Breednet Results

GOONDIWINDI - Saturday, November 30

Race 1 - (Bm60) (1200m)
Class: Benchmark 60 Track: Good(3) Time: 1:09.90
Prizemoney: $7,450
1
Swoop (8)
6/4F
T: Peter G Sinclair
R: Brooke Stower (57)
6/4F
4g unencumbered (AUS) x katique (AUS) (danzero (AUS))
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.1
9/2
T: Leon Cross
R: Ms J Worley (57)
9/2
6g rothesay (AUS) x pointe dancer (AUS) (noverre (USA))
3
1.9
6/1
T: B J Hudson
R: P Randall (55.5)
6/1
5m all american (AUS) x macarthur park (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
4
3.9
16/1
T: Bryan Dixon
R: Tessa Townsend (57)
16/1
5
4.4
12/1
T: Douglas Fernando
R: G Snowden (55)
12/1
8g beautiful crown (USA) x chain of stars (AUS) (air de france (USA))
6
6.2
7/1
T: Rebecca Kerwin
R: J Missen (59.5)
7/1
7
6.4
3/1
T: Luke Berger
R: Yvette Lewis (57.5)
3/1
5g harbour watch (IRE) x desert trick (GB) (green desert (USA))
8
8.9
11/2
T: K Waller
R: M Schrapel (55)
11/2
5m instinction (AUS) x monmagic (AUS) (monashee mountain (USA))
Race 2 - Wagners Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 0:58.05
Prizemoney: $7,450
1
6/4F
T: Peter G Sinclair
R: Brooke Stower (56.5)
6/4F
4m arlington (AUS) x fool's ride (AUS) (carnegie (IRE))
Winning siblings: Foolproof,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
3/1
T: Stephanie Sixtus
R: P Randall (56.5)
3/1
5m swift alliance (AUS) x glorious calling (AUS) (royal academy (USA))
3
1.6
2/1
T: R K Mahon
R: Minonette Kennedy (56.5)
2/1
6g daunting lad (AUS) x rorysdancingstar (AUS) (star of rory (AUS))
4
3.9
2/1
T: S Mesken
R: Ms J Worley (58.5)
2/1
5g al maher (AUS) x in the clover (AUS) (bureaucracy (NZ))
5
6.2
5/1
T: Ben Waldron
R: J Missen (56.5)
5/1
5m ilovethiscity (AUS) x tullia (AUS) (danehill dancer (IRE))
6
7.5
6/1
T: Scott Barker
R: M Schrapel (56.5)
6/1
7
12
Lingy (3)
3/1
T: Garry Osborne
R: Yvette Lewis (55)
3/1
3g whittington (AUS) x kappytain (AUS) (kaphero (AUS))
Race 3 - Graincorp Hcp (Cl B) (1000m)
Class: Class B Track: Good(3) Time: 0:56.98
Prizemoney: $7,450
1
7/2
T: Bevan Johnson
R: Vishan Venkaya (59.5)
7/2
4m written tycoon (AUS) x verkko (AUS) (flying spur (AUS))
Winning siblings: Boys Day Out, Karisto, Master Jamie, True Joy,
This nick: 31 runners; 25 winners; 4 SW. Details
2
0.8
4/1
T: R J Hilton
R: Ms J Worley (55.5)
4/1
4m tycoon ruler (AUS) x lady primm (AUS) (canny lad (AUS))
3
1.8
8/11F
T: Peter G Sinclair
R: Brooke Stower (60.5)
8/11F
4
3.3
3/1
T: Bevan Johnson
R: Minonette Kennedy (55)
3/1
3f monashee mountain (USA) x tavistock (AUS) (flying spur (AUS))
5
3.4
5/1
T: Bryan Dixon
R: G Snowden (56)
5/1
5g ad valorem (USA) x coasters (AUS) (covetous (AUS))
6
3.6
5/1
