Breednet Results

HAWKESBURY - Thursday, November 6

Race 1 - TAB.Com.Au Mdn Hcp (1200m)
Class: Maiden Track: Good Time: 1:10.83
Prizemoney: $20,000
1
8/1
T: M, W and J HAWKES
R: J GRISEDALE (55.50)
8/1
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
5/2F
T: W P CAVE
R: J INNES (57.50)
5/2F
5m arena (AUS) x publicise (AUS) (john's hope (AUS))
3
2.2
8/1
T: PETER SNOWDEN
R: R M QUINN (55.00)
8/1
3f shovhog (AUS) x riviera ripple (NZ) (carnegie (IRE))
4
2.7
13/2
T: G A RYAN
R: G BUCKLEY (55.00)
13/2
3f nediym (IRE) x corrofin (AUS) (jade hunter (USA))
5
4.3
300/1
T: M J COUTTS
R: JOSH ADAMS (50.00)
300/1
8m simonstad (NZ) x stylish challenge (AUS) (special kingdom (AUS))
6
5.2
7/2
T: PAUL MESSARA
R: G SCHOFIELD (57.00)
7/2
4m choisir (AUS) x nursery suite (AUS) (palace music (USA))
7
5.5
40/1
T: R L PEARSE
R: NATHAN BERRY (53.00)
40/1
3f e dubai (USA) x bella forest (AUS) (charnwood forest (IRE))
8
6.9
8/1
T: K A LEES
R: A ROBINSON (55.00)
8/1
3f encosta de lago (AUS) x al marwa (NZ) (fasliyev (USA))
9
8
66/1
T: ROBERT LANE
R: MS K O'HARA (57.00)
66/1
4m high rolling (AUS) x optic (AUS) (river rough (NZ))
10
8.2
300/1
T: M J COUTTS
R: P ROMEO (52.00)
300/1
4m high yield (USA) x wallflower (USA) (star de naskra (USA))
11
8.5
30/1
T: B J ONIKUL
R: G COLLESS (55.50)
30/1
4m viscount (AUS) x ousted (AUS) (salieri (USA))
12
9.3
100/1
T: A SHAW
R: MS C JOHNSON (51.00)
100/1
6m skilful star (AUS) x friendship (AUS) (whiskey road (USA))
Race 2 - Rossprint Mdn Hcp (1200m)
Class: Maiden Track: Good Time: 1:09.99
Prizemoney: $20,000
1
5/1
T: L W CURTIS
R: J PENZA (58.00)
5/1
4g archway (IRE) x lover's battle (AUS) (battle (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.3
11/4F
T: MS W INGS
R: R M QUINN (56.00)
11/4F
3g catbird (AUS) x out of place (AUS) (snaadee (USA))
3
6.1
150/1
T: W M SLINKARD
R: MS K O'HARA (55.50)
150/1
3g noverre (USA) x zakuro (AUS) (hurricane sky (AUS))
4
7
40/1
T: B M FIRTH
R: JOSH ADAMS (52.00)
40/1
4g bootleg (AUS) x alackatruce (AUS) (brief truce (USA))
5
7.1
7/2
T: G K WHITE
R: D GAUCI (55.00)
7/2
6g anabaa (USA) x jade's law (NZ) (housebuster (USA))
6
7.2
CALEB (3)
30/1
T: G R BROWN
R: G COLLESS (56.50)
30/1
4g danehill star (AUS) x wavelet (NZ) (sea anchor (IRE))
7
8.2
12/1
T: M, W and J HAWKES
R: G SCHOFIELD (54.50)
12/1
3c danzero (AUS) x strange aura (NZ) (kreisler (IRE))
8
8.7
EVANGEL (14)
100/1
T: G A ROGERSON
R: PETER WELLS (54.00)
100/1
3g untouchable (AUS) x evangeline (AUS) (mukaddamah (USA))
9
9.4
9/1
T: K A LEES
R: DALE SPRIGGS (56.00)
9/1
3g fusaichi pegasus (USA) x spire (AUS) (danehill (USA))
10
9.5
16/1
T: P R BROOKE
R: R BREWER (56.00)
16/1
3g street cry (IRE) x madam governor (AUS) (bite the bullet (USA))
11
9.7
8/1
T: M, W and J HAWKES
R: A ROBINSON (56.50)
8/1
3g commands (AUS) x super trend (AUS) (red anchor (NZ))
12
13.1
12/1
T: PETER SNOWDEN
R: G BUCKLEY (56.50)
12/1
3g octagonal (NZ) x narcisse (AUS) (mustin lake (USA))
13
14.2
200/1
T: MS K OUTTRIM
R: MS N LYE (54.00)
200/1
