Breednet Results

BUNBURY - Sunday, February 3

Race 1 - Bunbury Cup Gala Dinner Mdn (1675m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:44.03 (36.46)
Prizemoney: $16,500
1
5/4F
T: G and A Williams
R: W Pike (57)
5/4F
3g reset (AUS) x heart ache (AUS) (jeune (GB))
Winning siblings: Billy Ray,
This nick: 6 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.5
2/1
T: T M Andrews
R: Jade McNaught (52)
2/1
3f pierro (AUS) x caesar's princess (AUS) (exceed and excel (AUS))
3
4.3
7/1
T: S J Miller
R: G L Smith (57)
7/1
3g trade fair (GB) x amazingtale (AUS) (tale of the cat (USA))
2019 MM Perth Yearling Sale Book 2
$20,000
Vendor: Alwyn Park Stud Serpentine WA
Buyer: John Chalmers Bloodstock (FBAA)
4
4.8
Laylo (11)
20/1
T: A G Durrant
R: Chris Parnham (55)
20/1
3f blackfriars (AUS) x metallica (AUS) (state city (USA))
5
5
13/2
T: Ms J Panizza
R: Ms K Yuill (58)
13/2
4g ouqba (GB) x nigella bites (AUS) (danetime (IRE))
6
6.8
Galiba (10)
150/1
T: R C McPherson
R: Randy Tan (55)
150/1
3f galah (AUS) x life story (AUS) (rubiton (AUS))
7
8
50/1
T: Ms S L Miller
R: Alan Kennedy (57)
50/1
3g universal ruler (AUS) x biara rose (AUS) (dr johnson (USA))
8
8.5
25/1
T: D and B Pearce
R: Jordan Turner (58)
25/1
5g hala bek (IRE) x vain spirit (AUS) (kenvain (AUS))
9
8.8
50/1
T: Ms P Kenney
R: Takahide Ikenushi (57)
50/1
3g magnus (AUS) x our oui paris (AUS) (bletchley park (IRE))
10
17
150/1
T: A J Yujnovich
R: L Camilleri (56)
150/1
4m oratorio (AUS) x lady alaska (AUS) (reset (AUS))
11
17.1
16/1
T: Trevor Roche
R: Fiona Bell (56)
16/1
5g universal ruler (AUS) x simply sally (AUS) (blackfriars (AUS))
Race 2 - Iron Jack Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:11.53 (35.54)
Prizemoney: $16,500
1
9/4F
T: V A Brockman
R: Lucy Warwick (55)
9/4F
3f playing god (AUS) x parc d'amour (AUS) (bletchley park (IRE))
Winning siblings: Amourio, Flirtinaskirt, Our D'amour, Pambella,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.4
9/4F
T: R C McPherson
R: W Pike (56)
9/4F
5m pitleco (AUS) x damzel's dream (AUS) (bite the bullet (USA))
3
2.9
9/2
T: P and M Giadresco
R: Mitchell Pateman (58)
9/2
4g discorsi (AUS) x kensington gem (AUS) (blackfriars (AUS))
4
3
60/1
T: Jarrad Humphries
R: P Carbery (58)
60/1
6g floral pegasus (AUS) x zayinda (FR) (mark of esteem (IRE))
5
3.7
14/1
T: F R Kersley
R: D Staeck (56)
14/1
4m trade fair (GB) x arcade game (AUS) (corporate raider (AUS))
6
4.2
13/4
T: Ms S Childs
R: G L Smith (57)
13/4
3g dawn approach (IRE) x tribal queen (AUS) (fastnet rock (AUS))
7
5.7
150/1
T: B S Seinor
R: J Whiting (58)
150/1
5g alfred nobel (IRE) x mirror ball (AUS) (dolphin street (FR))
8
6
20/1
T: Ms H Harding
R: Chris Parnham (55)
20/1
3f my admiration (AUS) x dandy cart (AUS) (trade fair (GB))
9
6.7
30/1
T: G E Hitchcock
R: Andrew Castle (56)
30/1
10
9.7
150/1
T: B V Watkins
R: Fiona Bell (54)
150/1
4m high chaparral (IRE) x tessie girl (AUS) (fastnet rock (AUS))
11
13.7
30/1
T: Andrew Dickson
R: T Turner (57)
30/1
12
15
100/1
T: R M Witten
R: Kate Witten (56.5)
100/1
5g saxon (AUS) x tissot (AUS) (laranto (AUS))
13
22.2
150/1
T: B M Smithall
R: Ms K Yuill (56)
150/1
4m trade fair (GB) x my hatras (AUS) (fimiston (AUS))
Race 3 - Tabtouch-Better Your Bet (C5) (1100m)
