
6
12/12
T: J F PARSONS
R: C L SPITTLES (55.00)
12/12
4g align (AUS) x lawless lady (NZ) (omnicorp (NZ))
9
6.1
WIN WIN (16)
14/16
T: D B FRYE
R: T SASADA (55.50)
14/16
4m ustinov (AUS) x took a chance (AUS) (unbridled's song (USA))
10
7.1
6/5
T: M R PITMAN
R: A M MUNDY (57.00)
6/5
5h felix the cat (USA) x tara's joy (NZ) (war hawk (GB))
11
9.6
5/6
T: G R SMITH
R: MS K WILLIAMS (55.50)
5/6
4m kashani (USA) x kaua'i (NZ) (crested wave (USA))
12
10.4
10/10
T: A M COWAN
R: L M ROBINSON (57.00)
10/10
5g sandtrap (USA) x fastway lass (NZ) (broadway aly (USA))
13
11.1
7/7
T: MS S ROBERTSON
R: N L COLLETT (56.00)
7/7
5g magic ring (IRE) x miss jimeale (NZ) (khairpour (IRE))
14
12.1
9/9
T: P D HARRIS
R: P T HOLMES (55.50)
9/9
4m the commander (NZ) x potters gold (NZ) (clay hero (AUS))
15
13.2
13/13
T: M P MCCANN
R: T C NEWTON (57.00)
13/13
4g danasinga (AUS) x khairleigh (NZ) (khairpour (IRE))
16
15.5
16/14
T: M R PITMAN
R: C L TETZLAFF (54.00)
16/14
4g traditionally (USA) x rhythm (NZ) (bakharoff (USA))
Race 5 - Skelton Brothers Hcp (70) (1600m)
Class: Restricted 70 Track: Slow Time: 1:39.19
Prizemoney: $11,000
1
6/5
T: S J KENNEDY
R: MS K WILLIAMS (56.00)
6/5
5m my halo (ARG) x showtimecanterbury (NZ) (waikiki star (USA))
This nick: 6 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.3
11/10
T: P D HARRIS
R: P T HOLMES (56.00)
11/10
4g desert fox (GB) x rosias (NZ) (galaxy bound (NZ))
3
1.1
2/1
T: P J WILLIAMS
R: M H MISBAH (55.50)
2/1
5g stark south (USA) x miss albert (NZ) (grosvenor (NZ))
4
1.3
13/13
T: G L MCMEEKAN
R: M L HAYSTON (56.00)
13/13
6m stark south (USA) x mylitta (NZ) (famous star (GB))
5
2.7
4/4
T: M R PITMAN
R: A M MUNDY (57.00)
4/4
4m deputy governor (USA) x the essence (AUS) (voltage peak (AUS))
6
3.4
5/6
T: S J WOODSFORD
R: D S JOHNSON (56.00)
5/6
6g the commander (NZ) x winter's tale (NZ) (icelandic (IRE))
7
3.7
1/3F
T: L G DIDHAM
R: L M ROBINSON (58.00)
1/3F
6g colombia (NZ) x lady ballina (NZ) (lord ballina (AUS))
8
6.1
10/11
T: MS B BLACKIE
R: S T COLLETT (55.00)
10/11
9
6.3
12/12
T: MS J BIRKETT
R: D R BOTHAMLEY (57.50)
12/12
5g felix the cat (USA) x flying chapel (NZ) (college chapel (GB))
10
7.3
9/9
T: P D HARRIS
R: R K FRASER (57.00)
9/9
4h generous (IRE) x vanilla ice (NZ) (icelandic (IRE))
11
8.4
3/2
T: MS L JARVIS
R: T R MOSELEY (57.00)
3/2
5g felix the cat (USA) x miss collins (NZ) (colonel collins (USA))
12
11.5
7/7
T: M W HAMILTON
R: I KHAIRIL (54.50)
7/7
6g danske (NZ) x magic (NZ) (noble bijou (USA))
13
14.9
8/8
T: K W MORTON
R: J R TODD (57.00)
8/8
6g spectrum (IRE) x marlo waters (AUS) (marauding (NZ))
Race 6 - Ilam Real Estate Hcp (1400m)
Class: Open Track: Dead Time: 1:25.31
Prizemoney: $20,000
1
1/1F
T: L R BECKETT
R: L M ROBINSON (54.50)
1/1F
5g danske (NZ) x showplace (AUS) (palace music (USA))
Winning siblings: Rich Success,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
1.3
2/3
T: MS S CUNNINGHAM
R: J R TODD (58.00)
2/3
8g truly vain (AUS) x allez tramp (NZ) (palatable (USA))
3
1.5
6/6
T: N F RIDLEY
R: J L MORRIS (52.50)
6/6
6g magic of sydney (AUS) x soundoration (NZ) (sound reason (CAN))
4
1.6
3/2
T: P J WILLIAMS
R: D S JOHNSON (55.00)
3/2
6g cape cross (IRE) x temptation (NZ) (deputy governor (USA))
5
2.6
4/4
T: M W WALKER
R: S T COLLETT (54.00)
4/4
