Breednet Results

GATTON - Friday, October 4

Race 1 - B McGovern + M Bugler Mem Mdn (860m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:50.70 (33.74)
Prizemoney: $17,000
1
11/4
T: Peter N Sexton
R: Adin Thompson (56.5)
11/4
Winning siblings: First Choice,
This nick: 6 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.2
6/1
T: R W Stephenson
R: R Goltz (58)
6/1
4g squamosa (AUS) x oil slick (AUS) (octagonal (NZ))
3
2.5
16/1
T: Beau Gorman
R: Adam Sewell (59)
16/1
4m equiano (FR) x alesprit (AUS) (bel esprit (AUS))
4
3.7
30/1
T: Ms K Stabe
R: Anthony Allen (59)
30/1
4m archjite (AUS) x at anchor (AUS) (red anchor (NZ))
5
3.9
6/4F
T: R G Lipp
R: Ms T Harrison (57.5)
6/4F
4m spirit of boom (AUS) x otimo (AUS) (lonhro (AUS))
6
6.1
20/1
T: Glen Petersen
R: W D O'Connell (56.5)
20/1
4m swiss ace (AUS) x upper echelon (NZ) (conatus (AUS))
7
7.4
8/1
T: Glenn Richardson
R: Hannah English (58.5)
8/1
3g whittington (AUS) x charism (AUS) (danzero (AUS))
8
7.7
25/1
T: B D Azel
R: Nicholas Keal (58.5)
25/1
3g longhorn (AUS) x myra's grace (AUS) (dark lord (NZ))
9
8.4
Xuannu (10)
6/1
T: Angela Plumb
R: J L Taylor (55.5)
6/1
3f love conquers all (AUS) x agape (AUS) (victory note (USA))
Race 2 - W Cross + J Brennan Mem Mdn (1100m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:04.70 (34.92)
Prizemoney: $17,000
1
20/1
T: B J Costello
R: W D O'Connell (59)
20/1
3g pellizotti (AUS) x three bears (AUS) (magnus (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
3/1
T: G K Taylor
R: Leslie Tilley (57)
3/1
3f chosen to fly (AUS) x nero velluto (AUS) (ombra della sera (AUS))
3
0.3
4/1
T: Patrick Sexton
R: Emma Ljung (58)
4/1
3g easy rocking (AUS) x kamulla (AUS) (conatus (AUS))
4
1.8
12/1
T: M A Currie
R: A Mallyon (56)
12/1
3f manhattan rain (AUS) x non stop rock (AUS) (fastnet rock (AUS))
5
2.8
5/1
T: R G Lipp
R: Ms T Harrison (56.5)
5/1
3f spirit of boom (AUS) x veesarme (AUS) (red ransom (USA))
6
4.8
30/1
T: Stephen Cole
R: Ms R Palmer (54)
30/1
3f love conquers all (AUS) x albertina (AUS) (magic albert (AUS))
7
5.3
5/4F
T: T J Gollan
R: Baylee Nothdurft (58.5)
5/4F
3g rothesay (AUS) x gogoreilly (NZ) (o'reilly (NZ))
8
6
40/1
T: Leon Phillips
R: Boris Thornton (57)
40/1
3f jet spur (AUS) x lana belle (AUS) (fuji kiseki (JPN))
9
7.3
150/1
T: P B Moncrieff
R: Madeleine Wishart (54.5)
150/1
3g golden archer (AUS) x sutton destiny (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
10
8.5
66/1
T: I P Prizeman
R: Adam Sewell (57)
66/1
3f rothesay (AUS) x pekan flight (AUS) (sri pekan (USA))
11
11
66/1
T: Peter N Sexton
R: Tessa Townsend (53.5)
66/1
3g bel esprit (AUS) x so unforgettable (AUS) (dylan thomas (IRE))
Race 3 - J O'Dwyer Mem. Appr. Cup (C3) (1600m)
Class: Class 3 Track: Good(4) Time: 1:36.23 (36.66)
Prizemoney: $20,000
1
9/2
T: Jason Edwards
R: Madeleine Wishart (55.5)
9/2
4m mahisara (AUS) x pentagonal (AUS) (zeditave (AUS))
Winning siblings: Dulacca Jet, Dulacca Rose, Hi Fiver,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
5
1/2F
T: Melissa Kelly
R: Baylee Nothdurft (57)
1/2F
5m showcasing (GB) x ivy hall (NZ) (towkay (AUS))
3
5.8
20/1
T: K E Sempf
R: N Fazackerley (54.5)
20/1
6g all american (AUS) x tang (AUS) (redoute's choice (AUS))
2016 Inglis Classic Yearling Sale
$40,000
