Breednet Results

Other Meetings ▶
Sunday, May 9
Woodville
Saturday, May 8
Riccarton Park
Te Rapa
Thursday, May 6
Riverton
Wednesday, May 5
Ruakaka
Sunday, May 2
Phar Lap Raceway
Saturday, May 1
Hastings
Te Rapa
Thursday, April 29
Wingatui
Wednesday, April 28
Arawa Park
Monday, April 26
Avondale
Sunday, April 25
Awapuni
Saturday, April 24
Ellerslie
Riccarton Park
Thursday, April 22
Woodville
Wednesday, April 21
Tauranga
Sunday, April 18
Ascot Park
Saturday, April 17
Hastings
Te Rapa
Friday, April 16
Matamata
Thursday, April 15
Otaki
Wednesday, April 14
Ruakaka
Sunday, April 11
Pukekohe Park
Saturday, April 10
Riccarton Park
Te Aroha
Friday, April 9
Awapuni
Thursday, April 8
Wanganui
Wednesday, April 7
Ashburton

TE RAPA - Saturday, April 25

Race 1 - Cambridge Equine Hospital Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good Time: 1:10.78
Prizemoney: $15,000
1
FROMM (12)
1/1F
T: S J MCKEE
R: C J GRYLLS (54.50)
1/1F
2f o'reilly (NZ) x disciple (NZ) (danasinga (AUS))
This nick: 52 runners; 38 winners; 1 SW. Details
2
0.1
2/2
T: M W WALKER
R: O P BOSSON (56.00)
2/2
2g captain rio (GB) x bahira (NZ) (volksraad (GB))
3
7
12/12
T: L R NOBLE
R: A J CALDER (54.50)
12/12
2f no excuse needed (GB) x flytaine (NZ) (centaine (AUS))
4
8.1
3/3
T: MS M MURDOCH
R: G L COOKSLEY (56.00)
3/3
5
8.6
7/7
T: J K VANCE
R: M VANCE (52.00)
7/7
2g occidental tourist (USA) x rana (NZ) (pre catelan (AUS))
6
9.1
11/10
T: S R AUTRIDGE
R: V A COLGAN (56.00)
11/10
2g bachelor duke (USA) x rebisca (AUS) (marscay (AUS))
7
10.2
6/6
T: G K SANDERS
R: M C SWEENEY (56.00)
6/6
2g rusty spur (USA) x hard copy (NZ) (native priss (USA))
8
10.4
DISARM (4)
8/8
T: S J MCKEE
R: M B WENN (56.00)
8/8
2g bachelor duke (USA) x amaroo (NZ) (zabeel (NZ))
9
12.5
10/11
T: MS C YOUNG
R: C E LAMMAS (54.50)
10/11
2f colombia (NZ) x tanshenell (NZ) (le grand seigneur (CAN))
10
14.1
5/4
T: B W FOOTE
R: S C SPRATT (56.00)
5/4
2g sequalo (AUS) x all my dreams (AUS) (telesto (NZ))
11
14.5
4/5
T: M P BAKER
R: M T COLEMAN (54.50)
4/5
2f haafiz (IRE) x day tripper (NZ) (bin ajwaad (IRE))
12
30.2
9/9
T: W R JONES
R: N L COLLETT (56.00)
9/9
2g al akbar (NZ) x on the murray (NZ) (bagalot (AUS))
Race 2 - Stablecraft Spec Cond Hcp (1600m)
Class: Special Condition Track: Good Time: 1:36.60
Prizemoney: $15,000
1
4/5
T: S T WENN
R: M B WENN (54.50)
4/5
4m painted black (JPN) x skai glory (NZ) (all glory (NZ))
Winning siblings: Skai Glen,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.3
7/7
T: A D SCOTT
R: O P BOSSON (55.50)
7/7
4m ustinov (AUS) x anna's choice (NZ) (vice regal (NZ))
3
0.5
MYTHY (5)
8/8
T: R B PRISCOTT
R: E J DALLEY (53.00)
8/8
4g rainbow myth (NZ) x halo angel (AUS) (don't say halo (USA))
