Breednet Results

BALLINA - Saturday, November 19

Race 1 - Shakeitup Aust. Foundation Mdn (1010m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:00.40 (35.00)
Prizemoney: $20,000
1
7/1
T: D T Kelly
R: M McGuren (57)
7/1
2g denmarket (AUS) x blue white (AUS) (monashee mountain (USA))
Winning siblings: Blue Book, Subway Surfer,
This nick: 5 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.8
1/1F
T: L F Birchley
R: N Day (55)
1/1F
2f foxwedge (AUS) x magsaya (AUS) (danehill dancer (IRE))
3
2.6
16/1
T: B J Costello
R: A E Denby (55)
16/1
4
3.4
12/1
T: J B Petersen
R: R Spokes (55)
12/1
2f big brown (USA) x diana cazadora (CHI) (dushyantor (USA))
5
4
Boingo (3)
6/1
T: I A Livingstone
R: B Looker (55)
6/1
2f helmet (AUS) x beguile (AUS) (elusive quality (USA))
6
4.4
Punta (2)
20/1
T: I A Livingstone
R: Melissa Cox (54)
20/1
7
8.4
13/4
T: D T Kelly
R: M Bennett (55)
13/4
8
8.5
40/1
T: Ms J Hardy
R: Eric Cheung (52)
40/1
2f snippetson (AUS) x lacet (AUS) (peintre celebre (USA))
Race 2 - Ben Saunders Painting Mdn Hcp (1010m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 0:59.40 (34.90)
Prizemoney: $20,000
1
30/1
T: B Robinson
R: J Hoopert (57)
30/1
4g ad valorem (USA) x danemarie (AUS) (danewin (AUS))
Winning siblings: Futures, Hussana, Miss Madoff, Secret Dane,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
16/1
T: Michael Jokic
R: M Bennett (57)
16/1
3
1.5
50/1
T: Gregory Cornish
R: Ms S Drake (56)
50/1
3f monashee mountain (USA) x lemoncello (AUS) (luskin star (AUS))
4
1.6
4/1
T: M J Dunn
R: M McGuren (56)
4/1
5
2.4
Simran (4)
2/1F
T: J D Shelton
R: B Looker (58)
2/1F
4m henny hughes (USA) x big buttons (NZ) (stravinsky (USA))
6
2.7
5/1
T: S J Campbell
R: R Spokes (56)
5/1
3f pluck (USA) x cassandra's choice (NZ) (darci brahma (NZ))
7
4.4
30/1
T: Jodie Bohr
R: S Traecey (56)
30/1
5m via corone (AUS) x creole rhapsody (AUS) (johan cruyff (GB))
8
4.8
16/1
T: J D Shelton
R: Eric Cheung (53)
16/1
4m natural destiny (AUS) x jude doll (AUS) (eternity range (USA))
9
5.2
4/1
T: Cathy Chapman
R: M Paget (58.5)
4/1
4g trotamondo (CHI) x lady lexus (AUS) (success express (USA))
10
5.8
25/1
T: H J Norman
R: V D Johnston (56.5)
25/1
3f casino prince (AUS) x katherine gold (AUS) (made of gold (USA))
11
7.3
9/1
T: Yvonne Day
R: Ms A Badger (59)
9/1
4g dusty moon (AUS) x miss buttercup (AUS) (rebelgaze (AUS))
12
8
30/1
T: B J Costello
R: A E Denby (56)
30/1
3f hayil (USA) x ballet concerto (AUS) (western symphony (USA))
Race 3 - Elders Lennox Head Mdn Plate (1310m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:20.30 (35.70)
Prizemoney: $20,000
1
13/4F
T: Matthew Dunn
R: B Looker (57)
13/4F
4m bernardini (USA) x sharna myst (AUS) (lion hunter (AUS))
Winning siblings: No Refund, Zietta,
This nick: 7 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
0.3
7/2
T: Ms S Wheelahan
R: M Paget (55.5)
7/2
3f drumbeats (AUS) x limerence (AUS) (zaha (CAN))
3
0.4
15/1
T: I A Livingstone
R: Melissa Cox (54)
15/1
4m masked assassin (AUS) x effectively (AUS) (defecting dancer (GB))
4
2.2
15/2
T: M J Dunn
R: M McGuren (59)
15/2
4g oratorio (IRE) x cora (IRE) (machiavellian (USA))
5
2.7
50/1
T: D W Dwane
