Breednet Results

CANTERBURY - Friday, February 16

Race 1 - Book Atc Hospitality Today Mdn (1550m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:33.88 (36.26)
Prizemoney: $40,000
1
5/4F
T: C J Waller
R: K McEvoy (59)
5/4F
3c sebring (AUS) x valentine miss (AUS) (danetime (IRE))
Winning siblings: Mozzie Monster,
This nick: 5 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2019 MM Gold Coast Yearling Sale
$150,000
Vendor: Widden Stud Widden Valley NSW
Buyer: David Digney
2
0.2
25/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: Katelyn Mallyon (56)
25/1
3g bullet train (GB) x duchess daisy (AUS) (royal academy (USA))
2019 Inglis Melbourne Gold Yearling Sale
$10,000
Vendor: Bowness Stud, Young, NSW
Buyer: J Ong
3
0.7
9/1
T: C J Waller
R: J Parr (58)
9/1
3g high chaparral (IRE) x zarock (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
4
1.4
5/2
T: Ms G Williams
R: G Schofield (56)
5/2
5
2.2
20/1
T: C J Waller
R: Tim Clark (55.5)
20/1
3g all too hard (AUS) x devil moon (AUS) (king cugat (USA))
6
7.6
100/1
T: Paula Cartledge
R: Jean Van Overmeire (53)
100/1
3g haradasun (AUS) x french tilt (NZ) (snaadee (USA))
7
14.1
15/4
T: C J Waller
R: B Avdulla (59)
15/4
3c redoute's choice (AUS) x fume blanc (AUS) (encosta de lago (AUS))
Race 2 - Jack Colville (Bm72) (1550m)
Class: Benchmark 72 Track: Good(4) Time: 1:33.71 (36.00)
Prizemoney: $40,000
1
9/1
T: Matthew Smith
R: Rachel King (51.5)
9/1
6m strategic (AUS) x charlotte's way (AUS) (table limit (USA))
Winning siblings: Cleveland, Il Dominatore,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
6/4F
T: L J Bridge
R: Tim Clark (55)
6/4F
4m pluck (USA) x magsaya (AUS) (danehill dancer (IRE))
3
1.5
7/2
T: C J Waller
R: B Avdulla (59)
7/2
4m keeper (AUS) x summer heights (NZ) (stark south (USA))
4
2.2
8/1
T: R and L Price
R: J Parr (57)
8/1
7m purrealist (AUS) x traverse (AUS) (good journey (USA))
5
2.7
8/1
T: M C Conners
R: A Hyeronimus (56.5)
8/1
6m husson (ARG) x tennessee red (AUS) (red ransom (USA))
6
2.8
11/2
T: K A Lees
R: Jean Van Overmeire (54)
11/2
3f harbour watch (IRE) x zecchino (AUS) (fairy king (USA))
7
3.6
16/1
T: J G Sargent
R: Ms W Costin (53)
16/1
3f foxwedge (AUS) x our miss donovan (AUS) (hussonet (USA))
8
6.9
25/1
T: K J Parker
R: J Ford (55)
25/1
5m octagonal (NZ) x madame meilland (AUS) (commands (AUS))
Race 3 - Tab Rewards (Bm80) (1550m)
Class: Benchmark 80 Track: Good(4) Time: 1:35.24 (34.69)
Prizemoney: $40,000
1
7/4F
T: David Pfieffer
R: A Hyeronimus (58.5)
7/4F
Winning siblings: Baltic, Caline, Dwindle, Monogram, Tarquin,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.8
7/2
T: K A Lees
R: Jean Van Overmeire (56.5)
7/2
4m nadeem (AUS) x just diamonds (NZ) (no excuse needed (GB))
3
2
11/1
T: Jason Attard
R: G Schofield (58)
11/1
6g dane shadow (AUS) x reiby rose (AUS) (testa rossa (AUS))
4
2.6
9/2
T: Mark Newnham
R: J Parr (58.5)
9/2
6g wanted (AUS) x with love (AUS) (favorite trick (USA))
5
3.2
8/1
T: James Cummings
R: Tim Clark (56.5)
8/1
4g street cry (IRE) x mead (AUS) (galileo (IRE))
6
3.3
20/1
T: Ms G Markwell
R: Brock Ryan (55)