4
1.2
1/1F
T: A W PIKE
R: V A COLGAN (58.00)
1/1F
3f catcher in the rye (IRE) x beldale blues (NZ) (beldale lear (USA))
5
1.8
2/3
T: P H DUNCAN
R: C J GRYLLS (56.50)
2/3
3g yamanin vital (NZ) x ginja gem (NZ) (jetball (AUS))
6
2.8
CASEY (3)
3/2
T: J G SARGENT
R: A J CALDER (56.50)
3/2
4m towkay (AUS) x kincia (NZ) (kinjite (NZ))
7
7
5/6
T: J G SARGENT
R: N G HARRIS (54.00)
5/6
3g his royal highness (NZ) x fun affair (NZ) (racing is fun (USA))
8
9.1
6/4
T: A R HOWATSON
R: S C SPRATT (54.50)
6/4
Race 3 - Raffles Farm Hcp (90) (1600m)
Class: Restricted 90 Track: Good Time: 1:36.35
Prizemoney: $35,000
1
6/6
T: K B OPIE
R: B R JONES (55.50)
6/6
5g sandtrap (USA) x lady daintree (NZ) (sir tristram (IRE))
Winning siblings: Wajima,
This nick: 6 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.2
7/7
T: M P BAKER
R: M T COLEMAN (56.00)
7/7
4g his royal highness (NZ) x ruvida (NZ) (roughcast (USA))
3
1.5
1/2F
T: NGA FRASER
R: G L COOKSLEY (56.50)
1/2F
5g st. petersburg (AUS) x wauwinet (NZ) (bassenthwaite (GB))
4
2.1
8/8
T: K S KELSO
R: O P BOSSON (58.00)
8/8
7g generous (IRE) x hello sue (NZ) (centaine (AUS))
5
2.3
HAYA (10)
5/5
T: S J MCKEE
R: A J CALDER (54.50)
5/5
4m zabeel (NZ) x tudor era (NZ) (nassipour (USA))
6
3.1
3/3
T: MS J K MAHONEY
R: J L WADDELL (58.00)
3/3
4g magic ring (IRE) x vintage class (NZ) (masterclass (USA))
7
4.2
KRASH (11)
4/4
T: W S CLOTWORTHY
R: R M NORVALL (53.50)
4/4
6g victory dance (IRE) x go cath (NZ) (kreisler (IRE))
8
5.8
10/9
T: MS D GUY
R: C J GRYLLS (56.50)
10/9
9g desert king (IRE) x alcoban (AUS) (noalcoholic (FR))
9
6.8
9/10
T: J R WHEELER
R: N G HARRIS (57.50)
9/10
6g deputy governor (USA) x theydon bois (NZ) (racing is fun (USA))
10
8.6
2/1
T: P N MCKAY
R: S C SPRATT (56.50)
2/1
4m pins (AUS) x proms (NZ) (centaine (AUS))
11
8.9
11/11
T: R S MANNING
R: M C SWEENEY (54.50)
11/11
8g diamond express (NZ) x achiltibuie (NZ) (sculptured arch (AUS))
Race 4 - W Inglis & Son Hcp (80) (1200m)
Class: Restricted 80 Track: Good Time: 1:11.02
Prizemoney: $35,000
1
5/7
T: M W WALKER
R: M VANCE (53.00)
5/7
Winning siblings: My Soprano, Toffler, White Sambuca,
This nick: 6 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.2
2/2
T: P P JENKINS
R: M T COLEMAN (56.50)
2/2
4h spectatorial (AUS) x tony's chapel (NZ) (college chapel (GB))
3
0.6
1/1F
T: R A OTTO
R: O P BOSSON (57.50)
1/1F
4
1.1
4/3
T: J G SARGENT
R: S C SPRATT (58.00)
4/3
4g stravinsky (USA) x las chicas buenas (NZ) (classic fame (USA))
5
1.7
7/6
T: M W WALKER
R: J L WADDELL (57.00)
7/6
6g deputy governor (USA) x the grin (NZ) (grosvenor (NZ))
6
1.8
10/10
T: J R WHEELER
R: N G HARRIS (57.50)
10/10
5g keeper (AUS) x jet show (NZ) (jetball (AUS))
