Breednet Results

GOSFORD - Tuesday, January 30

Race 1 - De Bortoli Wines Hcp (C2) (1600m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 1:39.17 (37.26)
Prizemoney: $30,000
1
4/9F
T: Brad Widdup
R: B Avdulla (58)
4/9F
4g lonhro (AUS) x hallucinates (AUS) (redoute's choice (AUS))
Winning siblings: Alucinari, Distraught,
This nick: 60 runners; 46 winners; 8 SW. Details
2
0.4
13/8
T: G R Nickson
R: J Penza (54)
13/8
5g beneteau (AUS) x la petite coquette (AUS) (invincible spirit (IRE))
3
13.4
50/1
T: Jason Waters
R: J Kehoe (54)
50/1
6g tale of the cat (USA) x santenay (NZ) (faltaat (USA))
Race 2 - X X X X Gold Hcp (C2) (1600m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 1:37.56 (37.07)
Prizemoney: $30,000
1
7/4F
T: Bjorn Baker
R: Jean Van Overmeire (55.5)
7/4F
4m o'reilly (NZ) x be inspired (AUS) (zabeel (NZ))
This nick: 61 runners; 44 winners; 3 SW. Details
2
3.3
15/4
T: C J Waller
R: G Schofield (55.5)
15/4
4m captain rio (GB) x midnight dip (NZ) (o'reilly (NZ))
4
5.7
100/1
T: Mark Cross
R: Ms M Weir (51)
100/1
6m pendragon (NZ) x selva (AUS) (timber country (USA))
5
6.9
40/1
T: M C Conners
R: Rachel King (54)
40/1
6
11.5
3/1
T: J G Sargent
R: A Adkins (59)
3/1
4m high chaparral (IRE) x tranquility cove (USA) (rock hard ten (USA))
Race 3 - Tooheys (Bm65) (1200m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(4) Time: 1:11.60 (36.10)
Prizemoney: $30,000
1
13/2
T: P M Perry
R: B Avdulla (56.5)
13/2
4g foxwedge (AUS) x mia cat dancer (USA) (tactical cat (USA))
Winning siblings: Kokomo, Wouldnt It Be Nice,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
7/2
T: Bryce Heys
R: Jean Van Overmeire (57)
7/2
5g duporth (AUS) x jujitzel (AUS) (snitzel (AUS))
3
0.4
Duke (3)
5/2
T: Angela Davies
R: Tim Clark (58.5)
5/2
4
1
15/8F
T: Angela Davies
R: Ms L Day (56.5)
15/8F
5
1.3
8/1
T: G R Nickson
R: J Penza (56)
8/1
5m beneteau (AUS) x highland mary (AUS) (hussonet (USA))
6
2.5
20/1
T: Grant Marshall
R: Ms K O'Hara (54)
20/1
5g encosta de lago (AUS) x passageway (USA) (gold fever (USA))
Race 4 - Gosford Farmers Markets Mdn (1100m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:04.90 (36.51)
Prizemoney: $30,000
1
13/8
T: J A O'Shea
R: T Angland (59)
13/8
4g toorak toff (AUS) x shoptalk (AUS) (flying spur (AUS))
Winning siblings: Aggarwal, Pudding Lane,
This nick: 10 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
1.3
4/7F
T: M, W and J Hawkes
R: B Avdulla (57.5)
4/7F
3g all too hard (AUS) x roman treasure (USA) (roman ruler (USA))
3
3.3
12/1
T: E B Holland
R: J Grisedale (59)
12/1
4g dream ballad (AUS) x crezned (AUS) (manner hill (AUS))
4
7.6
100/1
T: G R Nickson
R: J Ford (57.5)
100/1
5
10.6
11/1
T: A J Denham
R: J Parr (59)
11/1
4g guillotine (NZ) x missraad (NZ) (volksraad (GB))
Race 5 - Happy Birthday Hannah Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:12.93 (34.71)
Prizemoney: $30,000
1
2/5F
T: Mark Newnham
R: G Schofield (56)
2/5F
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
5/2
T: C E Conners
R: C W Brown (54)
5/2
3f more than ready (USA) x lupara (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
9
9/1
T: Glen Thompson
R: J Ford (56)
9/1
3f americain (USA) x teralani (AUS) (danehill dancer (IRE))
Race 6 - Functions @ Teg Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 0:59.71 (35.64)
Prizemoney: $30,000
1
15/4
T: P and P Snowden
