Breednet Results

CESSNOCK - Monday, June 3

Race 1 - Sharp Electronics Group (Bm58) (2125m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(3) Time: 2:11.88 (35.45)
Prizemoney: $22,000
1
1/1F
T: K A Lees
R: A Gibbons (60)
1/1F
5m so you think (NZ) x demerger (AUS) (saithor (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2017 MM National Yearling Sale
Vendor: Berkeley Park Stud Blandford NSW
Buyer: Psd $50000 Res $80000
2
0.1
15/4
T: M and D Kearney
R: G Buckley (58.5)
15/4
5g widden valley (AUS) x fabulash (AUS) (tobougg (IRE))
3
1.6
8/1
T: Ms T Bateup
R: Brock Ryan (55)
8/1
5g globetrotter (USA) x magnifico (AUS) (galileo (IRE))
4
2.2
10/1
T: Luke A Thomas
R: Ms B Hodder (54)
10/1
4m rebel raider (AUS) x stormy flyer (USA) (storm bird (CAN))
5
6.4
11/1
T: Sally Torrens
R: Wendy Peel (53.5)
11/1
4g all american (AUS) x tang (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
10.4
60/1
T: P R Atkins
R: Cejay Graham (54)
60/1
7
12.7
8/1
T: Theresa Stair
R: Jenny Duggan (54)
8/1
6g where's that tiger (USA) x veneneuse (GB) (machiavellian (USA))
100
12/1
T: Sally Torrens
R: Ms R Murray (54)
12/1
5g red element (AUS) x hasty girl (AUS) (rapid man (AUS))
Race 2 - Top Cuts Foods (Bm58) (900m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(3) Time: 0:51.13 (32.98)
Prizemoney: $22,000
1
8/15F
T: K A Lees
R: A Bullock (59.5)
8/15F
3f zoustar (AUS) x dance girl dance (AUS) (made of gold (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
13/4
T: S Farley
R: C G O'Brien (60)
13/4
3g redente (AUS) x big nell (AUS) (niello (AUS))
3
0.7
20/1
T: B A Partelle
R: B El-Issa (56.5)
20/1
8g sequalo (AUS) x macintyre river (AUS) (king ivor (AUS))
4
0.9
11/2
T: Grant Allard
R: Jake Hull (60.5)
11/2
4g benfica (AUS) x go diva go (AUS) (general nediym (AUS))
5
1.8
20/1
T: Luke A Thomas
R: Ms B Hodder (56)
20/1
6m nadeem (AUS) x jumaana (AUS) (lujain (USA))
6
7.9
40/1
T: Jessica McCusker
R: J Kehoe (54)
40/1
5g denman (AUS) x quest for quality (AUS) (elusive quality (USA))
7
8
20/1
T: M J Robinson
R: A Gibbons (58.5)
20/1
Race 3 - Yarraman Park Hcp (C1) (1150m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 1:08.80 (34.34)
Prizemoney: $22,000
1
15/2
T: P M Perry
R: B El-Issa (56.5)
15/2
3f star witness (AUS) x takali (AUS) (falbrav (IRE))
Winning siblings: Grauman, Marathon, Natadola, Prime Suspect,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
4/11F
T: K A Lees
R: A Gibbons (60.5)
4/11F
3f fastnet rock (AUS) x tarcoola diamond (AUS) (last tycoon (IRE))
3
0.9
10/1
T: B P Walker
R: A Layt (55)
10/1
4m your song (AUS) x play just for me (USA) (stravinsky (USA))
4
1.4
20/1
T: P M Farrell
R: G Buckley (55)
20/1
3f hinchinbrook (AUS) x so why not (AUS) (not a single doubt (AUS))
5
2.1
12/1
T: M R Stitt
R: Cejay Graham (54)
12/1
6
3.2
100/1
T: M Boland
R: Ms B Hodder (54)
100/1
5m lonhro (AUS) x aranta (NZ) (tale of the cat (USA))
7
3.3
20/1
T: Luke A Thomas
R: P Graham (54.5)
20/1
8
6.4
20/1
T: D Lane
R: Jake Hull (61)
20/1
3f snippetson (AUS) x miss verdegaze (AUS) (intergaze (AUS))
9
8.4
100/1
T: S I Singleton
R: Jenny Duggan (56.5)
