Breednet Results

GAWLER - Thursday, November 5

Race 1 - Sanders Fodder Mdn Plate (2121m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 2:13.10 (36.19)
Prizemoney: $15,750
1
1/1F
T: Travis Doudle
R: Todd Pannell (56.5)
1/1F
3g sweynesse (AUS) x drusilla (NZ) (holy roman emperor (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
5.3
7/1
T: Travis Doudle
R: P Gatt (56.5)
7/1
3g redwood (GB) x lacustrine (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
6.8
22/10
T: Michael Hickmott
R: Jessica Eaton (58)
22/10
5g dabirsim (FR) x allure (GER) (konigsstuhl (GER))
4
8.2
15/2
T: J E Hickmott
R: Sairyn Fawke (56)
15/2
4m bullet train (GB) x primary vision (AUS) (strategic (AUS))
5
13
10/1
T: P Stokes
R: Jake Toeroek (58)
10/1
4g reliable man (GB) x ballet danseuse (NZ) (stravinsky (USA))
6
19.7
80/1
T: Michael Vassallo
R: M Vassallo (56)
80/1
5m jakkalberry (IRE) x brown bella (NZ) (one cool cat (USA))
7
20.1
100/1
T: R E Hannigan
R: D Mc Whinney (58)
100/1
Race 2 - Fabhats Mdn Plate (1100m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:04.48 (34.92)
Prizemoney: $15,750
1
18/10F
T: T & C McEvoy
R: B Vorster (54.5)
18/10F
3f written tycoon (AUS) x snowgums (AUS) (redoute's choice (AUS))
Winning siblings: Adelong,
This nick: 30 runners; 25 winners; 1 SW. Details
2
2
55/10
T: D Clarken & O Macgillivray
R: Anna Jordsjo (58)
55/10
5g bianconi (USA) x marana majic (AUS) (scenic (IRE))
2018 MM Adelaide Yearling Sale Book 2
$20,000
Vendor: Marana Park Thoroughbreds Naracoorte SA
Buyer: Price Bloodstock Management Limited
3
4
18/10
T: R & C Jolly
R: Jake Toeroek (56.5)
18/10
3g all too hard (AUS) x tendue (AUS) (general nediym (AUS))
4
4.5
30/1
T: G D Searle
R: J Holder (56.5)
30/1
3g sepoy (AUS) x fetes alfresco (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
5
4.9
15/2
T: D E Magro
R: Sophie Logan (55)
15/2
3g akeed mofeed (GB) x mystic moment (AUS) (barely a moment (AUS))
6
5.5
14/1
T: G D Searle
R: D Caboche (56.5)
14/1
3g valentia (AUS) x bless me katie (AUS) (good journey (USA))
7
7.7
50/1
T: K M McAnulty & C Binnie
R: Margaret Collett (54)
50/1
5m clangalang (AUS) x treasure time (AUS) (secret savings (USA))
8
10
100/1
T: P L Seater
R: Jessica Eaton (56)
100/1
4m host (CHI) x bella leah (AUS) (centre stalls (IRE))
9
10.5
20/1
T: Michael Hickmott
R: Eran Boyd (56)
20/1
4m the factor (USA) x ornithologist (AUS) (bel danoro (AUS))
10
11.5
60/1
T: G D Searle
R: Kayla Crowther (56.5)
60/1
3g foxwedge (AUS) x shantung (AUS) (canny lad (AUS))
Race 3 - Kingsford Hotel Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:11.65 (35.44)
Prizemoney: $15,750
1
20/1
T: John Hyam
R: D Caboche (56)
20/1
3f ready for victory (AUS) x evasive (NZ) (one cool cat (USA))
Winning siblings: Liu Bei, Starvasive,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
11/10F
T: Will Clarken
R: K H Zechner (56)
11/10F
3f puissance de lune (IRE) x gauze (AUS) (ad valorem (USA))
2020 MM Adelaide Yearling Sale
$35,000
Vendor: Phoenix Broodmare Farm, Euroa, Vic
Buyer: Lindsay Park Racing/Andrew Williams Bloodstock
3
1.6
35/10
T: R & C Jolly
R: Jake Toeroek (56)
35/10
3f makfi (GB) x scattered dreams (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
2.9
Merva (9)
4/1
T: T & C McEvoy
R: B Vorster (56)
4/1
3f fastnet rock (AUS) x mefnooda (AUS) (medaglia d'oro (USA))
