Breednet Results

ASCOT - Saturday, December 22

Race 1 - Furphy (Bm64+) (1100m)
Class: BM64+ Track: Good(4) Time: 1:04.68 (34.49)
Prizemoney: $70,000
1
6/4F
T: Simon Miller
R: Kate Witten (58)
6/4F
3f universal ruler (AUS) x market wrap (AUS) (pricelessly (USA))
Winning siblings: Big Josh, Gold Broker, Mount Marion,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
2.5
20/1
T: S R Casey
R: P Carbery (54)
20/1
3f trade fair (GB) x mireille (AUS) (husson (ARG))
3
3.5
7/1
T: L P Luciani
R: J Whiting (54.5)
7/1
3g poet's voice (GB) x leitmotif (AUS) (fasliyev (USA))
4
4.2
2/1
T: P H Jordan
R: Tayla Stone (59)
2/1
3c oratorio (AUS) x girl in a storm (AUS) (metal storm (FR))
5
5.2
13/4
T: A G Durrant
R: W Pike (56.5)
13/4
6
5.3
40/1
T: S R Casey
R: Bonnie Palise (52)
40/1
Race 2 - T Fitzgerald 70th B'day-Rs1mw (1600m)
Class: Rest 1 Metro Win Track: Good(4) Time: 1:38.72 (35.24)
Prizemoney: $50,000
1
11/1
T: D and B Pearce
R: Joseph Azzopardi (55.5)
11/1
Winning siblings: Dane Peggy, Sure Peace,
This nick: 5 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.4
4/6F
T: A G Durrant
R: W Pike (58)
4/6F
4g magnus (AUS) x lenswood (AUS) (woodman (USA))
3
2.4
20/1
T: D L Morton
R: Jerry Noske (54)
20/1
4
3
66/1
T: A F Beckett
R: Kate Witten (52.5)
66/1
6m blackfriars (AUS) x hayley's image (AUS) (grand lodge (USA))
5
3.1
15/2
T: H S McLaren
R: Chris Parnham (54)
15/2
4g he's a decoy (IRE) x dalzero (AUS) (danzero (AUS))
6
3.5
Wonorg (3)
16/1
T: Meryl Hayley
R: S O'Donnell (58)
16/1
7
7
9/2
T: Martin Allan
R: S McGruddy (54)
9/2
5m time thief (AUS) x regal girl (NZ) (zabeel (NZ))
8
9.5
14/1
T: Chris Gangemi
R: Jarrad Noske (58.5)
14/1
6g hussonet (USA) x di canio (AUS) (red ransom (USA))
Race 3 - Amelia Park Beef (Bm63+) (1400m)
Class: BM63+ Track: Good(4) Time: 1:24.58 (35.14)
Prizemoney: $70,000
1
4/5F
T: D and B Pearce
R: Tayla Stone (57.5)
4/5F
3f universal ruler (AUS) x tip the angel (AUS) (tip the pro (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
1.3
7/2
T: S J Miller
R: Mitchell Pateman (56)
7/2
3g war chant (USA) x crimson pak (AUS) (star pak (AUS))
3
1.8
16/1
T: W J Bradshaw
R: Damian Lane (55)
16/1
3f oratorio (AUS) x sleepwalk (AUS) (mcflirt (NZ))
4
3
Kakadu (3)
15/1
T: V A Brockman
R: Joseph Azzopardi (57.5)
15/1
3g galah (AUS) x liberty isle (AUS) (statue of liberty (USA))
5
4
11/2
T: A G Durrant
R: W Pike (57.5)
11/2
3f blackfriars (AUS) x ortessa (AUS) (oratorio (AUS))
6
4.3
40/1
T: D M Luciani
R: Ms R Forrest (55)
40/1
3g smug (USA) x princess tatiana (AUS) (poliuto (IRE))
7
5
30/1
T: Brett Pope
R: Jordan Turner (55)
30/1
3f murtajill (AUS) x newborn (AUS) (halo homewrecker (USA))
Race 4 - Seppelt The Drives (Bm72+) (2100m)
