Breednet Results

BETOOTA - Saturday, August 31

Race 1 - (Bm50) (1200m)
Class: Benchmark 50 Track: Good(3) Time: 1:10.76
Prizemoney: $9,000
1
9/2
T: H C Forster
R: L Dillon (59.5)
9/2
5g arlington (AUS) x thunderclap (AUS) (thunder gulch (USA))
Winning siblings: Alchemy, Fire Starter, Imperial Grand,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
9/10F
T: R C Robb
R: Clayton Gallagher (62)
9/10F
5m starcraft (NZ) x debelle (AUS) (snitzel (AUS))
3
1.8
Kulaba (5)
9/2
T: P J Richardson
R: M Schrapel (60)
9/2
7g zupaone (AUS) x skiwi (NZ) (prized (USA))
4
2.1
9/4
T: Todd Austin
R: Matthew Palmer (62)
9/4
6g snippetson (AUS) x i'm a lady (AUS) (lonhro (AUS))
5
2.2
12/1
T: Kym Healy
R: Ms C Eaton (59.5)
12/1
8g wanted (AUS) x jubilant spirit (AUS) (hurricane sky (AUS))
6
4.7
11/4
T: Jason Babarovich
R: J Babarovich (60.5)
11/4
5g al samer (AUS) x gudwill (AUS) (will dancer (FR))
7
4.9
16/1
T: David Rewald
R: David Rewald (58.5)
16/1
7g congrats (USA) x dancesteps (NZ) (danehill (USA))
8
7.9
14/1
T: Bryan Dixon
R: M Milford (60)
14/1
10g stratum (AUS) x dearness (AUS) (snippets (AUS))
Race 2 - Hcp (60) (1000m)
Class: Restricted 60 Track: Good(3) Time: 0:56.05
Prizemoney: $9,000
1
6/4F
T: Leslie Baker
R: T Treichel (61)
6/4F
6g poet's voice (GB) x colourist (AUS) (danzero (AUS))
Winning siblings: Perfect Pony,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.3
2/1
T: Bryan Dixon
R: M Milford (59.5)
2/1
7g star witness (AUS) x magsaya (AUS) (danehill dancer (IRE))
3
1.4
11/1
T: John Ferguson
R: J Hoopert (56)
11/1
5g longhorn (AUS) x port of africa (AUS) (cape cross (IRE))
4
6.6
6/1
T: David Rewald
R: David Rewald (56.5)
6/1
7m nothing to lose (USA) x winsome dancer (AUS) (celestial dancer (IRE))
5
8.6
7/2
T: Kym Healy
R: Matthew Palmer (61)
7/2
6g fastnet rock (AUS) x dance on by (IRE) (sadler's wells (USA))
6
8.8
11/4
T: H C Forster
R: L Dillon (60)
11/4
4g snippetson (AUS) x high alt (AUS) (desert prince (IRE))
7
9
11/1
T: Bryan Dixon
R: M Schrapel (58.5)
11/1
9m danerich (AUS) x go bendigo (AUS) (vettori (IRE))
8
11.5
5/1
T: Philip Cole
R: Ms C Eaton (57.5)
5/1
7m foreplay (AUS) x aunty betty (AUS) (encounter (AUS))
Race 3 - Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 0:57.06
Prizemoney: $8,000
1
2/1
T: R C Robb
R: Clayton Gallagher (59.5)
2/1
4g canford cliffs (IRE) x mambo lady (AUS) (duke of marmalade (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
5
6/1
T: Bryan Dixon
R: M Milford (59.5)
6/1
6g danesis (IRE) x eurouble (AUS) (moscow ballet (IRE))
3
5.4
13/4
T: David Rewald
R: David Rewald (59.5)
13/4
5g denman (AUS) x dual spark (AUS) (spartacus (AUS))
4
8.1
4/1
T: John Ferguson
R: J Hoopert (59.5)
4/1
6g jet spur (AUS) x generality (AUS) (general nediym (AUS))
5
8.2
7/2
T: Todd Austin
R: Matthew Palmer (59.5)
