Breednet Results

BEAUMONT - Thursday, July 27

Race 1 - Strathayr Mdn Plate (2000m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 2:05.53 (34.70)
Prizemoney: $30,000
1
2/1
T: J A Steinmetz
R: Mitchell Bell (59)
2/1
Winning siblings: Doremi La, I Like, Norman,
This nick: 6 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2
0.2
13/8F
T: Ms K Buchanan
R: Tommy Berry (59)
13/8F
6g Primus x Blue Booty (Personal Flag (USA))
3
0.3
Vindex (6)
9/2
T: Matthew Smith
R: K McEvoy (58)
9/2
3g Fastnet Rock x Mithila (Encosta De Lago )
4
2.5
16/1
T: M C Conners
R: K S Latham (56)
16/1
3f Arlington x Alittlebitofmonica (Court Of Jewels (NZ))
5
3.6
50/1
T: N F Boland
R: J Penza (58)
50/1
3g Intergaze x Overleaf (Rhythm (USA))
6
7.1
Lebron (3)
20/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: J Parr (58)
20/1
3g So You Think (NZ) x Mrs Slocombe (Tale Of The Cat (USA))
7
10.1
100/1
T: Petra Bullen
R: Vad Bolozhinskyi (57)
100/1
5m Sebring x La Dee La (Rock Of Gibraltar (IRE))
8
11.2
11/2
T: G Waterhouse and A Bott
R: Rachel King (56)
11/2
3f High Chaparral (IRE) x D J Lightning (USA) (Doneraile Court (USA))
Race 2 - XXXX Gold Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:10.52 (33.40)
Prizemoney: $30,000
1
13/8F
T: James Cummings
R: B Avdulla (58)
13/8F
Winning siblings: Badajoz, Mercury, Sedition,
This nick: 15 runners; 13 winners; 2 SW. Details
2
1.5
13/8F
T: C J Waller
R: G Schofield (58)
13/8F
3g Fastnet Rock x Lady Firebird (NZ) (Stravinsky (USA))
3
2.8
3/1
T: G and K Gooch
R: Tommy Berry (59)
3/1
3g Fastnet Rock x Saywaan (Zabeel (NZ))
4
2.9
66/1
T: Scott Aspery
R: G Buckley (54)
66/1
3f Snitzel x Macedon Lady (Filante (NZ))
5
3.1
20/1
T: R J Quinton
R: A Adkins (54.5)
20/1
3f More Than Ready (USA) x Lady Diva (Polish Navy (USA))
6
6.2
10/1
T: P and P Snowden
R: K McEvoy (56)
10/1
3f Dalghar (FR) x Lady Peony (Belong To Me (USA))
Race 3 - Njc Spring Carnival Sep Mdn (1150m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:06.84 (33.81)
Prizemoney: $30,000
1
1/4F
T: K A Lees
R: C W Brown (55)
1/4F
2f All Too Hard x Furline (Tale Of The Cat (USA))
Winning siblings: She's Furline, Smart Manoeuvre,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1.0
30/1
T: G A Ryan
R: G Schofield (57)
30/1
2c Al Maher x Ausbred Blue (Bluebird (USA))
3
3.8
7/2
T: G Waterhouse and A Bott
R: A Hyeronimus (57)
7/2
2g Sebring x Rock Success (Rock Of Gibraltar (IRE))
4
5.0
14/1
T: Ms K Waugh
R: B Avdulla (57)
14/1
5
7.6
60/1
T: A G Scorse
R: Brock Ryan (53)
60/1
2f Magic Albert x I'm Still Here (Dehere (USA))
6
12.8
150/1
T: S C Jones
R: Brendon Newport (57)
150/1
2c Equiano (FR) x Galleta (Zabeel (NZ))
Race 4 - Newcastleracecourse.Com.Au-C1 (1150m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:06.91 (33.01)
Prizemoney: $30,000
1
4/6F
T: G Portelli
R: B Avdulla (60)
4/6F
3g Stratum x Miss Victory (ARG) (Numerous (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.8
15/2
T: C E Conners
R: Deanne Panya (55)
15/2
3f Swiss Ace x Saskia (Redoute's Choice )
3
5.1
2/1
T: K A Lees
R: A Gibbons (54)
2/1
3f I Am Invincible x Nice Surprise (NZ) (Spinning World (USA))
4
8.0
11/1
T: Jay Hopkins
R: Nick Heywood (55)
11/1
4m Statue Of Liberty (USA) x Survey (Geiger Counter (USA))
5
9.2
100/1
T: G L Andrews
R: J Penza (54)
100/1
