Breednet Results

SUNSHINE COAST - Wednesday, April 1

Race 1 - Rotary Club Of Brisbane Mdn (1000m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 0:59.34 (34.80)
Prizemoney: $21,000
1
7/4F
T: J L Johnston
R: Luke Tarrant (55.5)
7/4F
4m Show A Heart x Some Joy (My Joy )
2
1.8
15/2
T: Jon Walk
R: Dale Smith (57.5)
15/2
5m Husson (ARG) x Hidden Jewel (Hidden Dragon )
3
2.8
30/1
T: P Duff
R: B N Stewart (58.5)
30/1
2019 MM National Yearling Sale Book 2
$15,000
Vendor: Aquis Farm Operations Murrurundi NSW
Buyer: Takefumi Yamamoto
2018 MM National Weanling Sale
$2,000
Vendor: Aquis Farm Murrurundi NSW
Buyer: Pacific Thoroughbreds
4
2.9
11/1
T: Tony Haydon
R: M R Du Plessis (56)
11/1
3f Bel Esprit x Fairy Flight (IRE) (Fairy King (USA))
5
3.1
5/2
T: S W Kendrick
R: Baylee Nothdurft (57)
5/2
3f Fastnet Rock x I Got Chills (General Nediym )
6
3.9
25/1
T: M J Mair
R: Taylor Marshall (59)
25/1
3g Chosen To Fly x Evening Vision (Ombra Della Sera )
7
5.2
12/1
T: S A Mackinnon
R: Anthony Allen (58)
12/1
4g Duporth x Woodstock Hussey (Hussonet (USA))
8
5.3
30/1
T: Chris Munce
R: L V Cassidy (55.5)
30/1
4m Sebring x Fire Up Fifi (Bradbury's Luck )
9
5.5
100/1
T: T B Thomas
R: James Orman (59)
100/1
3g Written Tycoon x Scottattitude (Grand Royale (USA))
10
7.3
150/1
T: Rob Davidson
R: Adam Sewell (55.5)
150/1
3g Bel Esprit x Action Annie (Anabaa (USA))
11
7.5
150/1
T: T B Thomas
R: Ms K Gates (55)
150/1
12
9.5
12/1
T: R L Heathcote
R: Adin Thompson (56.5)
12/1
3f Eurozone x Uneasy Silence (Flying Spur )
13
9.6
100/1
T: G M Hay
R: Alannah Fancourt (55)
100/1
3g Red Element x Midnight Flirt (Kenfair (NZ))
14
13.9
10/1
T: G K Taylor
R: R Wiggins (59.5)
10/1
4g Drumbeats x No Say (Celestial Dancer (IRE))
Race 2 - Rotaract Club Rivercity Mdn (1000m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 0:58.72 (34.59)
Prizemoney: $21,000
1
4/1
T: Chris Anderson
R: B N Stewart (58.5)
4/1
4m Trusting x Heavenly Ransom (Red Ransom (USA))
Winning siblings: Bruin,
2
1.0
5/2F
T: T J Gollan
R: Baylee Nothdurft (56.5)
5/2F
3f Your Song x Sheeznodoubt (Not A Single Doubt )
3
1.2
40/1
T: Natalie McCall
R: M Hellyer (57)
40/1
4
3.5
12/1
T: Louise White
R: Luke Tarrant (55.5)
12/1
3f Deep Field x Rebel Dancer (Danehill Dancer (IRE))
5
5.3
15/4
T: R L Heathcote
R: M R Du Plessis (57.5)
15/4
3g Pluck (USA) x Nova (Exceed And Excel )
6
6.6
80/1
T: I P Prizeman
R: Dale Smith (55.5)
80/1
3f Rothesay x Pekan Flight (Sri Pekan (USA))
7
7.4
25/1
T: P Duff
R: Adin Thompson (55)
25/1
4m Star Witness x Coffee Shop (USA) (Silver Ghost (USA))
8
7.9
7/2
T: Damien Batters
R: Jake Bayliss (59)
7/2
3g Monashee Mountain (USA) x Tres Rosa (Show A Heart )
9
8.7
Buatsi (4)
20/1
T: Billy Healey
R: James Orman (58.5)
20/1
3g Rubick x Demure (Commands )
10
8.9
30/1
T: S W Kendrick