4g integra (AUS) x golden orchid (AUS) (dieu d'or (AUS))
14
20.2
25/1
T: T WONG
R: T ANGLAND (56.50)
25/1
4h elusive quality (USA) x all time high (AUS) (flying spur (AUS))
Race 3 - Chippy's-P F D Foods Hcp (C2) (2000m)
Class: Class 2 Track: Good Time: 2:04.67
Prizemoney: $20,000
1
5/2
T: G D HICKMAN
R: G BUCKLEY (56.00)
5/2
4g carnegie (IRE) x thought (GB) (zafonic (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.5
9/1
T: W M SLINKARD
R: K FUJII (56.00)
9/1
4m langfuhr (CAN) x planet green (AUS) (salieri (USA))
3
0.8
7/2
T: N MAYFIELD-SMITH
R: J GRISEDALE (56.00)
7/2
4m king cugat (USA) x best of babylon (AUS) (best western (AUS))
4
3.6
50/1
T: A SHAW
R: MS C JOHNSON (53.00)
50/1
8g langfuhr (CAN) x quinaway (AUS) (sir tristram (IRE))
5
4.2
10/9F
T: P M PERRY
R: PETER WELLS (57.00)
10/9F
4g rock of gibraltar (IRE) x emulate (NZ) (sir tristram (IRE))
Race 4 - Myer-Penrith Hcp (C1) (1000m)
Class: Class 1 Track: Good Time: 0:57.03
Prizemoney: $20,000
1
2/1F
T: T J BARTLEY
R: KODY NESTOR (55.50)
2/1F
3g magic albert (AUS) x elishir (AUS) (spectacular spy (USA))
This nick: 8 runners; 7 winners; 2 SW. Details
2
2.5
20/1
T: P M PERRY
R: PETER WELLS (56.00)
20/1
4g buriton (NZ) x lightning luse (AUS) (thunder gulch (USA))
3
4.8
4/1
T: J DENHAM
R: G COLLESS (55.50)
4/1
4
5.3
20/1
T: G D NEALE
R: P ROBL (54.50)
20/1
5
6.8
SKYWYN (5)
12/1
T: G PORTELLI
R: TOMMY BERRY (54.50)
12/1
4g hurricane sky (AUS) x wynciti (AUS) (citidancer (IRE))
6
7.8
13/4
T: P H BLOOMFIELD
R: R THOMPSON (56.50)
13/4
7
7.9
100/1
T: S D HENRY
R: DALE SPRIGGS (53.00)
100/1
5m reassure (USA) x out of place (AUS) (snaadee (USA))
8
10.3
25/1
T: CRAIG ROBERTS
R: M A BUTLER (56.50)
25/1
5m galileo (IRE) x pretext (NZ) (pre catelan (AUS))
9
10.4
10/1
T: G A ROGERSON
R: MS H E POLAND (53.00)
10/1
3f anabaa (USA) x super seleccion (CAN) (seattle slew (USA))
10
12
14/1
T: A M BRITT
R: C G O'BRIEN (57.50)
14/1
4g noverre (USA) x sunder (AUS) (rory's jester (AUS))
Race 5 - Smithfield R S L Hcp (C2) (1200m)
Class: Class 2 Track: Good Time: 1:11.36
Prizemoney: $20,000
1
4/1
T: G D HICKMAN
R: G BUCKLEY (57.00)
4/1
4g nuclear freeze (USA) x amarjet (AUS) (jetball (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
9/4F
T: C E CONNERS
R: P ROBL (54.50)
9/4F
3
1.2
9/4F
T: P M PERRY
R: PETER WELLS (57.00)
9/4F
4
2.8
3/1
T: MS W INGS
R: R M QUINN (54.00)
3/1
5m langfuhr (CAN) x dorrie see (AUS) (mr. henrysee (USA))
5
8.6
100/1
T: J KHALIFEH
R: MS B TIMMIS (54.00)
100/1
8g portland player (NZ) x my lady red (AUS) (painted red (AUS))
6
20.3
100/1
T: A SHAW
R: MS C JOHNSON (51.00)
100/1
6g nuclear freeze (USA) x gold way (AUS) (mighty avalanche (AUS))
Race 6 - Skin Fitness Hcp (71) (1400m)
Class: Restricted 71 Track: Good Time: 1:22.59
Prizemoney: $20,000
1
11/4F
T: G K WHITE
R: D GAUCI (57.00)
11/4F
Winning siblings: Arziki, Villa Splendido,
This nick: 44 runners; 31 winners; 4 SW. Details
2
1
20/1
T: G J SHULMAN
R: L MOLONEY (54.00)
20/1
7g shovhog (AUS) x roswell (NZ) (jetball (AUS))
3
