Breednet Results

FORBES - Saturday, October 14

Race 1 - Forbes Machinery Centre (Bm59) (1600m)
Class: Benchmark 59 Track: Good(4) Time: 1:36.64
Prizemoney: $10,000
1
5/2F
T: David J Smith
R: G M Ryan (54)
5/2F
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
Skygge (3)
6/1
T: Peter W Stanley
R: K Dunbar (58)
6/1
5g dane shadow (AUS) x blameless (NZ) (no excuse needed (GB))
3
1.5
15/1
T: Bryan Dixon
R: Alena Skerritt (52)
15/1
7g shinko king (IRE) x cold type (NZ) (icelandic (IRE))
4
1.6
11/2
T: Michael Plummer
R: Katelyn Jenkinson (53)
11/2
6g bon hoffa (AUS) x crimson abbey (AUS) (red ransom (USA))
5
2.1
7/1
T: G C Hook
R: M Travers (56)
7/1
6g denmarket (AUS) x blue white (AUS) (monashee mountain (USA))
6
2.7
15/1
T: Brett Thompson
R: M A Cahill (56.5)
15/1
4g ad valorem (USA) x leica waltz (AUS) (nothin' leica dane (AUS))
7
3
11/4
T: R C Robb
R: Kody Nestor (61)
11/4
6g snitzel (AUS) x advantage receiver (AUS) (giant's causeway (USA))
8
5.7
60/1
T: Connie Greig
R: Ms E Webster-Hawes (59)
60/1
8m more than ready (USA) x macedon princess (AUS) (royal academy (USA))
9
6.5
14/1
T: Brett Thompson
R: Ms L G Henry (54)
14/1
6g dane shadow (AUS) x chasing daylight (NZ) (cape cross (IRE))
Race 2 - Forbes Caravan & Cabin Park-C2 (1400m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 1:23.99
Prizemoney: $10,000
1
13/4
T: Darren Hyde
R: A Banks (55)
13/4
Winning siblings: Sonic Girl,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1
4/1
T: G C Hook
R: M Travers (54)
4/1
3
1.4
11/4F
T: R C Robb
R: M A Cahill (56)
11/4F
6m northern meteor (AUS) x angel heart (IRE) (sadler's wells (USA))
4
4.1
12/1
T: G T Hoy
R: Ms E Webster-Hawes (57.5)
12/1
5
4.4
9/2
T: Roy L McCabe
R: G M Ryan (59)
9/2
6g danerich (AUS) x aunty hilda (NZ) (nassipour (USA))
6
4.5
20/1
T: Michael Plummer
R: Katelyn Jenkinson (53)
20/1
7m hidden dragon (AUS) x seymour's honour (AUS) (victory note (USA))
7
5.3
15/1
T: Bryan Dixon
R: Alena Skerritt (55)
15/1
6g roc de cambes (NZ) x aztec queen (NZ) (gold brose (AUS))
8
7
8/1
T: Kylie Kennedy
R: Ms L G Henry (59)
8/1
9
8.1
30/1
T: Peter W Stanley
R: K Dunbar (55)
30/1
7g bon hoffa (AUS) x bazalgette (AUS) (palace music (USA))
10
25.6
20/1
T: Lorna Delaney
R: J Pracey-Holmes (55.5)
20/1
4m toorak toff (AUS) x untainted (AUS) (hussonet (USA))
Race 3 - Forbes Sport & Recreation Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:11.90
Prizemoney: $10,000
1
11/8F
T: G R Wright
R: G M Ryan (55.5)
11/8F
4g stratum (AUS) x mira chavali (AUS) (general nediym (AUS))
Winning siblings: Deep Mirror,
This nick: 10 runners; 8 winners; 0 SW. Details
2
0.8
13/8
T: Brett Thompson
R: M A Cahill (55.5)
13/8
3g ad valorem (USA) x ondine belle (AUS) (bellotto (USA))
3
1.3
30/1
T: Robert Leitner
R: Alena Skerritt (53)
30/1
4
3.1
6/1
T: Todd Smart
R: Ms T Jeffries (59)
6/1
5g choisir (AUS) x moondancing (AUS) (fasliyev (USA))
5
3.2
15/2
T: Brett Thompson
R: Ms L G Henry (55)
15/2
6
4.2
100/1
T: Caitlin Cox
R: Ms N Burrells (53.5)
100/1
5g al samer (AUS) x most convincing (AUS) (storming home (GB))
7
4.6
25/1
T: D R Mirfin
R: Ms E Webster-Hawes (56.5)
25/1
8
10.7
40/1
T: Darren Hyde
R: M Travers (55)
40/1
6g barbajuan (IRE) x laureat (AUS) (weasel clause (AUS))
9
14
60/1
T: Dennis Bush
R: A Banks (58)
60/1
5g authorized (IRE) x lovable (AUS) (fastnet rock (AUS))
Race 4 - Lachlan Readymix Mdn Hcp (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:13.16
Prizemoney: $10,000
1
9/4F
T: Ms K McCarroll
R: A Banks (55)
9/4F
5m marechal (AUS) x overall (AUS) (covetous (AUS))
