Breednet Results

FLEMINGTON - Saturday, May 16

Race 1 - Hula Chief Hcp (1000m)
Class: Open Track: Good Time: 0:59.17 (34.75)
Prizemoney: $75,000
1
6/4F
T: D L FREEDMAN
R: D DUNN (56.00)
6/4F
2g shamardal (USA) x angel of the south (AUS) (agnes world (USA))
Winning siblings: Redangelo, Riviera Red, Winning Vibe,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
13/2
T: L J CORSTENS
R: S BASTER (53.00)
13/2
2c danewin (AUS) x kimash (AUS) (jeune (GB))
3
0.3
2/1
T: SHANE STOCKDALE
R: L McGILL (57.00)
2/1
2g distant music (USA) x saliah (AUS) (salieri (USA))
4
1.6
MACRO (4)
11/1
T: HEATH CONNERS
R: I GUNDOGDU (53.00)
11/1
2c success express (USA) x mekkapah (AUS) (last tycoon (IRE))
5
3.4
100/1
T: T J HUGHES JNR
R: B AVDULLA (51.00)
100/1
2f delago brom (AUS) x molly mac (AUS) (rory's jester (AUS))
6
4.4
USAIN (5)
5/1
T: D A HAYES
R: CHRIS SYMONS (55.00)
5/1
2c bianconi (USA) x lady paxmat (AUS) (will dancer (FR))
7
4.5
30/1
T: D J CAVE
R: M CARSON (55.00)
30/1
2g lago delight (AUS) x eternal fire (AUS) (khamacruz (NZ))
8
5.3
16/1
T: PAUL MAHER
R: D GAUCI (53.00)
16/1
2f guiscard (AUS) x kellyn rose (AUS) (proven valour (AUS))
Race 2 - Trevor Clarke Hcp (1400m)
Class: Open Track: Good Time: 1:23.54 (35.24)
Prizemoney: $75,000
1
2/1F
T: M A KAVANAGH
R: W EGAN (56.00)
2/1F
3f fusaichi pegasus (USA) x perfect halo (AUS) (don't say halo (USA))
Winning siblings: Cat's Pyjamas, Mighty One, Our Saint,
This nick: 3 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.3
30/1
T: JOHN MCARDLE
R: M PEGUS (54.50)
30/1
3f rohatyn (NZ) x chimely lass (AUS) (chimes square (AUS))
3
1.8
12/1
T: R W SMERDON
R: NICHOLAS HALL (53.50)
12/1
3f bel esprit (AUS) x sunday bliss (AUS) (bubble gum fellow (JPN))
4
2.5
12/1
T: M J ELLERTON
R: CHRIS SYMONS (53.00)
12/1
5
2.7
7/2
T: P G MOODY
R: B AVDULLA (52.00)
7/2
3f el moxie (USA) x luminaire (AUS) (export price (FR))
6
3.7
25/1
T: P MORGAN
R: S R KING (53.00)
25/1
3f falvelon (AUS) x calyx (AUS) (flying spur (AUS))
7
4.5
3/1
T: M J WILLIAMS
R: D DUNN (54.00)
3/1
3f testa rossa (AUS) x paris plaits (AUS) (flying spur (AUS))
8
5.3
11/1
T: D A HAYES
R: M PUMPA (55.00)
11/1
3f encosta de lago (AUS) x embraceable you (NZ) (rodrigo de triano (USA))
9
5.7
60/1
T: MS M WELLS
R: DEAN HOLLAND (51.50)
60/1
10
7.2
100/1
T: NIALL PHILLIPS
R: W HOKAI (53.00)
100/1
3f lago delight (AUS) x netley (AUS) (nabirpour (USA))
11
7.4
20/1
T: D A RACOVOLIS
R: L McGILL (53.50)
20/1
Race 3 - Gibson Carmichael Stakes (1600m) LR
Class: Open Track: Good Time: 1:39.12 (34.92)
Prizemoney: $100,000
1
9/2
T: J C COYLE
R: S R KING (53.50)
9/2
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.8
9/2
T: D A HAYES
R: M PUMPA (58.00)
9/2
2c danzero (AUS) x extra bubbly (AUS) (bellotto (USA))
3
1
13/2
T: R W SMERDON
R: S W ARNOLD (56.00)
13/2
2g danzero (AUS) x shiny (AUS) (forest glow (USA))