7/2
4g spirit of boom (AUS) x shara princess (AUS) (desert prince (IRE))
6
15.7
1/1F
T: H C Forster
R: L Dillon (57.5)
1/1F
4m love conquers all (AUS) x maizy days (AUS) (our maizcay (AUS))
Race 4 - Hcp (1000m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 0:56.55
Prizemoney: $15,000
1
13/4
T: John Ferguson
R: J Hoopert (56)
13/4
6g easy rocking (AUS) x miss ashby (AUS) (canadian silver (CAN))
This nick: 5 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2.8
7/4
T: Todd Austin
R: Matthew Palmer (56)
7/4
2017 Inglis Premier Yearling Sale Ses 2
$52,000
Vendor: Phoenix Broodmare Farm, Euroa
Buyer: Luke Oliver Racing
3
3.8
13/8F
T: R C Robb
R: Clayton Gallagher (56)
13/8F
6g casino prince (AUS) x ocean bridge (AUS) (dolphin street (FR))
4
3.9
5/2
T: H C Forster
R: L Dillon (64.5)
5/2
5
5.6
9/1
T: David Rewald
R: David Rewald (56.5)
9/1
6
6.1
6/1
T: David Rewald
R: T Treichel (56)
6/1
7
10.3
Safdie (6)
9/1
T: Jason Babarovich
R: J Babarovich (56)
9/1
6g moshe (AUS) x initial venture (AUS) (hennessy (USA))
Race 5 - Betoota Cup (1600m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:36.14
Prizemoney: $13,000
1
7/2
T: Kym Healy
R: Ms C Eaton (56)
7/2
7g ad valorem (USA) x telegraph gal (AUS) (royal academy (USA))
Winning siblings: Speedy Missile, Thai Boxing,
This nick: 4 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
5/2
T: Leslie Baker
R: T Treichel (58)
5/2
7g medaglia d'oro (USA) x upper echelon (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
3
1.3
6/4F
T: R C Robb
R: Wendy Peel (56.5)
6/4F
7g savabeel (AUS) x elusive elle (AUS) (elusive quality (USA))
4
1.7
10/1
T: David Rewald
R: David Rewald (56.5)
10/1
9g monashee mountain (USA) x ceres (AUS) (our maizcay (AUS))
5
1.8
11/2
T: Todd Austin
R: M Schrapel (58.5)
11/2
9g hussonet (USA) x paris plaits (AUS) (flying spur (AUS))
6
9.8
5/2
T: H C Forster
R: L Dillon (65.5)
5/2
7g medaglia d'oro (USA) x preserve (AUS) (canny lad (AUS))
7
11.3
13/4
T: Todd Austin
R: Matthew Palmer (56)
13/4
5g animal kingdom (USA) x synaesthesia (USA) (quiet american (USA))
Race 6 - Hcp (Cl B) (800m)
Class: Class B Track: Good(3) Time: 0:45.51
Prizemoney: $8,000
1
5/4F
T: R C Robb
R: Clayton Gallagher (60)
5/4F
4g supreme class (AUS) x rare subject (AUS) (red ransom (USA))
Winning siblings: Excelleration,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2
7/4
T: Todd Austin
R: Matthew Palmer (57.5)
7/4
5m man of illusion (AUS) x gamble in gold (AUS) (monashee mountain (USA))
3
3.3
5/4F
T: Bryan Dixon
R: M Milford (61)
5/4F
4m your song (AUS) x segments (AUS) (mossman (AUS))
4
3.4
5/1
T: David Rewald
R: David Rewald (56.5)
5/1
5
3.8
13/4
T: William Pugsley
R: T Treichel (56)
13/4
4m straight (AUS) x lusharoonie (AUS) (magic albert (AUS))
* Nick figures are for Australasia.