R: Ms S Thornton (60)
30/1
4g Gingerbread Man x Miss Belair (Grand Lodge (USA))
11
9.1
100/1
T: Selina Leef
R: M Schrapel (55)
100/1
8g Casino Prince x Catalina (Zeditave )
12
9.3
30/1
T: G K Taylor
R: Sheriden Tomlinson (52.5)
30/1
5m Love Conquers All x Damika (Celestial Dancer (IRE))
13
9.4
100/1
T: Ms J Aitkenhead
R: Madeleine Wishart (57)
100/1
3c Shinzig x Little Uma (Umatilla (NZ))
14
9.6
50/1
T: J G Symons & S Laxon
R: Ms K Gates (58)
50/1
15
14.6
150/1
T: Rob Davidson
R: Corey Bayliss (55)
150/1
3f Whittington x Foures (French Deputy (USA))
Race 3 - Breaking Free Mdn (1000m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 1:00.11 (35.90)
Prizemoney: $21,000
1
40/1
T: S W Kendrick
R: Dale Smith (57)
40/1
2f Akeed Mofeed (GB) x Annenberg (Artie Schiller (USA))
2020 MM Adelaide Yearling Sale
$20,000
Vendor: Goldin Farms, Angaston, SA
Buyer: Caboche Racing
2
0.1
4/1
T: T J Gollan
R: Baylee Nothdurft (59)
4/1
2c I Am Invincible x Tabliope (Commands )
3
0.3
25/1
T: L G Ross
R: Sheriden Tomlinson (53.5)
25/1
4
0.4
Winn'em (13)
20/1
T: Chris Anderson
R: M R Du Plessis (57)
20/1
2f Rich Enuff x Cubism (Redoute's Choice )
5
0.9
4/1
T: Chris Munce
R: Justin Huxtable (57.5)
4/1
2f Shooting To Win x Roses All The Way (Redoute's Choice )
6
1.1
50/1
T: L G Ross
R: Madeleine Wishart (55)
50/1
2f Sebring x Bashaayer (High Yield (USA))
7
1.2
4/1
T: R L Heathcote
R: R Fradd (59)
4/1
8
1.7
100/1
T: K M Schweida
R: James Orman (56)
100/1
2f More Than Ready (USA) x Golden Falls (Encosta De Lago )
9
1.9
20/1
T: Natalie McCall
R: Jake Bayliss (59)
20/1
10
2.0
7/2F
T: Natalie McCall
R: Ms S Thornton (59)
7/2F
2g Zoustar x Nouveau Amour (More Than Ready (USA))
11
2.3
16/1
T: R L Heathcote
R: Adin Thompson (57)
16/1
2f Spirit Of Boom x Lantern Court (USA) (Chester House (USA))
12
6.6
40/1
T: L G Ross
R: Taylor Marshall (57)
40/1
2f Denman x Gina Ballerina (Oratorio (IRE))
13
6.7
Freyja (7)
25/1
T: S W Kendrick
R: R Wiggins (57)
25/1
2f Time For War x Private Kiss (General Nediym )
14
6.8
9/1
T: M J Lakey
R: B N Stewart (58)
9/1
15
13.6
66/1
T: R L Cameron
R: L V Cassidy (59)
66/1
2g Bullet Train (GB) x Cassie's Dream (General Nediym )
Race 4 - The Mini Farm Project Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 1:39.92 (37.22)
Prizemoney: $21,000
1
15/2
T: Ms T Cotsiopoulos
R: L V Cassidy (57.5)
15/2
3g Epaulette x Shatters (Lonhro )
2
0.2
20/1
T: T J Gollan
R: Baylee Nothdurft (57.5)
20/1
3g Lucas Cranach (GER) x Cassandara Shadow (NZ) (Johannesburg (USA))
3
1.0
13/2
T: T J Gollan
R: Adin Thompson (60)
13/2
3g Pierro x Apprise (Redoute's Choice )
4
1.5
10/9F
T: R L Heathcote
R: R Fradd (60)
10/9F
3g Smart Missile x Forest City Girl (USA) (Deputy Minister (CAN))
5
1.7
20/1
T: Wayne Stephens
R: R Wiggins (57.5)
20/1
