Breednet Results

CASINO - Saturday, August 12

Race 1 - Bob Small Bridle (Bm59) (1900m)
Class: Benchmark 59 Track: Good(4) Time: 2:02.32 (35.71)
Prizemoney: $12,000
1
9/1
T: P A Youngberry
R: Kirk Matheson (54.5)
9/1
Winning siblings: Sound Sensor,
2
0.1
7/2
T: R J Hughes
R: M Paget (57.5)
7/2
5m Bel Danoro x Chantilly Babe (Dehere (USA))
3
0.9
12/1
T: J D Shelton
R: C P Franklin (61)
12/1
7g Magic Albert x Alemar (Bureaucracy (NZ))
4
1.6
7/4F
T: S J Bennett
R: P Graham (57)
7/4F
5
4.2
9/4
T: Shane Everson
R: Olivia Pickering (56.5)
9/4
6g Encosta De Lago x Romantic Ballerina (USA) (Giant's Causeway (USA))
6
9.1
8/1
T: B Robinson
R: S Bayliss (54)
8/1
6m Red Element x Monte Crystal (Rock Of Gibraltar (IRE))
7
12.3
60/1
T: B Robinson
R: Ms A Badger (54)
60/1
6m Manhattan Rain x Zodiac Queen (King's Best (USA))
Race 2 - Ajest Security Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:00.18 (35.95)
Prizemoney: $10,000
1
4/5F
T: J L Johnston
R: Ms K Stanley (59)
4/5F
5g Masked Assassin x Too Nice (Shadow Creek (NZ))
Winning siblings: Bounty Hunter,
2
2.8
12/1
T: Ms S Pepper
R: Mikiko Nakao (54)
12/1
4m Time Thief x All Imagination (Loosen Up (USA))
3
4.1
11/1
T: D D Schmidt
R: M Paget (54.5)
11/1
3f Manhattan Rain x Simply Put (Charge Forward )
4
4.2
7/1
T: Carolyn Halliday
R: Jackson Murphy (55.5)
7/1
5m Minardi (USA) x Just Devine (Just Awesome )
5
4.4
16/1
T: R L Cameron
R: C P Franklin (57)
16/1
4m Benfica x Gloryforus (NZ) (Cape Cross (IRE))
6
5.6
6/1
T: Jai Phillips
R: Cejay Graham (54)
6/1
4m Exceedingly Good x Hieroglyph (Celestial Dancer (IRE))
7
5.9
30/1
T: Tanya Parry
R: S Bayliss (59)
30/1
5g Wicked Style (USA) x Star Lion (Lion Hunter )
8
6.0
16/1
T: Tanya Parry
R: J Hodge (55)
16/1
6m Excellent Art (GB) x Secret Haze (Danehill (USA))
9
6.1
Spud (3)
50/1
T: Philip Duffy
R: Olivia Pickering (56)
50/1
4g Bulleton x Jericho Miss (Nuclear Freeze (USA))
10
9.0
50/1
T: Sally Taylor
R: Carla Dougherty (53.5)
50/1
3g D'Last Dynasty x Quii (Almurtajaz (NZ))
11
11.6
80/1
T: B Robinson
R: Ms A Badger (59)
80/1
4g Duporth x Miss Finch (Al Maher )
12
17.4
Marsco (7)
80/1
T: Owen Glue
R: Kirk Matheson (57)
80/1
5m Frisco View (USA) x Marjad (Skalato )
Race 3 - Rappville Cup (Bm50) (1000m)
Class: Benchmark 50 Track: Good(4) Time: 0:59.63 (35.63)
Prizemoney: $10,000
1
9/2
T: B D Bellamy
R: B Looker (58)
9/2
7g Supreme Class x Millennium Queen (Desert King (IRE))
2
1.3
9/1
T: Debra Ainsworth
R: Cejay Graham (57)
9/1
3
1.8
15/2
T: S J Bennett
R: P Graham (59)
15/2
6m Nicconi x Lesmartre (Jugah (USA))
4
2.3
5/4F
T: L J Clapham
R: M Paget (59.5)
5/4F
6m Commands x Crackle Dash (Hennessy (USA))
5
2.7
7/1
T: M A Palmer
