Breednet Results

TOOWOOMBA - Friday, May 15

Race 1 - Barrier Reef Pools Mdn Plate (1850m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:59.08 (37.20)
Prizemoney: $21,000
1
13/2
T: C J Waller
R: L R Dittman (58)
13/2
Winning siblings: Golden Archer, La Praline, Neapolitan,
This nick: 12 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
0.3
7/4F
T: T J Gollan
R: Alannah Fancourt (58.5)
7/4F
3
2.1
13/4
T: C J Waller
R: G Colless (56)
13/4
3f Pierro x Fasten (Bel Esprit )
4
2.3
5/1
T: Dale Groves
R: Emma Ljung (58)
5/1
3g Love Conquers All x Amazing Grey (Bradbury's Luck )
5
4.8
15/2
T: M A Currie
R: Michael Murphy (58)
15/2
3g Stryker x Fine Stem (Devaraja (NZ))
6
4.9
20/1
T: K A Lees
R: N Fazackerley (55)
20/1
3f Savabeel x Grey Swallow (NZ) (Pentire (GB))
7
6.2
Cecile (8)
12/1
T: C J Waller
R: Matthew Palmer (56)
12/1
3f Sebring x Antique Rose (Redoute's Choice )
8
6.3
Lazaro (1)
50/1
T: Matt Boland
R: N Tomizawa (58.5)
50/1
4g Sebring x Alzora (Redoute's Choice )
9
6.5
66/1
T: P M Busuttin
R: W D O'Connell (58.5)
66/1
5g Niagara x Arizona (NZ) (High Chaparral (IRE))
10
6.6
60/1
T: G R Schwenke
R: Emma Macpherson (55)
60/1
3g Tycoon Ruler x Cuban (Iglesia )
Race 2 - Weston Kitchens Plate (C1) (870m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 0:51.35 (34.75)
Prizemoney: $21,000
1
4/9F
T: Tony & Maddysen Sears
R: N Evans (60)
4/9F
2g Better Than Ready x Laura Magne (King Charlemagne (USA))
Winning siblings: In Great Nic,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
112020 MM Gold Coast March Yearling Sale
Vendor: Lyndhurst Stud Farm, Warwick, Qld
Buyer: Psd $45000 Res $50000
2
0.1
13/2
T: L J Hatch
R: Anthony Allen (58)
13/2
2f Spirit Of Boom x Otimo (Lonhro )
3
0.6
14/1
T: L G Ross
R: Sheriden Tomlinson (52)
14/1
2f Rich Enuff x Kalseru (Octagonal (NZ))
4
3.1
12/1
T: M A Kropp
R: R M Goldsbury (57)
12/1
5
5.1
7/1
T: C Smith
R: Leslie Tilley (58)
7/1
2f Better Than Ready x Palais Court (Court Command )
6
5.5
Oshun (5)
100/1
T: L G Ross
R: Alannah Fancourt (55)
100/1
2f Golden Archer x Shamsie (Danzero )
7
5.6
66/1
T: Daryll Leggatt
R: Emma Macpherson (52)
66/1
2f Sizzling x My Tinkerbel (Bel Esprit )
8
7.9
15/1
T: L J Hatch
R: G Colless (58)
15/1
2f Falvelon x Noname (Legal Opinion )
9
10.4
150/1
T: Matt Boland
R: Montanna Savva (52)
150/1
2f Dreamscape x Wazzala (Elvstroem )
Race 3 - Neil Mansell Concrete (Bm55) (870m)
Class: Benchmark 55 Track: Good(4) Time: 0:50.87 (33.95)
Prizemoney: $21,000
1
Beware (4)
5/2
T: Brenton Andrew
R: Ms B Andrew (62)
5/2
4g Exceed And Excel x Caveat (Elusive Quality (USA))
Winning siblings: Emptor, Vacate,
This nick: 28 runners; 21 winners; 5 SW. Details
2
2.5
9/4F
T: Robert G Smith
R: Emma Macpherson (58.5)
9/4F
4m Golden Archer x Heart'n Soul (Show A Heart )
3
3.0
8/1
T: Robert G Smith
R: Sheriden Tomlinson (59)
8/1
6m Pressday x Magic Of Success (Success Express (USA))
4
3.4
10/1
T: K R Kemp
R: N Tomizawa (61.5)
10/1
4g Jet Spur x Miss Impact (Falvelon )
5
3.6
14/1
T: Ben Ahrens
R: J Woodhouse (60.5)
14/1
4g Epaulette x Beau Vallon (Lonhro )
6
4.1
8/1
T: Patrick Sexton
R: G Colless (62.5)
8/1
7
5.1
12/1
T: K T Webb
R: N Evans (63)
12/1
5g Smart Missile x Accepted (More Than Ready (USA))
8
5.3
15/2
T: Michael Frappell
R: Joshua Morrow (60.5)
15/2
9
6.1
25/1
T: Gregory Cornish
R: Brooke Ainsworth (60)