Class: Class 5 Track: Good(4) Time: 1:05.47 (34.57)
Prizemoney: $19,000
1
4/1
T: P E Roberts
R: G L Smith (62)
4/1
6r so secret (AUS) x braakensiek (AUS) (johan cruyff (GB))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
3/1
T: P and M Giadresco
R: Mitchell Pateman (58)
3/1
5m trade fair (GB) x koukla (AUS) (bletchley park (IRE))
3
0.9
15/2
T: P and M Giadresco
R: J Whiting (59)
15/2
6g blackfriars (AUS) x gift of eloquence (AUS) (bletchley park (IRE))
4
1.7
7/4F
T: B P Fitzgerald
R: W Pike (57)
7/4F
5m my atacanta (IRE) x marlaina (AUS) (oratorio (AUS))
5
2
20/1
T: Meryl Hayley
R: T Turner (57.5)
20/1
5m discorsi (AUS) x jestervale (AUS) (real jester (AUS))
6
2.2
Kentoo (2)
4/1
T: N D Dellar
R: Fiona Bell (57.5)
4/1
7
5
66/1
T: Ms A J Smith
R: Mollie Clark (52)
66/1
7m pins (AUS) x dawning (NZ) (danasinga (AUS))
Race 4 - Amelia Park Hcp (C3) (1200m)
Class: Class 3 Track: Good(4) Time: 1:11.91 (35.00)
Prizemoney: $19,000
1
7/2
T: Robert and Todd Harvey
R: Jade McNaught (56.5)
7/2
4m oratorio (AUS) x naughty (AUS) (canny lad (AUS))
Winning siblings: Atrocious, Major's Money,
This nick: 3 runners; 11 winners; 1 SW. Details11 runners; 11 winners; 1 SW. Details
2
0.8
13/8F
T: T M Andrews
R: Mitchell Pateman (60)
13/8F
3c my admiration (AUS) x sirosey (AUS) (choisir (AUS))
3
0.9
15/2
T: L P Luciani
R: W Pike (59)
15/2
4g dick turpin (IRE) x prima vista (AUS) (invincible spirit (IRE))
4
1
7/2
T: A G Durrant
R: Tayla Stone (58.5)
7/2
3f star witness (AUS) x paris heart (AUS) (seignorial (USA))
5
1.7
12/1
T: Ms C Stelmach
R: C Staples (56)
12/1
3f galah (AUS) x classic champagne (AUS) (danehill express (AUS))
6
1.8
4/1
T: B V Watkins
R: Fiona Bell (57)
4/1
4m war chant (USA) x aflica (AUS) (mull of kintyre (USA))
7
8
100/1
T: T N Pike
R: C Haddon (56.5)
100/1
5m war chant (USA) x queen dido (NZ) (pentire (GB))
Race 5 - Oakland Park Stud Sprint (C1) (1100m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:05.51 (35.06)
Prizemoney: $19,000
1
9/1
T: Peter Farrell
R: P Carbery (58)
9/1
4m maschino (AUS) x legs up to here (USA) (gold regent (USA))
Winning siblings: Eclair Desire, Scarlet's Web,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.8
9/4
T: Sue Olive
R: W Pike (60)
9/4
4g slater (AUS) x pack your bags (NZ) (o'reilly (NZ))
3
4.1
11/2
T: Mark Wright
R: C Staples (56)
11/2
6m demerit (AUS) x amore venus (AUS) (surtee (AUS))
4
4.2
Righto (3)
9/1
T: Meryl Hayley
R: Ms R Forrest (58.5)
9/1
6g discorsi (AUS) x yes we can (NZ) (al akbar (AUS))
5
4.5
9/4F
T: Peter Farrell
R: Jordan Turner (55.5)
9/4F
5m mcflirt (NZ) x red hot special (AUS) (red eye special (AUS))
6
4.6
40/1
T: T N Pike
R: Alan Kennedy (57)
40/1
4m big brown (USA) x chloe rose (AUS) (starcraft (NZ))
7
5.5
15/2
T: T N Pike
R: C Haddon (58)
15/2
4g dick turpin (IRE) x sharufa (AUS) (untouchable (AUS))
8
9.7
9/1
T: Ms C Stelmach
R: L Camilleri (55)
9/1
6g raheeb (AUS) x hot anchor (AUS) (danehill dancer (IRE))
9
11.7
80/1
T: P J Naylor
R: Jade McNaught (57)
80/1
6g oratorio (IRE) x pourquoi (NZ) (jahafil (GB))
Race 6 - Duncan Equine Group Hcp (C1) (1400m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:24.83 (36.01)
Prizemoney: $19,000
1
4/5F
T: D and B Pearce
R: Alan Kennedy (58)