4
1.2
9/2
T: R W SMERDON
R: NICHOLAS HALL (56.00)
9/2
2g danbird (AUS) x siobhan (AUS) (western symphony (USA))
5
3.5
4/1F
T: D T O'BRIEN
R: D DUNN (56.00)
4/1F
2c no excuse needed (GB) x aroon (NZ) (volksraad (GB))
6
4.8
9/2
T: C and C ALDERSON
R: M J ALLEN (54.50)
9/2
2f testa rossa (AUS) x tio belle (NZ) (zabeel (NZ))
7
5
14/1
T: PATRICK PAYNE
R: D BRERETON (55.50)
14/1
8
13
60/1
T: NICOLAS BOMPAS
R: MS MICHELLE PAYNE (55.00)
60/1
9
28
150/1
T: G M HARGRAVES
R: M CARSON (53.00)
150/1
2f desert sun (GB) x ganadora (NZ) (sir tristram (IRE))
Race 4 - Henry Bolte Hcp (1800m)
Class: Open Track: Good Time: 1:50.28 (34.80)
Prizemoney: $75,000
1
9/10F
T: R W SMERDON
R: NICHOLAS HALL (55.50)
9/10F
5g aristotle (IRE) x lynden gold (AUS) (gold carat (USA))
Winning siblings: Aquila Reale, Ebony Flight,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
13/4
T: J D SADLER
R: I GUNDOGDU (56.00)
13/4
5g pins (AUS) x excelo (NZ) (centro (NZ))
3
3.5
16/1
T: T and K O'SULLIVAN
R: MS C LINDOP (55.50)
16/1
4
4.4
8/1
T: P G MOODY
R: J BENBOW (53.00)
8/1
6m testa rossa (AUS) x she's all business (NZ) (amazing dancer (USA))
5
5.9
15/1
T: I R HUTCHINS
R: S R KING (53.00)
15/1
5g danasinga (AUS) x jetusin (NZ) (jetball (AUS))
6
6.1
NITONIC (10)
150/1
T: RON JOHNSON
R: W EGAN (52.00)
150/1
7g filante (NZ) x sourpuss (AUS) (groucho (AUS))
7
12.1
16/1
T: D T O'BRIEN
R: S BASTER (53.00)
16/1
4g carnegie (IRE) x true jewels (AUS) (brief truce (USA))
8
12.9
200/1
T: J T O'KEEFE
R: D YENDALL (53.00)
200/1
7g jeune (GB) x lemonade lucy (AUS) (noalcoholic (FR))
9
13
12/1
T: J T CONLAN
R: B AVDULLA (55.00)
12/1
10
13.5
30/1
T: M D MORONEY
R: DEAN HOLLAND (51.50)
30/1
4m red ransom (USA) x riesling (NZ) (last tycoon (IRE))
Race 5 - Henry Bucks Straight Six (1200m) LR
Class: Open Track: Good Time: 1:10.58 (34.44)
Prizemoney: $125,000
1
11/2
T: A W NOONAN
R: S R KING (53.00)
11/2
5g val royal (FR) x midnight dance (AUS) (keltrice (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.2
15/2
T: B MAYFIELD-SMITH
R: CHRIS SYMONS (53.00)
15/2
4g dehere (USA) x lady soffel (AUS) (rubiton (AUS))
3
3
9/2
T: L M MACDONALD
R: MS C LINDOP (53.00)
9/2
3f more than ready (USA) x kadasha (AUS) (langfuhr (CAN))
4
3.3
11/1
T: RYAN HOOPER
R: NICHOLAS HALL (53.50)
11/1
5g jeune (GB) x huntingdale high (AUS) (military plume (NZ))
5
4.1
50/1
T: S B and R LAMING
R: A SPITERI (53.00)
50/1
6g i conquer (NZ) x nassibelle (NZ) (nassipour (USA))
6
4.9
11/1
T: C and C ALDERSON
R: P MERTENS (53.00)
11/1
7g kashani (USA) x cupid's dart (AUS) (tinterosse (FR))
7
5.9
13/4F
T: C F HYLAND
R: S BASTER (53.00)
13/4F
4g commands (AUS) x divine hope (AUS) (prego (IRE))
8
6.7
16/1
T: C J DAVIES
R: D GAUCI (55.00)
16/1
6g gallo di ferro (USA) x stanza grey (AUS) (mentat duke (AUS))
9
7.1
DAVCON (13)
60/1
T: HEATH CONNERS