7
1.9
3/4
T: W R JONES
R: N L COLLETT (57.00)
3/4
4g catbird (AUS) x let's split (AUS) (royal academy (USA))
8
3.3
8/8
T: S J MCKEE
R: R L SMYTH (50.50)
8/8
5m chief bearhart (CAN) x ngala (AUS) (marauding (NZ))
9
3.7
6/5
T: A W PIKE
R: A J CALDER (56.00)
6/5
6m generous (IRE) x parfore (NZ) (gold brose (AUS))
10
6.3
9/9
T: S R AUTRIDGE
R: M C SWEENEY (54.50)
9/9
4m traditionally (USA) x tralae (AUS) (snippets (AUS))
Race 5 - Windsor Park Breeders Stks (1200m) Gr3
Class: Open Track: Good Time: 1:10.70
Prizemoney: $85,000
1
GEEZA (3)
1/1F
T: L R NOBLE
R: C E LAMMAS (56.00)
1/1F
3g ishiguru (USA) x blazing bridles (AUS) (unbridled's song (USA))
Winning siblings: Indicio, Stardom, Ulysses,
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.5
4/4
T: M W WALKER
R: V A COLGAN (54.50)
4/4
3f lonhro (AUS) x lucky be lucky (USA) (storm cat (USA))
3
0.8
7/6
T: M BAKER
R: G L COOKSLEY (55.00)
7/6
3f danasinga (AUS) x axislass (NZ) (straight strike (USA))
4
1.4
3/3
T: A D SCOTT
R: M T COLEMAN (54.50)
3/3
3f pins (AUS) x gio (NZ) (centaine (AUS))
5
2.5
6/8
T: M D MORONEY
R: C J GRYLLS (56.00)
6/8
3c ishiguru (USA) x echo beach (AUS) (prince echo (IRE))
6
2.7
2/2
T: P N MCKAY
R: N G HARRIS (56.00)
2/2
3g stravinsky (USA) x belleville (IRE) (danehill (USA))
7
2.8
8/9
T: S G CRUTCHLEY
R: D J WALKER (56.00)
8/9
3g gold mine (USA) x our thumbs up (NZ) (spectacular love (USA))
8
3.3
13/11
T: M W WALKER
R: B R JONES (54.50)
13/11
3f volksraad (GB) x chianina (NZ) (super imposing (NZ))
9
3.4
DINKA (11)
9/7
T: M P BAKER
R: A J CALDER (54.50)
9/7
3f volksraad (GB) x famous jewel (NZ) (classic fame (USA))
10
4.7
THENAIA (12)
14/14
T: D G GREENE
R: M B WENN (54.50)
14/14
3f st. petersburg (AUS) x arthena (NZ) (desert sun (GB))
11
6.3
RAID (7)
5/5
T: S J MCKEE
R: S C SPRATT (54.50)
5/5
3f pins (AUS) x vanilla sky (NZ) (o'reilly (NZ))
12
6.4
10/10
T: R A JAMES
R: J L WADDELL (56.00)
10/10
3g stravinsky (USA) x heart set (AUS) (st. covet (AUS))
13
7.2
12/13
T: S J MCKEE
R: N L COLLETT (56.00)
12/13
3g lonhro (AUS) x satinet (AUS) (barathea (IRE))
14
8.3
11/12
T: C P MCNAB
R: O P BOSSON (54.50)
11/12
3f danroad (AUS) x quasi stellar (AUS) (catrail (USA))
Race 6 - Presland Tocker Insurance Hcp (1400m)
Class: Open Track: Dead Time: 1:22.66
Prizemoney: $35,000
1
VELOZ (8)
1/1F
T: R ROGERS
R: M T COLEMAN (54.00)
1/1F
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
3/3
T: MS N TANNER
R: O P BOSSON (57.00)
3/3
7g cape cross (IRE) x ricamo (NZ) (kaapstad (NZ))
3
0.8
4/4
T: G J ROBSON
R: C E LAMMAS (53.00)
4/4
4g bertolini (USA) x bibi maizoon (NZ) (mi preferido (USA))
4
8.8
6/6
T: MS J SURGENOR
R: T D THORNTON (53.50)
6/6
6g kaapstad (NZ) x toonsie (USA) (affirmed (USA))