7g istidaad (USA) x miss distinction (NZ) (bletchencore (AUS))
6
3.3
7/7
T: S J WOODSFORD
R: C L SPITTLES (51.00)
7/7
6g haayil (AUS) x duchess rose (NZ) (sir godfrey (FR))
8
9.6
8/8
T: B J ANDERTON
R: M H MISBAH (53.50)
8/8
7m yamanin vital (NZ) x bonnie jay (NZ) (kings island (IRE))
Race 7 - New Zealand Cup Trial (1800m)
Class: Open Track: Dead Time: 1:52.45
Prizemoney: $20,000
1
4/5
T: P D HARRIS
R: R K FRASER (53.00)
4/5
5m victory dance (IRE) x ten to nine (NZ) (centaine (AUS))
Winning siblings: Daad's Overtime,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
3/3
T: S A MARR
R: J R TODD (54.00)
3/3
7g pins (AUS) x the gifted shifta (NZ) (defensive play (USA))
3
3
1/1F
T: P D HARRIS
R: P T HOLMES (58.00)
1/1F
7g yamanin vital (NZ) x sea music (NZ) (super dude (NZ))
4
3.6
7/7
T: N G WIGLEY
R: MS K WILLIAMS (55.00)
7/7
6m montjeu (IRE) x seamist (NZ) (beaufort sea (USA))
5
5.4
SALT (2)
5/4
T: L G DIDHAM
R: L M ROBINSON (57.50)
5/4
7g gold brose (AUS) x symphony (NZ) (kaapstad (NZ))
6
5.5
6/6
T: MS P ROBSON
R: A M MUNDY (53.50)
6/6
6g monolith (AUS) x glocca morra (NZ) (oak ridge (FR))
7
5.8
2/2
T: MS L LATTA
R: M TANAKA (55.50)
2/2
6m elnadim (USA) x lady tee (NZ) (zabeel (NZ))
8
7.3
8/8
T: A T BECKETT
R: D S JOHNSON (55.00)
8/8
9g vialli (IRE) x romantic lass (NZ) (engagement (USA))
Race 8 - Jayco Canterbury Hcp (70) (1200m)
Class: Restricted 70 Track: Dead Time: 1:11.75
Prizemoney: $11,000
1
PEBBLE (15)
9/9
T: S J KENNEDY
R: MS K WILLIAMS (55.50)
9/9
4m cape cross (IRE) x ashley star (NZ) (balmerino (NZ))
Winning siblings: My Magician,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
7/7
T: M D MORONEY
R: M H MISBAH (55.00)
7/7
5g daggers drawn (USA) x madam sky (NZ) (sky chase (NZ))
3
1
3/3
T: P J WILLIAMS
R: D S JOHNSON (57.00)
3/3
4
1.4
4/5
T: MS S ROBERTSON
R: N L COLLETT (57.00)
4/5
4m pins (AUS) x the wake (NZ) (hereward the wake (USA))
5
1.8
8/8
T: N W COULBECK
R: T R MOSELEY (58.00)
8/8
4h pins (AUS) x starfire glow (NZ) (danasinga (AUS))
6
2.3
DORADO (13)
14/14
T: MS V SAUNDERS
R: M L HAYSTON (55.50)
14/14
5g straight strike (USA) x maelstrom (NZ) (rosenkavalier (NZ))
7
3.9
DREW (5)
6/6
T: S A MARR
R: J R TODD (57.50)
6/6
5g brocco (USA) x condrieu (AUS) (centro (NZ))
8
4
2/2
T: M W WALKER
R: S T COLLETT (56.50)
2/2
3g volksraad (GB) x harriet (NZ) (kaapstad (NZ))
9
5.2
1/1F
T: M W WALKER
R: T SASADA (57.50)
1/1F
10
5.7
RESTART (10)
12/13
T: L G DIDHAM
R: L M ROBINSON (57.00)
12/13
6g kashani (USA) x poeiti (NZ) (amazing dancer (USA))
11
6.4
16/16
T: M R PITMAN
R: C L TETZLAFF (53.50)
16/16
5m victory dance (IRE) x ijaz (NZ) (danzalion (USA))
12
10.5
5/4
T: MS J HAY
R: A M MUNDY (57.50)
5/4
4m golan (IRE) x velvet coup (NZ) (daggers drawn (USA))
13
10.7
13/12
T: N W COULBECK
R: C L SPITTLES (53.50)
13/12
5m bertolini (USA) x omoto lass (NZ) (rapier ii (GB))
14
11.1
10/10
T: MS I FORTUNE
R: M TANAKA (54.50)
10/10
6g coral reef (FR) x tarazed (NZ) (mr illusion (NZ))
15
12.4
OODLES (12)
15/15
T: N W COULBECK
R: M CARSTON (54.00)
15/15
4m howbaddouwantit (USA) x cher style (NZ) (famous star (GB))
16
13.8
KNOTS (2)
11/11
T: K W MORTON
R: P C BELL (57.00)
11/11
5g painted black (JPN) x prevailing wind (NZ) (le belvedere (USA))
Race 9 - N.Z. Bloodstock Belle Stakes (1200m) LR
Class: Open Track: Dead Time: 1:11.79