4/5F
4m blackfriars (AUS) x i do believe (AUS) (fasliyev (USA))
Winning siblings: Bos Taurus, Mythical Trust,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.4
5/1
T: B A McDougall
R: Ryan Hill (59)
5/1
3
0.5
4/1
T: C L Smith
R: W Pike (55)
4/1
4m so secret (AUS) x dance to heaven (AUS) (key business (AUS))
4
4
40/1
T: Jade Tangaroa
R: Takahide Ikenushi (56.5)
40/1
5m my atacanta (IRE) x music theatre (AUS) (hawk wing (USA))
5
4.5
50/1
T: M H Miller
R: Ms N Hopwood (54)
50/1
6
4.6
11/2
T: T M Andrews
R: D Staeck (58)
11/2
4m danehill express (AUS) x speed up (AUS) (canny lad (AUS))
7
6.5
20/1
T: T N Pike
R: C Haddon (59)
20/1
4g dick turpin (IRE) x peggie's business (AUS) (key business (AUS))
8
9
150/1
T: Peter Lynch
R: Ms R Forrest (54)
150/1
5m all american (AUS) x lady three shoes (AUS) (numerous times (CAN))
9
9.5
100/1
T: P D Tapper
R: Randy Tan (54.5)
100/1
5g saxon (AUS) x lust for dust (AUS) (made of gold (USA))
10
16.5
40/1
T: Rebecca Shanks
R: Tayla Stone (56.5)
40/1
6g cardinal virtue (AUS) x lilli (AUS) (bletchley park (IRE))
Race 7 - Rangeview Stud Classic (1400m) LR
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:24.19 (34.72)
Prizemoney: $100,000
1
4/6F
T: D and B Pearce
R: Joseph Azzopardi (54.5)
4/6F
3f universal ruler (AUS) x tip the angel (AUS) (tip the pro (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.8
5/1
T: G and A Williams
R: W Pike (55)
5/1
3g reset (AUS) x test case (AUS) (testa rossa (AUS))
3
1.6
9/1
T: G and A Williams
R: Chris Parnham (55)
9/1
3g pierro (AUS) x broadway belle (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
1.7
9/1
T: L P Luciani
R: D Staeck (55)
9/1
3g poet's voice (GB) x leitmotif (AUS) (fasliyev (USA))
5
3
15/2
T: B V Watkins
R: Lucy Warwick (55)
15/2
3g patronize (AUS) x comme ci (AUS) (verglas (IRE))
6
3.7
16/1
T: T W Crosby
R: S McGruddy (55)
16/1
3g galah (AUS) x miss margene (AUS) (flying spur (AUS))
7
12.2
16/1
T: L P Luciani
R: J Whiting (53)
16/1
3f trade fair (GB) x prima vista (AUS) (invincible spirit (IRE))
Race 8 - Owners Only Hcp (C3) (1675m)
Class: Class 3 Track: Good(4) Time: 1:43.09 (36.30)
Prizemoney: $19,000
1
7/4F
T: D L Morton
R: W Pike (57)
7/4F
4m blackfriars (AUS) x ancient love (AUS) (state city (USA))
This nick: 4 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1
12/1
T: K J Reeves
R: C Staples (55)
12/1
5g patronize (AUS) x spirit of paris (AUS) (bellotto (USA))
3
2
11/2
T: T W Crosby
R: Jade McNaught (58.5)
11/2
4
4
11/1
T: G A Crispin
R: J Whiting (57.5)
11/1
5g demerit (AUS) x glamd (AUS) (kendel star (AUS))
5
4.5
50/1
T: S V Vahala
R: Shelby Bowtell (54)
50/1
6g henny hughes (USA) x bandolera (JPN) (dehere (USA))
6
6
15/8
T: B V Watkins
R: Lucy Warwick (56.5)
15/8
5m wanted (AUS) x paretsky (AUS) (testa rossa (AUS))
7
7.5
30/1
T: Ms R Elliott
R: Randy Tan (55)
30/1
5g magic albert (AUS) x r brown sugar (USA) (exchange rate (USA))
8
8
12/1
T: David A Smith
R: Ms K Yuill (58.5)
12/1
9
11.8
Vonconi (10)
100/1
T: M H Miller
R: Ms N Hopwood (54)
100/1
8g bianconi (USA) x vontastic (AUS) (fantastic light (USA))
10
15
16/1
T: S W Barrass
R: Takahide Ikenushi (58)
16/1
4g frost giant (USA) x swift draw (AUS) (canny lad (AUS))
* Nick figures are for Australasia.