R: S Traecey (57)
50/1
5m playing hours (USA) x hi tension (AUS) (secret savings (USA))
6
4.1
40/1
T: Paul Robbins
R: R Spokes (57)
40/1
4m snippetson (AUS) x elegance (AUS) (desert style (IRE))
7
4.7
7/2
T: Paul Nipperess
R: Eric Cheung (54.5)
7/2
3g shrapnel (AUS) x yodalla (AUS) (tobougg (IRE))
8
4.9
9/1
T: D T Kelly
R: Corinne Miles (55)
9/1
4g captain sonador (AUS) x tricky tilly (AUS) (favorite trick (USA))
8
4.9
14/1
T: D J Graham
R: A E Denby (57.5)
14/1
3g dixie prospect (USA) x roisin (AUS) (viscount (AUS))
10
5.6
Driven (1)
30/1
T: A J Pilling
R: Jackson Murphy (57)
30/1
5g charge forward (AUS) x dahleah (AUS) (flying spur (AUS))
11
5.7
8/1
T: H J Norman
R: V D Johnston (57.5)
8/1
12
7.6
30/1
T: Jodie Bohr
R: M Bennett (57)
30/1
6m via corone (AUS) x little nellie (AUS) (picnicker (AUS))
13
8.2
Unomore (17)
40/1
T: D J Graham
R: Ms A Badger (55.5)
40/1
3f onemorenomore (AUS) x gardner (AUS) (belong to me (USA))
14
10.7
40/1
T: Ms M Brosnan
R: C Small (59)
40/1
4g starcraft (NZ) x fairessa (AUS) (encosta de lago (AUS))
Race 4 - Northern Rivers Seafood (C3) (1410m)
Class: Class 3 Track: Good(3) Time: 1:26.60 (35.20)
Prizemoney: $20,000
1
7/2
T: L J Hatch
R: M Bennett (58.5)
7/2
This nick: 5 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
2
8/1
T: D D Schmidt
R: Jackson Murphy (52)
8/1
6m god's own (AUS) x snowstream lass (AUS) (black hawk (GB))
3
2.1
13/4
T: I A Livingstone
R: M Paget (56)
13/4
4m written tycoon (AUS) x araliya (AUS) (anabaa (USA))
4
2.4
9/1
T: D D Schmidt
R: V D Johnston (58)
9/1
5
2.5
5/2F
T: M J Dunn
R: M McGuren (58.5)
5/2F
5m onemorenomore (AUS) x dyna myta (AUS) (keltrice (AUS))
6
3.1
4/1
T: Daniel Bowen
R: B Looker (55)
4/1
4m bernardini (USA) x polar (AUS) (elusive quality (USA))
7
4.5
14/1
T: S B Lee
R: Eric Cheung (54.5)
14/1
5g o'reilly (NZ) x wait a minute (NZ) (centaine (AUS))
8
7.3
40/1
T: B Robinson
R: Ms A Badger (54)
40/1
5m red element (AUS) x monte crystal (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
9
9
40/1
T: P A Youngberry
R: S Traecey (54)
40/1
5m haradasun (AUS) x cameo queen (AUS) (giant's causeway (USA))
10
10
30/1
T: M A Palmer
R: Brendon Newport (54)
30/1
5m casino prince (AUS) x salinger (AUS) (fasliyev (USA))
Race 5 - Mulcahy Lawyers Hcp (C2) (1010m)
Class: Class 2 Track: Good(3) Time: 0:58.40 (34.30)
Prizemoney: $20,000
1
7/2
T: L J Hatch
R: M Bennett (59)
7/2
5g clang (AUS) x timeo (AUS) (switch in time (IRE))
Winning siblings: Muffled Drum, Silvereo,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1
5/2F
T: T M Whittington
R: M McGuren (56.5)
5/2F
3f wicked style (USA) x sun kisses (AUS) (hennessy (USA))
2019 MM National Yearling Sale Book 2
$13,000
Vendor: Oaklands Stud Darling Downs Qld
Buyer: Cooloola Custom Stockfeed Pty Ltd
3
1.1
12/1
T: J P Roach
R: Eric Cheung (52)
12/1
6g za-im (GB) x youthful ego (AUS) (youthful legs (USA))
4
2.1
9/1
T: S B Lee
R: Jackson Murphy (53.5)
9/1
5
3.4
5/1
T: M A Palmer
R: Brendon Newport (54)
5/1
3f starcraft (NZ) x acrylic (AUS) (lion heart (USA))
6
3.6
7/1
T: H Kilner
R: M Paget (55)
7/1
7
5.5
50/1
T: Brad Munro
R: S Traecey (54)
50/1
6g hidden dragon (AUS) x gallant concept (NZ) (without fear (FR))