R: Ms C Schmidt (58.5)
7/1
4m Starcraft (NZ) x Acrylic (Lion Heart (USA))
6
3.1
13/2
T: W J Gavenlock
R: Jackson Murphy (55.5)
13/2
7
3.2
20/1
T: Leon Cross
R: C P Franklin (61)
20/1
7g Hotel Grand x She's A Mountain (Monashee Mountain (USA))
8
4.0
50/1
T: Ms F Firth
R: Carla Dougherty (60)
50/1
10g Umatilla (NZ) x Lucid Eire (Eire (NZ))
9
5.0
40/1
T: Shane Everson
R: Olivia Pickering (51)
40/1
9g Hidden Dragon x Tupelo Rock (Easy Rocking )
Race 4 - Richmond Valley Meats Hcp (C2) (1200m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 1:11.32 (36.36)
Prizemoney: $10,000
1
5/2F
T: Ms J Hardy
R: Cejay Graham (54)
5/2F
5m Written Tycoon x Sovereign Song (Palace Music (USA))
2
1.3
25/1
T: Julie Hodder
R: Jackson Murphy (52.5)
25/1
6m Hidden Dragon x Flash Lane (Tarnpir Lane )
3
1.5
7/2
T: J D Shelton
R: B Looker (57.5)
7/2
6g Patapan (USA) x Kashann (NZ) (Kashani (USA))
4
1.7
11/4
T: T G Hardy
R: P Graham (55)
11/4
6g Written Tycoon x Kingston Kate (Hurricane Sky )
5
1.8
16/1
T: Shane Everson
R: M Paget (56.5)
16/1
6
4.3
5/1
T: D D Schmidt
R: C P Franklin (56.5)
5/1
7g Thorn Park x Chevally (Canny Lad )
7
4.4
12/1
T: Daniel Bowen
R: Kirk Matheson (57.5)
12/1
5g Artie Schiller (USA) x Blazing Aura (Blazing Sword )
8
5.0
40/1
T: Tanya Parry
R: S Bayliss (54)
40/1
4m Denmarket x Costa Complete (Encosta De Lago )
9
7.0
25/1
T: Shane Everson
R: Olivia Pickering (51)
25/1
6m Tanabota x Mandy's Charm (Some Charm )
10
7.8
50/1
T: B Robinson
R: Ms A Badger (54)
50/1
6m Collate x Ocky (Anglia )
Race 5 - Northern Rivers Concreting Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:25.89 (37.67)
Prizemoney: $10,000
1
7/1
T: P J Clark
R: Mikiko Nakao (52.5)
7/1
7g Valixir (IRE) x Rebaceda (Success Express (USA))
Winning siblings: Million Darling, Sweet Moments,
2
0.5
9/10F
T: D T Kelly
R: Ms K Stanley (56.5)
9/10F
2018 Inglis Premier Yearling Sale
$45,000
Vendor: Rushton Park, Tatura
Buyer: B Cain
3
1.5
14/1
T: A Parramore
R: Carla Dougherty (52.5)
14/1
4
2.5
20/1
T: S B Lee
R: Cejay Graham (52.5)
20/1
4m Show A Heart x Exedra (Redoute's Choice )
5
3.6
10/1
T: Ms J Hardy
R: P Graham (55.5)
10/1
6
4.1
100/1
T: H L Cootes
R: J Hodge (55)
100/1
4m Arlington x Elm (Bel Danoro )
7
5.6
20/1
T: B D Bellamy
R: B Looker (55.5)
20/1
5m Dylan Thomas (IRE) x Allisonic (Peintre Celebre (USA))
8
6.7
15/2
T: B and D Healey
R: M Paget (55.5)
15/2
9
7.8
40/1
T: T A Commerford
R: Jackson Murphy (57.5)
40/1
4g Encosta De Lago x Lustre Lady (Flying Spur )
9
7.8
14/1
T: Morgan Butler
R: Olivia Pickering (52.5)
14/1
11
8.1
20/1
T: D Chujo
R: C P Franklin (55.5)
20/1
7g Waterford Road x Hatcher (Canny Lad )
12
10.5
150/1
T: B Robinson
R: Ms A Badger (57.5)
