Breednet Results

BINNAWAY - Saturday, May 4

Race 1 - Coolah Encourage&Toohey's Mdn (1000m)
Class: Maiden Track: Soft(7) Time: 1:00.28
Prizemoney: $8,000
1
13/4
T: Ms K McCarroll
R: D Pitomac (57)
13/4
5m dreamscape (AUS) x don't hang up (AUS) (cogitate (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
1/1F
T: S J Gleeson
R: Ms J Worley (57)
1/1F
4m smart missile (AUS) x tantsima (AUS) (fasliyev (USA))
2017 MM National Weanling Sale
Vendor: Noralla Stud Gladfield Qld
Buyer: Psd $20000 Res $30000
3
1.6
5/1
T: Ms A Rossiter
R: Ms T Jeffries (57)
5/1
7m dubleo (USA) x kingsway cardee (AUS) (forever regal (CAN))
4
7.1
9/1
T: Terry Fulwood
R: D Northey (57)
9/1
3f tickets (AUS) x favourite way (AUS) (strategic (AUS))
5
9.7
9/1
T: R C Robb
R: Billy Cray (57)
9/1
3f chat up line (AUS) x games night (AUS) (shangri-la (AUS))
6
10.4
16/1
T: Leslie Bryant
R: M Squires (59)
16/1
4g pluck (USA) x spurnof (AUS) (flying spur (AUS))
7
10.7
16/1
T: Bryan Dixon
R: Rasit Yetimova (59)
16/1
4g onemorenomore (AUS) x zobeide (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
8
12.1
16/1
T: F M Hayes
R: James Rogers (59)
16/1
3g nicconi (AUS) x vodka twist (AUS) (hurricane sky (AUS))
9
12.5
11/1
T: Bryan Dixon
R: Jacob Gilchrist (55)
11/1
10
18.7
7/1
T: Bryan Dixon
R: Ashley Morgan (59)
7/1
5g raheeb (AUS) x too cluie (AUS) (clang (AUS))
Race 2 - Guy Andrews Electrical (Bm45) (1100m)
Class: Benchmark 45 Track: Soft(7) Time: 1:06.34
Prizemoney: $8,000
1
5/2F
T: Roy L McCabe
R: Ms A Stanley (57.5)
5/2F
4m dr doute's (AUS) x hanaa (AUS) (more than ready (USA))
Winning siblings: Happy Cat, Rosie's Ready,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.5
7/2
T: Lee Lunn
R: Jacob Gilchrist (58.5)
7/2
6g excites (AUS) x heart of ishtar (AUS) (lion heart (USA))
3
3
9/1
T: Michael Denison
R: Vad Bolozhinskyi (56.5)
9/1
8m danbird (AUS) x our sharona (AUS) (our maizcay (AUS))
4
4
7/2
T: Connie Greig
R: Rasit Yetimova (60.5)
7/2
7m haradasun (AUS) x barberton (AUS) (flying spur (AUS))
5
4.2
8/1
T: Dar Lunn
R: Ashley Morgan (57)
8/1
6
5.8
7/1
T: R W Howe
R: K Dunbar (59.5)
7/1
4g all too hard (AUS) x roman treasure (USA) (roman ruler (USA))
7
7.6
7/2
T: Douglas Fernando
R: Ms J Worley (62.5)
7/2
7g beautiful crown (USA) x chain of stars (AUS) (air de france (USA))
8
9.5
7/1
T: Leslie Bryant
R: James Rogers (58)
7/1
Race 3 - Warrumbungle Shire (Bm45) (1700m)
Class: Benchmark 45 Track: Soft(7) Time: 1:53.96
Prizemoney: $8,000
1
13/4
T: Bryan Dixon
R: Billy Cray (58.5)
13/4
5g power of destiny (AUS) x coasters (AUS) (covetous (AUS))
This nick: 7 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
2.5
13/4
T: G D Lunn
R: K Dunbar (59.5)
13/4
3
2.6
5/4F
T: Leon Cross
R: Ms J Worley (60)
5/4F
4
4.6
7/1
T: Bryan Dixon
R: Ashley Morgan (57)
7/1
6m amadeus wolf (GB) x nothin' leica win (AUS) (nothin' leica dane (AUS))
5
4.9
9/1
T: Connie Greig
R: Rasit Yetimova (59)
9/1
6g magic albert (AUS) x moondreamer (IRE) (danehill (USA))
6
5.7
7/2
T: G D Lunn
R: Grace Willoughby (59)
7/2
6g god's own (AUS) x african lady (AUS) (somalia (AUS))
7
9.9
10/1
T: Roy L McCabe
R: Ms A Stanley (56.5)
10/1
4m intergaze (AUS) x intermingle (AUS) (rhythm (USA))
Race 4 - Dennis Frater Memorial Mdn Hcp (1270m)
Class: Maiden Track: Soft(7) Time: 1:17.07
Prizemoney: $8,000
1
13/4
T: Brett Thompson
R: Ashley Morgan (55)
13/4