5m Where's That Tiger (USA) x Crown Agnes (Agnes World (USA))
Race 5 - Meet@newcastle Racecourse Mdn (1300m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:17.49 (33.60)
Prizemoney: $30,000
1
9/1
T: G A Ryan
R: J Parr (56)
9/1
Winning siblings: Luddenham Lass,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.5
11/2
T: Joseph Pride
R: Mitchell Bell (55.5)
11/2
3
1.6
4/13F
T: C J Waller
R: B Avdulla (59)
4/13F
3g Fastnet Rock x Star Satire (NZ) (Volksraad (GB))
4
3.7
30/1
T: R J Quinton
R: A Adkins (54)
30/1
3f Snitzel x So Pristine (Zabeel (NZ))
5
6.0
10/1
T: P and P Snowden
R: K McEvoy (55.5)
10/1
2g Sebring x Bourgogne (Choisir )
6
8.0
Glitch (3)
40/1
T: K J Lantry
R: A Gibbons (56)
40/1
3g Redoute's Choice x Miss Match (ARG) (Indygo Shiner (USA))
7
8.1
66/1
T: P M Farrell
R: J Penza (55)
66/1
3f Makfi (GB) x Comic Song (IRE) (Sadler's Wells (USA))
Race 6 - Sharp Electronics Group Hcp-C1 (1350m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:20.26 (35.49)
Prizemoney: $30,000
1
5/1
T: L W Curtis
R: Josh Adams (54)
5/1
4m Casino Prince x Heavenly Glow (Spinning World (USA))
Winning siblings: Another Prayer, Heavenley Bodied,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.8
10/9F
T: M A Kropp
R: J Parr (61)
10/9F
4g Savabeel x Bling (NZ) (O'Reilly (NZ))
3
1.8
Finnero (10)
50/1
T: Jason Waters
R: Ms N Burrells (51)
50/1
5g Tale Of The Cat (USA) x Santenay (NZ) (Faltaat (USA))
4
1.9
15/8
T: Andrew Macdonald
R: B Avdulla (57.5)
15/8
4g Street Cry (IRE) x Valourina (Snippets )
5
4.6
16/1
T: Sally Taylor
R: A Gibbons (54)
16/1
4m Henrythenavigator (USA) x Kusha (King Of Kings (IRE))
6
7.3
100/1
T: Patrick Webster
R: J Penza (54.5)
100/1
4m Big Brown (USA) x Isolda (NZ) (Sir Tristram (IRE))
7
8.9
80/1
T: Troy O'Neile
R: Ms M Brown (54)
80/1
4m Sharkbite x Bianwaiting (Bianconi (USA))
8
10.4
Homily (7)
16/1
T: Nick Mitchell
R: C W Brown (54)
16/1
9
11.6
20/1
T: Mitchell Kearney
R: Deanne Panya (53)
20/1
Race 7 - Tyrrell's Wines (Bm70) (1350m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 1:19.95 (34.63)
Prizemoney: $30,000
1
13/2
T: K A Lees
R: Brock Ryan (58.5)
13/2
4m Northern Meteor x Mabkhara (Anabaa (USA))
This nick: 9 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
0.5
4/1F
T: John Thompson
R: B Avdulla (59.5)
4/1F
4g Denman x Honorjeu (NZ) (Montjeu (IRE))
3
1.3
10/1
T: Grant Allard
R: Michael Murphy (56.5)
10/1
4g Sebring x Jaes Jeune (Jeune (GB))
4
1.4
4/1F
T: James Cummings
R: C W Brown (60)
4/1F
3f Street Cry (IRE) x Albaicin (Redoute's Choice )
5
2.1
8/1
T: J M Austin
R: Mitchell Bell (60.5)
8/1
4g Lonhro x Sunday Adieu (Fuji Kiseki (JPN))
6
2.4
6/1
T: A G Scorse
R: G Buckley (60.5)
6/1
4g Floral Dynamite x Late Declaration (Halo Homewrecker (USA))
7
2.5
50/1
T: Dean Jackson
R: Nick Heywood (58.5)
50/1
4g O'Reilly (NZ) x Miraculous Miss (Exceed And Excel )
8
4.1
15/2
T: C E Conners
R: K McEvoy (58)
15/2
8h Acclamation (GB) x Trinity Joy (GB) (Vettori (IRE))
9
4.5
12/1
T: J C Deamer
R: Josh Adams (59)
12/1
4g Medaglia D'Oro (USA) x Clean (Encosta De Lago )
10
5.5
10/1
T: C J Waller
R: Tommy Berry (56)
10/1
6m Don Eduardo (NZ) x Distinction (NZ) (Honor Grades (USA))
11
5.8
80/1
T: N J Rogers
R: S Lisnyy (54)
80/1
7g Benicio x Grandma (Hula Chief (NZ))
12
15.6
50/1
T: G L Andrews
R: J Penza (55.5)
50/1
6g Strada x Hymn (Palace Music (USA))