1.5
10/1
T: MURRAY WILSON
R: J LLOYD (57.50)
10/1
7g dangerous (AUS) x stately opera (AUS) (bureaucracy (NZ))
4
1.6
15/2
T: N MAYFIELD-SMITH
R: TOMMY BERRY (53.00)
15/2
4m danehill dancer (IRE) x starry strike (NZ) (straight strike (USA))
5
1.7
9/2
T: M P QUINN
R: DALE SPRIGGS (56.00)
9/2
5m anabaa (USA) x nanny maroon (AUS) (alquoz (USA))
6
2.3
10/1
T: G M BEGG
R: G SCHOFIELD (54.00)
10/1
6m lujain (USA) x academia (GB) (mark of esteem (IRE))
7
4.3
12/1
T: K J PARKER
R: MS K O'HARA (54.00)
12/1
4m falvelon (AUS) x bonnie shopper (USA) (shelter half (USA))
8
5.2
50/1
T: CRAIG ROBERTS
R: M A BUTLER (57.00)
50/1
5g carnegie (IRE) x dewamar (AUS) (marscay (AUS))
9
5.5
8/1
T: P M PERRY
R: J A CASSIDY (54.00)
8/1
4g volksraad (GB) x mi fidelia (NZ) (mi preferido (USA))
10
10.2
60/1
T: CHRISTINE MCCARDLE-SHAW
R: G BUCKLEY (58.50)
60/1
800
9/2
T: G A ROGERSON
R: PETER WELLS (58.50)
9/2
5g pentire (GB) x belle nuite (NZ) (balmerino (NZ))
Race 7 - 2008 Share Yalumba Cup (1300m) LR
Class: Open Track: Good Time: 1:14.72
Prizemoney: $100,000
1
4/1
T: J B CUMMINGS
R: J LLOYD (53.00)
4/1
6g fusaichi pegasus (USA) x blessed be (AUS) (brief truce (USA))
Winning siblings: God's Hand, Indirect,
This nick: 2 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.5
11/1
T: G K WHITE
R: D GAUCI (53.00)
11/1
4g danehill dancer (IRE) x breaking news (AUS) (brief truce (USA))
3
1.3
12/1
T: PETER SNOWDEN
R: R M QUINN (53.00)
12/1
6g commands (AUS) x miss believe (AUS) (kaoru star (AUS))
4
1.7
50/1
T: N MAYFIELD-SMITH
R: MS K O'HARA (53.00)
50/1
7g real quiet (USA) x deanie (USA) (key to content (USA))
5
2.9
MULAMAN (15)
30/1
T: J B CUMMINGS
R: C AGNEW (53.00)
30/1
5g clang (AUS) x coco sovelda (AUS) (warring nations (USA))
6
3.5
11/8F
T: W P CAVE
R: P ROBL (57.00)
11/8F
6g kenny's best pal (AUS) x carina (AUS) (rory's jester (AUS))
7
4.9
20/1
T: MS S GRILLS
R: R THOMPSON (53.00)
20/1
6g belong to me (USA) x lockley's dance (AUS) (bletchingly (AUS))
8
6
60/1
T: MS J PRACEY
R: DANIEL EDMONDS (53.00)
60/1
7g strategic (AUS) x silver ripple (AUS) (head over heels (FR))
9
6.4
30/1
T: C J WALLER
R: J PENZA (54.00)
30/1
8g tale of the cat (USA) x zahra (NZ) (zabeel (NZ))
10
6.6
20/1
T: G A RYAN
R: B N STEWART (58.50)
20/1
7g beautiful crown (USA) x mahlin (AUS) (mister c. (USA))
11
7.7
9/2
T: MS G WATERHOUSE
R: D M GANDERTON (53.00)
9/2
6g jade robbery (USA) x love to dance (NZ) (citidancer (IRE))
12
9.2
12/1
T: JOSEPH PRIDE
R: DALE SPRIGGS (53.00)
12/1
6g flying spur (AUS) x temple fire (AUS) (bletchingly (AUS))
Race 8 - Panthers Hawkesbury Gold Cup (1600m) Gr3
Class: Open Track: Good Time: 1:34.75
Prizemoney: $130,000
1
12/1
T: J DENHAM
R: G COLLESS (58.00)
12/1
6g nuclear freeze (USA) x sky queen (NZ) (hey baba riba (NZ))
Winning siblings: Baabulu, Level Eight, Matchless, Temperate,
This nick: 2 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.8
7/2F
T: PAUL MESSARA
R: G SCHOFIELD (54.00)
7/2F
5m flying spur (AUS) x grilse (USA) (rahy (USA))
3
1.3
GERGIS (7)
4/1