25/1
5g Tanabota x Created (Naturalism (NZ))
Race 4 - Audi Centre Toowoomba Mdn Hcp (1000m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:01.36 (36.22)
Prizemoney: $21,000
1
7/4
T: Michael Costa
R: A Chau (58)
7/4
Winning siblings: Casino Card, Chilli, Engulf, Hooked, Oh Mona, Vulpes,
This nick: 3 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
2.3
12/1
T: John Thomas
R: Matthew Palmer (59.5)
12/1
3g Your Song x Gold Licence (Hussonet (USA))
3
3.1
13/2
T: L Richardson
R: Sheriden Tomlinson (55.5)
13/2
4m Golden Archer x Settheworldonfire (Artie Schiller (USA))
4
3.2
Mithu (8)
6/4F
T: Tony & Maddysen Sears
R: Jag Guthmann-Chester (57)
6/4F
3f Deep Field x Malpara (Snitzel )
5
3.7
11/2
T: E J Hayes
R: N Tomizawa (59)
11/2
4g Show A Heart x Emmy Winner (Woodman (USA))
6
6.2
50/1
T: Gregory Cornish
R: J Woodhouse (56)
50/1
5m Lope De Vega (IRE) x Avert (NZ) (Zabeel (NZ))
7
8.0
150/1
T: Matt Boland
R: Montanna Savva (52)
150/1
3f Freeze x Red Delight (Red Dazzler )
8
10.3
150/1
T: J J Hubbard
R: W D O'Connell (58.5)
150/1
4g Daunting Lad x Taymah (Military Plume (NZ))
9
12.3
100/1
T: M Callaghan
R: Adam Sewell (56.5)
100/1
5m Golden Snake (USA) x Felony (Export Price (FR))
10
12.4
66/1
T: N J Petersen
R: Emma Ljung (55)
66/1
3f Epaulette x Dutchy's Lass (Dutch Harry )
Race 5 - Hygain Hcp (C1) (1000m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:01.15 (35.95)
Prizemoney: $21,000
1
5/4F
T: M A Currie
R: Michael Murphy (60)
5/4F
3g Hallowed Crown x Suggest (Elusive Quality (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
10/1
T: Matt Boland
R: Montanna Savva (55.5)
10/1
3
2.3
4/1
T: Billy Healey
R: Adam Sewell (59)
4/1
3g El Roca x Palace Crown (Bernardini (USA))
4
3.1
40/1
T: Glen Petersen
R: Sheriden Tomlinson (53.5)
40/1
5
4.4
15/4
T: Tony & Maddysen Sears
R: N Tomizawa (57)
15/4
6
5.4
6/1
T: Ms K Purdy
R: Alex Patis (55.5)
6/1
3f Magnus x Junk In The Trunk (Shinko Forest (IRE))
7
7.2
16/1
T: Ms K Stabe
R: Minonette Kennedy (53)
16/1
4g Drumbeats x Anigma (GB) (Machiavellian (USA))
8
8.0
100/1
T: E Ropiha
R: Emma Ljung (57)
100/1
5g Golden Archer x Hot Fling (Filante (NZ))
9
10.8
150/1
T: Stephanie Sixtus
R: Emma Macpherson (52)
150/1
5m Swift Alliance x Glorious Calling (Royal Academy (USA))
Race 6 - Focus Hr Hcp (C1) (1000m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:00.07 (35.08)
Prizemoney: $21,000
1
9/2
T: R G Lipp
R: L R Dittman (57)
9/2
This nick: 5 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
2.3
6/4F
T: M A Kropp
R: Leslie Tilley (58.5)
6/4F
3g Whittington x Sahifa (Lion Hunter )
3
3.8
7/2
T: Bill Brown
R: M Shimodaira (57.5)
7/2
4
6.1
8/1
T: Gregory Cornish
R: Jag Guthmann-Chester (58)
8/1
4m Hidden Dragon x Pleasure Seeker (Nine Carat (USA))
5
7.1
25/1
T: Donald Baker
R: Alannah Fancourt (55)
25/1
6
7.2
100/1
T: John Thomas
R: Matthew Palmer (56)
100/1
3g Easy Rocking x Sky Effort (Conatus )
7
7.4
25/1
T: Matt Boland
R: N Tomizawa (55)
25/1
8g Hidden Dragon x Action Annie (Anabaa (USA))
8
9.2
100/1
T: Robert G Smith
R: Emma Macpherson (52)
100/1
3f Mahisara x Princess Forse (Viscount )
9
9.3
7/1
T: Ms J Crompton
R: Emma Ljung (60)
7/1
10
9.6
20/1
T: Angela Plumb
R: Alex Patis (55)
20/1
Race 7 - Trackside Photography (Bm55) (1625m)
Class: Benchmark 55 Track: Good(4) Time: 1:41.10 (37.82)
Prizemoney: $21,000
