Breednet Results

BEAUDESERT - Thursday, August 22

Race 1 - Tab Mdn (1300m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:16.98 (36.51)
Prizemoney: $17,000
1
5/1
T: Leon Phillips
R: Corey Bayliss (55)
5/1
3f jet spur (AUS) x scarlet tanager (AUS) (red dazzler (AUS))
Winning siblings: Mishani Bullitt,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1
2/1
T: Anderson Heathcote Racing
R: James Orman (57)
2/1
3
1.8
30/1
T: C W Weston
R: Ms R Palmer (55)
30/1
3f shamus award (AUS) x jessphine (AUS) (octagonal (NZ))
4
3.6
5/4F
T: Anderson Heathcote Racing
R: Jake Bayliss (55)
5/4F
3f spirit of boom (AUS) x monte bella (AUS) (bel esprit (AUS))
5
5.9
13/2
T: Paul Butterworth
R: Brooke Ainsworth (57)
13/2
3c top echelon (AUS) x lion force (AUS) (lion cavern (USA))
6
7.2
9/1
T: P C Richardson
R: M Hellyer (55)
9/1
3f falvelon (AUS) x stop and stare (AUS) (royal academy (USA))
7
12
100/1
T: K Hickmott
R: Sheriden Tomlinson (53)
100/1
3f kuroshio (AUS) x summer wine (AUS) (murtajill (AUS))
Race 2 - Tab Hcp (C1) (1200m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 1:10.74 (35.49)
Prizemoney: $17,000
1
2/1
T: B Robinson
R: J L Taylor (56.5)
2/1
5g hillman (AUS) x prom queen (AUS) (testa rossa (AUS))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
5/4F
T: Robert G Smith
R: Leslie Tilley (54)
5/4F
6g red dazzler (AUS) x sorrento star (NZ) (tuscany flyer (AUS))
3
3.9
7/2
T: Gregory Cornish
R: Brooke Ainsworth (58)
7/2
5g rothesay (AUS) x pleasure seeker (AUS) (nine carat (USA))
4
10.9
100/1
T: R Drysdale
R: Noriyuki Masuda (54)
100/1
8g felix the cat (USA) x dinna anchor (AUS) (red anchor (NZ))
5
12.7
8/1
T: H J Norman
R: Ms R Palmer (55.5)
8/1
5g lonhro (AUS) x murray mary (NZ) (black minnaloushe (USA))
6
14.5
15/1
T: G R Schwenke
R: Adin Thompson (54)
15/1
7
18
20/1
T: Faye Hall
R: Ms L G Cheshire (55.5)
20/1
6g raheeb (AUS) x husseza (AUS) (husson (ARG))
Race 3 - Tab Mdn Hcp (1650m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:43.16 (36.75)
Prizemoney: $17,000
1
4/5F
T: Anderson Heathcote Racing
R: James Orman (56)
4/5F
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
15/2
T: Selina Leef
R: N Thomas (54)
15/2
8g casino prince (AUS) x catalina (AUS) (zeditave (AUS))
3
0.4
16/1
T: Gregory Cornish
R: A Spinks (54)
16/1
6m parameter (AUS) x edel vanessa (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
0.5
7/2
T: Leon Phillips
R: R Plumb (59)
7/2
5
4
11/1
T: K Hickmott
R: Brooke Ainsworth (54.5)
11/1
6g drumbeats (AUS) x whitechapel (AUS) (giant's causeway (USA))
6
5.8
Telford (10)
100/1
T: Ms L Derecourt
R: C Small (54)
100/1
7
7.3
100/1
T: Faye Hall
R: Ms L G Cheshire (54)
100/1
6m teranaba (AUS) x sole selection (AUS) (octagonal (NZ))
8
7.4
16/1
T: Allen Knack
R: Corey Bayliss (54)
16/1
4g all too hard (AUS) x rattled (AUS) (more than ready (USA))
9
8.7
25/1
T: N J Rogers
R: Ms H E Poland (55)
25/1
3g bon hoffa (AUS) x penny henny (AUS) (henny hughes (USA))
10
15
20/1
T: Geoff Hardy
R: Mikiko Nakao (52)
20/1
Race 4 - Tab Mdn Plate (1050m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:02.41 (35.61)
Prizemoney: $17,000
1
Eeyore (7)
9/10F
T: L G Ross
R: Sheriden Tomlinson (53)
9/10F
Winning siblings: Sneaky Sutho,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3.5
7/2
T: S W Kendrick
R: James Orman (55.5)
7/2
4m straight (AUS) x ishi naughty (NZ) (ishiguru (USA))
3
5.3
11/4
T: K M Schweida
R: Leslie Tilley (57.5)
11/4
4
6.8
66/1
T: R G Howard
R: N Fazackerley (56)
66/1
5
9.3
Sogeri (3)
25/1
T: D Chujo
R: Noriyuki Masuda (57.5)
25/1
5g champions gallery (GB) x crowned love (AUS) (rory's jester (AUS))
6
9.5
100/1
T: Allen Knack
R: Corey Bayliss (55.5)
100/1
7
9.7
Beaueta (10)
30/1
T: Debra Ainsworth
R: Brooke Ainsworth (53)
30/1
3f top echelon (AUS) x millyen (AUS) (dubleo (USA))