5
3
16/1
T: Robert Atkinson
R: J Holder (57.5)
16/1
6
3.1
25/1
T: Garret Lynch
R: Todd Pannell (57.5)
25/1
4m ambidexter (AUS) x chicago miss (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
7
4.1
20/1
T: Kristi Evans
R: Zoe White (57.5)
20/1
4m rebel raider (AUS) x business chick (AUS) (high yield (USA))
8
4.2
100/1
T: Chris Bieg
R: Ms C Jones (57.5)
100/1
4m adelaide (IRE) x lalonde (AUS) (fastnet rock (AUS))
9
4.4
20/1
T: Chris Bieg
R: Scarlet So (53)
20/1
3f ambidexter (AUS) x vonrob (AUS) (grandera (IRE))
10
5.2
Nanamu (6)
30/1
T: Kirsten Mooney
R: Anna Jordsjo (57.5)
30/1
4m moshe (AUS) x my harmonica (AUS) (musee d'orsay (AUS))
11
5.7
100/1
T: D Shepherd
R: Desiree Stra (54.5)
100/1
12
7.1
100/1
T: J E Hickmott
R: Sairyn Fawke (56)
100/1
3f rubick (AUS) x baby angel (AUS) (lucky owners (NZ))
Race 4 - Coopers Brewery Hcp (C2) (1516m)
Class: Class 2 Track: Good(3) Time: 1:31.18 (36.58)
Prizemoney: $18,000
1
12/1
T: Jon O'Connor
R: K H Zechner (57)
12/1
4g deep field (AUS) x noor el ain (AUS) (johannesburg (USA))
Winning siblings: Al Muneera, Badraan, Noor Dropper,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
9/10F
T: T & C McEvoy
R: B Vorster (60)
9/10F
4g foxwedge (AUS) x chloe (AUS) (choisir (AUS))
3
0.6
9/1
T: M J Seyers
R: Anna Jordsjo (57.5)
9/1
5g frankel (GB) x deedra (AUS) (zabeel (NZ))
4
1.8
28/10
T: Jake Stephens
R: Todd Pannell (57)
28/10
6g canford cliffs (IRE) x catskin (AUS) (catbird (AUS))
5
1.9
25/1
T: Grant Kluske
R: Ms C Lions (54)
25/1
5g so you think (NZ) x desert end (USA) (end sweep (USA))
6
3.5
80/1
T: Ms M Oliver
R: Zoe White (54)
80/1
9m mint lane (USA) x la peru (AUS) (testa rossa (AUS))
7
6
14/1
T: D C Saxon
R: Jessica Eaton (54)
14/1
8
8.1
12/1
T: G D Searle
R: D Caboche (55.5)
12/1
4g rock hero (AUS) x madam redoute (AUS) (redoute's choice (AUS))
9
8.6
Scallop (10)
100/1
T: Ms S Ratsch
R: Teagan Voorham (54)
100/1
7g artie schiller (USA) x al manara (AUS) (al maher (AUS))
10
10
100/1
T: R E Hannigan
R: D Mc Whinney (54)
100/1
7m hard spun (USA) x blue style (AUS) (bluebird (USA))
Race 5 - Adelaide Plains B'stock (Bm58) (2121m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(3) Time: 2:12.14 (38.42)
Prizemoney: $18,000
1
55/10
T: Jake Stephens
R: P Gatt (57)
55/10
5m fiorente (IRE) x iota of luck (AUS) (blevic (AUS))
Winning siblings: Alcopop, Detox, Gorille, Mixologist,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.3
10/1
T: S & J Jaensch
R: Libby Halliday (51)
10/1
5m unencumbered (AUS) x key of the nile (AUS) (untouchable (AUS))
3
2.8
25/1
T: Garret Lynch
R: Sophie Logan (53)
25/1
4
3.4
45/10
T: P Huserot
R: Margaret Collett (53.5)
45/10
5m atomic (AUS) x shiawase (AUS) (happy giggle (AUS))
5
4.5
30/1
T: Kym Healy
R: Zoe White (54.5)
30/1
8g ad valorem (USA) x telegraph gal (AUS) (royal academy (USA))
6
4.7
35/10
T: Will Clarken
R: Todd Pannell (56.5)
35/10
5m akeed mofeed (GB) x linky dink (NZ) (keeper (AUS))
7
5
20/1
T: Grant Young
R: Ms C Jones (58)
20/1
4g reset (AUS) x red pointes (AUS) (testa rossa (AUS))
8
5.2
30/1
T: Steven Schrader
R: Sairyn Fawke (54.5)
30/1
6g rip van winkle (IRE) x eftee one (NZ) (volksraad (GB))
9
7.3
35/10F
T: Ms S Nolan
R: R J Hurdle (57)
35/10F
6g ambidexter (AUS) x pocket fortyniner (AUS) (way of light (USA))
10
15.6
4/1
T: P F Blanch
R: D Tourneur (60.5)