T: Luke Berger
R: Yvette Lewis (53)
5/1
5g roadhog (AUS) x hussey an dheas (AUS) (hussonet (USA))
7
5.9
7/1
T: B J Hudson
R: P Randall (55)
7/1
5g immovable option (IRE) x stay in honour (AUS) (honours list (IRE))
8
7.2
9/1
T: Ben Waldron
R: J Missen (56)
9/1
9
7.3
7/1
T: Robert G Smith
R: Tessa Townsend (53)
7/1
7m starcraft (NZ) x jai mahal (AUS) (commands (AUS))
10
9.1
4/1
T: Glenn Richardson
R: Ms K Stanley (57)
4/1
7h o'lonhro (AUS) x trycentaine (NZ) (centaine (AUS))
11
10.4
9/1
T: Douglas Fernando
R: B Powell (55)
9/1
8g sequalo (AUS) x manic monday (AUS) (el moxie (USA))
Race 4 - Qube Ports Hcp (Cl B) (1400m)
Class: Class B Track: Good(3) Time: 1:25.02
Prizemoney: $7,450
1
8/1
T: R Heilbronn
R: B Powell (55)
8/1
6m danesis (IRE) x graciously (NZ) (carnegie (IRE))
Winning siblings: Diaphysis,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
5/2F
T: Peter G Sinclair
R: Brooke Stower (56)
5/2F
5g denman (AUS) x iron lace (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
3.5
5/2
T: Glenn Richardson
R: Ms K Stanley (60)
5/2
2019 MM Gold Coast Yearling Sale Book 3
$3,500
Vendor: Amber Lodge Boonah Qld
Buyer: Darryl Craft
4
4.8
7/2
T: Bevan Johnson
R: Minonette Kennedy (55.5)
7/2
4m congrats (USA) x puhleaz (AUS) (flying spur (AUS))
5
6.8
Semtex (7)
6/1
T: T G Payne
R: Yvette Lewis (54.5)
6/1
5g smart missile (AUS) x emma princess (AUS) (invincible spirit (IRE))
6
10.1
4/1
T: G E Dempsey
R: J Missen (57)
4/1
5g drumbeats (AUS) x alberta lane (AUS) (magic albert (AUS))
7
11.1
4/1
T: Scott Barker
R: M Schrapel (55)
4/1
5m nicconi (AUS) x hennessy bay (AUS) (half hennessy (AUS))
8
13.4
7/1
T: B J Hudson
R: P Randall (57.5)
7/1
7m tickets (AUS) x blood angel (AUS) (mujahid (USA))
9
15.4
9/1
T: Bryan Dixon
R: Tessa Townsend (54.5)
9/1
6g danesis (IRE) x eurouble (AUS) (moscow ballet (IRE))
10
36.5
5/1
T: S L Smith
R: Ms J Worley (59.5)
5/1
5g raheeb (AUS) x dantina (AUS) (dantibes (AUS))
Race 5 - Open Hcp (1400m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:24.65
Prizemoney: $7,450
1
1/2F
T: Peter G Sinclair
R: G Snowden (61.5)
1/2F
9g bel esprit (AUS) x mycedes (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Ambrosia, Andronica, Benz, Black Caesar, Mybenz,
This nick: 41 runners; 30 winners; 1 SW. Details
2
2.8
7/4
T: Luke Berger
R: Brooke Stower (55)
7/4
3
6.3
3/1
T: Ben Waldron
R: J Missen (55.5)
3/1
5m testa rossa (AUS) x polar (AUS) (elusive quality (USA))
4
7.3
4/1
T: R K Mahon
R: Minonette Kennedy (53)
4/1
10g dylan thomas (IRE) x barcelona (NZ) (desert sun (GB))
5
12.3
7/1
T: J H Hearne
R: P Randall (55)
7/1
7g bernardini (USA) x cosmic dust (AUS) (hurricane sky (AUS))
* Nick figures are for Australasia.