150/1
4g Pluck (USA) x Rubix (Danehill (USA))
13
11.8
100/1
T: D W Dwane
R: R J Agnew (55.5)
100/1
6g Desert King (IRE) x Melia (Timber Country (USA))
14
28.0
100/1
T: W J Gavenlock
R: Kirk Matheson (57.5)
100/1
4m Onemorenomore x Gioe (Hussonet (USA))
Race 6 - The Hotel Cecil Casino Cup (1400m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:23.78 (36.96)
Prizemoney: $27,000
1
11/1
T: S Cumming
R: R J Agnew (54)
11/1
5g New Approach (IRE) x Amish (Canny Lad )
2
1.5
13/2
T: J D Shelton
R: B Looker (54)
13/2
6g Bel Esprit x Flying Ruby (Rubiton )
3
1.7
10/1
T: H Kilner
R: Carla Dougherty (51)
10/1
6g Conatus x Expresso Bay (Success Express (USA))
4
2.3
8/1
T: L J Clapham
R: M Paget (54)
8/1
6m Red Element x Mulsanne (Flying Spur )
5
2.4
10/1
T: Ms K Doughty
R: Jackson Murphy (57)
10/1
6m Hidden Dragon x Natural Glamour (NZ) (The Commander (NZ))
6
3.2
7/1
T: T G Hardy
R: P Graham (54.5)
7/1
6g Dane Shadow x Here De Joy (Dehere (USA))
7
3.6
6/1
T: L J Clapham
R: Cejay Graham (51)
6/1
8
3.9
4/1F
T: Paul Butterworth
R: Ms C Schmidt (60)
4/1F
5g Publishing x Mine Counter (Zeditave )
9
4.0
16/1
T: R E Pilling
R: Mikiko Nakao (54.5)
16/1
10
5.5
14/1
T: Daniel Bowen
R: Kirk Matheson (54)
14/1
5g Casino Prince x Beachland (Falvelon )
11
6.3
40/1
T: W J Gavenlock
R: Olivia Pickering (51)
40/1
9g Untouchable x Timber Lass (Timber Country (USA))
12
7.5
12/1
T: P J Cunningham
R: C P Franklin (54)
12/1
6m Dane Shadow x Hooplahula (Strategic )
13
11.1
100/1
T: S J Bennett
R: Ms K Stanley (54)
100/1
8m Manner Hill x Vania (Fasliyev (USA))
Race 7 - Rural Irrigation Supplies (C3) (1400m)
Class: Class 3 Track: Good(4) Time: 1:25.11 (38.00)
Prizemoney: $10,000
1
11/4F
T: Daniel Bowen
R: C Small (56.5)
11/4F
6g Bachelor Duke (USA) x Asshewaqua (Black Hawk (GB))
Winning siblings: Snapper,
2
0.1
13/2
T: P J Evans
R: Cejay Graham (51)
13/2
7g Chateau Istana (GB) x Kea Leah (NZ) (Volksraad (GB))
3
0.5
11/4F
T: Sean Hendry
R: Carla Dougherty (52.5)
11/4F
6g Myboycharlie (IRE) x Cellito (Canny Lad )
4
1.3
6/1
T: A F Ryan
R: B Looker (54)
6/1
5m Natural Destiny x Golden Dreams (Legal Opinion )
5
5.4
30/1
T: B Robinson
R: Ms A Badger (56.5)
30/1
6g Real Saga x Aunty Borney (Fusaichi Pegasus (USA))
6
5.6
Ponzi (8)
9/2
T: A Parramore
R: M Paget (55)
9/2
5g Myboycharlie (IRE) x Herzigova (Favorite Trick (USA))
7
5.8
66/1
T: B Robinson
R: S Bayliss (54)
66/1
8
7.2
11/1
T: Daniel Want
R: C P Franklin (58)
11/1
7g Hard Spun (USA) x Verse (Quest For Fame (GB))
9
11.1
16/1
T: Ben Borham
R: Mikiko Nakao (52)
16/1
5m Stryker x Harpy (Night Shift (USA))
10
14.8
20/1
T: Lorna Delaney
R: Jackson Murphy (52.5)
20/1
6m Intergaze x Eileithyia (Kenny's Best Pal )