Prizemoney: $55,000
1
3/3
T: J F PARSONS
R: M L HAYSTON (56.00)
3/3
3f elusive city (USA) x our diva (NZ) (oregon (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.1
11/11
T: MS L LATTA
R: M TANAKA (56.00)
11/11
3f noverre (USA) x fanfare (AUS) (mighty avalanche (AUS))
3
1.6
10/10
T: P D HARRIS
R: P T HOLMES (56.00)
10/10
3f stay tuned (AUS) x kartia (NZ) (kashani (USA))
4
2.1
9/9
T: T J KENNEDY
R: MS K WILLIAMS (56.00)
9/9
3f no excuse needed (GB) x arche (NZ) (danasinga (AUS))
5
3.9
8/8
T: M R PITMAN
R: C L SPITTLES (56.00)
8/8
3f van nistelrooy (USA) x dramatically (AUS) (royal academy (USA))
6
4.1
JULIA (9)
7/6
T: M R PITMAN
R: D S JOHNSON (56.00)
7/6
3f ishiguru (USA) x pines princess (AUS) (bluebird (USA))
7
4.8
13/13
T: M W WALKER
R: N L COLLETT (56.00)
13/13
8
5.7
1/1F
T: M W WALKER
R: S T COLLETT (56.00)
1/1F
9
5.9
2/2
T: M W WALKER
R: T SASADA (56.00)
2/2
3f volksraad (GB) x chianina (NZ) (super imposing (NZ))
10
8.3
5/7
T: A D SCOTT
R: C K ORMSBY (56.00)
5/7
3f bertolini (USA) x rosa bella (NZ) (prince raider (NZ))
11
8.6
4/4
T: M R PITMAN
R: A M MUNDY (56.00)
4/4
3f rusty spur (USA) x our blue banker (NZ) (british banker (CAN))
12
11.1
16/16
T: P D HARRIS
R: R K FRASER (56.00)
16/16
3f danroad (AUS) x huntley belle (NZ) (hula town (NZ))
13
13.2
6/5
T: L R BECKETT
R: L M ROBINSON (56.00)
6/5
3f al jadeed (USA) x bunnahabhain (NZ) (the jogger (USA))
14
13.3
15/15
T: S A MARR
R: J R TODD (56.00)
15/15
3f elusive city (USA) x tall story (NZ) (carnegie (IRE))
15
15.5
14/14
T: S J KENNEDY
R: J D LAKING (56.00)
14/14
3f more than ready (USA) x coral strand (GB) (indian ridge (IRE))
16
15.8
12/12
T: D T CHAMPION
R: P C BELL (56.00)
12/12
3f sunray (NZ) x meadow fresh (NZ) (volksraad (GB))
Race 10 - Robbie's Bar & Bistro Hcp-80 (1200m)
Class: Restricted 80 Track: Dead Time: 1:11.09
Prizemoney: $12,000
1
4/3
T: MS J DENSE
R: P T HOLMES (57.00)
4/3
6g align (AUS) x night flight (NZ) (clay hero (AUS))
Winning siblings: Iwantiwant, Queen Of Castille,
This nick: 6 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.5
3/5
T: MS L HARGREAVES
R: M L HAYSTON (55.50)
3/5
6g my halo (ARG) x huff puff (NZ) (malak el hawa (IRE))
3
1.6
5/2
T: M P MCCANN
R: S McCANN (57.50)
5/2
6m danske (NZ) x beaming bright (NZ) (wolverton (IRE))
4
2.1
7/8
T: M W WALKER
R: T SASADA (55.00)
7/8
4m rock of gibraltar (IRE) x subterfuge (GB) (machiavellian (USA))
5
3.4
6/6
T: MS L PRENDERGAST
R: MS K WILLIAMS (56.00)
6/6
6g spectrum (IRE) x diamond flute (NZ) (clay hero (AUS))
6
3.6
1/1F
T: M W WALKER
R: S T COLLETT (54.50)
1/1F
4m dehere (USA) x fleur de chine (NZ) (centaine (AUS))
7
4.2
10/9
T: D B JONES
R: C L SPITTLES (55.00)
10/9
8
4.5
9/11
T: N F RIDLEY
R: J L MORRIS (55.00)
9/11
4m cullen (AUS) x angsana (NZ) (zieten (USA))
9
4.6
2/4
T: MS J HAY
R: J D LAKING (55.50)
2/4
4m bertolini (USA) x cramoisy (GB) (arazi (USA))
10
5.3
DEEDAY (4)
11/10
T: M R PITMAN
R: A M MUNDY (57.00)
11/10
6h victory dance (IRE) x la baraka (NZ) (balmerino (NZ))
11
15.8
PAROLE (12)
8/7
T: M R PITMAN
R: D S JOHNSON (53.50)
8/7
4m towkay (AUS) x out on bail (NZ) (justice prevails (AUS))
12
16.6
12/12
T: MS G GOBLE
R: P C BELL (54.50)
12/12
8m sandtrap (USA) x moonshine runner (NZ) (virginia privateer (USA))
* Nick figures are for Australasia.