3g Drumbeats x Cradle Rock (Sequalo )
6
3.7
7/1
T: S W Kendrick
R: Luke Tarrant (57)
7/1
3f Pierro x Graciela (Flying Spur )
7
4.7
30/1
T: P Duff
R: Jake Bayliss (55)
30/1
3g Top Echelon x Mock Me Not (Jet Spur )
8
6.2
Wurnic (13)
9/1
T: Chris Anderson
R: James Orman (57)
9/1
3f Nicconi x Wurood (More Than Ready (USA))
9
7.2
66/1
T: Billy Healey
R: Ms S Thornton (57)
66/1
3f Mahisara x Simply Chanel (Golden Snake (USA))
10
7.7
100/1
T: I P Prizeman
R: S Cormack (58)
100/1
3g Dawn Approach (IRE) x Fetes Alfresco (Rock Of Gibraltar (IRE))
11
9.2
66/1
T: S W Kendrick
R: Adam Sewell (59.5)
66/1
3g Toorak Toff x Volksini (NZ) (Volksraad (GB))
12
10.5
100/1
T: Miki Nakao
R: Vishan Venkaya (57)
100/1
3g Top Echelon x Lion Force (Lion Cavern (USA))
13
18.8
14/1
T: R L Heathcote
R: M R Du Plessis (56)
14/1
3f Star Witness x Electric Current (Redoute's Choice )
14
25.6
150/1
T: Bette Anne Harden
R: M Hellyer (59)
150/1
3g Sepoy x Ivy Avenue (Teofilo (IRE))
Race 5 - Royal Flying Doctor Qld (Bm70) (1800m)
Class: Benchmark 70 Track: Soft(6) Time: 1:53.43 (34.99)
Prizemoney: $21,000
1
5/2
T: Chris Munce
R: L V Cassidy (55)
5/2
3f Al Maher x Jood (Red Ransom (USA))
Winning siblings: Hariir,
2
1.8
11/2
T: S W Kendrick
R: Adin Thompson (59)
11/2
7g Fastnet Rock x Chenchikova (IRE) (Sadler's Wells (USA))
3
2.0
7/4F
T: M J Lakey
R: S Cormack (56.5)
7/4F
4g Pluck (USA) x Our Jill (Semipalatinsk (USA))
4
3.8
12/1
T: L J Mayfield-Smith
R: M R Du Plessis (56)
12/1
4m Monaco Consul (NZ) x Susie Jane (King Of Kings (IRE))
5
4.2
Sid (9)
40/1
T: J E Murdoch
R: Luke Tarrant (55)
40/1
4g Sidereus x Parclose (FR) (Loup Solitaire (USA))
6
5.2
11/2
T: K M Schweida
R: James Orman (60.5)
11/2
5g High Chaparral (IRE) x La Boisselle (Danehill (USA))
7
5.7
100/1
T: Miki Nakao
R: Vishan Venkaya (55)
100/1
5g Eavesdropper (USA) x Alzahra (USA) (Sir Cat (USA))
8
6.7
Brybeck (11)
80/1
T: Ms V Chalmers
R: B Powell (55)
80/1
9
6.8
20/1
T: Rob Davidson
R: Louise Dillon (54)
20/1
6m Time Thief x May Expire (Twining (USA))
10
7.8
40/1
T: Jon Walk
R: Dale Smith (57)
40/1
5g Not A Single Doubt x Zanus (Hussonet (USA))
11
8.0
20/1
T: J G Symons & S Laxon
R: Corey Bayliss (55)
20/1
Race 6 - Downs & West Comm. Support-C3 (1000m)
Class: Class 3 Track: Soft(6) Time: 0:59.15 (34.93)
Prizemoney: $21,000
1
13/8F
T: Billy Healey
R: R Fradd (57)
13/8F
4m Sebring x Berna (Bernardini (USA))
Winning siblings: Hibern,
2
0.8
7/1
T: K M Schweida
R: James Orman (58)
7/1
5m I Am Invincible x Lis Nediym (General Nediym )
3
0.9
6/1
T: Natalie McCall
R: Jake Bayliss (58)
6/1
4g Top Echelon x Tango Monet (Monashee Mountain (USA))
4
1.6
7/1
T: Chris Anderson
R: B N Stewart (58)
7/1
4g I Am Invincible x Lune Rouge (USA) (Malibu Moon (USA))
5
1.7
40/1
T: John Holcombe
R: S Cormack (56)
40/1