4g congrats (USA) x lyricalworks (AUS) (danehill dancer (IRE))
Winning siblings: Albertical, Boss Lane, Fatz,
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
1
10/1
T: T J Fahey
R: Vad Bolozhinskyi (54.5)
10/1
3
2.3
6/4F
T: L C Morgan
R: Jacob Gilchrist (56)
6/4F
4g arlington (AUS) x cloudscape (AUS) (intergaze (AUS))
4
4.7
8/1
T: Kylie Kennedy
R: D Northey (54.5)
8/1
5
5
12/1
T: R C Robb
R: Billy Cray (56.5)
12/1
4g zoffany (IRE) x bold shift (AUS) (night shift (USA))
6
5.3
Platina (16)
16/1
T: Bryan Dixon
R: Brooke Stower (54.5)
16/1
4m murtajill (AUS) x agnesar (AUS) (agnes world (USA))
7
8.3
7/2
T: G A O'Brien
R: K Dunbar (56.5)
7/2
4g summa cum laude (AUS) x our tiptoe (AUS) (real quiet (USA))
8
8.4
4/1
T: Leslie Bryant
R: M Squires (54.5)
4/1
4m zizou (AUS) x mokaraba (NZ) (cape cross (IRE))
9
12
20/1
T: G J Watts
R: D Pitomac (54.5)
20/1
7m eavesdropper (USA) x bountiful lady (USA) (irish river (FR))
10
14.6
Reddies (12)
11/2
T: Kody Nestor
R: James Rogers (54.5)
11/2
Race 5 - 2019 Binnaway Cup (Bm58) (1270m)
Class: Benchmark 58 Track: Soft(7) Time: 1:17.09
Prizemoney: $9,000
1
12/1
T: Dar Lunn
R: Ashley Morgan (56)
12/1
5g helmet (AUS) x star on high (USA) (fusaichi pegasus (USA))
Winning siblings: Safeeya, Taaj, That's Magic,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.8
2/1F
T: Gavin Groth
R: K Dunbar (60)
2/1F
8g danehill express (AUS) x indira morning (AUS) (indian danehill (IRE))
3
0.9
2/1F
T: G A O'Brien
R: Vad Bolozhinskyi (58)
2/1F
8g snippetson (AUS) x el chickie (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
1.6
5/1
T: Jeremy Everson
R: Brooke Stower (60.5)
5/1
6g domesday (AUS) x edge of the world (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
5
2.6
10/1
T: Bryan Dixon
R: Billy Cray (54)
10/1
5g mutawaajid (AUS) x space gala (AUS) (galileo (IRE))
6
4.3
7/2
T: Ms K McCarroll
R: D Pitomac (58.5)
7/2
8g hurricane sky (AUS) x greta bridge (AUS) (blackfriars (AUS))
7
5
9/1
T: R C Robb
R: D Northey (59)
9/1
9g encosta de lago (AUS) x sarah vee (AUS) (end sweep (USA))
8
18.9
16/1
T: Kylie Kennedy
R: James Rogers (54)
16/1
8g shaft (AUS) x princess annandon (AUS) (armidale (AUS))
Race 6 - Coonabarabran Bakery Hcp (C2) (1200m)
Class: Class 2 Track: Soft(7) Time: 1:12.47
Prizemoney: $8,000
1
15/4
T: Brett Thompson
R: Ashley Morgan (59)
15/4
4g snippetson (AUS) x take your mark (AUS) (flying spur (AUS))
Winning siblings: Mark My Word,
This nick: 17 runners; 11 winners; 2 SW. Details
2
1.3
5/1
T: Leon Cross
R: Ms J Worley (55.5)
5/1
5g rothesay (AUS) x pointe dancer (AUS) (noverre (USA))
3
1.8
8/1
T: Brett Thompson
R: Billy Cray (54)
8/1
4
2.2
8/1
T: R W Howe
R: D Pitomac (55)
8/1
6g northern meteor (AUS) x conquistar (NZ) (danasinga (AUS))
5
2.3
5/1
T: Gavin Groth
R: K Dunbar (57.5)
5/1
4g big brown (USA) x nawadi (GB) (machiavellian (USA))
6
5.8
7/4F
T: Bryan Dixon
R: Jacob Gilchrist (55)
7/4F
7
5.9
9/1
T: Leslie Bryant
R: James Rogers (54.5)
9/1
5g oratorio (IRE) x mrs. ledden (AUS) (ignatius (USA))
8
7.1
8/1
T: Roy L McCabe
R: Ms A Stanley (55)
8/1
9
7.5
9/4
T: G A O'Brien
R: Vad Bolozhinskyi (59)
9/4
10
8.7
11/1
T: Jeremy Everson
R: Brooke Stower (55.5)
11/1
4g warhead (AUS) x craiglea greene (AUS) (manshood (CAN))
11
11.2
8/1
T: R C Robb
R: D Northey (58.5)
8/1
12
12.4
20/1
T: M Dykes
R: M Squires (54)
20/1
* Nick figures are for Australasia.