Breednet Results

HAWKESBURY - Tuesday, February 13

Race 1 - Int Animal Health Products Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:34.19 (36.22)
Prizemoney: $30,000
1
15/4
T: James Cummings
R: B Avdulla (56.5)
15/4
3f commands (AUS) x pouter (AUS) (dubawi (IRE))
Winning siblings: Amazing, Grincheux, Hessian, Midland, Rock Dove,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
4/5F
T: P and P Snowden
R: K McEvoy (59)
4/5F
4g helmet (AUS) x nepal (AUS) (quest for fame (GB))
3
1.5
8/1
T: J G Sargent
R: J R Collett (59)
8/1
4g rip van winkle (IRE) x sitting on a hill (NZ) (city on a hill (USA))
4
2.9
14/1
T: C J Waller
R: Tim Clark (56.5)
14/1
5
5.4
15/4
T: G A Ryan
R: G Schofield (58.5)
15/4
3c al maher (AUS) x ausbred blue (AUS) (bluebird (USA))
6
17.5
200/1
T: Ms W Ings
R: Chelsea Ings (54)
200/1
4m trusting (AUS) x capital raising (AUS) (general nediym (AUS))
Race 2 - Stylemaster Patios Hcp (C1) (1600m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 1:34.85 (33.84)
Prizemoney: $30,000
1
Wedgie (2)
2/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: Tim Clark (57)
2/1
3f foxwedge (AUS) x undercover (AUS) (covetous (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2
9/2
T: Matthew Dale
R: J R Collett (55.5)
9/2
4g lonhro (AUS) x mirrasalo (AUS) (redoute's choice (AUS))
2018 Inglis Australian Easter Yearling Sale
Vendor: Vinery Stud, Scone
Buyer: Passed in - $ 300,000
3
2.1
8/11F
T: P and P Snowden
R: K McEvoy (59)
8/11F
3c redoute's choice (AUS) x rendzina (AUS) (testa rossa (AUS))
4
8
60/1
T: P O'Grady
R: Ms R Freeman-Key (54)
60/1
4g mastercraftsman (IRE) x otarama (NZ) (gold brose (AUS))
Race 3 - Tab.Com.Au Mdn Hcp (1100m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:03.18 (34.09)
Prizemoney: $30,000
1
8/15F
T: M, W and J Hawkes
R: B Avdulla (59)
8/15F
3f snitzel (AUS) x grenada road (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Choisir Lane, Major Wager,
This nick: 55 runners; 42 winners; 5 SW. Details
2
1.5
40/1
T: Mitch Newman
R: R Brewer (56.5)
40/1
3g your song (AUS) x belisarda (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
3
2.8
13/4
T: G D Hickman
R: C Reith (57)
13/4
4m dr doute's (AUS) x cloudscape (AUS) (intergaze (AUS))
4
3.7
14/1
T: R T Leemon
R: Rachel King (56.5)
14/1
4m buriton (NZ) x monte ivy (AUS) (noverre (USA))
5
4.8
Jaxim (6)
10/1
T: S I Singleton
R: Mitchell Bell (56.5)
10/1
4g ready's image (USA) x heijem (AUS) (valixir (IRE))
6
6.1
25/1
T: John Higgins
R: Tim Clark (56.5)
25/1
4g star witness (AUS) x leximadeleine (AUS) (flying spur (AUS))
7
6.6
30/1
T: Ms W Ings
R: Chelsea Ings (53.5)
30/1
7g zuberi (AUS) x miss peroni (AUS) (viscount (AUS))
8
6.7
100/1
T: Jacqueline Greentree
R: Ms W Costin (56.5)
100/1
5m raheeb (AUS) x serpent (AUS) (peintre celebre (USA))
9
7.9
Nanpop (7)
100/1
T: Ms W Ings
R: J Penza (56.5)
100/1
5g natural destiny (AUS) x pimpala lass (AUS) (frisco view (USA))
Race 4 - Blakes Marine Prov Sprint (C4) (1100m)
Class: Class 4 Track: Good(3) Time: 1:02.80 (33.89)
Prizemoney: $30,000
1
9/4