R: I GUNDOGDU (53.00)
60/1
4g anglia (AUS) x royal persepoly (AUS) (persepolis (FR))
10
7.6
66/1
T: D C HARRISON
R: W R DAVIS (53.00)
66/1
7g secret savings (USA) x my juliet (AUS) (canny lad (AUS))
11
7.7
11/1
T: B MAYFIELD-SMITH
R: D BRERETON (57.00)
11/1
6g pins (AUS) x reputedly (AUS) (quest for fame (GB))
12
9.2
ORTAYGA (16)
25/1
T: C J CASSAR
R: D DUNN (53.00)
25/1
4g el moxie (USA) x self centred (AUS) (century (AUS))
13
9.3
100/1
T: J D SADLER
R: S W ARNOLD (63.50)
100/1
5g zabeel (NZ) x refused the dance (NZ) (defensive play (USA))
14
9.4
14/1
T: M D MORONEY
R: MS MICHELLE PAYNE (53.00)
14/1
4m pins (AUS) x roaring meg (NZ) (centaine (AUS))
15
17.4
30/1
T: J B CUMMINGS
R: M PEGUS (53.50)
30/1
7h shovhog (AUS) x dame (AUS) (salieri (USA))
Race 6 - Andrew Ramsden Stakes (3200m) LR
Class: Open Track: Good Time: 3:23.83 (36.77)
Prizemoney: $200,000
1
11/1
T: S B and R LAMING
R: D DUNN (53.00)
11/1
5g phizam (NZ) x beauscay (AUS) (beau trist (NZ))
Winning siblings: Lunch Mates, Phizup,
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.4
8/1
T: T and K O'SULLIVAN
R: B PARK (53.00)
8/1
5m perugino (USA) x miss dehere (AUS) (dehere (USA))
3
0.5
20/1
T: MS K WAUGH
R: D MOOR (53.00)
20/1
5g zabeel (NZ) x juliette heights (GB) (shirley heights (GB))
4
0.9
11/1
T: M C KENT
R: I GUNDOGDU (53.50)
11/1
5g redoute's choice (AUS) x lilting (AUS) (twig moss (FR))
5
3.2
2/1F
T: B and S WILDE
R: W HOKAI (58.00)
2/1F
4g golden snake (USA) x domitrix (AUS) (at talaq (USA))
6
3.7
10/1
T: M D MORONEY
R: NICHOLAS HALL (53.50)
10/1
7
6.5
12/1
T: C J WALLER
R: S R KING (53.00)
12/1
6g chief bearhart (CAN) x janole (AUS) (marauding (NZ))
8
6.7
11/1
T: R F CAMERON
R: M PEGUS (53.00)
11/1
7g desert king (IRE) x pinqelle (AUS) (toy pindarri (NZ))
9
7.7
30/1
T: J C COYLE
R: CHRIS SYMONS (53.00)
30/1
5m sendawar (IRE) x daryaba (IRE) (night shift (USA))
10
7.9
ELMORE (16)
14/1
T: LUKE OLIVER
R: B AVDULLA (53.00)
14/1
5g testa rossa (AUS) x razero (AUS) (danzero (AUS))
11
9.4
200/1
T: C MAHER
R: F ALESCI (53.00)
200/1
12
18.4
60/1
T: R D GRIFFITHS
R: P MERTENS (53.00)
60/1
5g carnegie (IRE) x pivoine (USA) (nureyev (USA))
13
19.7
15/1
T: V J BRADLEY
R: S W ARNOLD (57.00)
15/1
5g staaraq (AUS) x phantasiare (AUS) (john's hero (AUS))
14
20.7
50/1
T: R E LAING
R: A SPITERI (53.00)
50/1
9g pentire (GB) x privilege (NZ) (sir tristram (IRE))
15
24.2
30/1
T: R E LAING
R: DEAN HOLLAND (53.00)
30/1
16
26
16/1
T: R E LAING
R: D YENDALL (53.00)
16/1
5g zabeel (NZ) x muto princess (NZ) (rhythm (USA))
17
31
25/1
T: M E TEMPLETON
R: D GAUCI (53.00)
25/1
18
31.8
100/1
T: R E LAING
R: S BASTER (53.00)
100/1
6g great dane (IRE) x mellaig (NZ) (grosvenor (NZ))
19
32
200/1
T: R E LAING
R: MS J DA ROSE (53.00)
200/1
7g zabeel (NZ) x lambert miss (NZ) (danzatore (CAN))
20
52
80/1
T: AARON PURCELL
R: MS C LINDOP (53.00)