4/1
4g dedline (AUS) x testa azzurra (AUS) (testa rossa (AUS))
Race 6 - Holdfast Insurance (Bm58) (1100m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(3) Time: 1:04.70 (35.16)
Prizemoney: $18,000
1
12/10F
T: D B Aldridge
R: Todd Pannell (57)
12/10F
6m helmet (AUS) x strega (AUS) (lake coniston (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
50/1
T: T R Montgomerie
R: Libby Halliday (53)
50/1
10g magnus (AUS) x miss penny lass (AUS) (choisir (AUS))
3
1.3
8/1
T: D J McMahon
R: S Cahill (60)
8/1
4
2
22/10
T: P L Seater
R: Jake Toeroek (59)
22/10
4g host (CHI) x brimarvi rose (AUS) (danewin (AUS))
5
2.2
55/10
T: G D Searle
R: B Vorster (56)
55/10
4m the factor (USA) x oubliette (USA) (el prado (IRE))
6
4.1
20/1
T: Ryan Balfour
R: D Tourneur (60)
20/1
5g hussonet (USA) x wicked secrets (AUS) (keep the faith (AUS))
7
4.3
100/1
T: Allan Jarvis
R: K H Zechner (55)
100/1
5m stryker (AUS) x blazing stars (AUS) (general nediym (AUS))
8
8
14/1
T: Grant Young
R: Scarlet So (51)
14/1
4g el roca (AUS) x sacrista (AUS) (general nediym (AUS))
Race 7 - Terrace Function Centre (Bm58) (1100m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(3) Time: 1:04.68 (34.82)
Prizemoney: $18,000
1
7/1
T: Grant Kluske
R: Ms C Lions (56.5)
7/1
4m helmet (AUS) x heigl (AUS) (bel esprit (AUS))
Winning siblings: Naleigh, North Of Hell, Stragun,
This nick: 5 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.8
11/10F
T: Ryan Balfour
R: D Tourneur (60)
11/10F
5g bel esprit (AUS) x blue light (AUS) (lago delight (AUS))
3
2.6
11/1
T: Ms E Hubbard
R: Sairyn Fawke (55)
11/1
4
2.8
20/1
T: T R Montgomerie
R: Libby Halliday (52.5)
20/1
7g face value (AUS) x angelaq (AUS) (staaraq (AUS))
5
4.4
28/10
T: R A Campbell
R: Ms C Jones (56.5)
28/10
6m barbados (AUS) x quench (AUS) (dehere (USA))
6
4.5
9/1
T: Steven Schrader
R: Scarlet So (57)
9/1
5m monashee mountain (USA) x anonymiss kitty (AUS) (tale of the cat (USA))
7
7.7
Mihany (8)
12/1
T: D C Saxon
R: Margaret Collett (53)
12/1
9g redoute's choice (AUS) x snowdrift (FR) (polish precedent (USA))
Race 8 - G & J Civil Hcp (C1) (1200m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 1:10.92 (35.20)
Prizemoney: $18,000
1
30/1
T: T R Montgomerie
R: Libby Halliday (51)
30/1
5m al maher (AUS) x kissable (AUS) (exceed and excel (AUS))
Winning siblings: Lucid Kiss,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
14/1
T: Kristi Evans
R: J Maund (57.5)
14/1
5g akhadan (AUS) x rangeraja (AUS) (devaraja (NZ))
3
2.6
5/1
T: P F Blanch
R: D Tourneur (55.5)
5/1
4m good journey (USA) x melted (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
3
25/10F
T: Ryan Balfour
R: B Vorster (58)
25/10F
4g zebedee (GB) x dee dee miss (AUS) (dubai destination (USA))
5
3.1
45/10
T: G D Searle
R: J Holder (56)
45/10
4m deep field (AUS) x miskish (AUS) (fastnet rock (AUS))
6
4
35/10
T: D J McMahon
R: R J Hurdle (58)
35/10
7
4.9
40/1
T: Allan Jarvis
R: Eran Boyd (54)
40/1
6m equiano (FR) x check in time (AUS) (blevic (AUS))
8
5.6
20/1
T: Kym Healy
R: Margaret Collett (52)
20/1
6g statue of liberty (USA) x jetta (NZ) (howbaddouwantit (USA))
9
7.3
66/1
T: D C Saxon
R: Jessica Eaton (54)
66/1
10
7.8
65/10
T: Peter Hardacre
R: K H Zechner (58.5)
65/10
5g supreme class (AUS) x whispering queen (USA) (king of the heap (USA))
* Nick figures are for Australasia.