T: M P Tubman
R: Rachel Hunt (58)
9/4
7g kaphero (AUS) x comedy turn (AUS) (spinning world (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
6/4F
T: Ms K Waugh
R: B Avdulla (56)
6/4F
4m star witness (AUS) x jesterchine (NZ) (rory's jester (AUS))
3
4.8
11/4
T: A J Denham
R: J R Collett (57.5)
11/4
5g nadeem (AUS) x morecambe bay (AUS) (diatribe (AUS))
4
7.2
14/1
T: G K White
R: Ms A Borg (50)
14/1
4m duporth (AUS) x roughwood croft (AUS) (woodman (USA))
5
10
15/2
T: Ms S Murray-Leslie
R: Jean Van Overmeire (54)
15/2
4g tickets (AUS) x lets hussle (AUS) (hussonet (USA))
Race 5 - Clarendon Tavern Mdn Hcp (1300m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:15.62 (34.87)
Prizemoney: $30,000
1
13/8F
T: L W Curtis
R: J Parr (58)
13/8F
3g your song (AUS) x leica savant (AUS) (nothin' leica dane (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
20/1
T: G D Hickman
R: J Ford (54.5)
20/1
3g bel esprit (AUS) x sienna red (AUS) (testa rossa (AUS))
3
0.6
Nai'a (11)
5/2
T: James Cummings
R: G Schofield (56)
5/2
3f lonhro (AUS) x maka ena (AUS) (exceed and excel (AUS))
4
2.4
25/1
T: Ms E Potowski
R: S Guymer (57)
25/1
4g casino prince (AUS) x langtryst (AUS) (langfuhr (CAN))
5
3.3
13/2
T: Jason Clisby
R: J R Collett (56.5)
13/2
3g denman (AUS) x fearless babe (AUS) (royal academy (USA))
6
3.6
9/2
T: G K White
R: Tim Clark (57)
9/2
3c dane shadow (AUS) x global anthem (AUS) (general nediym (AUS))
7
3.7
20/1
T: Patrick Webster
R: Rachel King (56)
20/1
3f big brown (USA) x piculet (AUS) (timber country (USA))
8
4.9
150/1
T: T P Croft
R: Mitchell Bell (57.5)
150/1
4g pendragon (NZ) x reown (AUS) (god's own (AUS))
9
7.3
40/1
T: Wayne Austin
R: Alena Skerritt (51.5)
40/1
3f i am invincible (AUS) x queen cleo (AUS) (king of kings (IRE))
10
7.6
14/1
T: J G Sargent
R: J Penza (56.5)
14/1
4g so you think (NZ) x tizzy may (AUS) (danzero (AUS))
Race 6 - Lander Toyota Mdn Plate (1100m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:03.93 (34.28)
Prizemoney: $30,000
1
Eschara (10)
4/13F
T: James Cummings
R: B Avdulla (56.5)
4/13F
3f street cry (IRE) x altar (AUS) (commands (AUS))
This nick: 12 runners; 9 winners; 1 SW. Details
2
0.1
7/1
T: S I Singleton
R: C Reith (59)
7/1
4g ready's image (USA) x lioneat (AUS) (lion hunter (AUS))
3
0.6
14/1
T: Ms K Gavenlock
R: A Gibbons (58.5)
14/1
3g i am invincible (AUS) x irish loup (AUS) (loup sauvage (USA))
4
4.4
30/1
T: W M Slinkard
R: Ms W Costin (58.5)
30/1
3g nicconi (AUS) x tennessee star (AUS) (jet spur (AUS))
5
5.7
20/1
T: G K White
R: Tim Clark (58.5)
20/1
3g duporth (AUS) x danebeam (AUS) (danehill (USA))
6
6.2
16/1
T: J C Coyle
R: Ms K O'Hara (56.5)
16/1
3f time thief (AUS) x deep freeze (AUS) (nuclear freeze (USA))
7
6.7
100/1
T: Patrick Webster
R: R Dolan (53.5)
100/1
3f big brown (USA) x jellicles (AUS) (tale of the cat (USA))
8
9.4
40/1
T: N Mayfield-Smith
R: R Brewer (56.5)
40/1
3f choisir (AUS) x ausbred rose (AUS) (hussonet (USA))
9
10.1
100/1
T: Mitch Newman
R: Ms C Nutman (54.5)
100/1
3f monashee mountain (USA) x music media (AUS) (more than ready (USA))