100/1
3f trusting (AUS) x silvery sheila (AUS) (orientate (USA))
Race 4 - Cessnock Advertiser Mdn Plate (1350m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:21.90 (36.32)
Prizemoney: $22,000
1
15/4
T: Bryce Heys
R: C Lever (57)
15/4
Winning siblings: Dances With Dragon, Hall Of Fame,
This nick: 4 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1
9/10F
T: K A Lees
R: Ms S Clenton (57)
9/10F
3f hinchinbrook (AUS) x ovillers (AUS) (henrythenavigator (USA))
3
2.5
8/1
T: D Lane
R: Jake Hull (57)
8/1
3f domesday (AUS) x lavishly (AUS) (sunday silence (USA))
4
3.3
14/1
T: P M Perry
R: J Innes Jnr (59)
14/1
3g hinchinbrook (AUS) x italian romance (AUS) (honours list (IRE))
5
3.8
Manno (2)
4/1
T: Luke A Thomas
R: P Graham (59)
4/1
5g dubleo (USA) x many things (AUS) (street cry (IRE))
6
4
25/1
T: S I Singleton
R: Jenny Duggan (57)
25/1
3f mosayter (USA) x spice it up (AUS) (old spice (AUS))
7
5.2
80/1
T: S Farley
R: Brock Ryan (57)
80/1
3f bernardini (USA) x lizawi (AUS) (dubawi (IRE))
8
6.3
150/1
T: Ms S Bigg
R: J Kehoe (57)
150/1
4m skilled (AUS) x elite vision (AUS) (our maizcay (AUS))
9
12.8
30/1
T: P M Perry
R: Ms B Hodder (54.5)
30/1
2f olympic glory (IRE) x portside (USA) (congrats (USA))
10
16.1
30/1
T: Mark Schmetzer
R: G Buckley (57)
30/1
3f choisir (AUS) x jewel vault (AUS) (secret savings (USA))
Race 5 - Hungerford Hill Wines Mdn Hcp (900m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 0:51.78 (33.48)
Prizemoney: $22,000
1
4/13F
T: B A Partelle
R: B El-Issa (59)
4/13F
3f so you think (NZ) x follow the till (AUS) (general nediym (AUS))
This nick: 7 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2
0.2
12/1
T: P M Perry
R: Cejay Graham (55.5)
12/1
2f choisir (AUS) x crimson dawn (GB) (fasliyev (USA))
3
1
13/2
T: G R Nickson
R: G Buckley (56.5)
13/2
2f star witness (AUS) x inappropriate (AUS) (undoubtedly (AUS))
4
2.9
13/2
T: T J Bartley
R: Jake Hull (57)
13/2
2g pluck (USA) x zaminga (AUS) (za-im (GB))
5
4
Venezia (12)
30/1
T: Nick Mitchell
R: J Innes Jnr (55.5)
30/1
5m written tycoon (AUS) x secularism (AUS) (god's own (AUS))
6
4.5
30/1
T: Grant Allard
R: S Lisnyy (55.5)
30/1
5m ready's image (USA) x danish dollar (AUS) (king of danes (AUS))
7
6.3
16/1
T: Matthew Smith
R: C Lever (57.5)
16/1
3f declaration of war (USA) x pentimento (AUS) (elusive quality (USA))
8
7.4
100/1
T: Luke A Thomas
R: Ms B Hodder (55.5)
100/1
4m zizou (AUS) x queen of swing (AUS) (king cugat (USA))
Race 6 - Coastline Pools & Spas Mdn Hcp (1150m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:08.20 (35.12)
Prizemoney: $22,000
1
8/1
T: Matthew Vella
R: C Lever (57)
8/1
5m myboycharlie (IRE) x ultimate trick (AUS) (favorite trick (USA))
Winning siblings: Exciting Master, Ultimate Wish,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.5
100/1
T: P M Perry
R: Cejay Graham (56.5)
100/1
3
2
20/1
T: Tim McIntosh
R: G Buckley (58)
20/1
3g floral pegasus (AUS) x magic morning (NZ) (gold brose (AUS))
4
2.9
13/8
T: B A Partelle
R: B El-Issa (58.5)
13/8
3g pierro (AUS) x hi belle (AUS) (clangalang (AUS))
5
3.1
Omaka (7)
40/1
T: P M Perry