5
9.6
KOVAK (11)
7/7
T: B D REVELL
R: M C SWEENEY (53.00)
7/7
5g centaine (AUS) x mystic imp (NZ) (imperial seal (GB))
6
11.1
5/5
T: D B SMYTH
R: M B WENN (54.50)
5/5
6g d'cash (AUS) x elfa leather (NZ) (beau zephyr (AUS))
7
11.9
2/2
T: J W CAMPIN
R: A J CALDER (56.00)
2/2
8g deputy governor (USA) x phantom's lady (NZ) (sir tristram (IRE))
8
14.2
8/9
T: S J MCKEE
R: R L SMYTH (50.50)
8/9
8g centaine (AUS) x fiesta time (NZ) (fiesta star (AUS))
9
15
10/10
T: C R MCCARROLL
R: R M NORVALL (55.00)
10/10
7g seven figures (USA) x colmerino (NZ) (balmerino (NZ))
10
17
9/8
T: W K POMARE
R: N G HARRIS (53.00)
9/8
6m casual lies (USA) x flying beau (NZ) (beaufort sea (USA))
Race 7 - N.Z. Bloodstock Insurance 3yo (2000m)
Class: Open Track: Dead Time: 0:00.00
Prizemoney: $35,000
1
2/2
T: B D REVELL
R: O P BOSSON (54.50)
2/2
3f ekraar (USA) x cashcade (NZ) (anziyan (USA))
This nick: 3 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
2.3
1/1F
T: F T RITCHIE
R: M T COLEMAN (56.00)
1/1F
3g giant's causeway (USA) x showella (NZ) (lord ballina (AUS))
3
2
6/5
T: D G SELLWOOD
R: D J WALKER (54.50)
6/5
3f red ransom (USA) x candy (NZ) (grosvenor (NZ))
4
5
REVOKE (13)
4/4
T: M D MORONEY
R: C J GRYLLS (54.50)
4/4
3f ekraar (USA) x recant (USA) (sky classic (CAN))
5
8
8/8
T: C P MCNAB
R: V A COLGAN (56.00)
8/8
3g danasinga (AUS) x clever clogs (NZ) (woodman (USA))
6
8.2
5/6
T: R B PRISCOTT
R: T D THORNTON (56.00)
5/6
3g spartacus (IRE) x solanto (NZ) (grosvenor (NZ))
7
11.2
7/7
T: G A ROGERSON
R: P C BELL (54.50)
7/7
3f fusaichi pegasus (USA) x call me lily (NZ) (just a dancer (NZ))
8
15.5
12/12
T: C W THORNTON
R: J L WADDELL (56.00)
12/12
3g montjeu (IRE) x rapida (NZ) (senor pete (USA))
9
15.6
13/13
T: E F GRIFFITHS
R: C E LAMMAS (56.00)
13/13
10
17.7
10/9
T: R A JAMES
R: R M NORVALL (56.00)
10/9
3g keeper (AUS) x charzeel (NZ) (zabeel (NZ))
11
19
11/11
T: G N RICHARDSON
R: N L COLLETT (56.00)
11/11
12
20.8
3/3
T: J G SARGENT
R: S C SPRATT (54.50)
3/3
3f align (AUS) x steingrubler (NZ) (zabeel (NZ))
13
44.3
9/10
T: J R WHEELER
R: N G HARRIS (56.00)
9/10
3g don eduardo (NZ) x tough call (NZ) (val dansant (CAN))
14
77.3
14/14
T: P ADLINGTON
R: M C SWEENEY (54.50)
14/14
3f istidaad (USA) x carmen's joy (NZ) (cicerao (IRE))
Race 8 - Travis Stakes (2000m) Gr2
Class: Open Track: Dead Time: 2:05.39
Prizemoney: $100,000
1
2/2
T: M H BROSNAN
R: O P BOSSON (57.00)
2/2
5m volksraad (GB) x wave to lottie (NZ) (crested wave (USA))
Winning siblings: Karaka Jack, Rondel,
This nick: 7 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.8
1/1F
T: S J MCKEE
R: S C SPRATT (57.00)
1/1F
5m elnadim (USA) x solstice (NZ) (marceau (AUS))
3
0.5
12/12
T: C W THORNTON