10
10.2
80/1
T: Wayne Austin
R: Alena Skerritt (53.5)
80/1
3f delago deluxe (AUS) x lady ice (AUS) (redoute's choice (AUS))
11
26.2
100/1
T: T J Rae
R: J Penza (57)
100/1
Race 7 - Buttsworth Ind Supplies Hcp-C1 (1100m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 1:03.24 (34.17)
Prizemoney: $30,000
1
3/1
T: James Cummings
R: G Schofield (59)
3/1
3g shamardal (USA) x mannington (AUS) (danehill (USA))
Winning siblings: Roheryn, Romneya,
This nick: 13 runners; 10 winners; 0 SW. Details
2
0.1
11/4F
T: G K White
R: Tim Clark (56.5)
11/4F
3f casino prince (AUS) x shadow minister (AUS) (dane shadow (AUS))
3
0.9
11/4
T: J A O'Shea
R: B Avdulla (59)
11/4
4g toorak toff (AUS) x shoptalk (AUS) (flying spur (AUS))
4
1.9
20/1
T: G Portelli
R: Ms W Costin (54.5)
20/1
5g stratum (AUS) x kitty cash (AUS) (secret savings (USA))
5
2.4
25/1
T: G W Moore
R: A Adkins (57.5)
25/1
3g longhorn (AUS) x karliyka (IRE) (last tycoon (IRE))
6
3.8
9/1
T: K Dryden and S Collings
R: J Penza (54)
9/1
4m star witness (AUS) x high aspirations (AUS) (exceed and excel (AUS))
7
5.1
20/1
T: S Farley
R: Ms K O'Hara (54.5)
20/1
3f redente (AUS) x big nell (AUS) (niello (AUS))
8
7.1
20/1
T: Ms K Waugh
R: Jean Van Overmeire (55)
20/1
4m congrats (USA) x princess pedrille (AUS) (desert prince (IRE))
9
8.8
Kitana (8)
60/1
T: G D Hickman
R: J R Collett (55)
60/1
3f rothesay (AUS) x crazy quality (AUS) (elusive quality (USA))
10
10.7
14/1
T: Heath Conners
R: J Parr (58)
14/1
3g bel esprit (AUS) x snipzu (AUS) (snippetson (AUS))
11
19.1
150/1
T: G D Hickman
R: Ms J Taylor (54)
150/1
4m zizou (AUS) x exclusive bid (AUS) (snippets (AUS))
Race 8 - Hawkesbury R.C. Motel (Bm71) (1400m)
Class: Benchmark 71 Track: Good(3) Time: 1:22.47 (33.64)
Prizemoney: $30,000
1
9/10F
T: Ms K Waugh
R: B Avdulla (55)
9/10F
4g manhattan rain (AUS) x commanding girl (AUS) (fastnet rock (AUS))
Winning siblings: Judge Judi,
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
2
20/1
T: J G Sargent
R: Jean Van Overmeire (56)
20/1
5g pendragon (NZ) x redoutebelle (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
2.2
3/1
T: James Cummings
R: G Schofield (56)
3/1
3g street cry (IRE) x chiara (AUS) (last tycoon (IRE))
4
3
40/1
T: D R Mirfin
R: Mitchell Bell (55.5)
40/1
4g uncle mo (USA) x skip along (GB) (galileo (IRE))
5
4.1
15/2
T: G K White
R: Tim Clark (56.5)
15/2
3g snitzel (AUS) x river thames (AUS) (fastnet rock (AUS))
6
4.5
30/1
T: Jason Attard
R: J Ford (54)
30/1
5m testa rossa (AUS) x mate (AUS) (dehere (USA))
7
4.6
9/1
T: S I Singleton
R: C Reith (59)
9/1
4g mosayter (USA) x better days (AUS) (last tycoon (IRE))
8
6.5
30/1
T: C J Waller
R: L Magorrian (56)
30/1
4g denman (AUS) x permission (AUS) (commands (AUS))
9
7.3
40/1
T: W M Slinkard
R: C Lever (57)
40/1
10
9.5
40/1
T: K Dryden and S Collings
R: A Adkins (56)
40/1
5g magnus (AUS) x iresistabeel (NZ) (zabeel (NZ))
11
12.8
60/1
T: Ms K Kulic
R: Brock Ryan (53.5)
60/1
6g supreme class (AUS) x sneak a nip (AUS) (volcanic prince (AUS))
* Nick figures are for Australasia.