R: Ms B Hodder (56.5)
40/1
6
5.1
11/8F
T: J G Sargent
R: Ms R Murray (55)
11/8F
7
6.5
9/2
T: K A Lees
R: A Gibbons (55.5)
9/2
2f exceed and excel (AUS) x pure beauty (AUS) (elusive quality (USA))
8
7
50/1
T: G D Neale
R: R Thompson (56.5)
50/1
3f strada (AUS) x bizarre princess (AUS) (enemy of average (AUS))
9
7.7
Fonce (10)
50/1
T: Ms D Lumsden
R: A Layt (55.5)
50/1
3g domesday (AUS) x fictitious (AUS) (blevic (AUS))
10
16.7
150/1
T: Mark Cross
R: J Kehoe (56)
150/1
2g anacheeva (AUS) x schmatte (AUS) (octagonal (NZ))
Race 7 - Cessnock Leagues Club Hcp (C1) (1150m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 1:08.43 (35.97)
Prizemoney: $22,000
1
2/1F
T: K A Lees
R: A Gibbons (59.5)
2/1F
3g dream ahead (USA) x sboog (AUS) (redoute's choice (AUS))
Winning siblings: Liwa,
This nick: 10 runners; 7 winners; 4 SW. Details
2
0.4
16/1
T: S J Gleeson
R: Jenny Duggan (54)
16/1
5g beneteau (AUS) x retract (NZ) (flying spur (AUS))
3
0.7
7/1
T: Luke A Thomas
R: P Graham (54.5)
7/1
3g supreme class (AUS) x not so subtle (AUS) (agnes world (USA))
4
1.2
9/2
T: M J Robinson
R: C G O'Brien (58.5)
9/2
3g home on the grange (AUS) x table jest (AUS) (table limit (USA))
5
2.1
5/1
T: D Lane
R: Jake Hull (57)
5/1
6
2.2
Allaru (8)
13/2
T: P M Farrell
R: G Buckley (54)
13/2
5g bernardini (USA) x kissame mucho (AUS) (fastnet rock (AUS))
7
3.1
15/4
T: P M Perry
R: C Lever (58.5)
15/4
3g choisir (AUS) x morning light (AUS) (danehill (USA))
8
4.9
150/1
T: Ms D Lumsden
R: M Squires (54)
150/1
9
10.9
Tah Dah (10)
100/1
T: Ms S Bigg
R: J Kehoe (54)
100/1
3g reward for effort (AUS) x exotic blend (AUS) (encosta de lago (AUS))
Race 8 - East Cessnock Bowling Club-C3 (1570m)
Class: Class 3 Track: Good(3) Time: 1:35.28 (35.86)
Prizemoney: $22,000
1
15/2
T: T J Bartley
R: G Buckley (55)
15/2
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2017 NZB Festival Yearling Sale
$17,000
Vendor: Leanach Lodge Ltd
Buyer: Mr CW Gibbs
2
0.1
13/8
T: J A Sprague
R: R Thompson (60)
13/8
3g helmet (AUS) x chaparra (AUS) (canny lad (AUS))
3
3.6
16/1
T: D Lane
R: Jake Hull (57)
16/1
4g captain sonador (AUS) x in lights (AUS) (fantastic light (USA))
4
3.7
Titus (3)
6/4F
T: P M Perry
R: B El-Issa (56.5)
6/4F
4g excites (AUS) x indrani (AUS) (commands (AUS))
5
4.3
8/1
T: R J Davies
R: A Gibbons (55)
8/1
5g stratum (AUS) x with my (AUS) (covetous (AUS))
6
5.7
30/1
T: Tess Wilkes
R: Jenny Duggan (54)
30/1
5g jimmy choux (NZ) x shadow ray (JPN) (groom dancer (USA))
7
5.9
60/1
T: Nick Mitchell
R: Ms B Hodder (54)
60/1
5g pendragon (NZ) x ravissant (AUS) (falbrav (IRE))
8
7.3
40/1
T: T P Croft
R: A Maeda (50.5)
40/1
7g strada (AUS) x magic kingdom (AUS) (clang (AUS))
9
8.8
50/1
T: Nick Mitchell
R: J Innes Jnr (54)
50/1
5g stratum (AUS) x annamarie (AUS) (elusive quality (USA))
10
10.1
150/1
T: Tess Wilkes
R: A E Denby (54)
150/1
7g super kid (NZ) x princess karen (AUS) (spinning world (USA))
11
11.4
Syrah (9)
80/1
T: M R Stitt
R: Cejay Graham (54)
80/1
5g helmet (AUS) x star shiraz (AUS) (sequalo (AUS))
12
19.9
100/1
T: K J Miller
R: L Cumberland (54)
100/1
* Nick figures are for Australasia.