Vendor: Arrowfield Stud, Scone
Buyer: Kendrick Racing
4
6.2
7/2
T: A J & T Edmonds
R: Jackson Murphy (55.5)
7/2
4m foxwedge (AUS) x secret cool (NZ) (one cool cat (USA))
5
10.7
50/1
T: B Robinson
R: M Shimodaira (54)
50/1
7m onemorenomore (AUS) x starry light (NZ) (danehill dancer (IRE))
6
13.5
100/1
T: P B Moncrieff
R: Gregory Hayes (56)
100/1
5g dixie prospect (USA) x sutton destiny (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
7
16
100/1
T: Kathleen Gruenefeld
R: Alex Patis (57)
100/1
7g zizou (AUS) x kichai (AUS) (not a single doubt (AUS))
8
18.2
Sogni (5)
20/1
T: Dale Groves
R: Nicholas Keal (57)
20/1
4m dream ahead (USA) x omniyah (AUS) (fastnet rock (AUS))
Race 4 - Bill Faulkner Memorial (Bm55) (1100m)
Class: Benchmark 55 Track: Good(4) Time: 1:04.23 (35.13)
Prizemoney: $17,000
1
4/1
T: Tony & Maddysen Sears
R: Emma Ljung (56.5)
4/1
4g spirit of boom (AUS) x monte hacho (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
Blaine (11)
6/1
T: Stephen Kirkwood
R: Michael Murphy (54)
6/1
2014 MM National Weanling Sale General Session
$1,250
Vendor: Wattle Brae Stud, Darling Downs, Qld
Buyer: Eugene Nolan
3
1
25/1
T: Josh Sweeney
R: Carly Frater-Hill (58)
25/1
6g uncle mo (USA) x snippety day (AUS) (snippets (AUS))
2016 MM Gold Coast Yearling Sale Book 2
$62,500
Vendor: Mane Lodge Sutton NSW
Buyer: Storm Creek
2016 MM Gold Coast 2YOs In Training Sale
Vendor: Storm Creek Racing Gold Coast Qld
Buyer: Psd $70000 Res $75000
4
1.4
14/1
T: Ms W Bannerot
R: Alannah Fancourt (59.5)
14/1
7g nicconi (AUS) x rose aly (AUS) (hurricane sky (AUS))
5
2.2
15/4
T: Jason Edwards
R: Boris Thornton (58.5)
15/4
4g falvelon (AUS) x heart scent (AUS) (show a heart (AUS))
6
2.4
Portsea (10)
60/1
T: I P Prizeman
R: Adam Sewell (56)
60/1
8g high chaparral (IRE) x sorrento (NZ) (just a dancer (NZ))
7
2.6
2/1F
T: Matt Boland
R: Montanna Savva (59)
2/1F
5g star witness (AUS) x battle maiden (ZIM) (goldkeeper (USA))
8
3.3
20/1
T: B Robinson
R: J L Taylor (59)
20/1
5g hillman (AUS) x prom queen (AUS) (testa rossa (AUS))
9
5.1
16/1
T: B J Hudson
R: Alex Patis (52)
16/1
8g hidden dragon (AUS) x snipps safari (AUS) (lion hunter (AUS))
10
6.6
12/1
T: Diane Murphy
R: N Fazackerley (57.5)
12/1
11
6.7
66/1
T: R K Mahon
R: J Hodge (58)
66/1
5g big brown (USA) x spice temple (AUS) (more than ready (USA))
Race 5 - Hec Freeman Memorial (Bm55) (1100m)
Class: Benchmark 55 Track: Good(4) Time: 1:04.83 (34.87)
Prizemoney: $17,000
1
12/1
T: Patrick Sexton
R: N Tomizawa (58)
12/1
5m star witness (AUS) x ausbred chic (AUS) (grand lodge (USA))
Winning siblings: Learning Centre, Sir Aussie,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
3
1.5
30/1
T: Ms W Bannerot
R: Alannah Fancourt (57.5)
30/1
9m all bar one (AUS) x lady so (AUS) (lion hunter (AUS))
4
2
4/1
T: Jason Edwards
R: Madeleine Wishart (59)
4/1
5m manhattan rain (AUS) x silver moon (AUS) (platinum scissors (AUS))
5
3.2
40/1
T: M F Hemmings
R: Montanna Savva (52)
40/1
4m warhead (AUS) x london fairy (AUS) (danehill dancer (IRE))
6
3.4
30/1
T: Jeff Dunn
R: Ms R Palmer (56.5)
30/1
6m statue of liberty (USA) x tandy (AUS) (thunder gulch (USA))
7
6.7
30/1
T: B Robinson
R: M Shimodaira (53.5)
30/1
7m solo flyer (AUS) x palace fire (AUS) (palace music (USA))
8
7