5g Sequalo x Bersatu Hussonazim (Husson (ARG))
6
1.8
10/1
T: S W Kendrick
R: Dale Smith (57.5)
10/1
3f Shooting To Win x Endearment (Danehill (USA))
7
2.1
30/1
T: J G Symons & S Laxon
R: L V Cassidy (57.5)
30/1
6m Strategic Maneuver x The Dash (More Than Ready (USA))
8
2.3
30/1
T: D J Hansen
R: Luke Tarrant (58)
30/1
5g Stratum x Combat Kitty (General Nediym )
9
2.4
20/1
T: S A Mackinnon
R: M Hellyer (56.5)
20/1
4m Al Maher x Step Up Lady (Show A Heart )
10
2.8
100/1
T: Ms R Wrigley
R: M R Du Plessis (55)
100/1
9g Hidden Dragon x Dalmaara (Almaarad (IRE))
11
2.9
60/1
T: T B Thomas
R: Boris Thornton (55.5)
60/1
6g Drumbeats x Rogue Trader (British Banker (CAN))
12
3.9
8/1
T: G K Taylor
R: R Wiggins (60)
8/1
5m Statue Of Liberty (USA) x Bluegrass Queen (American Odyssey (USA))
13
5.1
Wired (11)
100/1
T: J L Johnston
R: Madeleine Wishart (55)
100/1
5m Sharkbite x It's Sydney (Canny Lad )
14
5.2
20/1
T: Tom Bourke
R: Ms S Thornton (55.5)
20/1
15
5.6
100/1
T: Neil Hocking
R: Minonette Kennedy (53)
100/1
7g Outback Prince x Angelic (Giant's Causeway (USA))
16
6.4
100/1
T: P Duff
R: Adin Thompson (55.5)
100/1
6m Rothesay x Crazy As (Royal Academy (USA))
Race 7 - Rotary Club Of Brisbane (C1) (1600m)
Class: Class 1 Track: Soft(6) Time: 1:39.08 (37.06)
Prizemoney: $21,000
1
8/1
T: T J Gollan
R: Baylee Nothdurft (58.5)
8/1
Winning siblings: Spiritual Rose,
2018 MM National Yearling Sale
$140,000
Vendor: Eureka Stud Cambooya Qld
Buyer: Gollan Racing/John Foote Bloodstock
2
1.3
6/1
T: T J Gollan
R: Anthony Allen (56)
6/1
2019 MM Gold Coast March Yearling Sale
$70,000
Vendor: Eureka Stud Cambooya Qld
Buyer: Steve Morley Bloodstock
3
2.3
50/1
T: Chris Munce
R: R Wiggins (57)
50/1
3g Sepoy x Lady Cat (CHI) (Sir Cat (USA))
4
2.6
5/2F
T: Louise White
R: James Orman (59)
5/2F
5
2.7
11/4
T: B J Lockwood
R: B N Stewart (58)
11/4
3f Show A Heart x Chick Gold (Testa Rossa )
6
2.9
8/1
T: R L Heathcote
R: R Fradd (58.5)
8/1
7
3.7
15/1
T: Neil Hocking
R: Minonette Kennedy (57)
15/1
4g Bradbury's Luck x E'minor (E Dubai (USA))
8
3.9
100/1
T: G M Hay
R: M Hellyer (58)
100/1
3g Delago Deluxe x She's A Pretender (Danehill (USA))
9
4.9
30/1
T: W J Phelan
R: Alannah Fancourt (55.5)
30/1
10
5.9
100/1
T: Stephen Cole
R: Adam Sewell (55)
100/1
5m Love Conquers All x Uma River (Umatilla (NZ))
11
6.4
40/1
T: M J Mair
R: Corey Bayliss (55)
40/1
12
6.6
20/1
T: Chris Munce
R: Justin Huxtable (58.5)
20/1
3g Top Echelon x Tomboy (Murphy's Blu Boy )
13
7.1
9/1
T: Damien Batters
R: Jake Bayliss (59.5)
9/1
4g Barbados x Sundiva (NZ) (Danzero )
14
7.9
150/1
T: T B Thomas
R: Ms K Gates (55)
150/1
15
52.4
150/1
T: Ben Loakes
R: Michael Murphy (55.5)
150/1
Race 8 - Youngcare Hcp (C1) (1200m)
Class: Class 1 Track: Soft(6) Time: 1:12.63 (35.60)
Prizemoney: $21,000
1
9/4F
T: Chris Munce