8
6.6
20/1
T: Daniel Bowen
R: A Townsend (60.5)
20/1
5g bachelor duke (USA) x asshewaqua (AUS) (black hawk (GB))
9
7.9
9/1
T: P A Youngberry
R: R Spokes (54.5)
9/1
4m shaft (AUS) x zinzin (AUS) (celtic swing (GB))
10
11.1
Otoshi (15)
40/1
T: G M Wilson
R: Melissa Cox (51)
40/1
6g ganseki (AUS) x abbe cat (AUS) (campo catino (IRE))
Race 6 - Lennox Hotel Lennox Head Cup (1610m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:39.70 (36.80)
Prizemoney: $20,000
1
10/1
T: S G Morton
R: M Bennett (55.5)
10/1
6g youthful legs (USA) x luskette (AUS) (luskin star (AUS))
Winning siblings: Star Of Dubai, Star Of Tickets,
This nick: 5 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.5
6/1
T: W J Gavenlock
R: R Spokes (54)
6/1
8g untouchable (AUS) x timber lass (AUS) (timber country (USA))
3
1.8
7/2
T: M J Dunn
R: B Looker (55.5)
7/2
6g guillotine (NZ) x leeu (NZ) (volksraad (GB))
4
1.9
9/4F
T: J D Shelton
R: Eric Cheung (57)
9/4F
5
3.8
6/1
T: H J Norman
R: V D Johnston (56)
6/1
6m casino prince (AUS) x jazz band (AUS) (red ransom (USA))
6
4.3
9/1
T: M J Dunn
R: M McGuren (62)
9/1
8g slickly (FR) x lunaa (FR) (anabaa (USA))
7
4.5
10/1
T: Daniel Bowen
R: Jackson Murphy (52)
10/1
4g artie schiller (USA) x blazing aura (AUS) (blazing sword (AUS))
8
4.8
16/1
T: M A Palmer
R: Ms A Badger (54)
16/1
6g sir topaz (AUS) x em kay gee gee (AUS) (keltrice (AUS))
9
5.7
14/1
T: Ms N Stewart
R: M Paget (54)
14/1
6m floral pegasus (AUS) x safety first (AUS) (well protected (AUS))
10
5.8
50/1
T: T J Hurley
R: Melissa Cox (51)
50/1
9g flying spur (AUS) x radio song (AUS) (unbridled's song (USA))
11
6.5
50/1
T: B Robinson
R: J Hoopert (54)
50/1
8m reset (AUS) x orange free state (GB) (danzig (USA))
Race 7 - Cats Hair Newton (Bm55) (1260m)
Class: Benchmark 55 Track: Good(3) Time: 1:16.30 (36.60)
Prizemoney: $20,000
1
3/1F
T: L D Kelly
R: C Small (60)
3/1F
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
16/1
T: Ms H Page
R: V D Johnston (57)
16/1
5m jet spur (AUS) x falontime (AUS) (falvelon (AUS))
3
1.8
5/1
T: L J Hatch
R: M Bennett (57.5)
5/1
5m myboycharlie (IRE) x trickspiel (AUS) (singspiel (IRE))
4
2.8
10/1
T: Ms T Green
R: B Looker (60.5)
10/1
7g all bar one (AUS) x marmadamah (AUS) (mukaddamah (USA))
5
3.2
9/1
T: L J Hatch
R: M McGuren (59)
9/1
4g seidnazar (AUS) x lindoni (AUS) (keltrice (AUS))
6
3.3
25/1
T: Jodie Bohr
R: S Traecey (57.5)
25/1
7m via corone (AUS) x el tacino (AUS) (el qahira (NZ))
7
3.5
16/1
T: P J Facoory
R: Corinne Miles (54)
16/1
4m wanted (AUS) x comedy club (AUS) (perugino (USA))
8
3.6
16/1
T: L J Clapham
R: M Paget (59.5)
16/1
5m red element (AUS) x mulsanne (AUS) (flying spur (AUS))
9
4.6
15/1
T: Ms J Hardy
R: Olivia Pickering (56)
15/1
9m falvelon (AUS) x canny belle (AUS) (canny lad (AUS))
10
4.9
10/1
T: Liam Munro
R: A Townsend (61)
10/1
5g red element (AUS) x khaptrist (NZ) (sir tristram (IRE))
11
5.1
9/1
T: A J Pilling
R: Jackson Murphy (56.5)
9/1
12
5.2
Onslow (3)
8/1
T: Brad Munro
R: Eric Cheung (57.5)
8/1
13
5.7
25/1
T: R L Cameron
R: Ms A Badger (56.5)
25/1
3f time thief (AUS) x celti lass (AUS) (greenlander (GB))
* Nick figures are for Australasia.