20/1
6g starcraft (NZ) x cool gal (AUS) (secret savings (USA))
7
4.6
15/2
T: Matthew Smith
R: J R Collett (54.5)
15/2
5m le havre (IRE) x love queen (IRE) (val royal (FR))
8
5.2
25/1
T: J A Sprague
R: A Adkins (55.5)
25/1
5g stravinsky (USA) x the glitter (NZ) (centaine (AUS))
Race 4 - Australian Turf Club (Bm75) (1200m)
Class: Benchmark 75 Track: Good(4) Time: 1:09.63 (35.00)
Prizemoney: $40,000
1
15/8F
T: James Cummings
R: G Schofield (56.5)
15/8F
3g denman (AUS) x defrock (AUS) (canny lad (AUS))
Winning siblings: Don't Question Me, Drummed Out,
This nick: 11 runners; 7 winners; 2 SW. Details
2
0.8
3/1
T: G A Ryan
R: Tim Clark (56)
3/1
3f hinchinbrook (AUS) x sweet revenge (NZ) (justice prevails (AUS))
3
0.9
8/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: Rachel King (55)
8/1
3f sebring (AUS) x tapanappa (AUS) (giant's causeway (USA))
4
1.7
15/2
T: M, W and J Hawkes
R: B Avdulla (55)
15/2
3g pierro (AUS) x scattered (AUS) (tale of the cat (USA))
5
3.7
11/1
T: P M Perry
R: J Ford (56)
11/1
3g sebring (AUS) x free spirited (AUS) (fastnet rock (AUS))
6
4.1
16/1
T: G D Hickman
R: J R Collett (54.5)
16/1
3f congrats (USA) x tenant's tiara (AUS) (beautiful crown (USA))
7
5.2
40/1
T: S Spackman
R: B McDougall (52)
40/1
3f moshe (AUS) x takook (AUS) (keltrice (AUS))
8
5.8
4/1
T: P and P Snowden
R: K McEvoy (56.5)
4/1
3f all too hard (AUS) x factor of safety (AUS) (encosta de lago (AUS))
Race 5 - #theraces (Bm77) (1200m)
Class: Benchmark 77 Track: Good(4) Time: 1:10.73 (35.26)
Prizemoney: $40,000
1
7/2
T: K J Parker
R: J R Collett (59.5)
7/2
4g snippetson (AUS) x witches hat (AUS) (el moxie (USA))
Winning siblings: Don Luigi, Filomena, Genoveffa,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1
11/2
T: K A Lees
R: Tim Clark (57)
11/2
4g i am invincible (AUS) x keep it cool (AUS) (al khawaaneeg (USA))
3
1.2
11/4F
T: Joseph Pride
R: B Avdulla (57)
11/4F
4g sebring (AUS) x la goulue (AUS) (danehill dancer (IRE))
4
1.5
Marrock (10)
13/2
T: Mitch Newman
R: Ms W Costin (53)
13/2
4g pluck (USA) x meritous (AUS) (danehill (USA))
5
1.6
9/2
T: P M Perry
R: B McDougall (55)
9/2
4g hinchinbrook (AUS) x melana (AUS) (red ransom (USA))
6
3.4
12/1
T: R and L Price
R: J Ford (55)
12/1
5g charge forward (AUS) x remnant (AUS) (danehill (USA))
7
4.3
30/1
T: Paula Cartledge
R: Jean Van Overmeire (55.5)
30/1
4g dane supreme (AUS) x sweet ascent (AUS) (deadly storm (USA))
8
7.4
9/1
T: G W Murray
R: C Reith (59)
9/1
4g ready's image (USA) x langfibian (AUS) (langfuhr (CAN))
Race 6 - Tab (Bm70) (1900m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 1:58.82 (36.47)
Prizemoney: $40,000
1
7/2
T: Joseph Pride
R: J Ford (58.5)
7/2
4g redwood (GB) x our squeezer (AUS) (redoute's choice (AUS))
Winning siblings: Squeezable, Swiss Beauty, Warrior Woman,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
14/1
T: E and L Longmire
R: B McDougall (56)
14/1
5g lope de vega (IRE) x tattler (AUS) (chief's crown (USA))
3
1.4
3/1
T: Bjorn Baker
R: Jean Van Overmeire (58)
3/1
4m o'reilly (NZ) x be inspired (AUS) (zabeel (NZ))
4
2.5
Resort (4)