R: Justin Huxtable (60)
9/4F
3g Trusting x Critical Angel (NZ) (O'Reilly (NZ))
2
1.8
7/2
T: T J Gollan
R: Baylee Nothdurft (57.5)
7/2
3f Husson (ARG) x Mel's Pocket (Redoute's Choice )
3
2.3
4/1
T: P & W Hulbert
R: Taylor Marshall (58)
4/1
3g Rothesay x Happy Rebel (Show A Heart )
4
2.6
25/1
T: Natalie McCall
R: Ms S Thornton (59)
25/1
4g Delago Deluxe x Zabere (Dehere (USA))
5
3.6
11/2
T: Steven O'Dea
R: Boris Thornton (57.5)
11/2
3g Dissident x Miss Tenacious (Redoute's Choice )
6
4.9
80/1
T: John Holcombe
R: S Cormack (56)
80/1
7
5.3
25/1
T: D J Hansen
R: Madeleine Wishart (56.5)
25/1
4g Albrecht x Inca Lagoon (Hussonet (USA))
8
5.6
11/1
T: B J Smith
R: L V Cassidy (58)
11/1
4m Duporth x Dolly Dolly (NZ) (Pentire (GB))
9
5.7
80/1
T: Chris Munce
R: R Wiggins (58)
80/1
4g Pierro x Mourasana (GB) (Shirocco (GER))
10
6.1
40/1
T: R L Heathcote
R: M R Du Plessis (55)
40/1
3f Rothesay x Red Lighter (Red Element )
11
7.6
60/1
T: R R Wilson
R: Corey Bayliss (57)
60/1
12
7.7
20/1
T: Kristy Best
R: M Hellyer (55)
20/1
3f Eurozone x Rocking (Fastnet Rock )
13
8.2
20/1
T: Corey & Kylie Geran
R: Sheriden Tomlinson (52)
20/1
4m Dane Shadow x Dan Baroness (Statue Of Liberty (USA))
14
10.7
100/1
T: P Duff
R: Adin Thompson (55)
100/1
5m Rothesay x Sagarmatha (Octagonal (NZ))
15
10.9
100/1
T: S A Mackinnon
R: Anthony Allen (55.5)
100/1
5m Nom Du Jeu (NZ) x Carla Donna (NZ) (Elusive City (USA))
Race 9 - Rotary Club Of Brisbane (Bm68) (1400m)
Class: Benchmark 68 Track: Soft(6) Time: 1:26.31 (35.96)
Prizemoney: $30,000
1
4/1
T: C A Cousins
R: Boris Thornton (59.5)
4/1
2
0.8
10/1
T: Chris Munce
R: L V Cassidy (56)
10/1
3
0.9
Vinco (11)
8/1
T: T J Gollan
R: Baylee Nothdurft (57)
8/1
3g I Am Invincible x Percussive (Encosta De Lago )
4
1.0
25/1
T: B S Baldwin
R: Taylor Marshall (56.5)
25/1
5
1.1
13/4F
T: Chris Anderson
R: B N Stewart (58)
13/4F
3g Eurozone x Dark Brown Sugar (Pendragon (NZ))
6
1.9
11/2
T: R L Heathcote
R: R Fradd (58)
11/2
4m Foxwedge x Twelve Pack Shelly (USA) (Deputy Storm (USA))
7
2.2
60/1
T: P P Jenkins
R: Jake Bayliss (55)
60/1
5g Reliable Man (GB) x Wannabe Queen (USA) (Bernstein (USA))
8
3.0
25/1
T: J G Symons & S Laxon
R: Ms K Gates (58.5)
25/1
9
4.0
10/1
T: Ms J Aitkenhead
R: Madeleine Wishart (53)
10/1
6m Zoffany (IRE) x Kuitpo Blaze (Carnegie (IRE))
10
4.8
9/2
T: G R Duncan
R: S Cormack (55.5)
9/2
4m Collate x Tough Luck (Zaha (CAN))
11
4.9
30/1
T: M J Mair
R: Louise Dillon (54)
30/1
6m Champions Gallery (GB) x All Yours (More Than Ready (USA))
12
6.4
25/1
T: Trinity Bannon
R: M R Du Plessis (57.5)
25/1
13
11.7
150/1
T: Ben Loakes
R: Michael Murphy (59)
150/1
7g Magic Albert x Fairchild (General Nediym )
14
13.7
100/1
T: T B Thomas
R: Sheriden Tomlinson (54)
100/1
5m Big Brown (USA) x Diana Cazadora (CHI) (Dushyantor (USA))