R: J Parr (57)
15/4
2c sizzling (AUS) x catrille (AUS) (catrail (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.8
11/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: Tim Clark (57)
11/1
2g exceed and excel (AUS) x mabsam (AUS) (stratum (AUS))
3
1
15/1
T: D Lane
R: Jean Van Overmeire (53)
15/1
2f delago deluxe (AUS) x lucky beauty (AUS) (peintre celebre (USA))
4
1.2
12/1
T: M, W and J Hawkes
R: B Avdulla (57)
12/1
2c manhattan rain (AUS) x black prophet (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
5
1.6
10/1
T: David Pfieffer
R: B Shinn (57)
10/1
2c zoustar (AUS) x marcovette (AUS) (st. covet (AUS))
6
1.8
Ivira (8)
8/1
T: C E Conners
R: C W Brown (55)
8/1
7
3.2
14/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: Rachel King (55)
14/1
2f medaglia d'oro (USA) x love to tell (USA) (stage colony (USA))
8
3.4
7/4F
T: L D Kelly
R: G Schofield (55)
7/4F
2f denman (AUS) x greytfilly (AUS) (ferocity (AUS))
9
4.2
150/1
T: Mark Schmetzer
R: J Ford (55)
150/1
2f charge forward (AUS) x cornersoff (AUS) (octagonal (NZ))
10
4.5
15/2
T: James Cummings
R: J Penza (55)
15/2
2f dawn approach (IRE) x itameri (AUS) (exceed and excel (AUS))
Race 7 - Sydney Comedy Club @ Teg Mdn (1100m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:04.65 (35.70)
Prizemoney: $30,000
1
4/1
T: G Portelli
R: T Angland (58)
4/1
4m northern meteor (AUS) x school blue (AUS) (geiger counter (USA))
Winning siblings: Nudgee, Punch On, Punch Up, School Rumble,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.8
25/1
T: Wayne Seelin
R: Jean Van Overmeire (56)
25/1
3
2.8
9/2
T: B A Partelle
R: J Innes Jnr (56.5)
9/2
3f i am invincible (AUS) x danzanta (USA) (king of kings (IRE))
4
2.9
11/8F
T: G Waterhouse and A Bott
R: Katelyn Mallyon (56.5)
11/8F
3f sepoy (AUS) x tropicana girl (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
5.2
60/1
T: J N Englebrecht
R: S Lisnyy (56.5)
60/1
3f hinchinbrook (AUS) x sequinella (AUS) (catbird (AUS))
6
6
25/1
T: J C Coyle
R: Ms K O'Hara (56.5)
25/1
3f time thief (AUS) x deep freeze (AUS) (nuclear freeze (USA))
7
7
3/1
T: R L Pearse
R: Tim Clark (56.5)
3/1
3f uncle mo (USA) x nash rambler (AUS) (diatribe (AUS))
8
8.3
150/1
T: G R Nickson
R: J Ford (56.5)
150/1
3f dream ahead (USA) x aroha cat (AUS) (tale of the cat (USA))
9
8.6
60/1
T: Patrick Webster
R: Rachel King (56.5)
60/1
3f big brown (USA) x jellicles (AUS) (tale of the cat (USA))
Race 8 - Tab.Com.Au (Bm72) (1100m)
Class: Benchmark 72 Track: Good(3) Time: 1:04.84 (35.32)
Prizemoney: $30,000
1
13/8
T: Brad Widdup
R: Tim Clark (55)
13/8
3g star witness (AUS) x leopard skin (AUS) (tale of the cat (USA))
Winning siblings: Starskin,
This nick: 8 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
1
11/8F
T: David Pfieffer
R: B Shinn (58)
11/8F
4g bernardini (USA) x satyric (AUS) (danehill (USA))
3
1.2
8/1
T: G Portelli
R: J Parr (57.5)
8/1
7g fastnet rock (AUS) x best dress (AUS) (king's best (USA))
4
1.5
8/1
T: Mark Cross
R: Ms M Weir (53.5)
8/1
7m strada (AUS) x dance decree (AUS) (declarations (AUS))
5
2.3
12/1
T: G Portelli
R: Ms W Costin (54)
12/1
6m sebring (AUS) x whitehaven girl (AUS) (umatilla (NZ))
6
3.4
20/1
T: D Lane
R: Jean Van Overmeire (57.5)
20/1
5g al samer (AUS) x larga vista (USA) (seeking the gold (USA))
7
4.8
66/1
T: J C Coyle
R: Ms K O'Hara (60)
66/1
* Nick figures are for Australasia.