15/2
T: Darryl Knight
R: Ms C Eaton (57.5)
15/2
9
8.2
100/1
T: Harold Bown
R: N Fazackerley (53)
100/1
6m red element (AUS) x azabu (NZ) (zabeel (NZ))
10
9.5
10/1
T: G K Taylor
R: Ms S Lacy (55.5)
10/1
4m monashee mountain (USA) x dezario (AUS) (red dazzler (AUS))
11
11
Speedy (3)
9/2
T: Brenton Andrew
R: Ms B Andrew (59)
9/2
5m exceedingly good (AUS) x silva nova (AUS) (canadian silver (CAN))
Race 6 - Greg Elliot Mem. Trophy-Bm55 (2000m)
Class: Benchmark 55 Track: Good(4) Time: 2:04.48 (37.52)
Prizemoney: $17,000
1
30/1
T: K Hickmott
R: Alex Patis (52)
30/1
6g drumbeats (AUS) x whitechapel (AUS) (giant's causeway (USA))
Winning siblings: Love You Lucy,
This nick: 3 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
13/4
T: B J Smith
R: Boris Thornton (56)
13/4
3
0.6
14/1
T: Ms L Small
R: C Small (54)
14/1
10g dubai destination (USA) x miss burton (AUS) (kingston jamaica (AUS))
4
0.8
2/1F
T: B Robinson
R: M Shimodaira (56.5)
2/1F
5g reset (AUS) x alicia rose (AUS) (last tycoon (IRE))
5
1.1
30/1
T: B Robinson
R: Noriyuki Masuda (54)
30/1
7m bushranger (IRE) x mrs commands (AUS) (commands (AUS))
6
1.3
11/1
T: G R Schwenke
R: Michael Murphy (55.5)
11/1
7
1.5
9/4
T: T J Gollan
R: Baylee Nothdurft (58.5)
9/4
5m pentire (GB) x charlotte russe (NZ) (red ransom (USA))
8
2.5
30/1
T: J M Judge
R: S Apthorpe (55.5)
30/1
5m bullet train (GB) x donna amore (AUS) (danewin (AUS))
9
3
20/1
T: Malcolm Reynolds
R: Jackson Murphy (54.5)
20/1
10m clangalang (AUS) x blue rose gem (AUS) (king of kings (IRE))
10
6
25/1
T: B J Hudson
R: Montanna Savva (53.5)
25/1
5g rock 'n' pop (AUS) x clarissa (NZ) (zabeel (NZ))
11
7
66/1
T: R K Mahon
R: J Hodge (59.5)
66/1
7g power of destiny (AUS) x play date (AUS) (canny lad (AUS))
12
13.5
80/1
T: M F Hemmings
R: Ms C Eaton (54)
80/1
7m drumbeats (AUS) x nano (AUS) (king of kings (IRE))
Race 7 - E & R Bachmann/N Staatz Mem-C1 (1400m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:24.51 (36.03)
Prizemoney: $17,000
1
11/2
T: M A Currie
R: A Mallyon (58.5)
11/2
4m golden archer (AUS) x wedding lily (AUS) (untouchable (AUS))
This nick: 3 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
15/4
T: Ms M Brosnan
R: Anthony Allen (57)
15/4
3
4
9/4F
T: Paul Butterworth
R: L V Cassidy (59)
9/4F
5g eavesdropper (USA) x alzahra (USA) (sir cat (USA))
4
4.4
7/1
T: Marcus Wilson
R: Boris Thornton (57.5)
7/1
5
4.6
10/1
T: L J Gough
R: Michael Murphy (55.5)
10/1
7m excites (AUS) x secret donna (AUS) (secret savings (USA))
6
5.3
11/1
T: G K Taylor
R: Leslie Tilley (58.5)
11/1
4g spirit of boom (AUS) x flying tequila (AUS) (flying spur (AUS))
7
5.5
Tiz (8)
8/1
T: Kim Mothershaw
R: Madeleine Wishart (55)
8/1
6m stratum (AUS) x in a tiz (NZ) (volksraad (GB))
8
6.5
30/1
T: T Button
R: Alex Patis (56)
30/1
9
7.5
30/1
T: Matt Boland
R: Montanna Savva (52.5)
30/1
3c akeed mofeed (GB) x insurgent (NZ) (ishiguru (USA))
10
8.5
50/1
T: R L Mackay
R: Ms R Palmer (56)
50/1
6m snitzel (AUS) x cheyne walk (USA) (royal academy (USA))
11
8.6
60/1
T: B Robinson
R: J L Taylor (59)
60/1
5g snippetson (AUS) x sayetta (AUS) (rory's jester (AUS))
12
9.4
Swagman (10)
60/1
T: J G Byrne
R: Ms C Eaton (56)
60/1
6g raheeb (AUS) x distinctly french (AUS) (distinctly north (USA))
* Nick figures are for Australasia.