1
Rerun (4)
11/2
T: M A Currie
R: Michael Murphy (61.5)
11/2
5g Reset x Fleur De Louis (Desert King (IRE))
This nick: 9 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
2.3
15/1
T: Ms R Wrigley
R: A Chau (59)
15/1
9g Hidden Dragon x Dalmaara (Almaarad (IRE))
3
2.8
2/1F
T: C J Waller
R: L R Dittman (61.5)
2/1F
4g Zoustar x Teardrop Rock (Fastnet Rock )
4
4.1
14/1
T: Diane Murphy
R: Leslie Tilley (59)
14/1
4g Medaglia D'Oro (USA) x Meidung (Bernardini (USA))
5
8.1
9/1
T: E J Hayes
R: N Tomizawa (58)
9/1
4g Top Echelon x On The Natural (Dehere (USA))
6
9.6
30/1
T: J A Hanna
R: M Shimodaira (58.5)
30/1
7
10.1
20/1
T: Gregory Cornish
R: Brooke Ainsworth (60)
20/1
8
11.1
9/2
T: J P Wallace
R: Emma Ljung (59)
9/2
4g Jet Spur x Class Of Gold (Mossman )
9
13.4
30/1
T: Cameron Byrne
R: K Yoshida (57)
30/1
4g Love Conquers All x Fastnet Kate (Fastnet Rock )
10
41.2
4/1
T: Troy Pascoe
R: N Fazackerley (60)
4/1
7g Mount Nelson (GB) x Tottie (GB) (Fantastic Light (USA))
Race 8 - Ray Bunch Machinery Hcp (62) (1100m)
Class: Restricted 62 Track: Good(4) Time: 1:07.59 (36.42)
Prizemoney: $21,000
1
2/1F
T: B C Baker
R: Emma Ljung (60)
2/1F
4g Testa Rossa x Dreamerino (NZ) (St. Petersburg )
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.0
4/1
T: M A Kropp
R: Alex Patis (58)
4/1
4g Tycoon Ruler x I'll Wait (Our Maizcay )
3
2.5
13/2
T: Beau Gorman
R: Nicholas Keal (57)
13/2
3f Spirit Of Boom x Ossie's Secret (Red Dazzler )
112019 MM Gold Coast Yearling Sale Book 2
$110,000
Vendor: Eureka Stud Cambooya Qld
Buyer: John Morrisey
4
2.7
60/1
T: Beau Gorman
R: K Yoshida (55.5)
60/1
6m Krupt x Latina (Fusaichi Pegasus (USA))
5
3.7
12/1
T: M A Kropp
R: Minonette Kennedy (56.5)
12/1
6g Smart Missile x Elysian Hera (NZ) (Stravinsky (USA))
6
5.0
30/1
T: Ben Ahrens
R: J Woodhouse (56)
30/1
7
8.5
20/1
T: D R March
R: M Schrapel (57)
20/1
3f Better Than Ready x Vegas Luck (Break The Vault )
8
8.6
2/1F
T: M A Currie
R: Michael Murphy (59)
2/1F
3g Hvasstan x Big Jet Plane (Jet Spur )
9
9.6
Zanazou (14)
16/1
T: John Thomas
R: Matthew Palmer (55.5)
16/1
3f Zoustar x Miss Singo (Big Brown (USA))
Race 9 - Tab (Bm55) (1200m)
Class: Benchmark 55 Track: Good(4) Time: 1:14.89 (37.26)
Prizemoney: $21,000
1
3/1F
T: K R Kemp
R: Alex Patis (54)
3/1F
4m Exceedingly Good x Joyeux Joy (Joyeux Danseur (USA))
Winning siblings: Courting Joy,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
15/4
T: Ms J Crompton
R: Emma Ljung (61.5)
15/4
5g Sequalo x Missus Boss (Al Maher )
3
1.4
15/2
T: M G Nolan
R: J Woodhouse (56)
15/2
4
1.6
6/1
T: J A Gilmore
R: Shannon Doyle (59.5)
6/1
4m Eurozone x Lady Gretchen (NZ) (Don Eduardo (NZ))
5
2.4
16/1
T: John Thomas
R: Matthew Palmer (60)
16/1
5g Hussonet (USA) x Rockabee Miss (Fastnet Rock )
6
3.4
5/1
T: Paul Dawson
R: Chris Taylor (61)
5/1
5g Tanabota x Decency (NZ) (Defensive Play (USA))
7
3.5
30/1
T: G Barbierato
R: Minonette Kennedy (55.5)
30/1
5m Mail Train x Ruby Red Dress (Prince Of Birds (USA))
8
3.6
8/1
T: Jason Edwards
R: K Yoshida (59)
8/1
5m Manhattan Rain x Silver Moon (Platinum Scissors )
9
3.9
9/1
T: Daryll Leggatt
R: Emma Macpherson (54.5)
9/1
3f Sizzling x Dareel (Charge Forward )
10
9.2
66/1
T: M Callaghan
R: Michael Murphy (63.5)
66/1
10g Free Flyer (IRE) x Jenipen (Son Of Gildoran )
11
11.7
100/1
T: Kelli Bolton
R: W D O'Connell (59)
100/1