8
12
50/1
T: B J Dais
R: Melea Castle (53.5)
50/1
4g longhorn (AUS) x swiss miss (AUS) (snowland (AUS))
9
16.3
14/1
T: Gregory Cornish
R: A Chau (57.5)
14/1
10
19.1
40/1
T: James Hepworth
R: Adam Spinks (55)
40/1
3g monashee mountain (USA) x iluvjill (AUS) (murtajill (AUS))
Race 5 - Tab Plate (C4) (1400m)
Class: Class 4 Track: Good(3) Time: 1:22.77 (35.79)
Prizemoney: $17,000
1
9/2
T: S J Bennett
R: Jake Bayliss (55.5)
9/2
6m eavesdropper (USA) x apple candy (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
10/9F
T: G J Banks
R: Leslie Tilley (57.5)
10/9F
3
0.5
3/1
T: K A Lees
R: J L Taylor (55.5)
3/1
6m snitzel (AUS) x laurinel argie (AUS) (palace music (USA))
4
1.8
11/1
T: Debra Corbett
R: Hannah English (59)
11/1
5
2.6
9/2
T: Gregory Cornish
R: Brooke Ainsworth (57)
9/2
7m outback prince (AUS) x moongambler (AUS) (victory note (USA))
6
3.5
100/1
T: R E Pilling
R: Noriyuki Masuda (56)
100/1
8g bushranger (IRE) x our magic choice (NZ) (stravinsky (USA))
7
3.9
40/1
T: B Robinson
R: M Hellyer (57)
40/1
7m bushranger (IRE) x mrs commands (AUS) (commands (AUS))
8
8.4
100/1
T: G Sitek
R: Ms H E Poland (52.5)
100/1
8m high chaparral (IRE) x tonality (AUS) (encosta de lago (AUS))
Race 6 - Tab Hcp (C2) (1650m)
Class: Class 2 Track: Good(3) Time: 1:41.46 (36.95)
Prizemoney: $17,000
1
5/1
T: J G Symons & S Laxon
R: M Hellyer (54)
5/1
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
Genoa (4)
15/4
T: Marcus Wilson
R: Ms T Harrison (56)
15/4
4g eurozone (AUS) x grager (AUS) (kalanisi (IRE))
3
0.6
11/8F
T: Ms M Brosnan
R: Jake Bayliss (57)
11/8F
5g nadeem (AUS) x centaine gu li (NZ) (centaine (AUS))
4
5.1
15/1
T: Ms C Richardson
R: Corey Bayliss (54)
15/1
7g starcraft (NZ) x miss danewood (AUS) (danehill (USA))
5
8.6
60/1
T: D Chujo
R: Noriyuki Masuda (54)
60/1
6m myboycharlie (IRE) x keela (AUS) (woodman (USA))
6
9.9
11/1
T: J L Johnston
R: N Thomas (54)
11/1
8g patapan (USA) x kashann (NZ) (kashani (USA))
7
17.7
100/1
T: Shane Parsons
R: Melissa Cox (54)
100/1
5m drumbeats (AUS) x mystic dragon (AUS) (hidden dragon (AUS))
8
29
7/2
T: Jon Walk
R: Jackson Murphy (54)
7/2
6g poet's voice (GB) x ready on sunday (AUS) (more than ready (USA))
Race 7 - Tab Hcp (C1) (1200m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 1:10.53 (35.87)
Prizemoney: $17,000
1
11/8F
T: H J Norman
R: Ms R Palmer (59)
11/8F
4m your song (AUS) x tattyam (NZ) (yamanin vital (NZ))
Winning siblings: Kendall's Dream, Lucky Tom, Stradam,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
7/2
T: B S Baldwin
R: Corey Bayliss (57.5)
7/2
3
1.3
4/1
T: Ben Ahrens
R: James Orman (56.5)
4/1
4m rothesay (AUS) x princess qualo (AUS) (sequalo (AUS))
2018 MM Gold Coast March Yearling Sale
Vendor: Aquis Farm Wonglepong Qld
Buyer: Psd $40000 Res $70000
4
1.8
60/1
T: Gregory Cornish
R: Brooke Ainsworth (54)
60/1
6m teranaba (AUS) x maid of the manor (AUS) (royal academy (USA))
5
2
15/4
T: T J Gollan
R: Alannah Fancourt (59)
15/4
4m shamus award (AUS) x badabing badaboom (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
2.5
Tiz (8)
25/1
T: Kim Mothershaw
R: M Hellyer (56)
25/1
6m stratum (AUS) x in a tiz (NZ) (volksraad (GB))
7
4.8
16/1
T: Marcus Wilson
R: Ms T Harrison (55.5)
16/1
5m shinzig (AUS) x ski princess (AUS) (bel esprit (AUS))
8
5.3
80/1
T: Selina Leef
R: Jackson Murphy (54)
80/1
7m mosayter (USA) x longroadhome (AUS) (lonhro (AUS))
9
5.5
Tejaan (11)
100/1
T: B Robinson
R: N Fazackerley (53)
100/1
4m denman (AUS) x hamasat (GB) (pivotal (GB))
10
8.3
100/1
T: Ms T Cotsiopoulos
R: Leslie Tilley (54)
100/1
5m zoffany (IRE) x seasons joy (AUS) (fasliyev (USA))
11
9.1
40/1
T: Brent Gray
R: Adam Spinks (56)
40/1
5m drumbeats (AUS) x size her up (AUS) (success express (USA))
* Nick figures are for Australasia.