Class: BM72+ Track: Good(4) Time: 2:13.84 (34.88)
Prizemoney: $70,000
1
4/7F
T: D T McAuliffe
R: Damian Lane (55)
4/7F
4g frost giant (USA) x furocitee (AUS) (dante's fury (AUS))
Winning siblings: El Furioso, Fuhrer, Furious Dame,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.5
7/1
T: L P Luciani
R: J Whiting (57)
7/1
3
1
10/1
T: A G Durrant
R: W Pike (54.5)
10/1
4
1.5
11/2
T: Tiarnna Robertson
R: T Turner (55.5)
11/2
5g casino prince (AUS) x happily (AUS) (galileo (IRE))
5
2
25/1
T: Raquel Reid
R: C Staples (56)
25/1
6
2.3
15/1
T: A M Bazeley
R: Chris Parnham (54)
15/1
5g numerous times (CAN) x albani (AUS) (torrential (USA))
7
2.8
12/1
T: N D Parnham
R: S Parnham (58)
12/1
Race 5 - Seacorp (Bm66+) (1000m)
Class: BM66+ Track: Good(4) Time: 0:58.79 (34.26)
Prizemoney: $70,000
1
13/8F
T: Ms E Strempel
R: Lucy Warwick (61)
13/8F
5g trade fair (GB) x black in time (AUS) (blackfriars (AUS))
Winning siblings: Gillespie, Laufey, Shostakovich,
This nick: 17 runners; 12 winners; 1 SW. Details
2
0.8
9/1
T: Simon Miller
R: P Carbery (57)
9/1
4g patronize (AUS) x au fait (AUS) (more than ready (USA))
3
1.3
10/1
T: Chris Gangemi
R: S McGruddy (54)
10/1
5g fastnet rock (AUS) x wiener (AUS) (more than ready (USA))
4
1.5
Cognac (3)
25/1
T: P H Jordan
R: C Staples (59)
25/1
4g henny hughes (USA) x scottish storm (AUS) (metal storm (FR))
5
2.8
12/1
T: A G Durrant
R: W Pike (54)
12/1
4g testa rossa (AUS) x moonbound (AUS) (catbird (AUS))
6
2.9
10/1
T: P E Roberts
R: G L Smith (58)
10/1
6g so secret (AUS) x braakensiek (AUS) (johan cruyff (GB))
7
3
30/1
T: Chris Gangemi
R: Jerry Noske (54)
30/1
8
6.3
25/1
T: L Smith
R: Mitchell Pateman (59)
25/1
6g written tycoon (AUS) x queenie (NZ) (black minnaloushe (USA))
Race 6 - Ted Van Heemst Stakes (2100m) Gr2
Class: Open Track: Good(4) Time: 2:12.54 (34.20)
Prizemoney: $400,000
1
8/15F
T: G and A Williams
R: W Pike (57)
8/15F
Winning siblings: Galaxy Son,
This nick: 3 runners; 3 winners; 3 SW. Details
2
1.5
5/2
T: D T McAuliffe
R: Damian Lane (59)
5/2
5g hard spun (USA) x stubborn (AUS) (lonhro (AUS))
3
2.5
10/1
T: G and A Williams
R: Chris Parnham (56)
10/1
4
5.3
25/1
T: L Smith
R: G L Smith (59)
25/1
5g zoffany (IRE) x abalone (AUS) (bluebird (USA))
5
5.5
66/1
T: A G Durrant
R: Joseph Azzopardi (59)
66/1
6
5.6
200/1
T: G C Ballantyne
R: S O'Donnell (59)
200/1
7g musket (AUS) x oriental lass (NZ) (faltaat (USA))
7
7.3
20/1
T: Ms S L Miller
R: Alan Kennedy (59)
20/1
6g black tom (AUS) x jewel of pyrmont (AUS) (stylish century (AUS))
Race 7 - Starstruck Classic (1600m) LR
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:35.73 (35.75)
Prizemoney: $100,000
1
12/1
T: L Smith