5/2F
T: Brad Widdup
R: J Parr (59)
5/2F
4g domesday (AUS) x nusa dua (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
3.3
11/2
T: C J Waller
R: B Avdulla (59)
11/2
4g savabeel (AUS) x kinsella (AUS) (shamardal (USA))
6
4
40/1
T: R and L Price
R: A Adkins (53)
40/1
10g traditionally (USA) x bustri (NZ) (housebuster (USA))
7
4.6
10/1
T: K J Parker
R: Tim Clark (58.5)
10/1
7g dubawi (IRE) x scottish amour (AUS) (whiskey road (USA))
8
7.4
11/1
T: T R Martin
R: L Magorrian (56.5)
11/1
5g sebring (AUS) x sharpen (AUS) (shovhog (AUS))
Race 7 - Schweppes Evening Star (Bm80) (1100m)
Class: Benchmark 80 Track: Good(4) Time: 1:04.17 (34.76)
Prizemoney: $80,000
1
3/1
T: C E Conners
R: Tim Clark (57)
3/1
5g nicconi (AUS) x bolero queen (AUS) (iglesia (AUS))
Winning siblings: Cut A Rug, Torvill,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
6/4F
T: B N Molloy
R: Jean Van Overmeire (56.5)
6/4F
5m swiss ace (AUS) x rosenborg (AUS) (danehill (USA))
3
0.6
5/1
T: Luke Pepper
R: B Avdulla (60.5)
5/1
5g magnus (AUS) x northpoint (AUS) (dehere (USA))
4
1
20/1
T: G D Hickman
R: Brock Ryan (58.5)
20/1
6g high chaparral (IRE) x honi (AUS) (marauding (NZ))
5
1.3
12/1
T: D L Mills
R: J Parr (61)
12/1
6g magic albert (AUS) x satirical impact (AUS) (distorted humor (USA))
6
1.4
20/1
T: David Pfieffer
R: K McEvoy (61)
20/1
6g cheval de troy (NZ) x she's no miss (AUS) (desert king (IRE))
7
1.8
Mana (2)
8/1
T: Joseph Pride
R: J Ford (61)
8/1
6g conatus (AUS) x green jade (AUS) (jade robbery (USA))
8
2.9
30/1
T: Richard Litt
R: Rachel King (51.5)
30/1
5m exceed and excel (AUS) x queenofthefaeries (AUS) (dubai destination (USA))
9
3.4
25/1
T: Clare Cunningham
R: J R Collett (56.5)
25/1
5g galileo (IRE) x classic music (IRE) (danehill dancer (IRE))
10
3.9
25/1
T: A M Molloy
R: A Hyeronimus (56)
25/1
8g zariz (AUS) x zahbowe (AUS) (lacryma cristi (IRE))
Race 8 - Tab.Com.Au (Bm75) (1250m)
Class: Benchmark 75 Track: Good(4) Time: 1:13.37 (36.46)
Prizemoney: $40,000
1
25/1
T: Craig Carmody
R: A Adkins (57.5)
25/1
5m al maher (AUS) x latest flame (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: My Last Fling,
This nick: 8 runners; 6 winners; 1 SW. Details
2
1
Kopite (1)
13/2
T: Adam Duggan
R: Jean Van Overmeire (56.5)
13/2
5m excites (AUS) x centaure (NZ) (centaine (AUS))
3
2.3
11/1
T: S Spackman
R: Brooke Sweeney (57)
11/1
4m o'lonhro (AUS) x yes vaigly (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
4
2.8
30/1
T: L J Tilley
R: J R Collett (55)
30/1
5m beautiful crown (USA) x santocia (AUS) (commands (AUS))
5
3.1
9/10F
T: Mark Newnham
R: Tim Clark (58)
9/10F
4m hard spun (USA) x jims bird (AUS) (van nistelrooy (USA))
6
3.3
6/1
T: K A Lees
R: B Avdulla (55)
6/1
4m i am invincible (AUS) x nice surprise (NZ) (spinning world (USA))
7
3.7
Pandeia (10)
11/1
T: G D Hickman
R: Rachel King (51.5)
11/1
4m ad valorem (USA) x miss canny (AUS) (canny lad (AUS))
8
3.8
8/1
T: G A Ryan
R: Brock Ryan (54.5)
8/1
9
5
20/1
T: R and L Price
R: J Parr (56.5)
20/1
5m street cry (IRE) x russeting (AUS) (commands (AUS))
* Nick figures are for Australasia.