80/1
8g jeune (GB) x eloquent (AUS) (blazing sword (AUS))
Race 7 - Murray Cox Hcp (1400m)
Class: Open Track: Good Time: 1:23.40 (35.16)
Prizemoney: $75,000
1
12/1
T: MARK RILEY
R: M PEGUS (53.00)
12/1
5g testa rossa (AUS) x gold sarah (AUS) (catrail (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
1.8
DE MARS (13)
100/1
T: L J LAKE
R: W EGAN (52.00)
100/1
3
2.1
9/2
T: B and S WILDE
R: A SPITERI (55.00)
9/2
5g archway (IRE) x centore (AUS) (key dancer (NZ))
4
2.6
5/2F
T: NIALL PHILLIPS
R: D DUNN (53.00)
5/2F
4g encosta de lago (AUS) x bratenahl (AUS) (bletchingly (AUS))
5
3.1
11/1
T: S J RICHARDS
R: S R KING (56.00)
11/1
4g fantastic light (USA) x amonistar (USA) (theatrical (IRE))
6
3.3
40/1
T: MS M SHEARS
R: NICHOLAS HALL (53.50)
40/1
5g o'reilly (NZ) x covered n' grey (NZ) (lord triad (NZ))
7
3.4
15/1
T: R D GRIFFITHS
R: B AVDULLA (58.50)
15/1
8
4.7
6/1
T: P G CAREY
R: S W ARNOLD (57.50)
6/1
7g o'reilly (NZ) x gio (NZ) (centaine (AUS))
9
4.9
16/1
T: G K BAKER
R: MS MICHELLE PAYNE (53.00)
16/1
10
5
16/1
T: K D CAMPBELL
R: D GAUCI (55.00)
16/1
6g o'reilly (NZ) x clockwork (NZ) (grosvenor (NZ))
11
5.1
SAVQUAW (16)
50/1
T: PETER GELAGOTIS
R: D YENDALL (53.00)
50/1
4g secret savings (USA) x squaw angel (USA) (sunny's halo (CAN))
12
5.2
11/1
T: B MAYFIELD-SMITH
R: CHRIS SYMONS (57.50)
11/1
4h danetime (IRE) x famous friend (AUS) (marooned (GB))
13
5.3
80/1
T: LUKE OLIVER
R: C PACE (53.50)
80/1
7g fasliyev (USA) x striking destiny (USA) (el prado (IRE))
14
6.1
60/1
T: MS L TOLSON
R: DEAN HOLLAND (52.50)
60/1
7g danehill (USA) x star of light (AUS) (star watch (AUS))
15
7.1
20/1
T: M BURLES
R: L McGILL (53.50)
20/1
6g west quest (CAN) x miewa princess (AUS) (mustin lake (USA))
16
13.1
12/1
T: P J WHITE
R: D BRERETON (57.50)
12/1
5h lion hunter (AUS) x calista (AUS) (zeditave (AUS))
Race 8 - K A Morrison Hcp (1600m)
Class: Open Track: Good Time: 1:37.34 (34.62)
Prizemoney: $75,000
1
6/4F
T: M A KAVANAGH
R: S R KING (54.00)
6/4F
Winning siblings: Scandal, Unsettling,
This nick: 35 runners; 28 winners; 6 SW. Details
2
0.2
6/1
T: R E LAING
R: M J ALLEN (54.50)
6/1
3g pentire (GB) x she's heaven cent (NZ) (centaine (AUS))
3
5
TINDAL (1)
5/1
T: J D SADLER
R: L McGILL (56.00)
5/1
3c testa rossa (AUS) x indian spice (AUS) (marauding (NZ))
4
5.3
20/1
T: P G MOODY
R: J BENBOW (53.00)
20/1
5
5.8
20/1
T: D T O'BRIEN
R: S BASTER (53.50)
20/1
6
6.3
8/1
T: MS N BURKE
R: I GUNDOGDU (52.00)
8/1
3g testa rossa (AUS) x rose sapphire (AUS) (keltrice (AUS))
7
6.4
100/1
T: JOHN MCARDLE
R: DEAN HOLLAND (51.50)
100/1
8
6.5
OKUMA (2)
16/1
T: D A HAYES
R: CHRIS SYMONS (54.50)
16/1
3g jeune (GB) x penn (AUS) (hennessy (USA))
9
6.7
5/1
T: B O COX
R: D DUNN (53.50)
5/1
3g tobougg (IRE) x ubanzee (AUS) (zeditave (AUS))
10
8.2
20/1
T: D K WEIR
R: D GAUCI (53.50)
20/1
* Nick figures are for Australasia.