R: G L Smith (56.5)
12/1
5m alfred nobel (IRE) x aunt lydia (AUS) (serheed (USA))
This nick: 4 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.8
6/1
T: J P Taylor
R: J Brown (55)
6/1
4m so secret (AUS) x raring to roar (AUS) (lion cavern (USA))
3
2.6
14/1
T: A G Durrant
R: S O'Donnell (55)
14/1
4m big brown (USA) x test case (AUS) (testa rossa (AUS))
4
4.5
4/6F
T: A G Durrant
R: W Pike (57.5)
4/6F
6m thorn park (AUS) x valpolicella (NZ) (red ransom (USA))
5
5
16/1
T: Simon Miller
R: P Carbery (55)
16/1
6
6
16/1
T: A G Durrant
R: Jordan Turner (56.5)
16/1
6m saxon (AUS) x black maiden (AUS) (blackfriars (AUS))
7
6.1
25/1
T: G and A Williams
R: Chris Parnham (55)
25/1
4m more than ready (USA) x sally's world (AUS) (agnes world (USA))
8
7
Pixated (12)
100/1
T: Brett Pope
R: T Turner (55)
100/1
4m dick turpin (IRE) x due see (AUS) (due sasso (AUS))
9
8
20/1
T: T M Andrews
R: Jarrad Noske (56.5)
20/1
4m oratorio (AUS) x atavism (AUS) (hennessy (USA))
10
10.3
100/1
T: Ms R Nairn
R: S McGruddy (55)
100/1
5m so secret (AUS) x zoelene louise (AUS) (desert sun (GB))
11
20.5
20/1
T: Simon Miller
R: Joseph Azzopardi (55)
20/1
5m blackfriars (AUS) x nishikawa (AUS) (fuji kiseki (JPN))
Race 8 - Tabtouch-Better Your Bet-Rs1mw (1200m)
Class: Rest 1 Metro Win Track: Good(4) Time: 1:10.74 (35.32)
Prizemoney: $50,000
1
8/1
T: Martin Allan
R: W Pike (58)
8/1
4g gingerbread man (AUS) x first game (AUS) (soldier's tale (USA))
Winning siblings: Neurologic,
This nick: 3 runners; 2 winners; 2 SW. Details
2
0.5
11/4F
T: Simon Miller
R: S McGruddy (57.5)
11/4F
4g oratorio (AUS) x la lollobrigida (AUS) (dauberval (USA))
3
1.3
8/1
T: L Smith
R: Mitchell Pateman (56.5)
8/1
4g planet five (USA) x madame chanel (AUS) (general nediym (AUS))
4
1.5
8/1
T: Simon Miller
R: Ms R Forrest (55)
8/1
5m murtajill (AUS) x misguiding (AUS) (royal academy (USA))
5
2.3
11/4F
T: S R Casey
R: P Carbery (57.5)
11/4F
4g lope de vega (IRE) x femme (AUS) (surtee (AUS))
6
2.5
25/1
T: T W Widdeson
R: G L Smith (56)
25/1
7
3.8
100/1
T: Ms D Baillie
R: Kate Witten (54.5)
100/1
6g makfi (GB) x sublissime (IRE) (rock of gibraltar (IRE))
8
4.5
30/1
T: R W Price
R: Joseph Azzopardi (59)
30/1
5g scandal keeper (USA) x erangy springs (AUS) (hurricane sky (AUS))
9
4.8
11/2
T: Brett Pope
R: T Turner (58)
11/2
10
5.3
60/1
T: N D Parnham
R: Chris Parnham (57.5)
60/1
5g war chant (USA) x comparison (AUS) (tale of the cat (USA))
11
5.5
12/1
T: S R Casey
R: Tayla Stone (53)
12/1
4g your song (AUS) x lisboa (NZ) (van nistelrooy (USA))
12
6.8
20/1
T: Gavin Foster
R: Lucy Warwick (55.5)
20/1
5g oratorio (AUS) x metallic miss (AUS) (canadian silver (CAN))
* Nick figures are for Australasia.