R: J L WADDELL (57.00)
12/12
4m volksraad (GB) x rapida (NZ) (senor pete (USA))
4
2.5
3/3
T: G A ROGERSON
R: P C BELL (53.50)
3/3
5
2.8
4/5
T: K I RAE
R: N L COLLETT (57.00)
4/5
6m prized (USA) x gun lady (NZ) (guns of navarone (IRE))
6
2.9
10/8
T: K S KELSO
R: G L COOKSLEY (57.00)
10/8
4m stravinsky (USA) x amidala (AUS) (zeditave (AUS))
7
3.2
6/7
T: R A OTTO
R: C E LAMMAS (57.00)
6/7
5m ebony grosve (NZ) x regaletta (NZ) (vice regal (NZ))
8
3.3
5/4
T: MS D LOGAN
R: V A COLGAN (57.00)
5/4
4m don eduardo (NZ) x epic pulse (NZ) (epidaurus (USA))
9
4
13/13
T: R A JAMES
R: T D THORNTON (57.00)
13/13
10
4.8
11/11
T: M P BAKER
R: M T COLEMAN (57.00)
11/11
5m al akbar (NZ) x glowing satin (NZ) (noble bijou (USA))
11
5.8
8/9
T: P N MCKAY
R: N G HARRIS (57.00)
8/9
4m volksraad (GB) x grand princess (AUS) (last tycoon (IRE))
12
6.1
7/6
T: T J RYAN
R: C J GRYLLS (57.00)
7/6
5m deputy governor (USA) x diana ferrari (NZ) (gleam machine (USA))
13
6.2
9/10
T: A D SCOTT
R: A J CALDER (57.00)
9/10
4m cape cross (IRE) x howkudai (NZ) (don't forget me (IRE))
Race 9 - Maneline Cambridge Hcp (70) (1400m)
Class: Restricted 70 Track: Dead Time: 1:24.83
Prizemoney: $15,000
1
13/13
T: MS T CROON
R: J L WADDELL (56.00)
13/13
4g ignatius (USA) x social graces (AUS) (sea road (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
2/1
T: MS S HALE
R: R M NORVALL (57.50)
2/1
3
0.2
GUSHER (4)
8/7
T: J R WHEELER
R: N G HARRIS (57.00)
8/7
5g pins (AUS) x cascade (NZ) (oregon (USA))
4
0.7
7/10
T: F T RITCHIE
R: M T COLEMAN (56.50)
7/10
4g don eduardo (NZ) x madhuri dixit (NZ) (famous star (GB))
5
0.8
5/5
T: A W PIKE
R: C K ORMSBY (56.00)
5/5
3g danasinga (AUS) x scotch and water (IRE) (lake coniston (IRE))
6
2.7
1/2F
T: G A ROGERSON
R: M B WENN (58.00)
1/2F
3c jungle pocket (JPN) x dear diary (IRE) (desert prince (IRE))
7
3
PREEMO (10)
9/9
T: R M PEAKE
R: D J WALKER (56.50)
9/9
5g pupil (AUS) x cilantro (NZ) (centro (NZ))
8
3.1
3/4
T: B W FOOTE
R: O P BOSSON (56.50)
3/4
4m street cry (IRE) x d'argent encore (AUS) (end sweep (USA))
9
3.2
6/6
T: R B PRISCOTT
R: E J DALLEY (55.00)
6/6
4m faltaat (USA) x satin pillows (USA) (dumaani (USA))
10
5.1
10/8
T: G A SHAW
R: G L COOKSLEY (56.50)
10/8
6m zerpour (IRE) x tivoli lane (NZ) (lowell (USA))
11
5.7
12/12
T: J G SARGENT
R: A J CALDER (56.50)
12/12
12
6
11/11
T: MS M MURDOCH
R: N L COLLETT (56.50)
11/11
4m spectatorial (AUS) x anotherpromise (NZ) (take your partner (AUS))
13
10.9
MARAHAU (14)
4/3
T: S J MCKEE
R: S C SPRATT (56.00)
4/3
3f pins (AUS) x pyjamas (NZ) (centaine (AUS))
14
14.7
14/14
T: W K POMARE
R: M C SWEENEY (55.00)
14/14
5g keeper (AUS) x flying beau (NZ) (beaufort sea (USA))
* Nick figures are for Australasia.