Winning siblings: Barrenjoey,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.3
5/2
T: Cameron Crockett
R: M A Cahill (55.5)
5/2
3f all american (AUS) x gentle spirit (AUS) (break the vault (AUS))
3
1.3
8/1
T: Brett Thompson
R: J Pracey-Holmes (55)
8/1
3f duke of marmalade (IRE) x marchinella (AUS) (magic albert (AUS))
4
2
15/4
T: G C Grimmond
R: Ms N Burrells (53.5)
15/4
6m kempinsky (AUS) x miss ella (AUS) (almurtajaz (NZ))
5
2.9
8/1
T: Natalie Pearce
R: Ms E Webster-Hawes (55)
8/1
5m el cumbres (CHI) x ruby draw (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
4
12/1
T: Brett Thompson
R: Ms L G Henry (56.5)
12/1
7
6.7
15/2
T: David J Smith
R: M Travers (59)
15/2
4m power of destiny (AUS) x m'lady diamond (AUS) (half hennessy (AUS))
Race 5 - Achesons Home Timber (Bm55) (1100m)
Class: Benchmark 55 Track: Good(4) Time: 1:04.91
Prizemoney: $10,000
1
11/2
T: Justin W Stanley
R: G M Ryan (57.5)
11/2
7g golden snake (USA) x jessica said (AUS) (all chatter (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
3
1.8
3/1F
T: Connie Greig
R: M A Cahill (59.5)
3/1F
5g bon hoffa (AUS) x i presume (AUS) (johannesburg (USA))
4
2.1
15/4
T: Brett Thompson
R: J Pracey-Holmes (60)
15/4
5g shaft (AUS) x babassu (AUS) (desert king (IRE))
5
3.1
Stato (10)
30/1
T: Leslie Bryant
R: K Dunbar (55.5)
30/1
5g dubleo (USA) x secret quest (AUS) (viscount (AUS))
6
3.3
9/2
T: Bryan Dixon
R: Alena Skerritt (58)
9/2
7g alert (ARG) x yeats' magic (AUS) (yeats (USA))
7
5.7
20/1
T: G C Grimmond
R: Ms N Burrells (54.5)
20/1
5g myboycharlie (IRE) x spangle (NZ) (kingfisher mill (USA))
8
6.3
Zelest (11)
60/1
T: G R Wright
R: Ms E Webster-Hawes (55.5)
60/1
7g snitzel (AUS) x zest (AUS) (marauding (NZ))
9
6.5
40/1
T: G G Potter
R: Katelyn Jenkinson (53.5)
40/1
6g volksraad (GB) x unearthed (NZ) (felix the cat (USA))
10
6.8
50/1
T: Connie Greig
R: Ms L G Henry (58)
50/1
6g elvstroem (AUS) x miss fireball (AUS) (rory's jester (AUS))
11
7.3
12/1
T: B N Molloy
R: A Banks (56)
12/1
6g golden snake (USA) x riddles (AUS) (distorted humor (USA))
12
10.4
13/2
T: R C Robb
R: Kody Nestor (61.5)
13/2
5g congrats (USA) x lady atire (NZ) (pentire (GB))
Race 6 - Forbes Wholesale Trucks (Bm55) (1100m)
Class: Benchmark 55 Track: Good(4) Time: 1:04.96
Prizemoney: $10,000
1
8/1
T: A W Prisk
R: J Pracey-Holmes (62.5)
8/1
6m von costa de hero (AUS) x gur (AUS) (lake coniston (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
10/1
T: P J Nestor
R: A Banks (57.5)
10/1
3
1.4
6/1
T: G G Kirkup
R: M A Cahill (59)
6/1
7m choisir (AUS) x sierra vista (AUS) (general nediym (AUS))
4
1.8
6/1
T: N J Osborne
R: G M Ryan (58)
6/1
5
2.9
12/1
T: W Collison
R: Ms L G Henry (57.5)
12/1
6m eavesdropper (USA) x shadedah (AUS) (danewin (AUS))
6
3.6
7/1
T: Dennis Bush
R: Kristina Rayner (59)
7/1
6m henny hughes (USA) x sacred hit (AUS) (commands (AUS))
7
3.8
30/1
T: W Collison
R: M Travers (55)
30/1
5m power of destiny (AUS) x snakey bird (AUS) (golden snake (USA))
8
4.5
11/1
T: Michael Plummer
R: Katelyn Jenkinson (53)
11/1
7m bon hoffa (AUS) x dubai express (AUS) (dubai destination (USA))
9
5.2
25/1
T: Scott Wade
R: Ms N Burrells (52.5)
25/1
10m exceed and excel (AUS) x watermark (GB) (rainbow quest (USA))
10
5.8
3/1F
T: Connie Greig
R: Kody Nestor (58)
3/1F
4m strada (AUS) x allates (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
11
6.5
9/1
T: Leslie Bryant
R: K Dunbar (54.5)
9/1
6m magnus (AUS) x dark intrigue (AUS) (unbridled's song (USA))
12
6.7
30/1
T: G G Potter
R: Ms E Webster-Hawes (58.5)
30/1
9m strategic (AUS) x critical (AUS) (grand lodge (USA))
* Nick figures are for Australasia.