T: PETER SNOWDEN
R: DALE SPRIGGS (53.50)
4/1
4g viscount (AUS) x sibylline (AUS) (chief's crown (USA))
4
1.9
SOILED (12)
20/1
T: J C COYLE
R: P ROBL (53.00)
20/1
6g sandpit (BRZ) x subtle miss (AUS) (nadeed (USA))
5
2.4
30/1
T: MS B JOSEPH
R: G BUCKLEY (53.00)
30/1
5m thunder gulch (USA) x rock review (NZ) (take your partner (AUS))
6
2.5
25/1
T: B M HOWLETT
R: J LLOYD (55.00)
25/1
6g singspiel (IRE) x misunderstanding (AUS) (palace music (USA))
7
2.9
RAISE (11)
5/1
T: JOSEPH PRIDE
R: L V CASSIDY (53.00)
5/1
4m arena (AUS) x boisterous lady (AUS) (rivotious (USA))
8
3.3
80/1
T: W M SLINKARD
R: PATRICK MURPHY (53.00)
80/1
7g masterclass (USA) x stormy zephyr (AUS) (zephyr bay (AUS))
9
3.4
8/1
T: D A WILLIAMS
R: T ANGLAND (54.00)
8/1
6g strategic (AUS) x ravish (AUS) (chief's crown (USA))
10
3.6
16/1
T: C E CONNERS
R: MS K O'HARA (53.00)
16/1
4g red ransom (USA) x cool chick (NZ) (centaine (AUS))
11
3.7
9/1
T: MS G WATERHOUSE
R: C AGNEW (53.00)
9/1
4g catbird (AUS) x annalea (AUS) (zoffany (USA))
12
4
9/1
T: R J PRICE
R: J INNES (53.00)
9/1
5g dangerous (AUS) x red ivory (AUS) (ivory way (USA))
13
5.3
150/1
T: C E CONNERS
R: PETER WELLS (53.00)
150/1
5g lawyer (AUS) x atalanta honey (AUS) (splendent (USA))
14
6
200/1
T: MS G MARKWELL
R: R M QUINN (55.00)
200/1
8g grand lodge (USA) x bravo zulu (AUS) (military plume (NZ))
15
6.1
100/1
T: G K WHITE
R: D GAUCI (57.00)
100/1
8g zabeel (NZ) x essylt (GB) (artaius (USA))
Race 9 - B T W Communications Hcp (C1) (1400m)
Class: Class 1 Track: Good Time: 1:23.13
Prizemoney: $20,000
1
HUTONG (4)
8/1
T: K A LEES
R: DALE SPRIGGS (56.50)
8/1
4g encosta de lago (AUS) x party dancer (AUS) (party leader (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.3
5/2F
T: P M PERRY
R: J A CASSIDY (54.50)
5/2F
4m galileo (IRE) x follow the sails (AUS) (scrupules (IRE))
3
2.6
25/1
T: CRAIG ROBERTS
R: M A BUTLER (57.50)
25/1
4
4.3
9/2
T: K J BERRY
R: C AGNEW (56.00)
9/2
4g telesto (USA) x queen's blessing (AUS) (blessington (AUS))
5
6.1
11/1
T: MS B JOSEPH
R: PETER WELLS (53.00)
11/1
4m belong to me (USA) x hula hoop (AUS) (hula chief (NZ))
6
7.5
11/1
T: R L PEARSE
R: NATHAN BERRY (55.00)
11/1
5g intergaze (AUS) x samythia (AUS) (al hareb (USA))
7
7.9
25/1
T: K J PARKER
R: MS K O'HARA (56.50)
25/1
4g universal prince (AUS) x cafe success (AUS) (success express (USA))
8
8
15/1
T: W P CAVE
R: G BUCKLEY (56.50)
15/1
4g high yield (USA) x coeur de pierre (AUS) (rock hopper (GB))
9
9.5
100/1
T: MS W INGS
R: MS C JOHNSON (50.00)
100/1
6g real cash (USA) x chantilly bound (AUS) (gildoran (IRE))
10
13.5
9/1
T: G K WHITE
R: D GAUCI (56.50)
9/1
11
14.4
30/1
T: JAMES BALFE
R: J INNES (53.50)
30/1
4m shrewdy (AUS) x mississippi gamble (AUS) (best western (AUS))
12
18.8
25/1
T: M P QUINN
R: DANIEL EDMONDS (53.50)
25/1
4g frisco view (USA) x la spy (AUS) (spectacular spy (USA))
300
8/1
T: MAURO POLETTI
R: R M QUINN (54.50)
8/1
4g promontory gold (USA) x hip hop (AUS) (success express (USA))
* Nick figures are for Australasia.